aA
Ketvirtą dieną neveikiant Muitinės sistemoms, Baltarusijoje prie Lietuvos pasienio driekiasi maždaug 2000 sunkvežimių eilės. Muitinė žada, kad sistemų veikla bus atnaujinta 14 valandą, tuomet eilės pradės trumpėti. Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ atstovas sako, kad vairuotojai yra pervargę ir skaičiuoja nuostolius. Taip pat „Linava“ teigia, kad sistemos bus atnaujintos tik pirmadienį.
Pasienyje įstrigę vairuotojai pervargę, vežėjai skaičiuoja nuostolius: muitinė žada problemą išspręsti
© MKT

Pasak „Linavos“ prezidento Romo Austinsko, situacija tragiška, kai kurie vairuotojai pasienyje įstrigę kelias paras.

„Žmonės yra pavargę ir supykę iki begalybės dėl Lietuvos neįgalumo spręsti klausimus greitai. Čia yra praeities klaida, nepažiūrėta. Kompiuteriai serveryje gi sensta, juos reikia laikas nuo laiko tvarkyti“, – BNS sakė R. Austinskas.

Anot jo, vežėjai patiria nuostolių, jie įsipareigoję tam tikru laiku pristatyti krovinius, tačiau to negali padaryti.

Nors muitinė žada, kad sistemos bus atstatytos iki 14 val., „Linava“ komentare tikina, kad darbai perkelti į pirmadienį, tad tik tuomet galima tikėtis, kad sistemos bus atstatytos.

„Linava“ ragina ministrę Skaistę kuo skubiau atstatyti neveikiančius IT serverius

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ viešai kreipiasi į finansų ministrę Gintarę Skaistę ir ragina kuo skubiau atstatyti jau ketvirta para neveikiančias Muitinės departamento IT sistemas. Kaip teigiama komentare, vežėjus piktina tai, kad maitinami tik pažadais, o šįryt pranešta, kad IT atstatymo darbų baigtis perkeliama į pirmadienį, nors vežėjai toliau skaičiuoja nuostolius.

„Linavos“ teigimu, ypač kritinė situacija formuojasi Baltarusijos pusėje – per naktį eilėje laukiančių vilkikų čia išaugo iki 2100. Situacija Lietuvos pusėje panaši kaip vakar – vidinėse muitinėse čia įstrigę apie 300 vilkikų.

Be to, eilė iš Baltarusijos pusės gali dar labiau ilgėti, nes tradiciškai šiuo metų laikotarpiu ši šalis taiko svorio ribojimus jų keliais važiuojančioms sunkiasvorėms transporto priemonėms, o dalis kelių dėl pavasario atlydžių yra uždaryti.

Asociacijos „Linava“ prezidento Romo Austinsko teigimu, šįryt atsakingi Muitinės departamento pareigūnai informavo, kad IT sistemų atstatymo baigtis nusikelia į pirmadienį, kovo 29 d., duomenys perkeliami bus ir savaitgalį, nes ne viskas vyksta taip sparčiai, kaip tikėtasi.

„Nebenorime klausytis pažadų. Juos girdime jau ketvirta para. Verslas susiduria su didžiuliais sunkumais dėl kelių sugedusių serverių, o Finansų ministerija net nebando spręsti šios kritinės problemos. Tad raginame viešai ministrę Gintarę Skaistę kuo skubiau spręsti šią problemą. Juk negali vilkikai stovėti pasienyje savaitę. Ar tai reiškia, kad verslas reikalingas tik mokesčiams mokėti? Problemas reikia spręsti patiems?“, – piktinasi R. Austinskas.

Anot jo, tai – precedento neturintis atvejis. Dar nėra buvę, kad tiek ilgai nepavyktų pataisyti IT sistemų. Šiandieninė situacija primena keliolikos metų senumo laikus, kai visi dokumentai buvo tvarkomi rankiniu būdu.

„Vairuotojai jau labai pikti, o vežėjai toliau skaičiuoja nuostolius. Jie bus didžiuliai. Tai ne vien 300 eurų dienos prastovos vienam vilkikui. Kita dalis nuostolių susidarys dėl konkrečių vežėjų įsipareigojimų pagal sutartis dėl krovinių pervežimo, kurių absoliuti dauguma vėluoja pas užsakovus. Asociaciją jau pasiekė raginimai kuo skubiau kreiptis į atitinkamas institucijas ir prašyti, kad valstybė kompensuotų patirtus nuostolius, nes dėl to kaltos neveikiančios IT sistemos“, – sako R. Austinskas.

Muitinė žada, kad sistemos pradės veikti 14 val.

Baltarusijos Valstybės sienos komiteto duomenimis, prie Medininkų iš Baltarusijos pusės laukia daugiau nei 700 sunkvežimių, o prie Lavoriškių – daugiau nei 500. Prie visų kontrolės punktų Baltarusijoje eilėse laukia daugiau nei 1960 sunkvežimių.

Medininkų postas
© Baltarusijos Valstybės sienos komitetas

„Muitinė ėmėsi priemonių. Pirmą dieną į Lietuvą per Medininkų postą buvo įleistos 88 krovininės transporto priemonės, užvakar – 210, o vakar – 380. Dėl to, kad kai neveikia sistemos, buvo pradėta taikyti veiklos tęstinumo procedūra ir dokumentai pateikinėjami popieriniu būdu. Nepaisant to, kad muitinė pagerino pralaidumą, kontrabandistai taip pat nesnaudžia ir per sukurtą naują laisvą juostą lengvųjų automobilių vietoje sulaikėme kontrabandą su cigaretėmis. Tai šiuo metu tokia situacija“, – sako Muitinės departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Vitas Volungevičius.

Trečiadienį Muitinės departamentas informavo, kad deklaracijų apdorojimo sistema MDAS nuo antradienio neveikia dėl techninio gedimo, kurį ketinta pašalinti dar trečiadienį.

Dabar svetainėje muitinė informuoja informuoja, kad dėl vykdomų atstatymo darbų masto vartotojams ilgiau nei planuota nebus prieinamos MDAS, NKTS, IDAIS ir kitos muitinės informacinės sistemos. O darbus prognozuojama baigti iki kovo 26 dienos 14 val.

„Pagal paskutinę informaciją sistemų atnaujinimas planuojamas šiandien po 14 valandos. Jeigu bus teigiamas arba neigiamas atsakymas, nedelsiant apie tai informuosime muitinės puslapyje tarp aktualijų“, – patikino V. Volungenvičius.

Jis tvirtina, kad eilių į Baltarusiją iš Lietuvos pusės nėra.

Pasienyje įstrigę vairuotojai pervargę, vežėjai skaičiuoja nuostolius: muitinė žada problemą išspręsti
© VSAT

„Muitinė pertvarkė darbą taip, kad krovininės transporto priemonės su prekėmis eksportą gali įforminti pasienyje, jeigu nepageidauja vidinėse muitinėse eksportuojant prekes į Rusijos federaciją arba Baltarusiją“, – paaiškino muitinės atstovas.

Lietuvos muitinė atsiprašo už sukeltus nepatogumus verslininkams ir vairuotojams, Muitinės informacinių sistemų centro darbuotojai deda visas pastangas kuo greičiau atstatyti informacinių sistemų darbą.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
2.9333

Darbo ekspertai pataria, kaip atskirti psichologinį smurtą darbe ir ką daryti su juo susidūrus

Valstybinė darbo inspekcija (VDI) parengė rekomendacijas, kuriose aptariamos darbdavių pareigos...

Savaitgalį nebus galima pasinaudoti Elektroninių valdžios vartų portalo paslaugomis

Nacionalinė mokėjimo agentūra praneša, kad kovo 25–26 dienomis neveiks Elektroninių valdžios...

Tendencijos pramonėje sukėlė nerimą: užsakymų mažiau, eksportas krito

Lietuvos pramonė jau jaučia krizės užuomazgas. Skaičiuojama, kad krinta užsakymai , trumpėja...

Lingė: Seimą gali pasiekti pakoreguotas bankų solidarumo įnašo modelis

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Mindaugas Lingė tvirtina, kad parlamentą...

KTU ekonomistė apie recesijos grėsmę Lietuvoje: gali atsiliepti ir darbo rinkai kaip pasiruošti krizei

2022 m. pabaigoje Bendrajam vidaus produktui ( BVP ) pasiekus neigiamą augimą bei šiemet Lietuvai...

Top naujienos

Nors nebeturėtume, laikrodžius vėl teks sukti: galutinių sprendimų priimta nėra

Užpernai pavasarį turėjo būti paskutinis kartas, kai persukame laikrodžių rodykles. Tačiau...

Pirmosios interviu akimirkos pribloškė ilgai viešumoje nesirodžiusį Rusijos ambasadorių (14)

Rusijos ambasadorius Australijoje Aleksejus Pavlovskis po ilgos pertraukos bendravo su žiniasklaida....

Alytiškė pasibaisėjo elektros atjungimais: mes ne kaimiečiai ir ne durneliai patarimai, ką daryti (3)

Stovintis verslas, neveikianti saulės elektrinė, per plauką išvengta gaisro – tokius patirtus...

Vytautė Merkytė

Riba tarp „normalaus“ alkoholio vartojimo ir priklausomybės itin plona: pasiūlė testą, parodantį, ar penktadienis su taure rankoje – jau problema (1)

Įsivaizduokite 32 metų vyrą, gyvenantį didmiestyje. Pavadinkime jį Tomu. Tomas dirba darbą, už...

Karas Ukrainoje. Pastarąją parą Ukraina 17 kartų smūgiavo į okupantų susitelkimo vietas situacija Bachmute gerėja; Rusija jau neteko apie 169 890 karių

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manantis, kad Kinija kol kas nėra perdavusi...

Šokiruojanti statistika: suskaičiavo dingusius asmenis Lietuvoje (4)

Iš namų kasmet dingsta vien po kelis tūkstančius vaikų. Dėl kokių priežasčių bėgama, kiek...

Stano aštriai sukritikavo antradienį pristatytą mokesčių reformą: Vyriausybė nusprendė visus nugalabyti velniop

Finansų ministerijai pristačius mokesčių reformą paaiškėjo, kad keisis individualią veiklą...

Teismas panaikino LRTK sprendimą skirti įspėjimą Orlauskui: komisija neįrodė, kad padarytas pažeidimas (2)

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino vieno iš asociacijos „Lietuvos šeimų sąjūdis“...

Baltarusijos ir Rusijos piliečius Lietuvoje šokiravęs pasiūlymas bus tikslinamas: taip elgtis tiesiog negalima (40)

Antradienį Seimas per svarstymą balsų daugumą pritarė įstatymo projektui, kuriuo siūloma...