Penktadienį Rusijos audito rūmai rimtais finansiniais pažeidimais apkaltino nuošalų Arkties regioną, kuriam vadovauja Anglijos futbolo klubo "Chelsea" savininkas Romanas Abramovičius. Auditoriai teigė perduosiantys išvadas vyriausybei ir prokurorams.
Pasak auditorių, Čiukčijos regionas, kurio gubernatorius yra R. Abramovičius, netinkamai išleido milijonus JAV dolerių ir bankrutavo. Be to, buvo suteiktos mokesčių lengvatos su R. Abramovičiui priklausiusia naftos bendrove "Sibneft" susijusioms, tačiau Čiukčijoje neveikusioms įmonėms.

Auditorius Sergejus Riabuškinas naujienų agentūrai "Interfax" sakė, kad patikrinimas parodė "daugybę finansinės drausmės, mokesčių įstatymų ir regioninio biudžeto vykdymo pažeidimų".

Įtarimai, apie kuriuos naujienų agentūra "Reuters" paskelbė ketvirtadienį, buvo pareikšti po įprastinio patikrinimo, tačiau sutapo su didėjančiu politiniu spaudimu itin turtingiems Rusijos oligarchams.

37 metų R. Abramovičius, anksčiau prekiavęs nafta, yra antras turtingiausias Rusijos žmogus ir, žurnalo "Forbes" duomenimis, turi 12,5 mlrd. JAV dolerių vertinamo turto. Verslininkas Čiukčijos, kuri plyti kitoje nei Aliaska Beringo sąsiaurio pusėje, gubernatoriumi buvo išrinktas 2001 metais.

Turtingiausias Rusijos žmogus - buvęs "Yukos" vadovas Michailas Chodorkovskis kalėjime laukia teismo dėl kaltinimų sukčiavimu ir mokesčių vengimu.

Paklaustas, ar R. Abramovičius galės ramiai miegoti naktimis, S. Riabuškinas atsakė: "Manau, kad gavusi mūsų ataskaitą galutines išvadas padarys prokuratūra".

Atsakydamas į Audito rūmų kaltinimus, esą Čiukčija netinkamai išleido 1 mlrd. rublių (34,5 mln. JAV dolerių), regiono atstovas sakė, kad iki gegužės pabaigos visos klaidos bus ištaisytos. Atstovo teigimu, Čiukčija jau seniai yra bankrutavusi, o vadovaujant R. Abramovičiui dalis skolų buvo išmokėta ir restruktūrizuota. Esą todėl bendri įsiskolinimai sumažėjo iki 9,3 mlrd. rublių (320 mln. JAV dolerių).

"Čiukčija yra bankrutavusi, tačiau visa skola susidarė iki 2001 metų", - sakė regiono atstovas. Kitas Čiukčijos pareigūnas teigė, kad nėra jokio pagrindo baudžiamajam tyrimui.

S. Riabuškinas minėjo, jog Čiukčija suteikė 13,7 mlrd. rublių (470 mln. JAV dolerių) mokesčių lengvatų. Daugelis lengvatas gavusių įmonių yra susijusios su penkta pagal dydį Rusijos bendrove "Sibneft". Anot S. Riabuškino, kai kurios iš jų Čiučijoje teturėjo po 1-2 darbuotojus ir regione nevykdė jokios veiklos.

"Sibneft" atstovas John'as Mann'as (Džonas Manas) neigė teiginius, esą minėtos įmonės buvo fiktyvios. Atstovo teigimu, jų rezultatus konsolidavo "Sibneft", o jų veikla buvo "teisėta ir labai skaidri". J.Mann'as pridūrė, jog šios įmonės Čiukčijoje reinvestavo 14 mlrd. rublių, arba dvigubai daugiau nei reikalaujama pagal įstatymą.

"Sibneft" vien Čiukčijoje investavo 2 mlrd. JAV dolerių į naftos išžvalgymą, neįskaitant sandėliavimo, platinimo ir kitų dalykų, kuriuos ten darėme", - sakė Dž. Manas.

Realiai neveikiančių įmonių naudojimas specialų mokesčių statusą turinčiuose regionuose yra svarbiausias aspektas byloje dėl 3,5 mlrd. JAV dolerių "Yukos" nesumokėtų mokesčių. Ši byla papildė M. Chodorkovskiui iškeltą baudžiamąją bylą.

R. Abramovičius "Sibneft" valdymo atsisakė pagal su "Yukos" sudarytą susiliejimo sandorį, iširusį po to, kai pernai spalį buvo suimtas M. Chodorkovskis. Tačiau R. Abramovičius išlaikė faktinę "Sibneft" kontrolę.

Komentuodamas Čiukčijos skolų krizę regiono atstovas sakė, jog šiemet turėtų būti restruktūrizuota 6 mlrd. rublių federalinės vyriausybės paskola, kuri praėjusio amžiaus dešimtojo dešimtmečio viduryje buvo paimta garantuojant 15,8 tonos aukso gavyba Čiukčijos kasyklose.

Prieš tapdamas gubernatoriumi R. Abramovičius įsigijo didžiulius aukso išteklius Rusijos Tolimuosiuose Rytuose, kuriuos vėliau pardavė. Sektoriaus atstovų teigimu, su R. Abramovičiumi susijusiems subjektams anksčiau priklausė vienas iš didžiausių Čiukčijos aukso telkinių "Maiskoje".

Šiuo metu telkinį eksploatuoja Didžiosios Britanijos bendrovė "Highland Gold Mining", kuri už "Maiskoje" pernai sumokėjo apie 35 mln. JAV dolerių. Britai telkinį, kuriame gali būti iki 6 mln. uncijų aukso, valdo per Rusijos antrinę įmonę, vadovaujamą vieno buvusio "Sibneft" vadovo. "Highland Gold Mining" iš R. Abramovičiaus įsigijo ir didelį "Mnogoversšinnoje" telkinį.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (23)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (65)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (2)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Top naujienos

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (69)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (439)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (1)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (271)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (289)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Emigrantė atskleidė, su kokiais bandymais pakenkti susidūrė jos šeima (3)

Kas jau kas, bet Škotij oje gyvenantys Inga ir Valerijus Tamoševičiai puikiai žino, ką reiškia...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (309)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (386)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...

Didvyriška istorija už zoologijos sodo sienų: kaip šeima nuo mirties išgelbėjo beveik 300 žydų (30)

Įsivaizduokite, kad jūsų gyvybei gresia pavojus vien už tai, kad pasiūlėte stiklinę vandens...

Pasikeitimai deklaruojant pajamas už 2017 m. (4)

2017 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. VA-68 patvirtintos Metinės pajamų deklaracijos GPM308...