Vilniuje apsaugos sistemas gaminanti ir 92-95 proc. jų eksportuojanti įmonė „Eldes“ gali pasigirti netradiciniais sprendimais užimti naujas rinkas ir labai margu personalu. Įmonėje dirba specialistai iš Brazilijos, Puerto Riko, Kolumbijos, Bolivijos, Australijos, Turkijos ir kitų šalių.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Įmonės personalo vadovė Neringa Lipskytė pasakoja, jog bendrovė dirba netiesiogiai su galutiniais vartotojais, o su „protingo namo” sistemų pardavimo ir įrengimo bendrovėmis, tad reikia specialistų, ir išmanančių užsienio šalių verslo kultūrą, ir puikiai mokančių kalbą.

„Dažniausiai užsieniečiai dirba mūsų įmonės pardavimų skyriuje, tačiau specialistų iš užsienio turime ir tyrimų bei plėtos, informacinių technologijų (IT) padaliniuose“, - sako pašnekovė.

Iš viso įmonės padaliniuose Vilniuje ir Kaune dirba 65 žmonės, iš jų užsienio piliečių – kiek daugiau nei 10. Anot N. Lipskytės, kol kas pagal rezultatus geriausiai sekasi įmonėje apie 5-metį dirbančiam lietuviui, kuris kalba ir rusiškai, tačiau užsienio piliečių pasiekimai vis didėja.

Paklausta, kaip įmonė nusprendė imtis tokios praktikos, ji dėsto, jog pirmiausia ryžtasi eksperimentui.

„Sprendimas įdarbinti užsieniečius susiklostė savaime ir jis pasiteisino: mes plėtėmės į užsienį ir supratome, kad geriausiai seksis tiems, kurie pažįsta kitos šalies kultūrą, supranta mentalitetą, kalba be akcento. Mūsų pirmasis darbuotojas užsienietis buvo prancūzakalbis - ėjome į Prancūzijos rinką. Jį suradome per studentų organizaciją ir jis pasiekė neblogų rezultatų, nors galiausiai išvyko į savo šalį. Tada supratome, kad einame geru keliu ir ėmėme ieškoti žmonių iš trečiųjų šalių“, - pasakoja N. Lipskytė.

Dažniausiai įmonė specialistų iš kitų šalių randa per darbo skelbimus ar kolegų rekomendacijas. Jeigu pavyksta rasti kitos šalies žinovą, apsvarstoma galimybė plėstis ir jo gimtinėje, nors nebūtinai tokia plėtra buvo suplanuota.

„Pastebime, jog įmonė sėkmingai plečiasi į rinkas, kurių specialistus samdome. Atitinkamai, reikia daugiau darbuotojų ir kitose srityse“, - teigiamą tokios plėtros efektą pastebi ji.

Įmonė, veikianti nuo 2005 m., didžiausią augimą fiksavo 2013-2014 m., kai per 1,5 metų įdarbino apie 20 žmonių. Iki kitų metų vasaros planuojama įdarbinti dar apie 20 žmonių, t.y. eksportuoto vadybininkų, tyrimų bei plėtros padalinio darbuotojų, sistemų programuotojų.

Kas tie užsieniečiai?

Neringa Lipskytė
Neringa Lipskytė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Iki šiol įmonė dar nėra nei vieno darbuotojo pakvietusi atvykti į Lietuvą – visi imigrantai jau gyveno čia.

„Mūsų darbuotojai į Lietuvą atvažiavo prieš įsidarbindami pas mus, jų istorijos – labai gražios, praktiškai visi yra meilės imigrantai, lietuvaitės juos parsivilioja į Lietuvą, kas mums yra naudinga, - atvirauja personalo vadovė. - Tiesa, yra ir į Lietuvą studijuoti atvykusių žmonių.“

Ieškoti darbuotojų užsienyje įmonė neplanuoja – sutvarkyti reikiamus dokumentus ir leidimus užtrunka, o planuojant plėtrą laukti yra brangu.

„Eldes“ jau dirba specialistai iš Brazilijos, Puerto Riko, Kolumbijos, Bolivijos, Australijos, Turkijos, yra žmogus, turintis šaknų Palestinoje ir dirbantis su arabų šalių rinka.

„Turime darbuotojų iš Europos Sąjungos šalių, pavyzdžiui, iš Estijos - GSM modulių specialistas“, - sako N. Lipskytė.

Be to, įmonėje dirba specialistai iš kaimyninių šalių, pavyzdžiui, informacinių technologijų (IT) specialistas iš Baltarusijos.

„Technologijų žinios yra vertingos nepriklausomai nuo to, kokioje šalyje įgytos, - sako ji. - Pastebime, kad IT specialistai iš Ukrainos ir Baltarusijos į Lietuvą atvažiuoja žinodami, kad čia jų specialybės žmonių trūksta, kai iš Vakarų šalių yra daugiau meilės imigrantų.“

Paklausta, ar dėl skirtingų kultūrų ir religijų įmonėje nekyla nesusipratimų, N. Lipskytė dėsto, jog angliškai susikalba visi.

„Kalbant apie toleranciją, darbas tarpkultūrinėje aplinkoje ją tik skatina. Lietuvos piliečiai išvažiuoja į kitas šalis ir norime, kad juos ten draugiškai priimtų, tad mes draugiškai priimame atvykusius. Pavyzdžiui, priimdami dirbti kito tikėjimo žmogų visada jam suteikiame galimybę išvykti pas artimuosius svarbioms šventėms ar tradicijoms”, - sako personalo vadovė.

Į Lietuvą – iš Brazilijos

Įmonėje eksporto vadybininku dirbantis Raphaelis Ninelli Lietuvoje gyvena beveik metus, o „Eldes“ dirba nuo pernai spalio.

„Niekada nemaniau, kad vieną dieną gyvensiu Lietuvoje, tai buvo labai toli nuo mano planų, - juokiasi pašnekovas. - Brazilijoje studijavau teisę, dabar ten galiu dirbti advokatu, tačiau mano žmona yra lietuvė. Ji su manimi Brazilijoje gyveno beveik metus, bet pasiilgo šeimos, draugų, net lietuviško klimato. Taigi, kai gavau licenciją dirbti advokatu, sutarėme, kad prieš man pradedant profesinį gyvenimą Brazilijoje, atvyksime pagyventi į Lietuvą, kaip ji atvyko į Braziliją ir bandė ten gyventi dėl manęs.“

Brazilas R. Ninelli sako, jog dabar jaučiasi tiek Lietuvos, tiek Brazilijos ambasadoriumi, nes mėgina užmegzti naujų ryšių tarp šalių verslo, visgi viliasi vieną dieną grįžti namo.

„Daug ko pasiilgstu būdamas čia: savo šeimos, vietos, kur užaugau, net saulės, nes pavasarį Lietuvoje lyja, žmonės šaltesni, rečiau šypsosi. Bet man patinka, kad čia yra daug naujų patirčių, šiek tiek keista, kad laisvalaikiu galima užsiauginti bulvių ar vykti į mišką rinkti uogų, Brazilijoje viską pirkdavau iš parduotuvės ar turgaus. O ir miestai kitokie: žymiai daugiau žalumos, medžių, ironiška, bet Brazilijos miestuose gamtos mažiau“, - kalba R. Ninelli.

Pasak jo, sudėtingiausia Lietuvoje buvo gyvenimą pradėti kurti nuo nulio. Tačiau dabar R. Ninelli Lietuvoje šiek tiek apsiprato bei darbu „Eldes“ sudomino ne vieną savo grupioką lietuvių kalbos kursuose.

Dirba ir puertorikietis

Vienas į įmonę per pažintį su R. Ninelli atėjusių dirbti užsieniečių yra eksporto vadybininkas Jose Pablo Andino Rivera. Jis į Lietuvą atvyko iš Puerto Riko, savivaldžios JAV teritorijos, ir įmonėje dirba nuo 2014 m. gegužės.

„Lietuvoje gyvenu jau 7-is mėnesius, o bendrovėje dirbu nuo šių metų gegužės. Nusprendžiau pasilikti ilgam, nes čia sukūriau šeimą, tad mokausi ir lietuvių kalbos. Man patinka žmonės, kuriuos sutikau, taip pat pradedu suprasti, kodėl lietuviai nesišypso visiems - jie nori įsitikinti, jog žmogus yra nuoširdus. Tai kur kas geriau nei sulaukti daugybės netikrų šypsenų“, - įspūdžius vardija J. Rivera.

Pašnekovas pasakoja, jog be JAV likusios šeimos ir draugų, Lietuvoje beveik nieko nepasigenda, priešingai, jo manymu, čia yra gerai sutvarkytų sferų, pavyzdžiui, viešasis transportas.

„Sprendimas persikelti gyventi į Lietuvą man tapo gyvenimą pakeitusia patirtimi gerąją prasme. Pavyzdžiui, JAV mes gyvename tam, kad dirbtume. Europos standartai yra kitokie: žmonės dirba tam, kad gyventų. Konkretus atvejis: JAV yra priimta kaupti atostogas, o čia darbdaviai skatina jas išleisti. Manau, kad dirbdamas šioje įmonėje su JAV rinkomis garsinsiu Lietuvą“, - sako J. Rivera.

O padirbėti, anot jo, dar yra kur – ne visi J. Riveros giminaičiai žinojo, iš kur kilusi jo žmona, tuo labiau, jog Lietuva – Europos Sąjungos narė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Venesuela artėja prie humanitarinės krizės, infliacija viršijo 4000 proc. (15)

Venesuela sparčiai artėja prie humanitarinės krizė s dėl šalies valdžios vykdomos...

JK pristatė kitų metų biudžetą

Jungtinės Karalystė s (JK) iždo sekretorius Philipas Hammondas pažadėjo „sukurti Britaniją,...

Marijampolėje atidaryta nauja „Iki" parduotuvė (10)

Marijampolėje atidaryta nauja prekybos tinklo „Iki" parduotuvė. Tai šeštoji šio tinklo...

Aukštos įtampos elektros linijos gedimas Vilniuje sutrikdė VMI veiklą (3)

Dėl aukštos įtampos elektros linijos gedimo Vilniuje sutriko Valstybinės mokesčių inspekcijos (...

Pirkėjai pasakė, ką mano apie savitarnos kasas (191)

Siekiant išsiaiškinti, kada ir kodėl pirkėjai renkasi savitarnos kasas, kokius jų privalumus...

Top naujienos

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (66)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (184)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (152)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Įspūdingų Kauno eglučių kūrėją suviliojo kitas miestas (5)

Neseniai paaiškėjo, kad šiemet miestą Kauno rotušės aikštėje puoš dvylikos metrų aukščio...

Kiek augs lėšos Lietuvos kariuomenei? (22)

Kitais metais Lietuvos kariuomenė s finansavimas peržengs 2 procentų ribą. Tačiau tai – tik...

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu (237)

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Lygino tris skirtingas dietas ir nustatė, nuo ko priklauso geriausi rezultatai

Individualus ir išsamus DNR tyrimas gali labai padėti siekiant kuo tiksliau nustatyti konkrečiam...

Ilgą gydytojo Larry Nassaro seksualinės prievartos aukų sąrašą papildė dar viena olimpinė čempionė (1)

Buvusio JAV olimpinės rinktinės gydytojo Larry Nassaro laukia ilgi metai belangėje. Dar viena jo...

Audrys Antanaitis apie asmenvardžių rašybą: bet kokius pakeitimus reikia daryti ypatingai atsargiai (2)

„Bet kokius pakeitimus reikia daryti ypatingai atsargiai. Jei šitų trijų raidžių įvedimas yra...

10 priežasčių, kodėl vyrai nenori mylėtis (17)

Ar jūsų vyras pernelyg dažnai sako „ne šiąnakt, brangioji“? Sunku nesijausti atstumtai, bet...