aA
Kovo viduryje Lietuvoje įvestas karantinas gerokai pakoregavo senamiestyje veikusių restoranų likimus. Keletas pripažintų vietų – vis dar uždarytos, pakeitė pavadinimus ar išvis išnyko. Portalas „Kas vyksta Kaune“ pasidomėjo, kaip dėl pasaulinės koronaviruso pandemijos keičiasi kulinarinis Kauno senamiesčio įstaigų žemėlapis.
Kaune atidarytos lauko kavinės
Kaune atidarytos lauko kavinės
© Kas vyksta Kaune / Rokas Tenys

Prestižiniam restoranui – bankrotas

Bene netikėčiausias pasikeitimas – prestižiniu laikyto, senoviniuose XVII a. rūsiuose Vilniaus gatvėje įsikūrusio restorano „Senieji rūsiai“ iškabos vietoje – naujas pavadinimas ir visiškai naujo tipo užeiga. Baltos staltiesės, prašmatnūs patiekalų pavadinimai ir deriniai, elegantiškas restorano padavėjų aptarnavimas – jau praeitis. Po karantino vietoje „Senųjų rūsių“ – į jauną auditoriją orientuotas užkandžių ir gėrimų meniu bei visiškai naujos koncepcijos vieta.

Oficialioje buvusio restorano svetainėje vis dar galima rasti senojo restorano meniu ir aprašymą, bet visi kontaktuose skelbiami telefonai – išjungti. Restorano „Facebook“ profilyje per brūkšnelį skelbiamas jau ir naujas pavadinimas. Pasak nenorėjusių prisistatyti senamiesčio bendruomenės atstovų, sklinda kalbos, kad buvusiam restoranui paskelbtas bankrotas.

„Avilys“ atsidarys negreitai

Neveikia ir šalimais buvusių „Senųjų rūsių“ įsikūrusi dar viena aukštos klasės maitinimo įstaiga Kauno senamiestyje, garsėjusi net nuosavu verdamu alumi – „Avilys“. Susisiekus su restorano vadove Jurgita Nore paaiškėja, kad kad jokios dramos čia nėra, kauniečius „Avilys“ vėl kvies užsukti į svečius jau atsinaujinęs.

„Po karantino priėmėme sprendimą nebeatsidaryti, nes buvo aišku, kad vasara be užsieniečių ir verslo klientų bus labai sudėtinga. Jei nori išlaikyti aukštą lygį, turi turėti žmonių srautą, nes kitaip negalėsi gaminti iš aukštos kokybės šviežių produktų, arba turėsi nuolatinius jų nuostolius“, – sako J. Norė.

Pasak vadovės, „Avilio“ atidarymą stabdė ir rudenį prasidėsianti Vilniaus gatvės rekonstrukcija.

„Tai bus proga atsinaujinti ir mums, „Avilį“ planuojame vėl atidaryti KaunasEuropos kultūros sostinė metais, t.y. 2022-aisiais. Tikimės, tada bus pasibaigusi ir pasaulinė koronaviruso pandemija bei baigta rekonstruoti Vilniaus gatvė“, – sako J. Norė.

Pasak J. Norės, „Aviliui“ pasisekė, kad nereikia nuomotis patalpų, nes jos jiems ir priklauso, todėl jie neturi prievartos dirbti, kad išliktų.

„Visai kitaip yra toms įstaigoms, kurios privalo mokėti nuomą, tada nebėra pasirinkimo – arba turi perleisti vietą kitiems, arba renkiesi dirbti tokiomis sąlygomis, kokios yra“, – sako ji.

Kaune atidarytos lauko kavinės
Kaune atidarytos lauko kavinės
© Kas vyksta Kaune / Rokas Tenys

Vasara buvo sudėtinga

O sąlygos ne iš paprastųjų. Visoms maitinimo įstaigoms itin stipriai smogė užsieniečių srautų sumažėjimas, kurio negelbėjo pavieniai Baltijos šalių turistai. Pasak kalbintų Vilniaus g. restoranų verslo atstovų, klientų vasarą buvo mažiau, nei įprasta, o ir perkamoji galia – sumažėjusi.

„Dabar žmonės linkę pataupyti, pinigų išleidžia daug mažiau. Dauguma ateina pabendrauti, o ne pavalgyti“, – pastebi J. Norė.

Moteris taip pat neslepia, kad planuose yra laikinai uždaryti ir kitą jų įmonės valdomą populiarų senamiesčio barą, beveik priešais „Avilį“ daugelį metų sėkmingai veikiantį „YZYbar“.

„Oras vės, nebeliks terasos, viduje dėl COVID-19 įvestų ribojimų teko gerokai sumažinti vietų, o ir prasidėsianti rekonstrukcija dar labiau ribos klientų srautus, todėl dirbti nebus racionalu. Todėl eisime atostogauti”, – sako „YZYbar“ vadovė.

Nusiteikę optimistiškiau

Keliaujame Vilniaus gatve link Rotušės, pakeliui užsukame į „Lithuanian Pub Entry“ bei kalbamės su šio populiaraus pub’o savininku Nerijumi Paškevičiumi. Vyras pasidžiaugia, kad po karantino „Entry“ Vilniaus gatvėje atsidarė bene vieni pirmųjų ir ketina veikti toliau.

„Esame pakankamai ilgai šiame versle, pergyvenome jau dvi krizes – ištversime ir šią“, – optimizmo nepraranda vyras.

Pasak N. Paškevičiaus, jiems iki šiol pavyko ne tik išlaikyti visus darbuotojus, bet ir atidaryti naują maitinimo įstaigą Vienybės aikštėje, kuri gana greitai sulaukė lankytojų antplūdžio.

„Bent šiuo metu neturime planų užsidaryti dėl rekonstrukcijos. Tikimės dirbti ir toliau, turime pastovių klientų, kurių įpročiai dėl koronaviruso nepasikeitė, labai džiaugiamės ir vertiname jų lojalumą, nes tai leidžia mums tikėtis sulaukti šviesesnių laikų ir dėl sunkios ekonominės situacijos nenuleisti kokybės kartelės“, – sako N. Paškevičius.

Vyras teigiamai vertina valstybės įvestas priemones – mokesčių atidėjimą, nuomos mokesčio dotaciją, užmokestį darbuotojams už prastovas. Pasak jo, žvelgiant į ateitį restoranų verslui bent šiuo metu labiausiai praverstų dotacijos nuomai, ypač po Naujųjų metų, kuomet sausį ir vasarį labai sumažėja klientų.

Kad iš valstybės bei miesto valdžios tikisi vietiniam verslui palankių sprendimų, neslepia ir dvi įstaigas Vilniaus gatvėje valdančios įmonės vadovė J. Norė. Pasak jos, miesto savivaldybė galėtų priimti sprendimą ir sumažinti bent jau nekilnojamojo turto mokestį, kuris tikrai yra pakankamai didelis, ypač jei įstaiga negali veikti dėl objektyvių priežasčių.

„Pagrindinės pėsčiųjų gatvės, kurioje esame įsikūrę, rekonstrukcija – viena tokių“, – įsitikinusi J. Norė.

Kaune atidarytos lauko kavinės
Kaune atidarytos lauko kavinės
© Kas vyksta Kaune / Rokas Tenys

Vienos neliko, kitoje – permainos

Dar dvi į turtingesnį klientą ir maisto žinovą orientuotos vietos Kauno senamiestyje – tai Rotušės aikštėje veikęs restoranas „Ieti“, kurio savininkė ir pagrindinė šefė Inga Turminienė yra patekusi tarp 16-kos geriausių pasaulio šefių – moterų, bei Nemuno gatvėje įsikūręs nedidelis restoranas „Numan“.

Deja, tenka konstatuoti, kad 5-erius metus gurmanišką Kauno pasaką sekusio ir ne kartą tarp geriausių Lietuvos restoranų patekusio „Ieti“ Kaune nebeliko. Kaip portalui patvirtino pati I. Turminienė, dėl įvesto karantino ir orientacijos į užsienio turistą jie tiesiog nebepajėgė išsilaikyti, nes patalpų nuomotojai nesutiko mažinti ar atidėti nuomos mokesčių.

„Dabar jau ramiai žiūriu į situaciją, manau, kad įvyko, kaip turėjo įvykti. Gal tikrai mūsų nereikia Kaune“, – sako moteris.

Kol kas apie naujas veiklas pasakoti ji nenori, tik prisipažįsta, kad dabartinė veikla yra susijusi su maitinimo įstaigų konsultavimu.

„Patirties turiu, gal kam padėsiu nepadaryti klaidų, kurias pati padariau“, – šypsosi ponia Inga.

Pabaigai – kiek geresnės žinios iš „Numan“. Šis restoranas po karantino visą vasarą neveikė ir jau girdėjosi kalbų, kad taip ir neatsidarys. Tačiau susisiekus su buvusiais restorano valdytojais, paaiškėjo, kad jiems pavyko rasti sutarimą su toliau čia likusia dirbti komanda, kuri imasi tęsti restorano veiklą buvusiu pavadinimu, tačiau keičiama restorano koncepcija.

Šios savaitės pradžioje uždarytas ir į teisėsaugos akiratį patekusio tinklo „Grill London“ pavadinimo restoranas Vilniaus gatvėje. Į privačią žinutę bendruomenės puslapyje atstovai atsiuntė atsakymą, kad atsinaujinęs „Grill London“ senamiestyje planuoja duris atverti 2021 metais, tačiau jau kitoje vietoje.

Kas vyksta Kaune
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
2.5000

Ilgalaikių bedarbių skaičius verčia tvertis už galvos: bedarbis – lyg nauja profesija (456)

Užimtumo tarnyba stveriasi už galvos: per metus ilgalaikių bedarbių tiek Lietuvoje, tiek...

Regione įsitraukė į verslą: pirmame aukšte – bokso klubas, antrame – grožio salonas (56)

Pirmame aukšte – bokso klubas, antrame – grožio salonas, – tokiomis skirtingomis veiklomis...

Apdovanotos krašto gerovę kuriančios verslo įmonės (1)

Nepaisant pandemijos, verslo plėtra Kauno rajone didina pagreitį – veiklą plečia tarptautinės...

Lietuvos paštas įspėja dėl apgaulingų žinučių (9)

Lietuvos paštas informuoja klientus, kad šį savaitgalį pastebėta situacija, kuomet įmonės...

Šimonytė: matome galimybių plėsti Lietuvos bendradarbiavimą su JAE (56)

Lietuvos ir Jungtinių Arabų Emyratų ( JAE ) santykių stiprinimo perspektyvas, ekonominį ir...

Top naujienos

Vokietiją per Lenkiją jau pasiekė 5,7 tūkst. migrantų: pagrindinis dėmesys nukrypęs visai ne į juos (213)

Neteisėtos migracijos, su kuria iš Baltarusijos pusės susiduria Lietuva, Lenkija ir Latvija,...

Lietuvoje šia lėtine kvėpavimo liga serga apie 50 tūkstančių: gydytoja nurodė didžiausią pacientų klaidą (4)

Liga, kuri kankina daugiau nei 300 milijonų pasaulio gyventojų – astma. Gydytoja pulmonologė...

Tomas Ramanskas | D+

Ir meduolis, ir bizūnas: kaip Jasikevičius tvarkosi Barselonoje ir ko niekaip neranda Hayesas

Šarūnas Jasikevičius Barselonoje nevengia taikyti meduolio ir bizūno principo. Štai po...

Vykstantiems į Angliją – pokyčiai dėl COVID-19 testų (11)

Į Angliją atvykstantiems visiškai pasiskiepijusiems asmenims nelieka dar vienos kliūties.

Ilgalaikių bedarbių skaičius verčia tvertis už galvos: bedarbis – lyg nauja profesija (456)

Užimtumo tarnyba stveriasi už galvos: per metus ilgalaikių bedarbių tiek Lietuvoje, tiek...

Išmanūs namai – ne tik turtuoliams: štai, kokių išmanių prietaisų galite įsigyti iki 100 eurų (7)

Nuo „ Wi-Fi “ ryšiu valdomų šaldytuvų iki televizorių – lengva išleisti didelius pinigus...

Laida „Iš esmės“, Aurimas Perednis; Agnė Vasiliauskaitė | D+

Šioje šalyje COVID-19 priemonės kone griežčiausios pasaulyje: Lietuvos ambasadorius pakliuvo į neeilinę situaciją (3)

Pasauliui skirtingai sekasi kovoti su koronavirusu, todėl šalys naudoja skirtingas priemones. Kol...

Pirmą kartą po tragedijos filmavimo aikštelėje prabilo Aleco Baldwino pašautas, bet išgyvenęs režisierius: esu sukrėstas (1)

Kino režisierius Joelis Souza sako, kad yra „sukrėstas žinios apie draugės ir kolegės Halynos...

Giedrius Drukteinis | D+

Garsiausias pasaulyje radijas, kurį Šaltojo karo metais Maskva persigandusi ėmė slopinti: informavo tai, ko sovietiniai žmonės neturėjo žinoti (2)

„Seva Seva Novgordcev, gorod London, By-By-Sy!“ – šis rusiškų bobučių balsais įrašytas...

Žemę pasiekė galinga radiosignalų banga: paslaptinga sprogimų serija iš kosmoso gelmių tęsėsi 47 paras (42)

Tarptautinė tyrėjų komanda, kuriai vadovavo prof. Li Di ir dr. Wangas Pei, dirbantys Kinijos...