aA
Verslininko Vidmanto Kučinsko kontroliuojama Marijampolės cukraus gamybos ir prekybos įmonė „Lietuvos cukrus“ gali restruktūrizuotis, nutarė teismas. Bendrovė teismui nurodė, jog veikla pradėjo strigti dėl nuo pernai spalio panaikintų Europos Sąjungos (ES) cukraus kvotų.
© Shutterstock

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį patenkino tokį įmonės vadovo Augusto Obuchavičiaus prašymą.

„Galima daryti išvadą, kad nors „Lietuvos cukrus“ yra finansinių sunkumų turinti įmonė, kuri šiuo metu negali vykdyti prievolių ir sumažinti nuostolių, kurie, kreditoriams nesuteikus pagalbos, priverstų ją nutraukti veiklą ir bankrutuoti, tačiau šie sunkumai nėra akivaizdžiai nuolatinio pobūdžio“, – rašoma teismo nutartyje.

„Swedbank“ netiki įmonės restruktūrizavimu

Bylos duomenimis, balandžio pabaigoje „Lietuvos cukraus“ viso apskaityto turto vertė siekė beveik 31,8 mln. eurų, o didžiąją dalį šio turto (beveik 70 proc., arba 22,1 mln. eurų) sudarė ilgalaikis materialus turtas. Balandžio pabaigoje įmonė taip pat turėjo sukaupusi beveik 6 mln. eurų nepaskirstytojo pelno.

Teismo duomenimis, įmonės trumpalaikės skolos šiuo metu sudaro 29,6 mln. eurų, iš jų pradelstos sumos – beveik 10,9 mln. eurų, tarp kurių beveik 8,7 mln. eurų sudaro skola bankui „Swedbank“.

Bankas teismo prašė atmesti prašymą dėl „Lietuvos cukraus“ restruktūrizavimo ir teigė, kad dali įmonės turto sudaro 7,6 mln. eurų vertės gautina suma iš praktiškai veiklos nevykdančios kitos V. Kučinsko įmonės „Arvi biodegalai“.

„Swedbank“ teismui nurodė, kad įmonės restruktūrizavimo metmenyse nenurodytos realios priemonės, leisiančios atstatyti įmonės mokumą. Anot banko, įmonės verslo planas remiasi dviem momentais: veikti, kaip veikė iki šiol, ir laukti kol pakils cukraus kainos, antra – laukti investuotojo, kurio iki šiol pritraukti nepavyko.

„Lietuvos cukrus“ teismui nurodė, kad įmonės skola bankui „Swedbank“ sudaro beveik 8,7 mln. eurų, tačiau pats bankas teigia, kad įmonė jam skolinga beveik 8,9 mln. eurų.

Teismas su tokiais banko argumentais nesutiko.

„Net atmetus nurodytą turtą ir įvertinus banko nurodomą skolos dydį, šios aplinkybės nekeičia atsakovės mokumo vertinimo, kadangi net ir tokiu atveju „Lietuvos cukraus” pradelsti įsipareigojimai kreditoriams neviršija pusės jos apskaityto turto vertės (turtas – 24,2 mln. eurų pradelsti įsipareigojimai – 11,1 mln. eurų)“, – rašoma Kauno apygardos teismo nutartyje.

Sunkumai prasidėjo panaikinus kvotas

„Lietuvos cukraus“ vadovas A. Obuchavičius teismui nurodė, kad dėl situacijos cukraus rinkoje ir konkurencinėje aplinkoje bendrovės veikla pradėjo strigti. Teigiama, kad nuo pernai spalio nustojus galioti Europos Sąjungos (ES) cukraus kvotų režimui, ES gamintojai visą pagamintą cukrų gali nevaržomai realizuoti visose Bendrijos šalyse, dėl to atsirado cukraus perteklius rinkoje ir kainos smarkiai sumažėjo.

„Tiek bendrovė, tiek kitų ES šalių cukraus gamintojai pastaraisiais metais susidūrė su rimtais ekonominiais sunkumais. (...) Pasikeitus rinkos sąlygoms, finansų įstaigos nesutinka suteikti papildomų finansinių resursų. (...) Bendrovės finansinį nestabilumą lėmė ir prasidėję teisminiai procesai su tiekėjais, (...) antstolis pradėjo vykdyti 5,6 mln. eurų dydžio išieškojimą pagal išieškotojo banko „Swedbank“ pateiktus notaro vykdomuosius įrašus“, – teisme nurodė įmonės vadovas.

„Lietuvos cukraus“ vadovas nurodė, kad be kreditorių pagalbos įmonė nepajėgi grąžinti išieškomas sumas, tačiau iškėlus įmonei restruktūrizavimo bylą, šios sumos galėtų būti grąžintos per artimiausius 4–5 metus.

„Bendrovei nepavyko susitarti su jos veiklą finansuojančiu banku dėl kredito linijos sutarties pratęsimo. Bendrovės akcininko pagalbos šiuo metu taip pat nepakanka prisidedant prie bendrovės veiklos finansavimo, todėl yra deramasi su bendrove „Žvalguva” dėl investavimo į bendrovę, kas leis sureguliuoti finansinius srautus ir išspręsti trumpalaikes finansines problemas“, – Kauno apygardos teismui nurodė A. Obuchavičius.

„Lietuvos cukrus“ teismui nurodė esantis vienas didžiausių Marijampolės regiono darbdavių, sukuriantis iki 300 darbo vietų. Įmonės vadovas taip pat teisme tikino, kad bendrovė planuoja tęsti cukraus gamybą bei prekybą, o tai garantuoja šiuo metu pasirašytos žaliavų sutartys dėl 240 tūkst. tonų cukrinių runkelių.

„Nors šiuo metu bendrovė neturi pakankamai lėšų atsiskaityti su visais kreditoriais, tačiau bendrovės veiklos tendencijos rodo, jog yra realios prielaidos laikiniems finansiniams sunkumams įveikti. Bendrovė nuosekliai vykdo veiklą ir generuoja nuolatines pajamas, tačiau dėl objektyvių priežasčių, šių pajamų kol kas neužtenka padengti visus finansinius įsipareigojimus“, – teigė „Lietuvos cukraus“ vadovas.

V. Kučinsko finansiniai sunkumai

Restruktūrizavimo bylą „Lietuvos cukrui“ iškėlęs Kauno apygardos teismas leido įmonei mokėti atlyginimus darbuotojams, mokesčius valstybei, socialinio draudimo įmokas bei apmokėti kitas einamąsias įmokas neviršijant 6,4 mln. eurų per mėnesį. Bendrovės restruktūrizavimo planas turės būti parengtas per 6 mėnesius.

Kauno apygardos teismo sprendimas per 7 dienas gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Tai jau ne pirmas atvejis, kai verslininkas V. Kučinskas ir jo valdomos įmonės susiduria su finansiniais sunkumais. Sausio pabaigoje portalas delfi.lt skelbė, kad restruktūrizavimo byla iškelta ir trąšų gamybos bendrovei „Arvi fertis“. Tuomet Apeliacinis teismas nutarė, kad įmonės pradelsti įsipareigojimai neviršija pusės į balansą įrašyto įmonės turto vertės. „Arvi fertis“ bankroto teisme siekė bendrovės „Best fert“ ir „Dreymoor Fertilizers Overseas PTE“.

Beveik 20 mln. eurų iš V. Kučinsko teismuose siekia atgauti ir Rusijos komercinis bankas „Alfa-Bank“. Bankas verslininko netiesiogiai valdomai Karaliaučiaus trašų gamybos bendrovei „Arvi NPK“ 2012-2014 metais suteikė kelias paskolas ir 2016 metų balandį pareikalavo anksčiau laiko grąžinti paskolas, palūkanas ir netesybas.

Pats V. Kučinskas kaltino banką nenoru derėtis dėl maždaug 12 mln. eurų įsiskolinimų, dėl ko teko sustabdyti Karaliaučiaus įmonės veiklą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva vėl tikisi sėkmingos šalies reklamos Kinijoje (10)

Lietuvą kaip patrauklią turizmui šalį kinams reklamuos Kinijos kelionių agentūra „Shanghai...

Perspėjimas: bankų padaliniai per Kalėdas pasitiks uždarytomis durimis (11)

Lietuvoje veikiančių bankų padaliniai Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, pasitiks uždarytomis...

Conte tikisi greitai susitarti su EK dėl Italijos biudžeto

Italijos ministras pirmininkas Giuseppe Conte penktadienį pareiškė besitikintis dėl kitų metų...

Vyriausybę šturmavo inovatyvios moksleivių verslo idėjos (1)

Penktadienį Vilniuje, LR Vyriausybėje, 196 mokiniai iš visos Lietuvos kalėdinėje mokinių...

ES vadovai susitarė dėl mažesnio euro zonos biudžeto projekto (6)

Europos Sąjungos ( ES ) vadovai penktadienį susitarė dėl virtinės euro zonos reformų, įskaitant...

Top naujienos

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (10)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (658)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Pasiekė karjeros viršūnę Vokietijoje ir grįžo į Lietuvą: niekur kitur būti dabar nenorėtų (223)

Skaičiuojama, kad 78 proc. į užsienį emigravusių lietuvių ketina grįžti į Lietuvą. 31-erių...

Sudėliojo visus taškus ant „i“: trinktelėsi durelėmis – pildysi deklaraciją (229)

Ar ateis diena, kai radę įbrėžtas ar įlenktas savo automobilio dureles galėsime kviesti...

Tarp mulais vadinamų narkotikų kurjerių – ne vienas lietuvis: po tokių „atostogų“ kai kurie namo ir nebegrįžta (119)

Mulai – taip vadinami sutikusieji dirbti narkotikų kurjeriais. Dalis jų dienas leidžia Pietų ar...

Kaip sulaukti 100 metų ir turėti šviesų protą: 10 mokslininkų rekomendacijų (74)

Vis daugiau žmonių gyvena ilgai – kai kurie 100 metų ir ilgiau. Mokslininkai bando suprasti, kaip...

4 didžiausios baimės dėl pinigų: įveikti jas nėra sudėtinga (10)

Visame pasaulyje vienas didžiausių nerimo šaltinių yra baimė dėl pinigų ir finansinio...

Moteris parodė, kaip atrodytų jos kūnas, jei atitiktų įvairių laikmečių „tobulumo“ sampratą (28)

„Grožis glūdi stebėtojo akyse“ – rašė Šekspyras. Bet ar tikrai? Visi esame įtakojami...

Daugiabučio statybos sostinės senamiestyje lieka sustabdytos

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ( LVAT ) neleido atnaujinti daugiabučio statybos...

Nusibodo visuomet vilkėti mažą juodą suknelę? Štai, kuo galite ją pakeisti

Didžiosios metų šventės turi tarsi nerašytą aprangos kodą – tikime, jog kaip jas sutiksime ir...