Rugpjūčio viduryje šalį apskriejo žinia – „televizorių karas“ pajūryje baigtas: apgyvendintojus vienijančios organizacijos „Svetingas šeimininkas“ vadovė Irena Švanienė sutiko mokėti fonogramų naudojimo atlygį.
© DELFI / Karolina Pansevič

Kad „karas“ nesibaigė įrodė antradienį Palangoje vykęs palangiškių ir dviejų asociacijų susitikimas, kurio rezultatas - derybos bus pradedamos iš naujo.

Pasijuto atpirkimo ožiu

Palangiškė I.Švanienė teisme atsidūrė kaip „Astos vilos“ šeimininkė. Moteris sako, kad tai pirmasis atvejis šalies istorijoje, kai į teismą dėl muzikos kūrinių naudojimo viešoje erdvėje buvo paduotas fizinis asmuo.

„Teisminiai ginčai tęsiasi dvejus metus. Lietuvos autorinių ir gretutinių teisių asociacija AGATA man, kaip vilos šeimininkei, buvo pareiškusi 3765 eurų ieškinį. Nežinau kodėl, bet asociacija mane vieną pasirinko auka – nė vieno privataus sektoriaus apgyvendintojo Lietuvos mastu neskriaudė. Pasirašėme taikos sutartį: AGATA atsisakė ieškinio, aš sutikau nuo šių metų mokėti mokestį už fonogramų naudojimą. Žinoma, man bylinėjimosi išlaidų niekas negrąžino, niekas neatpirks ir patirtų išgyvenimų. Todėl iki šiol jaučiuosi nuskriausta, - „Vakarinei Palangai“ pasakoja palangiškė. - Dabar prie AGATA asociacijos jau prisijungė ir kita – Lietuvos autorių teisių gynimo asociacija LATGA. Kažin kiek dar šalyje atsiras tokių asociacijų, norinčių iš mūsų pasipelnyti? Visų blogiausia, kad tas mokestis reikalaujamas neteisėtai“.

Privatūs butai prilyginti viešbučiams

Kad mokestis reikalaujamas be pagrindo antrino ir kitos kurorto privataus sektoriaus apgyvendinimo paslaugų teikėjų organizacijos „Palangos rūpestėlis“ pirmininkė Aldona Stasiulaitienė.

„Gerai žinau, kas yra viešoji vieta. Tai vieta, kur gali ateiti ir būti bet kuris pilietis. Ar jūs norite pasakyti, kad palangiškių nuomojami būstai yra vietos, kur gali ateiti ir būti bet kas? Privati valda niekuomet nebus skirta viešoms erdvėms formuoti. Taip, į mūsų namus atvyksta poilsiautojai, bet dėl to privatūs butai niekuomet nebus prilygintini viešbučiui, neturės jo statuso. Todėl viešbučiui taikomi reikalavimai negali būti taikomi privačiam sektoriui“, - kreipdamasi į LATGA ir AGATA atstovus argumentavo advokate dirbanti A. Stasiulaitienė.

Moteris reikalavo svečių parodyti įstatymą, kuriame būtų pasakyta, kad privatus žmogaus butas gali būti prilygintinas viešai vietai. Mat AGATA atstovai visiems į susitikimą atėjusiems išdalijo informacinę medžiagą, kurioje aiškiai rašoma, kad mokėti atlyginimą atlikėjams privalo tie, kurie fonogramose įrašytą muziką skelbia viešai.

Nuomojamas kambarys – viešas

Abi asociacijos, reikalaujančios, jog privačius butus poilsiautojams nuomojantys palangiškiai mokėtų mokestį už televizorius, vadovaujasi vienu - Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu. Autorinį atlyginimą už kūrinių panaudojimą renkančios asociacijos LATGA atstovai nenorėjo sutikti su palangiškių argumentais ir tikino, kad mokestis privalo būti mokamas. Tiesa, dar nežinoma, koks jis turėtų būti.

„Mums jokio skirtumo: ar apsistoti viešbutyje, ar privačioje viloje. Jums taip pat svarbu, kad poilsiautojai atvyktų – jų nesirenkate. Vadinasi, jūsų namuose gali apsistoti bet kas, ir namai tam laikotarpiui, kol galioja verslo liudijimas apgyvendinimo paslaugai teikti, tampa vieša vieta. Už šį laikotarpį mes ir prašome mokėti mokestį už kambariuose esančius televizorius, - aiškino LATGA Muzikos kūrinių licencijavimo poskyrio vadovas Arvydas Adamonis. - Kol jūs to nepripažinsite, mes nepereisime į kitą derybų lygmenį: kaip neigėte prievolę mokėti, taip tebeneigiat. Vadinasi, yra du problemos sprendimo keliai: teismo (kaip I.Švanienės atveju) arba derėtis per Kultūros ministeriją“.

Su reikalavimais nesutinka

Kiti susitikime dalyvavę palangiškiai piktinosi tokiu svečių siūlymu: aiškino, kad ne visuose kambariuose yra įrengi televizoriai, daugelis poilsiautojų jų apskritai nežiūri, kiti naudojasi asmeniniais kompiuteriais. Pusamžis apgyvendintojas stebėjosi privataus buto palyginimu su viešbučiu ir dievagojosi, kad nieku gyvu į namus nepriimtų įtartinos išvaizdos žmonių, o jaunimo apskritai vengia. Pensinio amžiaus tautodailininkė sviedė repliką, kad televizorius tėra įrankis, kaip barzdaskutė ar skalbimo mašina, ir teiravosi, ar už tuos instrumentus reiks mokėti – jie juk irgi šiokį tokį garsą skleidžia.

Kitas palangiškis teiravosi, ar toks mokestis taikomas ir nuomininkams, nuomojantiems būstą ilgesniam laikui. Tokiu atveju išeitų, kad fonogramos mokestis turi būti taikomas visiems studentams butus nuomojantiems didmiesčių gyventojams. Garbaus amžiaus palangiškis stebėjosi, kad asociacija apie taikomus įkainius praneša tik dabar, nors reikalauja, kad mokestis būtų sumokėtas už praėjusį laikotarpį. To, vyro nuomone, teisinėje valstybėje negali būti.

Reikalauja kreipimosi raštu

Diskusijos dalyvius į realybę vėl grąžino Palangos miesto bendruomenės „Palangos rūpestėlis“ pirmininkė ir advokatė A.Stasiulaitienė.

Ji pasiūlė LATGA ir AGATA atstovams į abi palangiškių bendruomenes, teikiančias apgyvendinimo paslaugas privačiame sektoriuje, kreiptis raštu.

„Išdėstykite savo reikalavimus mums raštu. Mes sudarysime darbo grupę ir kreipsimės į Seimą, jog būtų išaiškinta, ar gali būti privati valda prilygintina viešai vietai. Jeigu atsakymas bus teigiamas, mes mokestį mokėsime. Įstatymą mes gerbiame. Bet kol teisinės bazės nėra, tokio mokesčio mes mokėti negalime“, - nukirto diskusijas advokatė.

Yra ir mokestį pripažįstančių palangiškių

• Asociacija LATGA administruoja įvairių sričių autorių teisių turėtojų teises, renka ir paskirsto autorinį atlyginimą už kūrinių panaudojimą, koordinuoja asociacijos narių veiklą, užtikrina kuo platesnį Lietuvos ir užsienio autorių kūrinių panaudojimą, užkerta kelią autorių teisių pažeidimams. Jos tikslas - teisingai atlyginti autoriams ir kitiems teisių turėtojams už jų kūrybos naudojimą, o taip pat sudaryti sąlygas verslui ir visuomenei teisėtai naudotis kūriniais.

• AGATA yra ne pelno organizacija, vienijanti atlikėjus (muzikantus, aktorius) bei muzikos leidėjus ir besirūpinanti jų teisių įgyvendinimu Lietuvoje jau 15 metų. Ji išduoda licencijas visiems muzikos naudotojams, surenka atlyginimą atlikėjams ir muzikos leidėjams už jų muzikos įrašų transliavimą, retransliavimą ir viešą paskelbimą bei jį paskirsto.

• Pasibaigus „televizorių karui“ AGATA išreiškė viltį, kad pasirašius taikos sutartį, I.Švanienės pavyzdžiu paseks ir kiti palangiškiai – sutiks mokėti mokesčius gera valia.

• Atlygis už viešą fonogramų panaudojimą komerciniais tikslais apskaičiuojamas pagal kambarių skaičių. Per metus už vieną kambarį reikia sumokėti maždaug 14 eurų, tačiau suma mažinama, jei kambarys nuomojamas sezoniškai.

• Šiuo metu Palangoje daugiau nei 100 nuomotojų moka reikalaujamą mokestį.

"Vakarinė Palanga"
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos paštas Kalėdas pasitinka kvapiaisiais pašto ženklais (5)

Šeštadienį pasirodė šventiniai pašto ženklai, skirti artėjančioms didžiosioms metų...

Didžiausio JAV prekybos centro atidarymo „Juodąjį penktadienį“ laukė 2,5 tūkst. žmonių (1)

Minesotoje esantis didžiausias JAV prekybos centras „Mall of America“ pranešė, kad...

Kredito unijai vadovavę sutuoktiniai nuteisti už pasisavintus pinigus (16)

Buvęs Panevėžyje veikiančios kredito unijos „ Panevėžio regiono taupomoji kasa“...

Išaiškino, kodėl Lietuvoje algos auga lėčiau (147)

Vidutinis darbo užmokesčio augimas trečiąjį šių metų ketvirtį sulėtėjo, o tam daugiausiai...

„Juodasis penktadienis“ visu gražumu – pirkėjai laužėsi į parduotuvę (63)

„Juodasis penktadienis“, dar geriau žinomas kaip išpardavimų penktadienis, kuomet visos...

Top naujienos

Emigrantas norėjo pigiau Lietuvoje išsigydyti skaudantį dantį: košmaras, kurio niekam nelinkėtų (226)

Specialiai į Lietuvą iš Švedijos skaudančio danties išsigydyti grįžęs emigrantas norėjo...

Belieka tik pavydėti: kaimynams Lenkijoje sekasi geriau, negu pranašauta (299)

Net skeptiškiausi ekspertai pripažįsta, kad dabartinė Lenkijos vyriausybė vykdo rinkimų...

Sukrėsta šiaulietė parašė atvirą laišką Verygai: po jūsų sprendimo turiu stebėti, kaip degraduoja tėvas (881)

„Gerb. ministre Aurelijau Veryga , šiandien Jūs pasmerkėte mano tėtį ir toliau gerti!...

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje – didžiulės automobilių spūstys (31)

Šeštadienį Lietuvos-Lenkijos pasienio ruože, ties buvusiu Kalvarijos pasienio punktu, susiformavo...

Sovietų generolai karo korespondento akimis: beturčiai, kuriuos iškėlė revoliucija (19)

Leidykla „Briedis“ pristato netrukus pasirodysiančią serijos „Komunizmas be grimo“ naujieną...

Piknikas su Šimašiumi pakeitė daugiavaikės šeimos gyvenimą (133)

Daugiavaikių šeimų asociacijos vadovė Jurgita Pocienė sako tik Laisvės piknike iš mero...

Ventės ragas: tobulai sutvarkytas, bet ar įdomus?

Ventės ragas Lietuvoje yra lyg mitologinis objektas – kažkur labai toli, visai nepakeliui, su...

„Siaubo pilį“ pastatęs vienas žiauriausių žudikų padarė labai didelę ir apmaudžią klaidą įžengę į pastatą žmonės dingdavo be pėdsakų (78)

H. H. Holmesas buvo vienas iš pirmųjų Jungtinių Valstijų serijinių žudikų. Savo specialios...

Vilniaus oro uoste dėl gedimo leidosi į Hurgadą turėjęs skristi lėktuvas papildyta 10.49 (220)

Vilniaus oro uostas informuoja, kad 9.30 val. Vilniaus oro uoste laukiamas avarinis orlaivio su...

„Betsafe – futsal A lygos“ rungtynės: „Vytis“ – „Inkaras“

„Betsafe – futsal A lygos“ rungtynės: „Vytis“ – „Inkaras“. Tiesiogiai iš Vilniaus.