Po kelių lietingų dienų, šią savaitę, dzūkai jau randa voveraičių. Ne tik patys skanauja, bet ir parduoda prie kelio Vilnius – Druskininkai. Tik pirmųjų grybų kainos dar tokios, kad ne vieną susigundžiusį sustoti prie miško gėrybes ant automobilio išsidėliojusių prekeivių priverčia pamąstyti apie galimybę prisigrybauti patiems arba sulaukti gausesnio dygimo.
Grybų ir uogų prekyba
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Ne perka, o klausinėja, kur dygsta

Pačiame Druskininkų kurorte šviežių voveraičių rasite nebent turguje. Ten už puslitrinį indelį smulkių grybukų prekeiviai prašo nuo 2,50 iki 3 eurų, o stiklinė prinokusių žemuogių kainuoja eurą. Jei į turgų užsukti nespėjote ir jau keliaujate iš kurorto namo į sostinę, sunku bus nepastebėti pakelėje miško gėrybėmis prekiaujančių dzūkų.

Pirmąjį grybų pardavėją aptinku vos pravažiavęs Grūtą, ties Žiogelių kaimu. Romas iš Druskininkų už puslitrinį stiklainį smulkių, saulės gerokai padžiovintų voveraičių prašo 5 eurų. Tiek pat kainuoja ir pusės litro talpos plastikinis indelis žemuogių, o gerokai didesnis indas braškių – 2 eurus. Mums besišnekučiuojant, prie jo sustoja senas „VW Golf“. Tačiau iš jo išlipusi moteris voveraičių pirkti neskuba – bando išklausinėti, kokio amžiaus pušynuose jau pradėjo dygti grybai, žaliose samanose ar spyglių paklotėje.

„Aš gi neinu į jo vietas, tik bendrą situaciją noriu žinoti“, – teisinasi smalsi druskininkietė, sugėdinta, kad nori iškvosti grybautojo paslaptis. Jau 20 metų grybaujanti moteris sakė sustojusi tik įsitikinti ar tikrai jau dygsta voveraitės.

Grybų ir uogų prekyba
Grybų ir uogų prekyba
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Romas pasakojo, kad miškams prie Žiogelių teko mažai lietaus, todėl grybų mažai. O kai jų mažai, tai ir brangūs. Žemuogės nušalo, bet, žinant vietas, vis tiek įmanoma prisirinkti.

Vyras pardavinėja ir pernykščius džiovintus grybus. Supakuota ne po daug, vienam ar porai kartų į sriubą įdėti, o kainos nuo 9 iki 10 eurų. Perka iš jo ne tik grįžtantys iš Druskininkų į Vilnių poilsiautojai, bet ir patys druskininkiečiai, ne tik savaitgaliais, bet ir darbo dienomis.

„Yra raudonikiai, baravykai, voveraitės. Gyventi reikia: vogt nemokam, dainuot nemokam, tai grybaujam. Ko čia tik nebuvo, policija vaikė. O juk automobilių eismui netrukdau, stoviu ne ant plento, o įvažiavime į miško keliuką, kur ir pirkėjai gali saugiai sustoti“, – kalbėjo Romas.

Pastebėjęs, kad apžiūrinėju konservuotą poniabudę, jis kaip mat pradeda pasakoti, kokias gydomąsias savybes žmonės priskiria šiam grybui, bet pats jos vartojimo būdų nepropaguoja: „Susirasite internete ir sužinosite“.

Kainos skiriasi

Po 5 eurus už puslitrį voveraičių arba žemuogių prašo ir kita pardavėja, įsitaisiusi ties Druskininkų savivaldybės Mašnyčių kaimu. Tik Mašnyčiose augintos braškės brangesnės – po 3 eurus už litrą. Paklausta, ar pakelės prekiautojai derina kainas tarpusavyje, ji nė nesistengia slėpti: „Čia jos daugmaž vienodos“.

Sako stovinti toje pat pakelės vietoje beveik ištisus metus. Daugiausiai pirkėjų sustoja savaitgaliais, o darbo dienomis tenka nuobodžiauti.

Artėjant prie Druskininkų savivaldybės ribos su Varėnos rajonu ir įvažiavus į Dzūkijos nacionalinį parką pardavėjų daugėja. Ties Uciekos kaimu bandau kalbinta jauną moterį, bet ji, tarsi užklupta daranti kažką neteisėto, kategoriškai atsisako bendrauti ir užsidaro automobilyje. Pavyksta ištardyti tik voveraičių kainą – tie patys 5 eurai už tokį patį pusės litro talpos stiklainį.

Grybų ir uogų prekyba
Grybų ir uogų prekyba
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Gerokai už ją šnekesnis Gintautas, prekiaujantis grybais miške, prie Norulių kaimo. Voveraites jis parduoda pigiau – 3 eurai už puslitrį, 6 eurai už litrą. Pusė litro žemuogių – 2 eurai.

„Aš iš Perlojos atvažiavau. Kainos arčiau Druskininkų – kosmosas, per vasarą tokias laiko užsikėlę. Lietaus nėra pas mus, Perlojoje, šeštadienį pirmą kartą per vasarą palijo, bet su ledais. Obelys visos sutraiškytos, daržai išmušti. Pomidorams, agurkams, žirniams – galas. Jei bus toks lietus, tai žemuogėms viskas, patiš“, – guodėsi grybautojas.

Gintautas pastebi, kad geriausiai prekiauti sekasi pirmadieniais, kai savaitgaliniai poilsiautojai išsiruošia grįžti namo iš kurorto į Vilnių.

Janina rado pirmą raudikį

Ties sankryža su keliais į Marcinkonis ir Česukus, prieš pat Merkio slėnį, miško gėrybėmis prekiauja ponia Janina. Vos išgirdusi, kad bendrauja su žurnalistu, ji pradėjo pasakoti tądien radusi pirmą šiais metais raudonikį. Kadangi grybukas dar visai mažas, bus parduotas drauge su voveraitėmis.

„Pati nustebau jį aptikusi žaliose samanose, pušyne, kur ieškojau voveraičių“, – džiaugėsi grybautoja.

Grybų ir uogų prekyba
Grybų ir uogų prekyba
© Romas Sadauskas-Kvietkevičius

Pusę litro voveraičių ji pardavinėja už 5 eurus, bet iškart užsimena, linkusi pirkėjams leisti nusiderėti iki 4 eurų. Didesnio, litrinio stiklainio pradinė kaina – 10 eurų, bet tenka atiduoti ir už 7.

„Dar tik atvažiavau, nes miške labai mėgstu būti. Kėliausi pusė keturių, nes mes ūkiškai gyvenam Marcinkonyse. Sulijo, išdžiūvau ir vėl sulijo. Labai mašalų daug, man du kartus temperatūra buvo pakilusi nuo jų, ištinau, teko gerti vaistus“, – ir džiaugėsi, ir skundėsi moteris.

Janina pardavinėja ir beržines šluotas, kurias riša jos kaimynas ir brolis. Nepaisant skirtingo dydžio, jų kaina – 3 eurai.

Egzotiškiausia jos prekė – beržo grybas. Sako, kad jį perka žmonės, prisiskaitę, kad galima naudoti kaip profilaktikos priemonę nuo opaligės ir netgi onkologinių ligų. Tokią paklausą lemia, kad dalis Janinos pirkėjų yra iš Česukų piramidės vykstantys anapusinių reiškinių entuziastai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sauliaus Skvernelio patarėjas įžvelgia nebylų kartelį tarp prekybos tinklų (221)

Kartais atrodo, kad vartotojų gerove rūpintis turinti Konkurencijos taryba žaidžia verslo...

Finansų ministras: Turkija po valiutų krizės iškils „stipresnė“

Turkijos finansų ministras Beratas Albayrakas ketvirtadienį pažadėjo, kad šalis po valiutų...

Vilimas: ne maisto prekių kainų tyrimas netinkamas išvadoms (8)

Teisingumo ministerijos ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) iniciatyva...

Prekybininkai: neįmanoma kainų etiketėse rašyti didesnėmis raidėmis (23)

Seimo narei prekybininkams pasiūlius keisti produktų kainų skelbimą ir etiketėse kainas rašyti...

Didžiausias užimtumas ir mažiausias nedarbas Baltijos valstybėse - Estijoje (12)

Didžiausias užimtumo ir mažiausias nedarbo lygis Baltijos valstybėse - Estijoje, skelbia...

Top naujienos

Karbauskis gerbia Guogą: siūlo neskubėti daryti išvadų (189)

Valstiečių-žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis neslepia, kad gerbia europarlamentarą Antaną...

Sauliaus Skvernelio patarėjas įžvelgia nebylų kartelį tarp prekybos tinklų (221)

Kartais atrodo, kad vartotojų gerove rūpintis turinti Konkurencijos taryba žaidžia verslo...

Su apnuogintais ispaniškais ašmenimis susidūręs „Žalgiris“ pasijuto „supjaustytas“ (23)

„Pietų IV“ sirgalių tribūna prieš rungtynes ironišku transparantu pasveikino „Sevilla“...

Architektė: savivaldybė neva taupo pinigus ir laiką, tačiau iš tiesų – trumparegiškai juos švaisto (15)

Jei anksčiau apie universalų dizainą Lietuvoje buvo kalbama kaip apie siekiamybę ar gerąją...

Gydytoja papasakojo apie gyvybiškai svarbius vitaminus: imuniteto specialiai stiprinti nereikia (18)

Artėjant rudeniui, susizgrimbame, jog pats laikas stiprinti imunitetą . Griebiamės vaisių,...

Nustebsite, ką gali kvapų maišymas: atskleidė keletą gudrybių (3)

Sluoksniavimas – ne tik mados tendencija, tai ir viena populiariausių parfumerijos krypčių. Jos...

Internautai nesėkmingai bando atspėti: koks gyvūnas slepiasi tarp žaislų? (35)

Gali atrodyti, kad šioje nuotraukoje „pozuoja“ vien tik pliušiniai žaislai, tačiau jūs...

Paprasti būdai, padėsiantys suvaldyti pyktį (5)

Kiekvienai mamai ar tėčiui yra tekę nors kartą atsidurti situacijoje, kai jų atžalos pyktis...

Kodėl džiūsta aviečių uogos (3)

Aviečių uogos džiūsta dėl įvairių virusinių ligų, kurias platina cikados ir amarai. Šie...

Skaitome tarp eilučių: kokie žinučių ženklai rodo, kad žmogus jumis nebesidomi? (35)

Šiais laikais nė viena pažintis neapsieina be bendravimo tekstinėmis žinutėmis. Kokie ženklai...