Jau netolimoje ateityje Klaipėdos rajono teritorija gali tapti alternatyvios elektros energijos šaltinių - vėjo jėgainių - centru. Rajono Savivaldybės administracija yra gavusi apie 30 fizinių ir juridinių asmenų prašymų leisti rajono teritorijoje statyti tokias jėgaines.
Pirmasis vėjo jėgainių parkas rajone turėjo pradėti veikti dar pernai rudenį. Tačiau jų statybai pasipriešinę kaimyninių žemių savininkai kreipėsi į teismą.

Nelengvai kelią skinasi ir kitų investuotojų milijoniniai projektai. Jėgainių kaimynyste nepatenkintų gyventojų skundai pasiekia ne tik rajono Savivaldybę, apskrities administraciją, bet nukeliauja ir į Vilnių.

Pirmiesiems pramušti kelią vėjo jėgainių statybai Klaipėdos rajone teko Vilniaus UAB "Vėjo vatas", kurią parengti projektą įgaliojo Vokietijos firma "Neg Micon". Jų planuojamo 10 vėjo jėgainių parko, kuris būtų statomas išsinuomotoje privačioje žemėje prie Vėžaičių, vertė - apie 70 mln. litų.

Pernai gegužės 30 d. Klaipėdos rajono savivaldybės Tarybai patvirtinus "Vėjo vato" parengtą detalųjį planą, 29 Vėžaičių bei Ežaičių kaimų gyventojai šį sprendimą apskundė Klaipėdos apskrities viršininko administracijai bei Vyriausybės atstovui.

Šioms atsakius, kad detaliojo plano rengimo ir svarstymo procedūros nebuvo pažeistos, gyventojai kreipėsi į Klaipėdos apygardos administracinį teismą ir bylą laimėjo. Tačiau valdininkai nepasidavė ir šio teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT). Šis birželio 30 d. rajono Savivaldybės ir Klaipėdos apskrities viršininko administracijos skundus patenkino.

Vėžaitiškiai skundėsi, kad nesutinka su vėjo jėgainių parko įkūrimu, kadangi tokio parko galima tarša gali turėti neigiamą įtaką kaimynystėje esančių jų žemės sklypų vertei, žemės ūkiui, žmonių sveikatai ir pan. Tačiau teismas konstatavo, kad pareiškėjai nepateikė jokių to įrodymų. Byloje nustatyta, kad pareiškėjų žemės sklypai yra naudojami žemės ūkio paskirčiai ir čia nėra jokių gyvenamųjų pastatų.

Taip pat LVAT nusprendė, kad nebuvo pažeista nei parko planavimo procedūra, nei rajono Savivaldybės Tarybos bei Klaipėdos apskrities viršininko administracijos sprendimų priėmimo tvarka. LVAT priimtas sprendimas nebeskundžiamas.

Dar vieniems vėjo jėgainių statytojams - bendrai Lietuvos ir Danijos UAB BNE pradėjus planavimo procedūras jėgainių parkui statyti prie Klaipėdos, vėl pasipylė gyventojų skundai, nukeliavę iki pat sostinės. Kaune registruota UAB BNE pagal susitarimą su Kretingalės seniūnijos ūkininku Romu Liaudansku, kuris tapo planavimo organizatoriumi, trijuose ūkininko išnuomotuose sklypuose (iš viso 125 ha) Dargužių, Peskojų ir Lankučių kaimuose planuoja pastatyti 13 vėjo jėgainių.

Kaimyninių žemių savininkai tvirtino, jog žinia apie vėjo jėgainių statybą jų pašonėje buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Labiausiai žmones papiktino tai, kad nemažos jų sklypų dalys patenka į būsimojo parko sanitarines zonas.

"Toks elgesys pažeidžia mūsų, kaip žemės savininkų, teises. Įsigaliojęs jėgainių detalusis planas užkirstų kelią sklypų ar didelės jų dalies paskirties pakeitimą į gyvenamąją ar rekreacinę. O dauguma mūsų ketiname tai daryti, atsižvelgdami į patogias sklypų geografines padėtis pajūrio ruože tarp Klaipėdos ir Palangos. Dabar visa tai gali tapti negyva triukšmo ir vėjo zona", - kalbėjo šalia būsimojo vėjo jėgainių parko sklypus turintys klaipėdiečiai. Be kita ko, savininkai teigė, jog investuotojai nuo pat pradžių buvo apsigaubę paslapties skraiste. Ne visi žemės savininkai gavo pranešimus apie būsimą vėjo jėgainių statybą, projektuotojai nenorėjo rodyti detaliojo plano, motyvuodami, kad tai privatu, neteikė jokios kitos informacijos.

Planavimo organizatoriaus įgaliotas asmuo Vidmantas Češulis tvirtina, jog gyventojų baimė dėl jėgainių parko neva skleidžiamos taršos yra nepagrįsta. Pasak jo, UAB "Ekosistemos" atliktas sanitarinių apsaugos zonų nustatymas vėjo jėgainių statybai dar kartą patvirtina, kad neigiamos įtakos aplinkai vėjo jėgainės neturės. Esą nesuvaržytos ir žemės savininkų teisės, nes niekas jiems netrukdo užsiimti žemės ūkiu, t.y. naudoti žemę pagal esamą paskirtį.

"Vėjo jėgainės yra ekologiškai švarūs statiniai. Daug kenksmingesnėje aplinkoje mes gyvename miestuose. Nereikia bijoti, kad jėgainė nuvirs. Projekte yra numatytos visos saugos priemonės, atitinkamos konstrukcijos, sutvirtinimai ir t.t.", - aiškino ir UAB "Ekosistemos" direktoriaus pavaduotoja dr. Asta Lapinskienė. Tiesa, ji pripažino, jog jėgainių poveikio žmonių sveikatai neįmanoma nustatyti tol, kol niekas toje vietoje negyvena.

Visi žemių savininkų skundai dėl vėjo jėgainių statybos Kretingalės seniūnijoje buvo persiųsti nagrinėti Klaipėdos apskrities viršininko administracijai. Išaiškinta, jog buvo pažeista planavimo procedūra, todėl planavimo organizatoriams buvo nurodyta iš naujo organizuoti detaliojo plano svarstymą su visuomene. Šį mėnesį vykusiame plano svarstyme Klaipėdos rajono savivaldybėje susitikti su gyventojais atvyko rajono valdžia, visa UAB BNE vadovybė, jų verslo partneriai ir kt.

Į pasiūlymą pažiūrėti filmą apie Danijoje plačiai paplitusias vėjo jėgaines susirinkę priešiškai nusiteikę žemės savininkai sureagavo švilpimu.

"Mes nesame prieš vėjo jėgaines ir alternatyviąją energetiką. Tačiau nelieskit mūsų sklypų savo sanitarinėmis zonomis, su kuriomis lendate į svetimą žemę, net neatsiklausę jos savininkų", - piktinosi vienas iš žemės savininkų Antanas Narvilas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Traukiasi bendrovės „Malsena Plius“ vadovas Aldas Baltutis

Abipusiu šalių susitarimu iš UAB „ Malsena Plius“ vadovo pareigų pasitraukia Aldas Baltutis....

Pažadas duotas: už alkoholio reklamos pažeidimus baudos bus vėliau (2)

Kontrolieriams nustačius alkoholio prekybos ir reklamos pažeidimų, alkoholiu prekiaujančios...

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (11)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

„Ikea“ valdo 15 tūkst. ha – 0,7 proc. Lietuvos miškų (146)

Švedijos baldų pramonės ir prekybos grupė „Ikea“ per pastaruosius 12 mėnesių valdomus...

„Boso valanda su S. Jovaišu”: Regimantas Buožius apie tai, kuo buriavimas panašus į verslą (7)

„Esu Regimantas, esu buriuotojas, esu vadovas, vyras, vaikų tėvas, esu šiaip fainas žmogus“,...

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Vienoje pusėje – galingi ūkiai, o kitoje – ištuštėjusi Lietuva (231)

Pamenate naktines derybas dėl Europos Sąjungos paramos milijonų ?

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (11)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

Papasakojo, kokį siaubą teko išgyventi tėvų kalintiems vaikams rodydavo pyragą, bet neleisdavo valgyti

Pasaulį apskriejo šiurpą kelianti žinia – pavyzdingai visuomenės akyse atrodę tėvai kalino...

Pažadas duotas: už alkoholio reklamos pažeidimus baudos bus vėliau (2)

Kontrolieriams nustačius alkoholio prekybos ir reklamos pažeidimų, alkoholiu prekiaujančios...

Liberalų sąjūdis papasakojo, ko griebsis traukdamas partiją iš krizės (35)

Du buvę varžovai dėl Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininko posto – Eugenijus Gentvilas ir...

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (948)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: kokios lietuvių galimybės gerinti pozicijas (2)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (360)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

„Žalgiris“ varžovų akimis: iš tokios komandos reikia pasimokyti (3)

Kauno „Žalgiris“ jau daugiau nei du mėnesius nepralaimi Eurolygos rungtynių namuose....