VMI leidinyje „Pelno mokesčio įstatymo ir Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimai nuo 2019 m.“ primenama, kad apmokestinamąsias pajamas nuo kitų metų bus galima sumažinti iki 2 000 eurų suma, sumokėta už pastatų (statinių) apdailos ir bet kokio remonto (išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimą (modernizavimą)) darbus ir lengvųjų automobilių remonto paslaugas.

Į 2 000 eurų dydį įskaičiuojama ir gyventojo sumokėta PVM suma. Kitas metais GPM tarifai bus 20 proc. iki 120 vidutinių darbo užmokesčių (VDU) ir 27 proc. virš 120 VDU. Kai kurioms pajamoms išliks 15 proc. GPM tarifas.

Taigi, maksimali GPM suma, kurią, 2020 metais deklaruodamas pajamas, galės susigrąžinti gyventojas siekia maždaug 400 eurų.

Keli pavyzdžiai

VMI leidinyje pateikiamas toks pavyzdys: gyventojas (sutuoktinis) už būsto remontą 2019 metais sumokėjo 4 000 eurų, sąskaita išrašyta jo vardu.

Paaiškinama, kad prisitaikyti lengvatą galės jis ir jo sutuoktinė, kiekvienas iš savo apmokestinamųjų pajamų atimdamas po 2 000 eurų remonto išlaidų.

Nurodoma, jog lengvatą galima bus pasinaudoti ir tuo atveju, jeigu remonto paslaugas atliks pagal verslo liudijimą dirbantis asmuo.

Be to, lengvatą galės prisitaikyti ir būstą išsinuomojęs asmuo, remontą atlikęs iš savo lėšų.

Kitas VMI minimas pavyzdys: du trečdaliai būsto nuosavybės teise priklauso motinai, o trečdalis – sūnui. Už būsto remontą 2 500 eurų sumokėjo motina.

Paaiškinama, kad motina galės nuo 2 000 eurų remonto išlaidų susigrąžinti pajamų mokestį
nepaisant to, kad trečdalis būsto priklauso sūnui.

Dar vienas pavyzdys, šįkart apie automobilio remontą: darbuotojas asmeninėms reikmėms naudoja įmonės automobilį. Už jo remonto paslaugas savo lėšomis apmokėjo darbuotojas, šių išlaidų įmonė jam nekompensavo.

Paaiškinama, kad tokiu atveju gyventojo nauda pripažįstama natūra gautomis apmokestinamosiomis pajamomis. Todėl bei atsižvelgiant į faktinę naudojimosi automobiliu aplinkybę, yra laikoma, kad darbuotojas automobilio remonto išlaidas patyrė savo naudai. Tokiu atveju, jam gali būti taikoma pajamų mokesčio lengvata.

Remontų neatidėlioja

Iki 2019 metų pradžios likus kiek daugiau nei mėnesiui, gyventojai savo būsto ar automobilio remonto neatidėlioja DELFI sakė Šiaulių autoservisų asociacijos vadovas Anatolijus Kirjazovas ir Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas.

A. Kirjazovas paaiškino, kad automobilio remonto, ypač žiemos sezonu, atidėlioti paprasčiausiai negalima.

„Jei kas nors barška, tarška mašinoje, niekas nelaukia. Saugumas yra pirmoje vietoje. Su automobiliu nepajuokausi, nėra prasmės laukti.

Gal jeigu pavasarį ar vasarą, tada dar skaičiuotų, kad kažkiek laiko dar gali ištempti, o dabar sudėtingas metas lauke, todėl rizikuoti dėl tokių sumų susigrąžinimo nematau prasmės“, – sakė jis.

D. Gedvilas pastebėjo, kad remontą jau pradėję žmonės stengiasi jį kuo greičiau užbaigti.

„Kas pradėję, tai ir darosi, neatidėlioja. Juolab, kad darbo užmokestis statyboje kyla, tai jie nebelaukia ir jei yra susitarimas su specialistu, tai jie kuo greičiau ir daro.

Jei žmogus nusipirkęs butą su daline apdaila, tai jeigu tik yra specialistas, džiaugiasi, kad jį pavyksta prisikalbinti. Dabar trūksta darbo jėgos“, – sakė jis.

Statybininkų asociacijos vadovas priminė, kad Finansų ministerijai siūlė įvesti tokias lengvatas, kokios yra Lenkijoje arba Čekijoje, tada paskata žmonėms paslaugas pirkti legaliai būtų dar didesnė.

„Lenkai leido susigrąžinti pusę sumokėto PVM, jei samdomas juridinis asmuo remontui ar rekonstrukcijai. Tarkim, namo statyba 100 tūkst. eurų kainuoja, tai 10 tūkst. eurų grąžina žmogui. Čekai padarė 5 tūkst. eurų PVM. Manau, tai būtų didesnė paskata samdyti dirbančius legaliai“, – sakė D. Gedvilas.

Dalį 2019 metais sumokėto GPM gyventojai galės susigrąžinti ir už vaikų priežiūros paslaugas. Šiomis priemonėmis Vyriausybė kovoja su šešėline ekonomika, iš kurios kitais metais ketina ištraukti 200 mln. eurų.

Nuo 2019 metų liepos 1 dienos taip pat ketinama panaikinti verslo liudijimus pastatų remonto, automobilių remonto ir vaikų priežiūros paslaugų srityse. Šių paslaugų tiekėjų Lietuvoje yra apie 23 tūkst.

„Veiklų, įsigijus verslo liudijimą, sąrašas siaurinamas veidrodiniu principu – iš sąrašo išbraukiamos tos veiklos, kurių atžvilgiu nuo sausio 1 dienos bus taikoma GPM lengvata: teisė gyventojui susimažinti apmokestinamąsias pajamas – susigrąžinant dalį sumokėto GPM už pastatų remonto, lengvųjų automobilių remonto bei vaikų priežiūros paslaugų išlaidas“, – paaiškinama Finansų ministerijos pranešime žiniasklaidai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (246)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės