Bendrovių produktyvumas buvo vertinamas lyginant įmonės pajamas ir darbuotojų skaičių. Įvertinę beveik pusantro tūkstančio Lietuvos, Latvijos ir Estijos įmonių, turinčių daugiau kaip pusę milijono darbuotojų, tyrėjai ne tik sudarė produktyviausių bendrovių sąrašą, bet ir išskyrė svarbiausius veiksnius produktyvumui užtikrinti.

„Galime įvardyti tris svarbiausius bruožus, būdingus dideliu produktyvumu pasižyminčioms įmonėms. Tai pažangiai organizuota veikla, efektyvūs vadovai ir veiksmingai pasitelkiami darbuotojai. − sako Airida Zavadskė, „Profiles International“ vadovė Baltijos šalims. − Efektyvumas prasideda aiškia įmonės strategija. Ji tinkamai perduodama visai organizacijai, kurioje kiekvienas darbuotojas suvokia savo pareigas ir tikslus bei žino, kas, kaip ir kada turi būti padaryta. Kalbant paprastai, produktyviausios Baltijos šalyse įmonės padaro daugiau pasitelkdamos mažiau darbuotojų“, − teigia tyrėja.

Pasak A. Zavadskės, didelės įtakos produktyvumui turi tiek bendrovės žmogiškųjų išteklių, tiek veiklos procesų valdymas. „Pažvelkime į savo sektoriuose ypač išsiskyrusias įmones. Pavyzdžiui, „Sicor Biotech“ garsėja inovacijomis ir technologine pažanga. Savo ruožtu, „Tele2“ verslo modelis grindžiamas aukštu efektyvumu: bendrovės produktyvumas ypač išsiskiria sektoriuje ir žymiai kilsteli jo vidurkį, o šio rezultato bendrovė pasiekia su mažesniais žmogiškaisiais ištekliais lyginant net su tomis pačiomis bendrovėmis Latvijoje ar Estijoje“, - sakė A. Zavadskė.

Kaip atskleidė tyrimas, visose trijose šalyse įmonių produktyvumo vidurkis yra panašus, tačiau kai kuriuose sektoriuose atskirų valstybių įmonės yra gerokai pranašesnės. Be jau minėtų biotechnologijų, chemijos, ITT sektorių, kuriuose Lietuvos bendrovės yra neginčijamos lyderės, mūsų šalis pirmauja ir mažmeninės prekybos, draudimo bei bankų srityse. Žemės ūkio bei transporto sektoriuose akivaizdžiai dominuoja Lietuvos ir Latvijos įmonės, tuo tarpu Estijos bendrovės pirmauja gamyboje ir ypač tekstilės gamyboje. Statybos ir nekilnojamojo turto, medienos, automobilių pardavimo srities lyderės yra Latvijos ir Estijos įmonės, o lietuviškos šių sektorių bendrovės nuo jų gerokai atsilieka.

Tyrėjai vertino apie 30-yje sričių veikiančias įmones, iš jų vienuolikoje sričių pirmauja Lietuvos bendrovės. Pagal bendrą produktyviausių įmonių skaičių Lietuva ir Latvija turi po 11 sričių lyderių, Estijoje veikia 7 savo srityse produktyviausiomis pripažintos bendrovės.

Lietuvos įmonės nugalėtojos:

SektoriusĮmonėProduktyvumas, tūkst. eurų vienam darbuotojui
Energetika ir ištekliai/DegalinėsNeste Lietuva4288
IT ir telekomunikacijosTele21766
Chemijos pramonėMestilla1650
LošimasOlifėja, UAB1630
DraudimasSwedbank gyvybės draudimas, AB1290
TurizmasTez Tour, UAB (su padaliniu Travelman)749
Maisto pramonėAgrovet, UAB465
Mažmeninė prekybaMarkIT Baltija, UAB442
Gamyba/Metalo pramonėIMETA ir Ko, UAB578
Finansinės paslaugos/BankaiNordea Bank Finland Plc250
Medicina ir farmacija/BiotechnologijosSICOR Biotech, UAB215

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės