aA
Antradienį Seimas galutinai apsisprendė ir kaip atrodys subsidijos darbo vietas išlaikantiems darbdaviams, dėl koronaviruso paskelbusiems prastovas. Nubalsavus buvo patvirtintos 70 ir 90 proc. subsidijos iš valstybės. Už balsavo 106, prieš – 0, susilaikė – 2.
Paaiškėjo, kokias subsidijas už prastovas gaus darbdaviai: Seimas patvirtino naująją mokėjimo tvarką
© DELFI / Kiril Čachovskij

Užimtumo įstatymo pataisos numato, kad darbdaviams, paskelbusiems prastovas ir jos metu išlaikantiems darbo vietas, iš biudžeto būtų mokama 70 proc. darbuotojo atlyginimo subsidijos. Svarbu, kad valstybės išmoka negalėtų sudaryti daugiau nei 1,5 minimalios mėnesinės algos (MMA), kas sudaro 910,5 Eur popieriuje arba 656 Eur į rankas ir būtų skiriama tik tiems darbdaviams, kurie sutinka patys mokėti 30 proc. algos.

Darbdaviams taip pat išliks galimybė prie darbuotojų atlyginimų prisidėti ir mažesne suma – 10 proc.

Tuo atveju valstybė kompensuotų 90 proc. atlyginimo, tačiau išmokama suma negalėtų būti didesnė nei MMA, kas sudaro 607 Eur popieriuje arba 437 Eur į rankas.

Darbdaviai, pasinaudoję subsidijomis, taip pat turės išlaikyti ne mažiau nei 50 proc. darbo vietų bent 3 mėn. nuo subsidijos mokėjimo pabaigos.

Informacija apie subsidijas už prastovas
Informacija apie subsidijas už prastovas
© socmin.lt nuotr.

Taip pat Seime buvo pritarta M. Navickienės pasiūlymui, kad karantino pradžioje darbuotojus atleidę arba juos į neapmokamas atostogas išleidę verslai taip pat galėtų pretenduoti gaunant subsidiją dėl prastovos.

Išmokas taip pat galės gauti ir savarankišką veiklą vykdantys asmenys. Jos sieks 257 Eur per mėnesį. Taip pat įstatyme teigiama, kad išmoka savarankiškai dirbančiam asmeniui bus mokama kas mėnesį už praėjusį kalendorinį mėnesį ir bus lygi vieno einamųjų metų minimalių vartojimo poreikių dydžiui, apskaičiuotam Lietuvos Respublikos socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymo nustatyta tvarka.

Informacija apie išmokas savarankiškai dirbantiems
Informacija apie išmokas savarankiškai dirbantiems
© socmin.lt nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, valstybės subsidijoms darbo vietoms išlaikyti iš viso šiuo metu numatyta skirti apie 379 mln. eurų, o fiksuoto dydžio išmokoms savarankiškai dirbantiems asmenims, neturintiems darbo pajamų, apie 108 mln. eurų.

Teikė siūlymus

Seimo narys Sergėjus Jovaiša siūlė iki tol kalbėtą 90 proc. valstybės subsidiją verslui didinti iki 100 proc., be paties verslo prisidėjimo, tačiau ji galėtų siekti ne daugiau nei MMA. Seimas tokiam pasiūlymui nepritarė.

Taip pat Mykolas Majauskas siūlė trumpinti laiką, kurį darbdaviai privalo savo darbo vietoje išlaikyti darbuotoją ir jo neatleisti, jei yra gaunama subsidija. Seimo narys laiką siūlė trumpinti iki 2 mėnesių tiek gaunant 70, tiek 90 proc. subsidiją prastovoms. Seimas balsuodamas siūlymui nepritarė. Už balsavo 36, prieš – 26, susilaikė – 42.

Mindaugas Puidokas pasisakė balsuoti prieš įstatymo projektą. Jis teigė, kad šiame įstatymų projekte šiandien vis dar yra labai daug neaiškumų, taip pat neaišku, kokia tvarka subsidijos bus realizuojamos. Taip pat, jo tikinimu, verslo įmonės nežino ir kaip veiks visas mechanizmas dėl subsidijų teikimo.

Gintarė Skaistė pasisakė už pakeitimus. Anot jos, įstatymas tikrai reikalingas ir geresnis, nei buvo prieš tai.

„Kompensavimas už prastovas tapo lankstesnis“, – sakė ji.

Perspėjo dėl galimo atlyginimų vėlavimo

„Delfi“ primena, kad Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos vadovė Daiva Čibirienė anksčiau teigė, jog dėl to to, kad praėjusį antradienį Seimas galutinai neapsisprendė dėl subsidijų tvarkos ir paskelbė pertrauką iki kito posėdžio, gyventojai atlyginimus už kovo mėnesį gali gauti kiek vėliau nei įprastai.

Pasak jos, esantis neapibrėžtumas verslininkus ir darbdavius skatina imtis tam tikrų atsargumo priemonių.

Daiva Čibirienė
Daiva Čibirienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„<...> Verslui taip pat nėra aišku, kokio dydžio subsidiją už prastovų apmokėjimą gaus. Darbdavys negali apsispręsti, ar darbuotojui mokėti minimalią algą ir pretenduoti į 90 proc. subsidiją, ar mokėti truputį daugiau ir pretenduoti į 70 proc. subsidiją“, – tada apie situaciją kalbėjo D. Čibirienė.

Kalbėdama apie atlyginimus, ji prognozavo, kad jie, ko gero, gyventojams vėluos, nes verslas paprasčiausiai nespės gauti subsidijuojamų paskolų dėl jų išmokėjimo.

„Įrankiai dėl paskolos darbo užmokesčiui išmokėti nėra parengti iki galo. Išlieka nerimas, kad gal įmonė neatitiks reikalavimų subsidijai.

Gali būti, kad kol subsidijavimo detali tvarka nėra paskelbta, verslas iš viso nemokės algų. Sunku pasakyti, tačiau visko gali būti. Čia įsijungia ir psichologiniai dalykai.

Yra ir tokių verslų, kurie įjungia tokį atsargumo režimą, kad net sąskaitoje ir turėdami pinigų pradeda nebemokėti tiekėjams pinigų, nors lėšų turi pakankamai.

Jeigu būtų kovo 31 d. priimtas Užimtumo įstatymas, būtų buvę aiškumo, o dabar yra neaišku, o Užimtumo tarnyba negali paskelbti tvarkos, nes nėra priimta naujojo įstatymo“, – sakė ji.

Kad kol kas delsia išmokėti atlyginimus redakcijai dar pirmadienį sakė ir picerijų, restoranų ir blyninių tinklą valdančios „Amber Food“ bendrovės direktorius Gediminas Balnis.

„Štai Jungtinėje Karalystėje algos jau yra išmokėtos ir valstybė jas tiesiai moka savo darbuotojams. O pas mus yra taip, kad pradžiai algas turime išmokėti mes, o paskui valstybė kompensuos kažkiek, nors, baisiausia, dar neaišku ir kiek.

Balandžio 7 dieną jie spręs dėl algų už kovo mėnesį, kai pas mus yra 1 tūkst. darbuotojų, kuriems viską reikia dar ir apskaičiuoti, taikyti metodikas. Čia net ir ne tūkstantį turint, o keliasdešimt, reikia viską sužiūrėti. Ne viskas per vieną dieną vyksta“, – kalbėjo jis ir sakė, kad jo įmonės darbuotojai algų už kovą šiandien taip pat dar negavo, nes paprasčiausiai dar neaišku, kokia formule jas skaičiuoti.

„Laukiame valdžios sprendimo“, – vakar sakė jis.

Žadėjo išmokėti iki Velykų

Praėjusią savaitę vykusioje Vyriausybės spaudos konferencijoje apie subsidijas esantiems prastovose pasisakė ir socialinių reikalų ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Jis teigė, kad įstatymas dėl 70 ir 90 proc. subsidijų bus priimtas antradienį.

Linas Kukuraitis
Linas Kukuraitis
© DELFI / Kiril Čachovskij

„<...> turime pilną patikinimą iš Seimo, kad balandžio 7 dieną, kai vyks Seimo posėdis, šioms nuostatoms, jog visiems darbdaviams būtų taikoma prastovų subsidija 90 proc., jeigu išmoka yra iki MMA, ir 70 proc., jeigu iki 1,5 MMA, ir 257 Eur visiems savarankiškai dirbantiems, tai turime patikinimą iš valdančiųjų, kad Seime antradienį joms bus pritarta ir mes galėsime išmokėti išmokas ir subsidijas, pagal šias nuostatas“, – sakė ministras ir žadėjo, kad subsidijos ir kitos išmokos turėtų būti išmokėtos iki Velykų.

Dėl prastovų subsidijų darbdaviai nuo balandžio 6 dienos gali kreiptis į Užimtumo tarnybą. Jos bus skaičiuojamos nuo karantino paskelbimo pradžios, kovo 16-osios.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.5714

Aiškėja, kada ir kaip atsidarys kino teatrai, bet bėda – trūksta premjerų (44)

Karantino metu uždaryti kino teatrai patiria didžiulius nuostolius, tačiau darbuotojų neatleidžia...

Nausėda: ekonomikos ir inovacijų ministro poste norėčiau matyti Vaičiūną (105)

Ketvirtadienį išskirtiniame interviu „Delfi“ prezidentas Gitanas Nausėda pripažino, ką...

Seime – siūlymas įmonių valdybose mažinti nepriklausomų narių skaičių

Seimas spręs, ar keisti įmonių valdybų formavimo tvarką, leidžiant jų daugumą sudaryti iš...

ES biudžeto komisaras: „nėra plano B“, jei žlugtų ekonomikos gelbėjimo plano ratifikavimas

ES biudžeto komisaras Johannesas Hahnas įspėjo, kad šalys narės iki metų pabaigos turi...

„Baltcap“ partneris: stadiono projektą sužlugdė ir valdininkų nekompetencija (5)

Viešųjų pirkimų tarnybai (VPT) dėl per didelės rizikos įpareigojus Vilniaus valdžią...

Top naujienos

Nausėda apie jaučiamas krizės nuotaikas: artėjame prie antirekordo (220)

Prezidentas Gitanas Nausėda išskirtiniame interviu Delfi įvertino koronaviruso krizės žalą...

Netoli Vilniaus rado milžinišką pramogų parką, kuriame galima pramogauti nemokamai visą dieną (54)

Šiltėjant orams vis dažniau ieškome vietų, kuriose galėtume pasimėgauti gamtos ramybe ir...

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius iškviestas į FNTT ir apklaustas (116)

Ketvirtadienį į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) būstinę iškviestas Vilniaus...

Išryškino Verygos darbo prieštaringumą: situacija darosi komiška (154)

Yra daug liaudies išminties posakių apie tai, kad tikrasis veidas atsiskleidžia tik po kauke ar...

Sukrėtimas jau paveikė butų pardavimus: kokių kainų pokyčių laukti? (248)

Pasak NT ekspertų, prasidėjus karantinui buvo fiksuojamas žymus rinkos sumažėjimas bei vyravo...

Sušils iki 20 laipsnių, bet vėjas vels plaukus (5)

Šiandien Lietuva pateks į tarpinę zoną tarp didžiulio, visą šiaurės vakarų Europą apėmusio...

Virgilijus Čepaitis

Trečdalis gyvenimo. Nuo 1991-ųjų lapkričio iki dabar (2)

Pradžiai pacituosiu kelias vienos dienos laikraščių antraštes. 1992-ųjų sausio 21 d.:...

Aiškėja, kada ir kaip atsidarys kino teatrai, bet bėda – trūksta premjerų (44)

Karantino metu uždaryti kino teatrai patiria didžiulius nuostolius, tačiau darbuotojų neatleidžia...

„Huawei P40“ apžvalga: ar verta pirkti išmanųjį be „Google Play Store“? (57)

„ Huawei “ išmanieji telefonai buvo spėję užkariauti lietuvių širdis, tačiau populiarumo...

|Maža didelių žinių kaina