aA
Antradienį Seimas galutinai apsisprendė ir kaip atrodys subsidijos darbo vietas išlaikantiems darbdaviams, dėl koronaviruso paskelbusiems prastovas. Nubalsavus buvo patvirtintos 70 ir 90 proc. subsidijos iš valstybės. Už balsavo 106, prieš – 0, susilaikė – 2.
Paaiškėjo, kokias subsidijas už prastovas gaus darbdaviai: Seimas patvirtino naująją mokėjimo tvarką
© DELFI / Kiril Čachovskij

Užimtumo įstatymo pataisos numato, kad darbdaviams, paskelbusiems prastovas ir jos metu išlaikantiems darbo vietas, iš biudžeto būtų mokama 70 proc. darbuotojo atlyginimo subsidijos. Svarbu, kad valstybės išmoka negalėtų sudaryti daugiau nei 1,5 minimalios mėnesinės algos (MMA), kas sudaro 910,5 Eur popieriuje arba 656 Eur į rankas ir būtų skiriama tik tiems darbdaviams, kurie sutinka patys mokėti 30 proc. algos.

Darbdaviams taip pat išliks galimybė prie darbuotojų atlyginimų prisidėti ir mažesne suma – 10 proc.

Tuo atveju valstybė kompensuotų 90 proc. atlyginimo, tačiau išmokama suma negalėtų būti didesnė nei MMA, kas sudaro 607 Eur popieriuje arba 437 Eur į rankas.

Darbdaviai, pasinaudoję subsidijomis, taip pat turės išlaikyti ne mažiau nei 50 proc. darbo vietų bent 3 mėn. nuo subsidijos mokėjimo pabaigos.

Informacija apie subsidijas už prastovas
Informacija apie subsidijas už prastovas
© socmin.lt nuotr.

Taip pat Seime buvo pritarta M. Navickienės pasiūlymui, kad karantino pradžioje darbuotojus atleidę arba juos į neapmokamas atostogas išleidę verslai taip pat galėtų pretenduoti gaunant subsidiją dėl prastovos.

Išmokas taip pat galės gauti ir savarankišką veiklą vykdantys asmenys. Jos sieks 257 Eur per mėnesį. Taip pat įstatyme teigiama, kad išmoka savarankiškai dirbančiam asmeniui bus mokama kas mėnesį už praėjusį kalendorinį mėnesį ir bus lygi vieno einamųjų metų minimalių vartojimo poreikių dydžiui, apskaičiuotam Lietuvos Respublikos socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymo nustatyta tvarka.

Informacija apie išmokas savarankiškai dirbantiems
Informacija apie išmokas savarankiškai dirbantiems
© socmin.lt nuotr.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, valstybės subsidijoms darbo vietoms išlaikyti iš viso šiuo metu numatyta skirti apie 379 mln. eurų, o fiksuoto dydžio išmokoms savarankiškai dirbantiems asmenims, neturintiems darbo pajamų, apie 108 mln. eurų.

Teikė siūlymus

Seimo narys Sergėjus Jovaiša siūlė iki tol kalbėtą 90 proc. valstybės subsidiją verslui didinti iki 100 proc., be paties verslo prisidėjimo, tačiau ji galėtų siekti ne daugiau nei MMA. Seimas tokiam pasiūlymui nepritarė.

Taip pat Mykolas Majauskas siūlė trumpinti laiką, kurį darbdaviai privalo savo darbo vietoje išlaikyti darbuotoją ir jo neatleisti, jei yra gaunama subsidija. Seimo narys laiką siūlė trumpinti iki 2 mėnesių tiek gaunant 70, tiek 90 proc. subsidiją prastovoms. Seimas balsuodamas siūlymui nepritarė. Už balsavo 36, prieš – 26, susilaikė – 42.

Mindaugas Puidokas pasisakė balsuoti prieš įstatymo projektą. Jis teigė, kad šiame įstatymų projekte šiandien vis dar yra labai daug neaiškumų, taip pat neaišku, kokia tvarka subsidijos bus realizuojamos. Taip pat, jo tikinimu, verslo įmonės nežino ir kaip veiks visas mechanizmas dėl subsidijų teikimo.

Gintarė Skaistė pasisakė už pakeitimus. Anot jos, įstatymas tikrai reikalingas ir geresnis, nei buvo prieš tai.

„Kompensavimas už prastovas tapo lankstesnis“, – sakė ji.

Perspėjo dėl galimo atlyginimų vėlavimo

„Delfi“ primena, kad Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacijos vadovė Daiva Čibirienė anksčiau teigė, jog dėl to to, kad praėjusį antradienį Seimas galutinai neapsisprendė dėl subsidijų tvarkos ir paskelbė pertrauką iki kito posėdžio, gyventojai atlyginimus už kovo mėnesį gali gauti kiek vėliau nei įprastai.

Pasak jos, esantis neapibrėžtumas verslininkus ir darbdavius skatina imtis tam tikrų atsargumo priemonių.

Daiva Čibirienė
Daiva Čibirienė
© DELFI / Andrius Ufartas

„<...> Verslui taip pat nėra aišku, kokio dydžio subsidiją už prastovų apmokėjimą gaus. Darbdavys negali apsispręsti, ar darbuotojui mokėti minimalią algą ir pretenduoti į 90 proc. subsidiją, ar mokėti truputį daugiau ir pretenduoti į 70 proc. subsidiją“, – tada apie situaciją kalbėjo D. Čibirienė.

Kalbėdama apie atlyginimus, ji prognozavo, kad jie, ko gero, gyventojams vėluos, nes verslas paprasčiausiai nespės gauti subsidijuojamų paskolų dėl jų išmokėjimo.

„Įrankiai dėl paskolos darbo užmokesčiui išmokėti nėra parengti iki galo. Išlieka nerimas, kad gal įmonė neatitiks reikalavimų subsidijai.

Gali būti, kad kol subsidijavimo detali tvarka nėra paskelbta, verslas iš viso nemokės algų. Sunku pasakyti, tačiau visko gali būti. Čia įsijungia ir psichologiniai dalykai.

Yra ir tokių verslų, kurie įjungia tokį atsargumo režimą, kad net sąskaitoje ir turėdami pinigų pradeda nebemokėti tiekėjams pinigų, nors lėšų turi pakankamai.

Jeigu būtų kovo 31 d. priimtas Užimtumo įstatymas, būtų buvę aiškumo, o dabar yra neaišku, o Užimtumo tarnyba negali paskelbti tvarkos, nes nėra priimta naujojo įstatymo“, – sakė ji.

Kad kol kas delsia išmokėti atlyginimus redakcijai dar pirmadienį sakė ir picerijų, restoranų ir blyninių tinklą valdančios „Amber Food“ bendrovės direktorius Gediminas Balnis.

„Štai Jungtinėje Karalystėje algos jau yra išmokėtos ir valstybė jas tiesiai moka savo darbuotojams. O pas mus yra taip, kad pradžiai algas turime išmokėti mes, o paskui valstybė kompensuos kažkiek, nors, baisiausia, dar neaišku ir kiek.

Balandžio 7 dieną jie spręs dėl algų už kovo mėnesį, kai pas mus yra 1 tūkst. darbuotojų, kuriems viską reikia dar ir apskaičiuoti, taikyti metodikas. Čia net ir ne tūkstantį turint, o keliasdešimt, reikia viską sužiūrėti. Ne viskas per vieną dieną vyksta“, – kalbėjo jis ir sakė, kad jo įmonės darbuotojai algų už kovą šiandien taip pat dar negavo, nes paprasčiausiai dar neaišku, kokia formule jas skaičiuoti.

„Laukiame valdžios sprendimo“, – vakar sakė jis.

Žadėjo išmokėti iki Velykų

Praėjusią savaitę vykusioje Vyriausybės spaudos konferencijoje apie subsidijas esantiems prastovose pasisakė ir socialinių reikalų ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Jis teigė, kad įstatymas dėl 70 ir 90 proc. subsidijų bus priimtas antradienį.

Linas Kukuraitis
Linas Kukuraitis
© DELFI / Kiril Čachovskij

„<...> turime pilną patikinimą iš Seimo, kad balandžio 7 dieną, kai vyks Seimo posėdis, šioms nuostatoms, jog visiems darbdaviams būtų taikoma prastovų subsidija 90 proc., jeigu išmoka yra iki MMA, ir 70 proc., jeigu iki 1,5 MMA, ir 257 Eur visiems savarankiškai dirbantiems, tai turime patikinimą iš valdančiųjų, kad Seime antradienį joms bus pritarta ir mes galėsime išmokėti išmokas ir subsidijas, pagal šias nuostatas“, – sakė ministras ir žadėjo, kad subsidijos ir kitos išmokos turėtų būti išmokėtos iki Velykų.

Dėl prastovų subsidijų darbdaviai nuo balandžio 6 dienos gali kreiptis į Užimtumo tarnybą. Jos bus skaičiuojamos nuo karantino paskelbimo pradžios, kovo 16-osios.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.5714

Įvertino žinomų verslų pasitraukimą iš Rusijos: ši šalis grįš į deficitinį laikotarpį (2)

Ar Rusijos verslininkai, nupirkę „ McDonald's “ restoranus ir perėmę „ Renault “ gamyklas,...

Neketinama atsisakyti automatinio įtraukimo į pensijų kaupimą

Automatinio įtraukimo į pensijų kaupimą nebus atsisakyta.

„Viados LT“ grupės pajamos pernai augo 36,4 proc. iki 900 mln. eurų (1)

Ivano Paleičiko šeimos kontroliuojamos įmonių grupės „ Viada LT “, valdančios degalinių...

Draudimo rinka pirmą ketvirtį augo, bet nuostolio neišvengė

Lietuvos draudimo rinka pirmą šių metų ketvirtį sparčiai augo. Priežastys, susijusios su...

Kaip sustabdyti didžiulį kainų šuolį: verslo atstovai įvardijo dabartines problemas (3)

Lietuvai išsiskiriant Europos Sąjungoje didžiausiais infliacijos rodikliais, verslo atstovai kalba...

Top naujienos

Intelektualai Rusijoje puikiai supranta realybę: turi dvi alternatyvas

Lietuvos karo akademijos (LKA) docentas, informacinių karų žinovas Viktoras Denisenko sako, kad,...

Delfi PliusDalia Vaitkutė-Šiaulienė

Nedidelis Lietuvos miestelis siūlo unikalią pramogą: taip paruoštas ir patiektas silkes išvydę turistai negali patikėti savo akimis

Kelionių po Lietuvą mėgėjų akiratyje pasirodė legendomis bei padavimais išraizgyta Šunskų...

Po sustabdytos „Barcos“ – karti tiesa Jasikevičiaus lūpose: neturime „žudiko“ instinkto specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Po pirmosios rungtynių pusės „Barcelona“ turėjo geresnes pozicijas pergalės link – Eurolygos...

Karas Ukrainoje. Rusija grasina perimti iš Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę: ji dirbs mums Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją

Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...

Šaro „Barcos“ Eurolygos finale nebus – „El Clasico“ trileryje triumfavo „Real“

Antrus metus iš eilės patekti į Eurolygos finalą „Barcelona“ ekipai nepavyko. Tai paaiškėjo...

Orai jau bus lyg vasarą: po 26 laipsnių šilumos – ir vėl nemalonios permainos (1)

Penktadienio dieną per Lietuvą slinks ciklonas. Vyraus debesuoti su pragiedruliais orai, per...

„Eurovizijos“ rengėjai įvardijo, kurių šalių komisijų balsai buvo anuliuoti: toks pažeidimas – beprecedentis

Šeštadienį, gegužės 14 d., Europos transliuotojų sąjunga (EBU) pranešė, kad „ Eurovizijos...

„Žalgiris“ ant prarajos krašto: trilerį Kaune laimėjęs „Lietkabelis“ – per žingsnį nuo LKL finalo (6)

Lietuvos čempionų titulą ginantis Kauno „Žalgiris“ nebeturi kur trauktis. Kazio Maksvyčio...

Po skandalingų Rusijos karininko kalbų apie karą Ukrainoje – staiga pakeista plokštelė: ko išsigando Kremlius (3)

Ukrainą nemaloniai nustebins mūsų karinės vadovybės sumanymas. Jei tai būtų eiliniai Kremliaus...

Delfi PliusMindaugas Milinis

Ištrūkę iš rusų karių rankų, ukrainiečiai pasakoja šiurpias istorijas: verčia kalinius žudyti vieni kitus, prievartauja vyrus (5)

Tęsiantis karo veiksmams Ukrainoje skelbiama vis daugiau faktų apie Rusijos armijos įvykdytus karo...