S. Skvernelis aiškino, kad pritarus akcizų degalams didinimui, iš to laimėtų Lenkijos ekonomika.

„Nepalaikysime akcizų dėl įvairiausių priežasčių. Dėl to, kokia yra ekonominė situacija susiklosčiusi nepalanki, Lietuva recesijoje, neaišku kuo tai pasibaigs. Toks požiūris skatina mums labai draugiškų, sąjunginių valstybių ekonomiką, tai manau sprendimas tiesiog padėtų Lenkijos ekonomikai. Be maisto produktų, kuriems yra nulinis PVM, atsirastų pagunda ir kurą piltis”, – antradienį žurnalistams teigė S. Skvernelis.

Tuo tarpu socialdemokratė Rasa Budbergytė tikino, kad valstybė turi spręsti šį klausimą ir nėra kitos išeities.

„Akcizams pritarsime. (...) Žmonės dažniausiai yra nelaimingi, tačiau (...) tai yra tokie dalykai, kuriuos nori nenori, bet valstybė turi spręsti”, – tvirtino ji.

ELTA primena, kad antradienį Seimas spręs, ar pritarti Akcizų įstatymo projektui, kuriuo siūloma atsisakyti energiniams produktams taikomų akcizų lengvatų, nuosekliai didinti akcizų tarifus taršioms kuro rūšims bei į taikomus tarifus įtraukti anglies dvideginio dedamąją.

Po svarstymo už Aplinkos ministerijos pateiktą projektą balsavo 69, prieš 20, susilaikė 25 Seimo nariai.

Akcizų įstatymą siūloma keisti siekiant sumažinti iškastiniam kurui taikomų akcizų lengvatas arba jų atsisakyti, taip pat nuosekliai didinti gazoliams, akmens anglims, koksui ir lignitui taikomus akcizų tarifus.

Taip pat numatoma nustatyti akcizus šildymui skirtoms durpėms ir juos didinti.

Siekiama nuo 2025 m., kai bus sumažinta iškastiniam kurui taikomų akcizų lengvatų ar jos panaikintos, į kai kuriems energiniams produktams taikomus akcizų tarifus ketinama įtraukti anglies dvideginio (CO2) dedamąją, kuri būtų proporcinga kuro rūšies CO2 išmetimui, atsižvelgiant į kaloringumą.

CO2 dedamosios nenumatoma taikyti naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, išpilstytiems į buitinius dujų balionus. Taip pat, neišpilstytoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, įsigyjamiems arba importuojamiems centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka registruotų vartotojų, tiekiančių jas buitinėms reikmėms, įskaitant asmenis, kurie išpilsto naftos dujas į buitinius dujų balionus.

Galiausiai, CO2 dedamoji nebūtų taikoma neišpilstytoms naftos dujoms ir dujiniams angliavandeniliams, centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka registruotų vartotojų tiekiamiems į grupinius įrenginius, per kuriuos jie gali būti tiekiami tik buitinėms reikmėms.

Prezidento patarėjas Jaroslavas Neverovičius yra tvirtinęs, kad nors svarbu valstybei įgyvendinti prioritetus susijusius su klimato neutralumo tikslais ir išmetamų dujų mažinimu transporto sektoriuje, tačiau akcizų didinimo tik kaip biudžeto didinimo priemonės, šalies vadovas Gitanas Nausėda turbūt nepalaikytų.

Tuo tarpu premjerė Ingrida Šimonytė sakė, kad automobilių taršos mokestis yra tinkama priemonė sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas Lietuvoje. Ji įspėja, kad jei to padaryti nepavyktų, tektų mokėti baudas.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės