Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC), atrodo, nebekontroliuoja naftos kainų ir teigia, kad naftos kainas didina jai nepavaldžios jėgos. Kitą savaitę įvyks OPEC ministrų susitikimas, kuriame bus siekiama nuspręsti, kaip pažaboti augančias naftos kainas tuo metu, kai dauguma šalių dėl mažėjančios žalios naftos rinkos priverstos susiveržti diržus.
OPEC ilgą laiką kartojo, kad po žiemos sumažėjusi pasaulinė naftos paklausa bei atsigaunantis Irako naftos eksportas pažabos penkerius metus augančias naftos kainas.

Tačiau vietoj to praėjusią savaitę iki 38 dolerių - aukščiausio lygio per 13 metų išaugęs JAV šviesios naftos barelis Niujorko prekių biržoje (NYMEX) sukėlė naftos importuotojų būgštavimus.

Vasario viduryje priimtas OPEC sprendimas nuo balandžio 1 d. sumažinti naftos gavybą 4 proc. šiuo metu, atrodo, yra pavėluotas žingsnis siekiant riboti gamybą ir išlaikyti naftos kainas 22-28 dolerių ribose.

Iki kovo 31 d. Vienoje vyksiančio susitikimo OPEC ministrai privalo apsispręsti - atidėti arba atšaukti planus mažinti gavybą ir rizikuoti gerokai sumažinti naftos kainas, arba vis dėlto įvykdyti šiuo ketinimus ir nuliūdinti šalis vartotojas, kurios nerimauja dėl augančių energijos kainų poveikio ekonomikai.

"Nemažinant gavybos, kainos gali staigiai sumažėti, - sakė Londone įsikūrusio "Standard Bank" analitikas Williamas Buchananas (Viljamas Bjukenenas). - Tačiau sumažinus gavybos apimtis, kainos gali dar labiau išaugti, o tai užtrauktų JAV ir kitų šalių vartotojų nemalonę".

OPEC dėl šiais metais iki vidutiniškai iki 35 dolerių už barelį - aukščiausio lygio per praėjusius du dešimtmečius - pakilusių naftos kainų kaltina išorines jėgas, o ne žalios naftos trūkumą.

Sparčiai auganti Kinijos naftos paklausa, geopolitinis nesaugumas bei mažos JAV naftos atsargos būsimuosius naftos sandorius padarė tikru pinigų magnetu. Spekuliacijos nafta verčia OPEC nerimauti dėl to, kad tokia veikla dar labiau padidins naftos kainas. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad tokios spekuliacijos JAV šviesios naftos kainą padidino maždaug 8 doleriais.

"Esu įsitikinęs, kad nafta brangsta dėl dviejų priežasčių: mažėjančių JAV naftos atsargų bei spekuliantų, kurie yra įsitikinę, jog naftos trūks", - šią savaitę sakė Saudo Arabijos naftos ministras Ali al-Naimi.

Dabar lieka svarbiausias klausimas, ar aukštos naftos kainos išeina OPEC, ir ypač Saudo Arabijai, į naudą.

JAV prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) administracija vis labiau nuogąstauja dėl galimo aukštų naftos kainų politinio poveikio rinkimų metais. Tačiau po rugsėjo 11 d. įvykių atšalę JAV ir Saudo Arabijos santykiai leidžia manyti, kad Rijadas nebėra suinteresuotas mažinti OPEC naftos kainų.

Savo pačios labui OPEC geriau neleisti, kad aukštos naftos kainos sumažintų naftos paklausą, tačiau iki šiol auganti JAV ir Kinijos paklausa rodo, kad vartotojai pasiryžę mokėti už naftą daugiau. JAV federalinio rezervų banko pareigūnas Michaelas Moskow (Maiklas Moskou) šią savaitę sakė, kad dar kol kas nemato, kad brangstanti nafta kenktų Amerikos ekonomikai.

Sėkmingas OPEC penkerių metų naftos rinkos valdymas po 1998 m. kainų smukimo rėmėsi nuostata išlaikyti JAV naftos atsargas žemas. Nepaisant aukštų kainų, kartelio ministrai baiminasi, kad antrąjį ketvirtį išlieka naftos pertekliaus galimybė.

OPEC ekonomistai, šią savaitę susitiksiantys parengti kartelio ministrams ataskaitos, atsižvelgs į tai, kad JAV naftos atsargos nuo prieš du mėnesius buvusio žemiausio lygio per 28 metus gerokai išaugo.

Naujausioje OPEC direktorato naftos rinkos ataskaitoje prognozuojama, kad antrąjį šių metų ketvirtį dabartinės naftos gavybos apimtys paklausą viršys 3,4 mln. barelių per dieną, o tai yra beveik dvigubai daugiau už 1,5 mln. barelių naftos per dieną lygį, kurį OPEC laiko normaliu.

"Jei OPEC gavybos lygis išliks toks pat, tai reikš, kad kiekvieną mėnesį apie 60 mln. barelių naftos taps tiesiog "benamiais kroviniais". Tai tikrai turėtų daug didesnį neigiamą poveikį nei planuojamas kainų "pataisymas", - sakė "Merrill Lynch" analitikas Mike'as Rothmanas (Maikas Rotmanas).

Daug kas mano, kad OPEC nekeis naftos gavybos kvotų ir toliau išgaus daugiau už oficialų naftos gavybos lygį. Tačiau atsižvelgęs į Saudo Arabijos ministro komentarus, kartelis gali sumažinti skirtumą tarp oficialiosios ir realios gavybos, kuri artimiausiu metu gali pakenkti pasitikėjimui OPEC.

Šiuo metu 10 OPEC narių, neskaičiuojant Irako, per dieną išgauna 1,7 mln. barelių naftos daugiau už oficialiai nustatytą maksimumą bei 2,7 mln. barelių per dieną daugiau už nuo balandžio 1 d. planuojamą įvesti maksimalią gavybos ribą.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Laikykitės ten su Andriumi Tapinu": Latvijos bankai ir ekonominė krizė (2)

Latvija gali didžiuotis, kad yra Baltijos Šveicarija . Bet ar tai yra dėl sūrių gamybos, ar...

Ukrainiečiai renkasi Lietuvą: pas jus dar yra perspektyvų (473)

Vis daugiau ukrainiečių nori darbuotis Lietuvoje – praėjusiais metais Lietuvos ambasada Ukrainoje...

Infliacija skatina Europos akcijų rinkos augimą

Vis dar itin žema infliacija euro zonoje palaikė akcijų rinkas penktadienį, nes naujoji statistika...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (108)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

„Boso valanda su S. Jovaišu“: Rasa Balčiūnienė apie tai, kodėl žmonės nesikeičia taip, kaip nori ir kada kviesti pokyčių agentę

„Manyje yra geras derinys: turiu verslo, vadovavimo patirties, esu įvarių mokymo programų,...

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (206)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (108)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius (10)

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (221)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (85)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (412)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (91)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (126)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (18)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (278)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...