aA
Švedijos ir Estijos žiniasklaidos turima nutekinta „Swedbank“ vidaus informacija rodo, kad bankas atliko daugybę auditų, kurių metu buvo tirti įtarimų sukėlę mokėjimai, tačiau auditų rezultatų banko atstovai neatskleidžia, sakydami, kad jei pinigų plovimas ir vyko, apie tai viešai kalbėti negalima.
Swedbank
Swedbank
© DELFI / Modesta Meškė

Nors „Swedbank“ generalinė direktorė Birgittė Bonnesen ne kartą tikino, kad „Swedbank“ niekada neturėjo jokių ryšių su pinigų plovimu, o „Swedbank“ Estijos filialo direktorius Robertas Kittas teigia, kad jei tokie ryšiai ir buvo, apie tai kalbėti negalima.

„Kas iš tų tyrimų padaryta - ši informacija yra tarp mūsų ir teisėsaugos organų. To komentuoti negalima. Pas mus namuose yra daug dalykų, apie kuriuos garsiai kalbėti negalima“, - aiškino „Swedbank“ Estijos filialo direktorius.

Estų laikraštis „Postimees“, remdamasis nutekintais dokumentais, teigia, kad „Swedbank“ daugelį auditų atliko galimu pinigų plovimu įtartų nerezidentų atžvilgiu. Pasak dabar „Swedbank“ Estijos filialui vadovaujančio R. Kitto, po kiekvieno bankų skandalo, kuriame buvo minimas ir „Swedbank“ vardas, bankas atlikdavo vidaus auditus, kurių rezultatai nėra viešinami.

„Postimees“ duomenimis, „Swedbank“ pirmą kartą įtartinus nerezidentų mokėjimus tikrino jau 2007 m. Tada „Swedbank“ iš klientų sąrašo už galimą pinigų plovimą uždarė 600 sąskaitų. Kitas toks auditas buvo pradėtas 2009-aisiais. Auditas vyko trejus metus, o po jo buvo uždarytas 300 įtartinų sąskaitų.

„Taip, su nerezidentais mes išsiskyrėme. Kelintais metais, su kiek tiksliai, kaip - tokios statistikos mes neturime“, - sakė R. Kittas.

Šiemet prasidėjusios „Swedbank“ problemos dėl pinigų plovimo bankui nėra nežinomos. „Swedbank“ ir „Danske Bank“ (tuo metu „Hansabank“ ir „Sampo“) buvo minimi 2012-ųjų vasarą teisėsaugai „Hermitage Capital Management“ valdytojo Billo Browderio pateiktam pareiškimui apie galimus bankų ryšius su Sergejaus Magnickio atskleista rusiškų pinigų plovimo schema. 2013 m. vasarį Estijos žiniasklaida jau rašė apie tai, kaip pinigai, dalyvavę pinigų plovimo schemose, tekėjo per tuometinio „Hansabank“ Estijos filialo sąskaitas.

Tuometiniam Estijos kovos su pinigų plovimu biurui vadovavo Toomas Tuulingas, kuris ir pradėjo su S. Magnickio atskleistomis schemomis susijusių bankų tyrimus. Tyrimų išvados yra parengtos, tačiau jos vis dar lieka paslaptimi. Tai, kad įtartini mokėjimai buvo tiriami jau prieš keletą metų, pripažįsta ir dabartinis „Swedbank“ Estijos filialo generalinis direktorius R. Kittas.

T. Tuulingas, tyręs galimą pinigų plovimą banke, taip pat tikino negalintis atskleisti audito rezultatų, tačiau, sako jis, tyrimuose matoma tik nedidelė dalis mokėjimų: „Mes matome tik labai mažą dalį visų mokėjimų. Pagal juos negalima spręsti, iš kur ir kur link keliavo pinigai.„

Švedijos nacionalinio transliuotojo SVT duomenimis, „Swedbank“ tyrimas 2013 m. buvo patekęs ir į Estijos finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybų akiratį, tačiau jokių apčiuopiamų išvadų tarnybos tuo metu nepateikė.

Pasak kova su pinigų plovimu pagarsėjusio investuotojo B. Browderio, mažų valstybių, kaip Baltijos šalys, bėda dažnai yra tai, kad tokioje siauroje srityje, kaip pinigų plovimo prevencija, nepakanka kompetentingų specialistų, o tie patys žmonės dažnai turi interesų ir bankuose, ir dalyvauja tų pačių bankų priežiūroje.

„Tai sukuria nereguliuojamą lauką, kur visi dalyviai turi interesų konfliktų, o tai iš dalies paaiškina Estijoje buvusį neveiklumą“, - interviu SVT sakė B. Browderis.

Praeitą savaitę „Swedbank“ paskelbė preliminarias FRA atlikto vidaus audito dėl galimo pinigų plovimo išvadas, kuriose sakoma, kad visų 50 patikrintų įtartinų banko klientų sąskaitos jau uždarytos, o su išvadomis susipažinusi banko valdyba tikina visiškai pasitikinti generalinės direktorės B. Bonnesen darbu, kuri pažadėjo įkurti specializuotą finansinių nusikaltimų prevencijos padalinį.

Vasario 27-kovo 19 dienomis FRA auditoriai patikrino Švedijos nacionalinio transliuotojo SVT, atskleidusio apie galimą pinigų plovimą „Swedbank“, pateiktą 50 įtartinų asmenų sąrašą. Audito išvadose teigiama, kad visos pinigų plovimu įtartų asmenų sąskaitos jau yra uždarytos. „Swedbank“ Baltijos šalių filialuose paskutinė jų buvo uždaryta 2017-ųjų gegužės 31 d., o Švedijoje - pernai liepos 10 d. Tačiau, teigiama audito išvadose, neaišku, kas - „Swedbank“ ar klientai nusprendė pradėti sąskaitos uždarymo procedūrą

FRA atliktas auditas netyrė informacijos apie anksčiau skelbtą „Swedbank“ atliktą pinigų plovimo vidaus tyrimą ar „Hermitage Capital Management“ valdytojo B. Browderio pateiktus kaltinimus bankui dėl ryšių su bankrutavusiu Ūkio banku.

„Swedbank“ anksčiau neigė prielaidas apie savo įsitraukimą į „Danske Bank“ pinigų plovimo skandalą, tačiau turėjo pripažinti kaltinimus, kai Švedijos nacionalinis transliuotojas SVT vasario 20 d. pranešė, kad tarp „Swedbank“ ir „Danske Bank“ Baltijos šalių filialų įvykdyta mokėjimų už maždaug 40 mlrd. kronų (3,8 mlrd. eurų). Švedijos ir Estijos finansų inspekcijos apie bendrą „Swedbank“ tyrimą pranešė jau kitą dieną - vasario 21-ąją.

Vėliau SVT pranešė, kad „Swedbank“ vadovams pernai rugsėjį siųsta, o vėliau nutekinta vidaus ataskaita atskleidė, jog 2007-2015 m. tarp įtarimą sukėlusių „Swedbank“ ir „Danske Bank“ klientų Baltijos šalyse buvo pervesta iš viso 95 mlrd. Švedijos kronų (9,04 mlrd. eurų).

SVT teigimu, „Swedbank“ teikė paslaugas ir Rusijos oligarchams bei buvusiam Ukrainos prezidentui Viktorui Janukovyčiui.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.6667

Baigiantis laikui susitarti, JK ir ES atnaujino tiesiogines derybas dėl prekybos

Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos derybininkai šeštadienį atnaujino tiesiogines derybas...

Spontaniška idėja tapo sėkmingu panevėžiečių verslu: per karantiną įgyvendinti patarimai padvigubino pardavimus (25)

Prieš pandemiją įmonė „Mur Mur apranga“ turėjo sėkmingą fizinę parduotuvę Panevėžyje ,...

Vilniuje įsikūrės startuolis „CAST AI“ pritraukė 7,7 mln. dolerių investiciją

Operacijų ir technologijų centrą Vilniuje turintis startuolis CAST AI pritraukė 7,7 mln. JAV...

Įmonių įsiskolinimai „Sodrai“: optimizmas baigia išgaruoti (1)

Bendra įmonių skola „ Sodrai “ traukėsi, tačiau augo bendras įsiskolinimo lygis. „Sodra“...

Kaip Lietuva per valandą išleido 20 milijonų eurų: pirkinių krepšyje ir robotinė papūga (485)

Po rinkimų praktika per dieną ar kelias valandas paskirstyti dešimtis milijonų eurų ES paramos...

Top naujienos

Gyvenimas ant rubežiaus: „Pircin aini su visais dziaugsmais“ (1)

Jeigu pabandysime aplink Musteiką 15-20 kilometrų spinduliu suskaičiuoti visus kaimus ir jo...

Spontaniška idėja tapo sėkmingu panevėžiečių verslu: per karantiną įgyvendinti patarimai padvigubino pardavimus (25)

Prieš pandemiją įmonė „Mur Mur apranga“ turėjo sėkmingą fizinę parduotuvę Panevėžyje ,...

Kas ir kodėl platina žinią apie teroro aktą Lietuvoje: įsivėlė ir Seimo nariai (6)

Kas sieja degantį vilkiką su dujų cisterna, Lenkijos parlamentarus iš valdančiųjų partijos ir...

Pandemijos akivaizdoje išryškėjo pavojinga tendencija: jeigu taip tęsis ir toliau, sulauksime ne tik aukų nuo koronaviruso (191)

Sveikatos specialistai pastebi, kad karantino metu ženkliai sumažėjęs visuomenės judėjimas gali...

Ekspertas įvertino kandidatų į ministrus tikrinimą: visi ženklai rodo, kad nėra situacija gera (418)

Prezidentas Gitanas Nausėda jau kitos savaitės pradžioje žada viešai pranešti, kurie naujosios...

Rusišką vakciną Vengrija įsivežė neatsitiktinai: kyla rimtų klausimų (685)

Kol pasaulyje vyksta „vakcinų lenktynės“, bandant kuo greičiau rasti būdą, kaip užsitikrinti...

Butų perpardavinėtojas papasakojo, kaip atrodo jo darbas ir kiek iš to uždirba (233)

Liaudiškai vadinamas „pirikūpas“ arba perpardavinėtojas – kaip atrodo tokio žmogaus darbas?...

Būsimam aplinkos ministrui – neįmanoma misija? (55)

Tarpuvaldžiu, kai senoji valdžia jau žino, kad ilgai neužsibus, o naujosios Seimo daugumos...

Sušalęs Užkalnis: kuo kvepia 5000 EUR už litrą (103)

Jei tai būtų vynas, penki tūkstančiai eurų už litrą būtų labai brangu. Kaip labai seni ir...

Anoreksija serganti mergina atsidūrė ant mirties slenksčio: pažadėjau sau, kad jei ryte pabusiu, prisipažinsiu mamai (1)

Anoreksiją išgyvenusi 18-metė Ellie Spofforth nerimauti dėl savo svorio pradėjo dar besimokydama...

|Maža didelių žinių kaina