aA
Nutekėję slapti Jungtinių Valstijų vyriausybės dokumentai atskleidžia, kaip „JPMorgan Chase“, HSBC ir kiti pasauliniai finansų sektoriaus milžinai prisidėjo prie milžiniškų neaiškios kilmės pinigų kiekių judėjimo, pasitarnaudami korumpuotiems politikams ir nusikaltėliams.
JPMorgan Chase
JPMorgan Chase
© Reuters / Scanpix

Dokumentai rodo, kad penki pasaulinio kalibro bankai – „JP Morgan“, HSBC, „Standard Chartered Bank“, „Deutche Bank“ ir „Bank of New York Mellon“ – pelnėsi iš abejotinos kilmės pinigų srautų net po to, kai buvo nubausti už nepakankamą prevencijos priemonių efektyvumą.

Tarptautinis žurnalistinis tyrimas, kurį koordinuoja tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ) atskleidžia tarptautinės bankininkystės spragas iki šiol neregėtu mastu. Duomenis, kurių pagrindu atliktas tyrimas, gavo „BuzzFeed News“.

Šie duomenys – tai daugiau nei 2100 pranešimų apie įtartinas finansines operacijas, kuriuos bankai ir kitos finansų sektoriaus įstaigos pateikė JAV Iždo departamento Finansinių nusikaltimų tyrimo tinklui (FinCEN) – pagrindinei JAV pinigų plovimo prevencijos institucijai.

Nutekėję dokumentai apima milžiniškus pinigų kiekius: 1999-2017 m. vykusias finansines operacijas, kurių bendra vertė siekia apie 2 trilijonus dolerių. Ir tai yra tik maža dalelė abejotinos kilmės pinigų srauto, besisukančio pasauliniame finansų sektoriuje.

Tarptautiniame tyrime #FinCENFiles dalyvauja daugiau nei 400 žurnalistų iš viso pasaulio, atstovaujančių 110 žiniasklaidos priemonių. „Siena“ – vienintelis #FinCENFiles partneris Lietuvoje.

‍#FinCENFiles pradedame publikuodami didžiausius tarptautinius tyrimus, atliktus nutekėjusių duomenų pagrindu. Pirmos lietuviškos #FinCENFiles istorijos bus publikuotos pirmadienį.

Globalios aferos pėdsakai – globaliame banke

Jho Low – pasaulinio garso finansų sektoriaus veikėjas. Keliose valstybėse ieškomas verslininkas laikomas pagrindiniu didelio masto aferos Malaizijoje organizatoriumi. Šios aferos metu iš Malaizijos ekonominės plėtros fondo – „1 Malaysia Develpment Berhad“ arba tiesiof 1MDB – pasisavinta apie 4,5 mlrd. JAV dolerių. 1MDB skandalas tituluojamas didžiausia finansine afera pasaulyje.

J.Low garsėjo triukšmingais vakarėliais su Paris Hilton, Leonardo DiCaprio ir kitomis įžymybėmis. Verslininkas, leidęs sau už butelį šampano sumokėti 2 mln. eurų, žiniasklaidos pranešimuose apie 1MDB skandalą figūruoti pradėjo 2015 m. pradžioje. Šiuo metu jis yra ieškomas JAV, Malaizijos ir Singapūro tarnybų.

Nutekėję dokumentai rodo, kad apie 1,2 mlrd. dolerių, susijusių su J.Low, 2013-2016 m. keliavo per „JPMorgan Chase“ – didžiausią JAV banką.

„Bosų bosas“

Dar viena milijardinė suma, prasisukusi per „JPMorgan“ infrastruktūrą, siejama su vienu ieškomiausių nusikaltėlių pasaulyje.

Semionas Mogilevičius, pravarde „Bosų bosas“, 2009 m. buvo įtrauktas į dešimties ieškomiausių pasaulio nusikaltėlių sąrašą, sudaromą JAV Federatinio tyrimų biuro (FTB). Anot FTB, „Bosų boso“ nusikalstamas tinklas užsiėmė ginklų ir narkotikų kontrabanda, turto prievartavimu ir teikė samdomų žudikų paslaugas.

Banko specialistams nepavyko nustatyti, ar didelės vertės operacijas atlikusi įmonė susijusi su S.Mogolevičiumi
Banko specialistams nepavyko nustatyti, ar didelės vertės operacijas atlikusi įmonė susijusi su S.Mogolevičiumi
© Wikimedia Commons

S.Mogilevičiaus pavarde pinigų plovimo prevencijos specialistai susidomėjo pamatę, kad „JPMorgan“ paslaugomis naudojasi kompanija „ABSI Securities“, siejama su „Bosų bosu“.

„ABSI Securities“ per „JPMorgan“ 2010-2015 m. persiuntė daugiau nei milijardą dolerių. Tiek per tiesiogiai šiame banke buvusią sąskaitą, uždarytą 2013 m., tiek per korespondentines sąskaitas, atidarytas užsienio bankų reikmėms.

Pinigų plovimo prevencijos pareigūnai apie „ABSI Securities“ ryšius su S.Mogilevičiumi sužinojo aptikę Rusijos žurnalistų publikuotą tyrimą. Remiantis šia informacija, pradėta informacijos apie „ABSI Securities“ patikra, mėginant nustatyti, kas yra realus šio verslo savininkas ir kokia šios įmonės paskirtis. „ABSI Securities“ savininko bankui nustatyti nepavyko.

Susisiekti su S.Mogilevičiumi žurnalistams nepavyko. „Bosų bosu“ tituluojamas veikėjas, anot FTB, laisvai ir nevaržomai gyvena Maskvoje.

S.Mogilevičius yra teigęs, kad jokiai nusikalstamai grupuotei nepriklauso ir nevadovauja.

Pranešimai post factum

Nutekėję dokumentai išsamiai parodo, kaip veikia pinigų plovimo prevencija didžiuosiuose bankuose. Prevencijos pareigūnai, bandydami nustatyti, kas stovi už milijoninių operacijų, dažnai naudojasi tokiais paprastais įrankiais kaip paieška per „Google“.

Rezultatas – bankai apie įtartinas operacijas dažnai praneša tik po to, kai sandoris ar jo dalyvis aprašomas žiniasklaidoje arba tampa teisėsaugos tyrimo dalimi. Pinigai tokiais atvejais jau seniai būna palikę sąskaitas bankuose, kurie praneša apie įtartinas operacijas.

ICIJ ir „BuzzFeed News“ kalbino keliolika buvusių HSBC pinigų plovimo prevencijos pareigūnų. Kai kurie sakė, kad bankas jiems nesuteikė pakankamai laiko atidesnei pinigų srautų analizei, o už Jungtinių Valstijų ribų esantys banko padaliniai ignoruodavo užklausas apie klientus ar operacijas.

„Jie sakydavo: „Žinoma, atsakysime jums“. Bet niekada neatsakydavo“, sako Alexis Grullon, buvusi banko prevencijos specialistė, dirbusi Niujorke 2012-2014 m.

Buvę „Standard Chartered“ banko darbuotojai tvirtina, kad jų prieštaravimai dėl įtartinų operacijų buvo ignoruojami. Toks šešėlis bankui mestas pernai Niujorko teismui pateiktame ieškinyje. Du buvę darbuotojai teigia praradę aukštas pareigas banke po to, kai paaiškėjo, kad jie talkina FTB tyrime dėl finansinių operacijų, susijusių su Irano, Libijos, Sudano ir Mianmaro subjektais.

Bankas teismui tvirtino, jog buvusių darbuotojų kaltinimai yra nepagrįsti.

Visą ICIJ tyrimą (anglų k.) skaitykite čia.

Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.2727

Kreivys: Rusiją laikėme nepatikimu partneriu, energetinę priklausomybę naudojančiu kaip politinio dominavimo svertą

Lietuva iš Rusijos neimportuoja nei naftos, nei dujų, nei elektros – šiandien esame visiškai...

Johnsonas planuoja viešinti degalines, nemažinančias kainų po akcizo sumažinimo (1)

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas planuoja „viešinti“ degalines,...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Su Baltarusija visiškai sąsajas nutraukiantis „Audimas“ atlieka paskutinius veiksmus: gamykla stovi tuščia

Lietuvoje populiari sportinės aprangos įmonė „ Audimas “ prasidėjus karui Ukrainoje nutraukė...

Nesutaria dėl Taivano: verslas dirbti nori, tačiau vis dar nerimauja dėl Kinijos praradimo (3)

Prekybai tarp Lietuvos ir Taivano augant, verslo atstovas dar neskuba džiaugtis. Anot jo, Kinijos...

Dešimtys tūkstančių gyventojų bus priskirti nepasirengusiems dirbti: kyla klausimų dėl naujos tvarkos (1)

Seimui pritarus Užimtumo sistemos pakeitimams, tarnyba jau ruošiasi skirstyti bedarbius į...

Top naujienos

Landsbergis: atsidaro naujas karo frontas, jis ne Ukrainoje papildyta (1)

Valdančioji Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS–LKD) sekmadienį Vilniuje...

Po padidinamuoju Vakarų stiklu – Kinijos galimybės neoficialiai remti Rusiją: Pekinas supranta, kas jam naudingiau (1)

Vakarų reakciją į karą Ukrainoje atidžiai stebi ne tik agresorė Rusija , tačiau ir JAV...

Paviešino, ką rusai darė ukrainiečių karo belaisviams – kankinimo metodai šokiruoja naudojo preparatus, po kurių prarasdavo atmintį (4)

Rusija toliau pažeidinėja Ženevos konvenciją dėl elgesio su karo belaisviais žiauriai kankindama...

Matydami, kur veda lindėjimas ekranuose, ekspertai griežti: šiame kambaryje – jokio telefono

Vis dažniau tenka išgirsti, kad vaikams labiausiai patinka leisti laiką visai ne su šeima ar...

Delfi Plius DELFI

Dėl pareiškimo apie pasikėsinimą į Putiną analitikai turi savo versiją: gandas jau plinta (4)

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos pirmininkas Kyrylo Budanovas...

Anušauskas: droną „Bayraktar“ tikimasi nupirkti ir perduoti Ukrainai kuo greičiau (2)

Droną „Bayraktar“, kuriam pinigai buvo surinkti „ Laisvės TV “ iniciatyva, tikimasi nupirkti...

Verslas PliusJulija Leimonė

Paminklui ant artimojo kapo lietuviai išleidžia žvėriškas sumas: kol vieni taupo, kiti ištaško keliasdešimt tūkstančių eurų

Didėjant infliacijai ir kylant kainoms, pokyčių neišvengė ir laidojimo sfera. Paminklų...

Nuo birželio didėja kai kurios išmokos: ekonomistas įvertino, ar suma skiriama tikslingai

Nuo birželio mėnesio – 93 milijonai eurų sunkiau gyvenantiems gelbėti, tai pirmadienį...

Nauja žemės reforma kaitina aistras: vieni vadina istoriniu pasiekimu, kiti įspėja dėl korupcijos (2)

Gegužę Seimui pateiktame įstatymų pakete numatyti keli reikšmingi pokyčiai: Nacionalinė...

Karas Ukrainoje. Rusija Donbase stumiasi tolyn, dabar sunkiausia keturiuose miestuose rusai priartėjo prie Severodonecko užėmimo (1)

Šiandien jau 95 karo Ukrainoje diena. Prancūzijos ir Vokietijos vadovai paragino Rusijos...