aA
Nutekėję slapti Jungtinių Valstijų vyriausybės dokumentai atskleidžia, kaip „JPMorgan Chase“, HSBC ir kiti pasauliniai finansų sektoriaus milžinai prisidėjo prie milžiniškų neaiškios kilmės pinigų kiekių judėjimo, pasitarnaudami korumpuotiems politikams ir nusikaltėliams.
JPMorgan Chase
JPMorgan Chase
© Reuters / Scanpix

Dokumentai rodo, kad penki pasaulinio kalibro bankai – „JP Morgan“, HSBC, „Standard Chartered Bank“, „Deutche Bank“ ir „Bank of New York Mellon“ – pelnėsi iš abejotinos kilmės pinigų srautų net po to, kai buvo nubausti už nepakankamą prevencijos priemonių efektyvumą.

Tarptautinis žurnalistinis tyrimas, kurį koordinuoja tiriamosios žurnalistikos centras „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ) atskleidžia tarptautinės bankininkystės spragas iki šiol neregėtu mastu. Duomenis, kurių pagrindu atliktas tyrimas, gavo „BuzzFeed News“.

Šie duomenys – tai daugiau nei 2100 pranešimų apie įtartinas finansines operacijas, kuriuos bankai ir kitos finansų sektoriaus įstaigos pateikė JAV Iždo departamento Finansinių nusikaltimų tyrimo tinklui (FinCEN) – pagrindinei JAV pinigų plovimo prevencijos institucijai.

Nutekėję dokumentai apima milžiniškus pinigų kiekius: 1999-2017 m. vykusias finansines operacijas, kurių bendra vertė siekia apie 2 trilijonus dolerių. Ir tai yra tik maža dalelė abejotinos kilmės pinigų srauto, besisukančio pasauliniame finansų sektoriuje.

Tarptautiniame tyrime #FinCENFiles dalyvauja daugiau nei 400 žurnalistų iš viso pasaulio, atstovaujančių 110 žiniasklaidos priemonių. „Siena“ – vienintelis #FinCENFiles partneris Lietuvoje.

‍#FinCENFiles pradedame publikuodami didžiausius tarptautinius tyrimus, atliktus nutekėjusių duomenų pagrindu. Pirmos lietuviškos #FinCENFiles istorijos bus publikuotos pirmadienį.

Globalios aferos pėdsakai – globaliame banke

Jho Low – pasaulinio garso finansų sektoriaus veikėjas. Keliose valstybėse ieškomas verslininkas laikomas pagrindiniu didelio masto aferos Malaizijoje organizatoriumi. Šios aferos metu iš Malaizijos ekonominės plėtros fondo – „1 Malaysia Develpment Berhad“ arba tiesiof 1MDB – pasisavinta apie 4,5 mlrd. JAV dolerių. 1MDB skandalas tituluojamas didžiausia finansine afera pasaulyje.

J.Low garsėjo triukšmingais vakarėliais su Paris Hilton, Leonardo DiCaprio ir kitomis įžymybėmis. Verslininkas, leidęs sau už butelį šampano sumokėti 2 mln. eurų, žiniasklaidos pranešimuose apie 1MDB skandalą figūruoti pradėjo 2015 m. pradžioje. Šiuo metu jis yra ieškomas JAV, Malaizijos ir Singapūro tarnybų.

Nutekėję dokumentai rodo, kad apie 1,2 mlrd. dolerių, susijusių su J.Low, 2013-2016 m. keliavo per „JPMorgan Chase“ – didžiausią JAV banką.

„Bosų bosas“

Dar viena milijardinė suma, prasisukusi per „JPMorgan“ infrastruktūrą, siejama su vienu ieškomiausių nusikaltėlių pasaulyje.

Semionas Mogilevičius, pravarde „Bosų bosas“, 2009 m. buvo įtrauktas į dešimties ieškomiausių pasaulio nusikaltėlių sąrašą, sudaromą JAV Federatinio tyrimų biuro (FTB). Anot FTB, „Bosų boso“ nusikalstamas tinklas užsiėmė ginklų ir narkotikų kontrabanda, turto prievartavimu ir teikė samdomų žudikų paslaugas.

Banko specialistams nepavyko nustatyti, ar didelės vertės operacijas atlikusi įmonė susijusi su S.Mogolevičiumi
Banko specialistams nepavyko nustatyti, ar didelės vertės operacijas atlikusi įmonė susijusi su S.Mogolevičiumi
© Wikimedia Commons

S.Mogilevičiaus pavarde pinigų plovimo prevencijos specialistai susidomėjo pamatę, kad „JPMorgan“ paslaugomis naudojasi kompanija „ABSI Securities“, siejama su „Bosų bosu“.

„ABSI Securities“ per „JPMorgan“ 2010-2015 m. persiuntė daugiau nei milijardą dolerių. Tiek per tiesiogiai šiame banke buvusią sąskaitą, uždarytą 2013 m., tiek per korespondentines sąskaitas, atidarytas užsienio bankų reikmėms.

Pinigų plovimo prevencijos pareigūnai apie „ABSI Securities“ ryšius su S.Mogilevičiumi sužinojo aptikę Rusijos žurnalistų publikuotą tyrimą. Remiantis šia informacija, pradėta informacijos apie „ABSI Securities“ patikra, mėginant nustatyti, kas yra realus šio verslo savininkas ir kokia šios įmonės paskirtis. „ABSI Securities“ savininko bankui nustatyti nepavyko.

Susisiekti su S.Mogilevičiumi žurnalistams nepavyko. „Bosų bosu“ tituluojamas veikėjas, anot FTB, laisvai ir nevaržomai gyvena Maskvoje.

S.Mogilevičius yra teigęs, kad jokiai nusikalstamai grupuotei nepriklauso ir nevadovauja.

Pranešimai post factum

Nutekėję dokumentai išsamiai parodo, kaip veikia pinigų plovimo prevencija didžiuosiuose bankuose. Prevencijos pareigūnai, bandydami nustatyti, kas stovi už milijoninių operacijų, dažnai naudojasi tokiais paprastais įrankiais kaip paieška per „Google“.

Rezultatas – bankai apie įtartinas operacijas dažnai praneša tik po to, kai sandoris ar jo dalyvis aprašomas žiniasklaidoje arba tampa teisėsaugos tyrimo dalimi. Pinigai tokiais atvejais jau seniai būna palikę sąskaitas bankuose, kurie praneša apie įtartinas operacijas.

ICIJ ir „BuzzFeed News“ kalbino keliolika buvusių HSBC pinigų plovimo prevencijos pareigūnų. Kai kurie sakė, kad bankas jiems nesuteikė pakankamai laiko atidesnei pinigų srautų analizei, o už Jungtinių Valstijų ribų esantys banko padaliniai ignoruodavo užklausas apie klientus ar operacijas.

„Jie sakydavo: „Žinoma, atsakysime jums“. Bet niekada neatsakydavo“, sako Alexis Grullon, buvusi banko prevencijos specialistė, dirbusi Niujorke 2012-2014 m.

Buvę „Standard Chartered“ banko darbuotojai tvirtina, kad jų prieštaravimai dėl įtartinų operacijų buvo ignoruojami. Toks šešėlis bankui mestas pernai Niujorko teismui pateiktame ieškinyje. Du buvę darbuotojai teigia praradę aukštas pareigas banke po to, kai paaiškėjo, kad jie talkina FTB tyrime dėl finansinių operacijų, susijusių su Irano, Libijos, Sudano ir Mianmaro subjektais.

Bankas teismui tvirtino, jog buvusių darbuotojų kaltinimai yra nepagrįsti.

Visą ICIJ tyrimą (anglų k.) skaitykite čia.

Tiriamosios žurnalistikos centras „Siena“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
4.2727

Prieš pajamų deklaravimo startą perspėja: svarbu nepraleisti datos, po kurios gresia delspinigiai (28)

Jau trečiadienį prasidės procedūra, kuri daugeliui lietuvių vis dar išlieka gana nemaloni –...

Baltarusijos opozicija prašo užsienio bankus blokuoti dviejų valstybinių bankų sąskaitas (4)

Baltarusijos opozicija paragino virtinę stambių užsienio bankų uždaryti valstybinių bankų...

Sulaikytas vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų, Kauno termofikacinės elektrinės savininkas Stonys papildyta (418)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) sulaikė vienu iš turtingiausių Lietuvos...

Beveik pusė sukčiavimo nusikaltimų padaroma telefonu, dauguma – iš įkalinimo įstaigų (6)

Pernai buvo registruota 2264 sukčiavimo nusikaltimų. Telefoninis sukčiavimas sudaro apie 46...

Lietuvos lošimų verslo asociacija: nuotoliniai lošimai sušvelnino pandemijos smūgį sektoriui

Dėl koronaviruso paskelbti karantinai ribojo fizinių lošimus, tačiau augo nuotoliniai. Vis dėlto...

Top naujienos

Svarbi pergalė Eurolygoje: „Žalgiris“ atvėsino įkaitusį ASVEL klubą (231)

Dėl vietos atkrintamosiose varžybose kovojantis Kauno „Žalgiris“ (15/12) sėkmingai pradėjo...

Dailius Dargis | D+

Lengvų pinigų siekusį lietuvį bendratautiečiai paaukojo japonams: pateko į pragarišką kalėjimą jakudzų ir kitų legendų kompanijon

Kaunietis Andrius Gavėnas prieš keletą metų ištvėrė tikrą pragarą. Tuo metu jis keliems...

Navicką nustebino kolegų požiūris į homoseksualus: panašiai sakėme žydams, uždarydami juos į getus (323)

Viešojoje erdvėje netylant karštoms diskusijoms dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo, šeimos...

Modesta Meškė | D+

Biomedicinos mokslų daktarė įvardijo svarbiausius produktus ir vitaminus, būtinus moters grožiui: be jų senėjimo proceso nepristabdysime

Jeigu tik galėtume, išrastume jaunystės eliksyrą . O kur jis iš tikrųjų slypi? Kokiuose...

FNTT sulaikė vieną turtingiausių Lietuvos verslininkų Rimandą Stonį: teigė esąs sulaikytas „visiškai be reikalo“ papildyta 21.36 val.  (418)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) sulaikė vienu iš turtingiausių Lietuvos...

Kamuolio palietimus suskaičiavęs Schilleris: jei galvotume tik apie krūvius, neturėtume 15 pergalių

Jei nori atvėsinti „karščiausią“ Eurolygos komandą, turi pasitelkti ir įprastame protokole...

Kinija nerimauja dėl nekilnojamojo turto ir JAV bei Europos rinkų burbulų (6)

Aukščiausias Kinijos bankininkystės reguliuotojas pareiškė , kad „labai nerimauja“ dėl...

Šia pavojinga liga Lietuvoje serga apie 80 žmonių, tačiau daugiau nei pusė nė nežino ją turintys (43)

Įsivaizduokite, jog po kiekvieno sumušimo ant jūsų kojos ar kitos kūno vietos atsiranda ne...

Prieš pajamų deklaravimo startą perspėja: svarbu nepraleisti datos, po kurios gresia delspinigiai (28)

Jau trečiadienį prasidės procedūra, kuri daugeliui lietuvių vis dar išlieka gana nemaloni –...