aA
Nuo sausio Lietuvoje dirbantieji atlyginimus gaus eurais, bet ar darbdaviai turi apie tai įspėti? Darbo teisės specialistai atkreipia dėmesį, kada įspėti darbuotojus apie pokyčius – būtina.
Nuo sausio atlyginimai bus eurais: kada turite sulaukti įspėjimo
© Shutterstock nuotr.

Advokatų profesinės bendrijos „iLAW“ advokatas Vilius Mačiulaitis primena, kad Darbo kodeksas draudžia keisti atlyginimo sąlygas be darbuotojo raštiško sutikimo, nebent tai numato įstatymai, Vyriausybės nutarimai ar kolektyvinė sutartis.

„Keičiant darbo apmokėjimo sąlygas, sumažinti darbo užmokestį be darbuotojo raštiško sutikimo negalima. Darbo kodekso 203 str. sako, kad kai nustatomos naujos darbo apmokėjimo sąlygos, darbdavys turi raštu pranešti darbuotojams ne vėliau kaip prieš vieną mėnesį iki jų įsigaliojimo. Taigi, viena vertus, įvedus eurą formaliai darbo apmokėjimo sąlyga nesikeičia - darbo užmokestis konvertuojamas į kitą valiutą, bet kita vertus, siekiant išvengti nesusipratimų, apie konvertavimo politiką įmonėje darbuotojai turėtų būti įspėti, kad būtų išvengta nesutarimų dėl perskaičiavimo tikslumo“, - komentavo V. Mačiulaitis.

Kitaip tariant – darbdaviai neprivalo darbuotojų įspėti, jei atlyginimus konvertuos tiksliai pagal euro kursą, kitais atvejais tai padaryti reikalinga.

Euro įvedimo tvarką numatantis įstatymas leidžia algas po euro įvedimo apvalinti darbuotojų naudai.

Nuo sausio atlyginimai bus eurais: kada turite sulaukti įspėjimo
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Pavyzdžiui, jei darbuotojo alga būtų 347,68 EUR (1200 Lt) - visomis prasmėmis patogesnis dydis turbūt būtų šią sumą apvalinti iki, pavyzdžiui, 348 (1 202 Lt) ar 350 EUR (1 208 Lt), tačiau tokiu atveju keistųsi sutartinė darbo užmokesčio sąlyga - atlyginimas padidėtų palyginti su sulygtu darbo sutartyje ir tai jau reikėtų įteisinti nustatyta tvarka, t.y. įrašyti naująją darbo apmokėjimo sąlygą į darbo sutartį“, - kalbėjo V. Mačiulaitis.

Pasak jo, jeigu būtų pasirinktas tiesioginio konvertavimo būdas, t.y. darbuotojų atlyginimai būtų tik konvertuojami, bet jų dydis nepasikeistų, pakaktų darbuotojų informavimo ir įmonės įsakymo, kaip yra konvertuojamo atlyginimų dydžiai. Su šiuo dokumentu darbuotojus rekomenduojama supažindinti pasirašytinai.

„Taigi, darbuotojų informavimas - priimtinais būdais: viešai, per vidines informacines sistemas, o išleidus įsakymą dėl konvertavimo politikos - supažindinti su juo pasirašytinai“, - mano V. Mačiulaitis.

Advokatų profesinės bendrijos „AVOCAD” advokatas Egidijus Langys sako, kad įstatymai neįpareigoja dėl euro įvedimo įspėti darbuotojus ar persirašyti darbo sutartis. Įspėjimai rekomenduojami tik dėl papildomo aiškumo.

„Siekiant išvengti galinčių kilti ginčų, reikėtų darbuotojus informuoti, kokį darbo užmokestį jie gaus, kai bus įvestas euras. Pranešimas gali būti pateikiamas raštu, arba, taupant lėšas ir elektroniniu paštu. Esmė ta, kad tai nėra laikoma darbo užmokesčio keitimu, tai yra tik bendro pobūdžio informacija“, - kalbėjo jis.

Egidijus Langys
Egidijus Langys
© DELFI / Tomas Vinickas

Pasak jo, svarbu atminti, kad darbo užmokesčiui taikoma skirtinga apvalinimo taisyklė: darbo užmokestis yra apvalinamas euro centų tikslumu darbuotojo naudai.

„Apvalinant darbo užmokestį yra lemiamas tik trečiasis skaitmuo po kablelio. Tarkime, darbuotojo darbo užmokestis yra 1 800 Lt. Eurais yra 521,316, o suapvalinus - 521,32 euro“, - primena E. Langys.

Lietuva prie euro zonos prisijungia nuo kitų metų sausio. Neatšaukiamas litų keitimo į eurus kursas: 3,4528 lito už 1 eurą.

Specialus DELFI projektas „Euras“
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Seimui sprendžiant dėl privalomų skiepų daliai darbuotojų – opozicijos pasipiktinimas: tai nepateisinama

Seimas antradienį svarstymo stadijoje sprendžia dėl Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos...

Daugybė pandemijos valdymo pokyčių privertė suklusti – lieka galioti išimčių (17)

Pirmadienį įsigaliojo daug pakeitimų dėl pandemijos. Vietoj dešimties dienų izoliacijos –...

NYT: Rusija savo diplomatams Ukrainoje nurodė ruoštis evakuacijai (100)

Rusijos atstovybių Ukrainoje diplomatams buvo įsakyta ruoštis išvykti iš šalies. Šią...

Po prezidentūros kritikos dėl galimybių paso – Šimonytės atsakas: yra paskelbti tyrimai papildyta (288)

Premjerė Ingrida Šimonytė sako nenustebusi prezidentūros kritika dėl galimybių paso. Jos...

Seimas įteisino „x“, „w“ ir „q“ raides asmens dokumentuose (142)

Seimas antradienį įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą lotyniško pagrindo...

Dėl stabdomo trąšų tranzito Klaipėdoje – nerimas dėl naujų bedarbių ir krovos mažėjimo (16)

Lietuvai nutraukiant baltarusiškų kalio trąšų tranzitą per jos teritoriją ir Klaipėdos uostą,...

Susirgimų kreivė toliau šauna į viršų: visa Lietuva – jau prasčiausioje zonoje (109)

Susirgimų koronavirusu kreivė toliau šauna į viršų ir prasčiausioje epidemiologinėje zonoje...

Dusios ežeras nepagailėjo nei vaizdo, nei garso: ledai lūžo tiesiog akyse

Žiemą ežeruose galima ne tik pamatyti įspūdingų vaizdų, bet ir išgirsti tai, ką kitu metų...

Europos Parlamentas naująja pirmininke išrinko Robertą Metsolą papildyta

Europos Parlamentas antradienį išrinko naująją pirmininkę. Ja tapo konservatorė Maltos...