aA
Druskininkų sanatorijos „Belorus“ darbuotojų kolona, lydima policijos, lanko valstybės institucijas ir protestuoja dėl jų vertinimu nesąžiningai pritaikytų sankcijų. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos prezidentė Inga Ruginienė tikina, kad valstybė pati sukėlė socialinę katastrofą, nepasirūpinusi savo piliečiais. Užsienio reikalų ministerija surengė skubų tarpinstitucinį susirinkimą, tačiau laikosi pozicijos, kad veiksmų turi imtis Baltarusija.
Nuo sausio algų negavę „Belorus“ darbuotojai susirinko Vilniuje: grasina 400 šeimų bado streiku
© DELFI / Andrius Ufartas

Protestas Vilniuje prasidėjo policijos lydima automobilių kolona nuo „Circle K“ degalinės („Rasmitas“). Automobilių kolona, anot Sanatorijos „Belorus“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko Vytauto Čėsnos, lanko Vyriausybę, Prezidentūrą, Užsienio reikalų ministeriją (URM), „Swedbank“, dėmesį atkreipia garsiniais signalais. Galutinė stotelė – prie Seimo.

„Prie kiekvieno iš taškų sustosime, signalais priminsime apie save. Norime parodyti, šita protesto akcija yra nukreipta prieš URM vykdomą savivalę. Mes reikalaujame, kad URM, visų pirma atsakytų už savo veiksmus, o nesislėptų už „Swedbanko“ nugaros. Nes paskutinis dokumentas, kurį mes gavome iš europarlamentaro Bronio Ropės – ten juodu ant balto aiškiai parašyta, kad sanatorija nėra įtraukta į jokius sąrašus, ir kad už sankcijų taikymą yra atsakingas tik URM“, – prasidedant protestui kalbėjo profsąjungos vadovas.

„Belorus“ darbuotojai atlyginimų negavo nuo sausio mėnesio ir yra įsitikinę, kad tai būtent ministerijos sprendimo padariniai.

„Mes atlyginimus esame gavę tik už sausio mėnesį. Vėlgi, URM, pabrėžiu, besislapstydama už „Swedbank“ nugaros, neleidžia gauti lėšų iš Baltarusijos, kad būtų išmokėti atlyginimai. URM lyg ir yra davęs leidimą, bet „Swedbank“ pinigų gauti neleidžia. Dėl to žmonės yra pikti, žmonės yra alkani ir po šiai dienai nėra gavę atlyginimų“, – sako V. Čėsna.

Darbuotojai dėl sanatorijai pritaikytų sankcijų kaltina Užsienio reikalų ministeriją (URM) – jei į jų reikalavimai nebus išgirsti, prie šios institucijos grasina surengti bado streiką, kuriame dalyvautų 400 sanatorijos darbuotojų šeimų, jei į reikalavimus nebus atsižvelgta.

Jeigu valdžia neatsižvelgs į mūsų protestą, tai reiškia valdžia norėjo matyti žmones alkanus. Jeigu jie norėjo matyti žmones alkanus, kitą kartą mes susirinksime prie URM, 400 šeimų, ir tiesiog bus bado streikas tada“, – tikina V. Čėsna.

Pirmoji „Belorus“ darbuotojų protesto akcija vyko sausio 12 dieną.

Druskininkuose protestavo sanatorijos „Belorus“ darbuotojai
Druskininkuose protestavo sanatorijos „Belorus“ darbuotojai
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas neslepia pykčio dėl centrinės valdžios veiksmų.

„Bus apie 80 arba 100 automobilių, keliame vėliavas ir važiuojame pasižiūrėti, kaip Vilnius gyvena“, – prieš protestą „Delfi“ sakė R. Malinaukas.

„Sodros“ duomenimis, sanatorijoje „Belorus“ šiuo metu dirba 383 darbuotojai, šis skaičius beveik nepasikeitė nuo metų pradžios, kai dirbo 391 darbuotojas. Nurodomas kovo mėnesio vidutinis atlyginimas – 661,28 Eur prieš mokesčius.

Vilniaus miesto savivaldybė informavo, kad susirinkimas buvo suderintas, 11-15 valandą numatyta, kad dalyvaus 50-100 automobilių kolona, kuri prie institucijų sustoti planavo ne ilgensiam nei 5-10 minučių laikui.

Ruginienė: tai socialinė katastrofa, valstybė, įvesdama sankcijas, nepasirūpino savo piliečiais

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) prisijungė prie protesto palaikydama sanatorijos darbuotojus. LPSK prezidentė Inga Ruginienė taipogi patikina, kad būtent URM sprendimu buvo uždėtos sankcijos, tačiau nieko nepadaryta, kad žmonės neliktų gatvėje.

„Pirmiausia, mes didelį darbą nudirbome nuo sausio mėnesio aiškindamiesi pačią sankcijų metodiką ir tvarką. Ir ilgą laiką mums URM tvirtino, kad tai ne jie uždėjo sankcijas, o tai buvo atėjęs nurodymas iš EK. Tai mes kreipėmės savo ruožtu į Europos profesinių sąjungų konfederaciją, kad per juos susisiektų su EK ir išsiaiškinti tą visą principą, kaip tai vyksta, ir kas teisus. Tai pirma – dėl sankcijų gavome aiškų atsakymą, kad tik valstybė narė sprendžia, kokias sankcijas ir kam uždėti. Tai akivaizdu, kad kažkas meluoja, ir URM rankose buvo nuspręsti, kokią įmonę sankcionuoti ir ar iš viso sankcionuoti“, – sako I. Ruginienė.

Jai nėra suprantama, kodėl buvo nuspręsta sankcionuoti įmonę, kur didžioji dalis darbuotojų yra lietuviai, kuri pelno neuždirba, o visi gaunami pinigai naudojami piliečių išlaikymui ir mokesčių mokėjimui.

„Reikia suprasti sanatorijos funkciją – sergantys neįgalūs vaikai yra gydomi tų pačių Baltarusijos piliečių, kuriuos režimas persekioja. Tai mums kyla klausimas – prieš ką tos sankcijos buvo nukreiptos. Ar iš tikrųjų prieš režimą, kuriam visiškai vienodai, ar ši įmonė bus uždaryta, ar ne, realiai eilinį kartą nukentės tie patys baltarusiai ir jų vaikai, kurie yra persekiojami, ir mūsų Lietuvos piliečiai?“ – retoriškai klausė I. Ruginienė.

Druskininkuose protestavo sanatorijos „Belorus“ darbuotojai
Druskininkuose protestavo sanatorijos „Belorus“ darbuotojai
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Pasak jos, jei valstybė atmeta visus argumentus, turėtų bent jau pasirūpinti darbuotojais.

„Jei sako, kad nelenksime galvą prieš režimą, ir šitą įmonę reikia sankcionuoti, tuomet pasakius A, reikia būtinai ir B pasakyti – reikia pagalvoti ir pasirūpinti savo piliečiais. O ne laisva ranka paimti ir išstumti juos į nedarbą ir pasakyti, kad jums bus garantuojama nedarbo išmoka, ir už didelį darbą nedidelė išeitinė kompensacija. Pasibaigs nedarbo išmoka, ir kas toliau? Druskininkuose darbo nėra, tas visiems pakankamai aišku. Vyriausybė šiuo atveju neįsipareigoja darbo surasti“, – sako I. Ruginienė.

Ji primena, kad kitos sanatorijos per pandemiją atliko grupinius darbuotojų atleidimus, ir darbuotojų paklausa nėra didelė.

„Išmetame žmones į gatvę, kurių dalis net ir gyvenamąjį plotą turi dėl darbovietės. Jie tiesiogine to žodžio prasme bus išmesti į gatvę. Kita vertus, mes neprisiimame įsipareigojimų padėti šitiems žmonėms, kurie nukentėjo nuo sankcijų taikymo, ir nieko dėl to nedarome.

Inga Ruginienė
Inga Ruginienė
© DELFI / Domantas Pipas

Jų pagrindinis noras yra tiesiog dirbti. Jie nori sąžiningai dirbti, uždirbti ir mokėti mokesčius. Kas iš mūsų norėtų šiandien likti be darbo ir be būsto? Ten gi šeimos, vaikai, tai didžiausia socialinė katastrofa, jie tiesiog nori dirbti. Ir jie sako, gerai, jei ne režimas, tai tegu kažkas kitas perima sanatoriją, bet žmonės tiesiog nori turėti darbą“, – sako I. Ruginienė.

URM sukvietė institucijas į pasitarimą

Ketvirtadienį Užsienio reikalų ministerija (URM) sukvietė kitas Lietuvos institucijas į pasitarimą, kuriame aptarti tolesni veiksmai dėl šios sanatorijos.

Viceministras Mantas Adomėnas pabrėžė, kad šis pasitarimas skirtas aptarti susidariusiai padėčiai, Baltarusijos valdančiajam režimui ir toliau nesiimant jokių veiksmų, kad sankcijų pagrindas būtų panaikintas, t.y. kad būtų surengti laisvi ir sąžiningi rinkimai, sustabdytos represijos prieš taikius Baltarusijos gyventojus, paleisti ir reabilituoti politiniai kaliniai ir kiti neteisėtai sulaikyti žmonės.

„Situacija yra bloga. Represijas Baltarusijoje tęsiantis Aleksandro Lukašenkos režimas įkaitais laiko ir 400 sanatorijos „Belorus“ darbuotojų Lietuvoje. Tik nuo Lukašenkos režimo veiksmų priklauso, ar sankcijos gali būti atšauktos. Kodėl jokių veiksmų dėl sanatorijos Baltarusijos valdantysis režimas nepadaro – atsakymo neturiu, bet tikėtina, kad tokiu būdu siekiama kurti įtampas Lietuvos viduje ir taip dirbtinai kelti žmonių pasipiktinimą priemonėmis, kurių imtasi tam, kad už rinkimų klastojimą ir smurtą prieš taikius baltarusius būtų nubausti Aleksandras Lukašenka ir jo aplinka“, – pranešime spaudai teigia viceministras M. Adomėnas.

Viceministras atkreipė dėmesį, jog siekdama įsitikinti „Swedbank“ sanatorijai „Belorus“ pritaikytų sankcijų teisėtumu, URM neformaliai konsultavosi su Europos Komisija (EK), kuri pasidalino nuomone, kad sankcijos sanatorijai pritaikytos teisėtai. EK taip pat nurodė, kad ji gali pateikti tik savo nuomonę, o sprendimus dėl teisės aktų teisėtumo gali priimti tik teismai.

URM primena, kad jau kelis kartus yra leidusi pritaikyti teisės aktuose numatytas išimtis, pagal kurias bankui suteikta galimybė atlikti konkrečius būtinus mokėjimus ankstesniems sanatorijos įsipareigojimams vykdyti. Dėl to buvo išmokėtas darbo užmokestis šios sanatorijos darbuotojams, sumokėti mokesčiai ir atlikti kiti leistini mokėjimai.

„Gegužės 6 dieną įvykusiame tarpinstituciniame pasitarime URM kartu su kitomis Lietuvos institucijomis tęsė konstruktyvias pastangas rasti ilgalaikį sprendimą susidariusiai situacijai“, – rašoma pranešime.

Šimonytė: sankcijų „Belorus“ sanatorijai nutraukimas yra už Lietuvos galimybių ribų

Reaguodama į sanatorijos „Belorus“ darbuotojų ketvirtadienį organizuotą protestą, premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžia, kad Lietuvos Vyriausybė neturi įgaliojimų nutraukti „Belorus“ sanatorijai Europos Sąjungos (ES) pritaikytų sankcijų. Ji taip pat priduria teigiamai vertinanti Seimo komitetų iniciatyvą pradėti derybas su Minsku dėl sanatorijos išpirkimo.

„Tai nėra labai paprasta situacija. Manau, kad yra žmonių, kurie sąmoningai darbuotojus klaidina. Štai praėjusią savaitę ar šios savaitės pradžioje buvo išplatinta iškarpa iš vieno europarlamentaro (Bronio Ropės – ELTA) laiško, kurioje bandoma sakyti, kad sankcijas („Belorus“ sanatorijai – ELTA) įvedė Užsienio reikalų ministerija. Dar kartą noriu pakartoti, kad sankcijos yra nustatytos ES reglamentu, jos yra susijusios su pono Šeimano asmenybe“, – žurnalistams ketvirtadienį teigė premjerė.

I. Šimonytė pažymi, kad kalbos apie Vyriausybės galimybes nutraukti taikomas sankcijas – tik spekuliacijos.

Nuo sausio algų negavę „Belorus“ darbuotojai susirinko Vilniuje: grasina 400 šeimų bado streiku
© DELFI / Andrius Ufartas

„Vyriausybė pasiūlė finansines priemones žmonėms, kurie dėl sanatorijos įtraukimo į sankcionuotų objektų sąrašą nuspręstų išeiti iš darbo. Tačiau tai yra pačių žmonių pasirinkimas. Nesinorėtų, kad ir toliau vyktų ta pati spekuliacija, neva Lietuvos Vyriausybė turi kažkokį svertą šitas sankcijas atšaukti.

Tai gali padaryti tik ES institucijos, arba tiesiogiai tą sankciją pritaikiusi institucija – bankas, arba subjektai, dėl kurių sankcijos pritaikytos, tiesiog turėtų nebebūti susiję su objektu („Belorus“ sanatorija – ELTA). Ir visi šie sprendimai yra už Lietuvos galimybių ribų“, – akcentavo ji.

Tuo tarpu siūlymus pradėti derybas dėl „Belorus“ sanatorijos išpirkimo I. Šimonytė vertina palankiai.

„Toks pasiūlymas yra pateiktas dviejų Seimo komitetų ir, aišku, negalima pradėti derybų, jei viena iš pusių nedalyvaus derybose. Bet inicijuoti tokias derybas, tikrai manau, kad mūsų pusė gali“, – sakė ji.

Naujienų agentūra ELTA rašo, kad Seimo Užsienio reikalų bei Socialinių reikalų ir darbo komitetai bendru sutarimu nutarė siūlyti Vyriausybei pradėti konsultacijas dėl galimo „Belorus“ sanatorijos pastatų ir statinių, priklausančių Baltarusijos Respublikai, išpirkimo bei žemės nuomos sutarties nutraukimo.

„Swedbank“ gruodį įšaldė sanatorijos „Belorus“ sąskaitas, Europos Sąjungai įvedus ribojamąsias priemones Baltarusijai.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(156 žmonės įvertino)
3.6282

Dėl rekordinių kainų Paluckas kreipėsi į Konkurencijos tarybą

Dėl rekordinių kainų Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas...

Nausėda apie siūlomą visuotinį NT mokestį: gaila, kad atskiri įstatymai traukiami kaip zuikiai iš kepurės

Nors prezidentas Gitanas Nausėda siūlymą įvesti visuotinį nekilnojamojo turto mokestį vadina...

Nuo 2023-ųjų nepilnamečiams siūloma drausti pirkti loterijos bilietus

Lietuvoje siūloma nepilnamečiams uždrausti dalyvauti visose loterijose – jie negalėtų...

Finansų ministrės atsakas Armonaitei: finansų politiką formuoja ne Ekonomikos ministerija

Finansų ministrė sako abejojanti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIM) pateiktais...

„MG grupė“ pernai išmokėjo 14 mln. eurų dividendų, uždirbo 33 mln. eurų pelno

Dariaus Mockaus kontroliuojama viena didžiausių Lietuvoje gamybos, prekybos, nekilnojamojo turto...

Top naujienos

Iš Ukrainos pabėgusi psichoterapeutė Kateryna: karas buvo tik pirmas šokas, po to teko išgyventi dar du

Vasario 24 d. anksti ryte Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą buvo tik pirmasis didelis šokas,...

Anksčiau suderėtos butų kainos vystytojams nebetinka: teisininkė pasakė, ko tokiu atveju imtis

Pradėjus augti statybų kainoms, būstų pirkėjai ir NT ekspertai ėmė nerimauti dėl jau gerokai...

Po Rusijos žingsnio Kinijos provokacijos pasikeitė: tokios konfrontacijos niekas nenori

JAV prezidentas Joe Bidenas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos gintų Taivaną, jei Pekinas...

Karas Ukrainoje. Ukraina pripažįsta nedidelį teritorijos praradimą, Baltarusijoje – nerimą keliantys ženklai JAV suskaičiavo Rusijos nuostolius

Ukrainos ginkluotosios pajėgos pripažino, kad Rusijos pajėgos padarė pažangą Donecko srityje...

Darbdaviai vis aršiau kovoja dėl geriausių specialistų: taisyklių medžiojant šių profesijų atstovus tuoj nebebus

Pasaulinė organizacijų valdymo kompanija „Korn Ferry“ atlikdama tyrimą apskaičiavo, jog iki...

Iš kosmoso bombarduojamą Ukrainą stebėjęs astronautas prisipažino, ką pamatė giedrą naktį: vyksta siaubingi dalykai

Astronautai Tarptautinėje kosminėje stotyje kartais turi galimybę stebėti neeilinius įvykius...

Ernestas Naprys

10 metų nuolatinio darbo, „ne“ šeimai ir laisvalaikiui, tabletėmis grįsta mityba ir ašaros – kaip sukurti sėkmingiausi Lietuvos startuoliai

Sukurti sėkmingą startuolį yra išsekinantis uždavinys, pareikalausiantis visų jėgų ir...

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto asmenų gabenimo per valstybės sieną ir suklastoto dokumento

Ketvirtadienį Lietuvos pasieniečiai apgręžė 11 neleistinose vietose į šalį bandžiusių...

Testas: pasirinkite labiausiai patinkančias duris ir sužinosite, ko tikėtis ateityje

Šįkart siūlome atlikti testą, atskleisiantį artimiausiu metu laukiančius įvykius. Viskas, ką...

Koronaviruso infekcija: 129 nauji susirgimai, mirė du žmonės papildyta

Praėjusią parą, ketvirtadienį, Lietuvoje nustatyti 129 nauji COVID-19 užsikrėtimo atvejai....