aA
Po karantino paskelbimo pradžios praėjus jau pusmečiui, į darbus dar grįžo ne visi darbuotojai. Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, įmonių, paskelbusių prastovas, šiandien dar yra apie 700. Jos pačios sako, kad kol kas pilnas darbuotojų grąžinimas iš prastovų nėra įmanomas ir teigia, kad kada tai bus įmanoma, kol kas prognozuoti sudėtinga.
Nuo karantino pradžios praėjo pusmetis: prastovose vis dar beveik 700 įmonių
© DELFI / Josvydas Elinskas

Prastovose – kelionių, apgyvendinimo įmonės

VDI rugsėjo 17-osios duomenimis, Lietuvoje prastovose buvo dar 684 įmonės ir 5298 darbuotojai. Sudaromame prastovose esančių įmonių sąraše daugiausia buvo matyti turizmo įmonių. Tarp jų, UAB „Pilni lagaminai“, kelionių organizatoriai UAB „V&M Travel“ ir „Lithuanian holidays“, egzotinių ir pažintinių kelionių organizatorius „Travel Planet“, kelionių agentūros UAB „ZIP Travel“ ir „Estravel“.

Taip pat tarp esančių prastovose nemažą dalį sudarė ir apgyvendinimo paslaugas teikiančios įmonės. Tai – UAB „Amicus Hotel“, UAB „Astorija Hotel , „AirInn Vilnius Hotel“, UAB „Grand Hotel Vilnius“ ir UAB „Centrum“, kuriam priklauso tokie viešbučiai, kaip „Artis“, „Ratonda“, „Grata“, „Monika“.

Kalbant apie maitinimo sektorių, prastovose taip pat vis dar yra UAB „Restoranų grupė Fortas“ bei picerijų tinklas UAB „Čili pica“.

Kitos įmonės – renginių orgnaizavimo įmonė UAB „Publicum Events“, UAB „Drogas“, UAB „Sanitex“, UAB „Grand SPA Lietuva“. Visą sąrašą galima rasti čia.

Turizmo sektoriuje situacija liūdna

„Delfi“ susisiekė su keletu prastovose esančių kompanijų.

„Estravel“ kelionių agentūros vadovė Žydrė Gavelienė redakcijai patvirtino, kad šiuo metu dalis darbuotojų jos valdomoje įmonėje yra dalinėse arba pilnose prastovose ir teigė, kad bendrai šios įmonės situacija gerai iliustruoja tai, kokioje padėtyje šiandien yra daugelis kelionių organizatorių.

„Tai susiję su tuo, jog buvo atlikta nemažai išankstinių kelionių, bilietų ir kitų turizmo produktų pardavimų, tad tenka įvykdyti kelionių perkėlimus bei pinigų grąžinimus. Pajamų tai negeneruoja, bet darbą atlikti privalome.

Žydrė Gavelienė
Žydrė Gavelienė
© DELFI / Domantas Pipas

Didžiausią įtaką sudėtingai situacijai turi išliekantys apribojimai keliauti – dalis šalių nėra pasiekiama, ar ten keliauti neleidžiama, iš didelio skaičiaus jų grįžus reikalaujama saviizoliuotis. Nuolat kintantys reguliavimai ir reikalavimai taip pat įneša sumaišties keliautojams.

Mes viliamės, kad ES mastu sutarus dėl realaus Šengeno erdvės atgaivinimo bei vieningų taisyklių, ir, tikimės, SAM radus būdą vertinti saugius regionus, keliautojų srautai išaugs. Juolab norinčių keliauti ir praleisti rudenį, o gal ir visą žiemą šiltuose kraštuose – yra: tai, pavyzdžiui, parodo nemaži į Kiprą, kuriame atvejų itin mažai, keliaujančių asmenų srautai“, – situaciją komentavo ji, tačiau apibūdino, kad bendrai padėtis turizmo sektoriuje šiandien yra sudėtinga ir liūdna.

„Akivaizdu, kad pandemija turizmo, o ypač – kelionių organizavimo – sektorių paveikė labiausiai: poveikis buvo pradėtas justi jau vasarį, ir bus juntamas iki vakcinos atsiradimo.

Kelionių agentūros ir organizatoriai atsisakė penktadalio darbuotojų. Pusė sektoriaus darbuotojų yra visiškose prastovose, likusiųjų pajamos sumažėjo 30-40 proc. Maždaug kelių dešimčių įmonių veikla yra sustabdyta, bankrotų kol kas nėra, bet jei liksime be paramos kitąmet – tokia galimybė itin reali“, – sakė ji.

Tiesa, kada pačios Ž. Gavelienės valdomoje turizmo įmonėje darbuotojai galėtų grįžti iš prastovų, jos teigimu, prognozuoti sudėtinga.

„Tam, kad galėtume juos sugražinti – turėtų atsigauti įmonės pajamos. Tačiau kol nebus galimybių keliauti – tą padaryti nėra įmanoma. Žinoma, galėtume planuoti kitų metų vasaros sezono keliones bei jas populiarinti, bet tam vėlgi reikalingi darbuotojai: būdami prastovose jie dirbti negali. Tad gaunasi užburtas ratas – per karantiną dauguma įmonių „sudegino“ sukauptus rezervus, tad investuoti nelabai yra iš ko“, – teigė ji.

Prastovose – tik maža dalis

UAB Restoranų grupės „Fortas“ rinkodaros vadovas Kęstutis Markevičius „Delfi“ taip pat patvirtino, kad šiuo metu vis dar yra darbuotojų, kurie į darbus dar negrįžo, tačiau pabrėžė, kad tokių labai mažai – vos apie 1 proc.

„Prastovose likusių darbuotojų dalis yra tokia maža, tad čia greičiau išimtys, nei specifika, kurią vertėtų minėti“, – teigė jis.

Pasiteiravus, kokia bendrai šiandien situacija kalbant apie klientų srautus, jis teigė, kad kol kas situaciją būtų galima apibūdinti kaip labai jautrią.

„Iš vienos pusės – svečiai grįžta. Iš kitos – svečiai labai jautriai stebi ir reaguoja į su COVID-19 susijusią informaciją.

Tik įvedamos kaukės restoranuose, svečių skaičius, pastebimai mažėja. Mažėjant užsikrėtusiųjų skaičiui – svečiai linkę atsipalaiduoti, ilgiau pasėdėti ir labiau pasimėgauti restoranų paslaugomis. Augant užsikrėtusiųjų skaičiui – restoranų paslaugų vartojimas tampa funkcionalesnis.

Viešojo maitinimo rinkoje tendencijos aiškios: sparčiausiai svečius susigrąžina tie restoranai, kurie turėjo lojalius nuolat besilankančius svečius. Labiausiai nukentėjo į turistus orientuoti restoranai ir įsikūrę prekybos centruose“, – teigė jis.

Nustatė pažeidimų

VDI platintame spaudos pranešime buvo teigiama, kad institucija užbaigusi neplaninių patikrinimų akciją, ar darbdavių skelbiamos prastovos nėra fiktyvios, daugiausia pažeidimų nustatė dėl įmonėse paskelbtų dalinių prastovų.

Buvo teigiama, kad liepos – rugsėjo mėnesiais VDI vykdė specialius prastovų teisėtumo kontrolės neplaninius patikrinimus, kurių metu aiškinosi, ar darbdaviui paskelbus prastovą dėl ekstremaliosios padėties, egzistuoja objektyvios aplinkybės, dėl kurių darbuotojams neįmanoma suteikti darbo, ar darbdavys tinkamai tvarko darbuotojų darbo laiko apskaitą, ar darbuotojai prastovų metu neatlieka savo darbo funkcijų darbdavio nurodymu, jei paskelbtos dalinės prastovos, ar tai padaryta laikantis Darbo kodekso reikalavimų.

Atlikus 193 patikrinimus, kaip buvo teigiama, pažeidimų nustatyta 17 įmonių iš gamybos, maitinimo paslaugų, transporto, medicinos paslaugų, mažmeninės prekybos sektorių. Taip pat buvo surašyta 10 administracinių nusižengimų protokolų, 10 reikalavimų pašalinti pažeidimus bei 1 rekomendacija.

„Taip pat buvo užfiksuotas 1 galimai nelegalaus darbo atvejis, kuris tiriamas toliau.

Akcijos metu dauguma VDI nustatytų pažeidimų susiję su dalinės prastovos paskelbimu, pvz., nenurodytas darbuotojų, kuriems paskelbta dalinė prastova, darbo pradžios ir pabaigos laikas, nenurodyta, kiek sutrumpintas darbuotojų darbo laikas, o tokiais atvejais nėra aišku, ar konkrečiu metu darbuotojas turėtų dirbti, ar šis laikas yra prastovos laikas, ar tai galimas darbdavio piktnaudžiavimas“, – buvo teigiama pranešime.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.5000

Armonaitė apie Kinijos veiksmus: situaciją aiškinamės, verslui parama numatyta (98)

Kinijai nuo gruodžio išbraukus Lietuvą iš šios šalies muitinės sistemos ir Lietuvos...

Teismas patvirtino iki 244 tūkst. eurų sumažintą baudą įmonei „Pervesk“ (2)

Elektroninių pinigų įstaigos licenciją turinčiai bendrovei „Pervesk“ 2018 metais Lietuvos...

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai: būtina skubiai lengvinti užsieniečių įdarbinimą (6)

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai siūlo skubiai lengvinti užsieniečių įdarbinimo...

Ekspertai biudžeto korekcijų Vyriausybėje nesitiki – Seimui grįš nebent su kosmetiniais pakeitimais

Kol Seimas laukia kitą savaitę į plenarinę posėdžių salę grįšiančio 2022 m. valstybės...

Kinija neįsileido prekių iš Lietuvos: mūsų šalies galimai nebeliko muitinės sistemose (810)

Vienos Lietuvos įmonės gaminiai šiandien negalėjo patekti į Kinijos jūrų uostus, pranešė...

Top naujienos

Seimo nariams sugrįžusios privilegijos kursto nesutarimus: kodėl jiems reikia padėti nuomotis automobilius? (4)

Seimo nariai vėl galės nuomotis automobilius už parlamentines lėšas. Tokią tvarką prieš...

Nokautas Karbauskiui: Lazdijuose neliko LVŽS skyriaus, partiečiai perbėgo pas Skvernelį (77)

Ketvirtadienio vakarą vykusiame Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) Lazdijų...

Baltarusija pasmerkė „absurdiškas“ naujas sankcijas dėl migrantų krizės (28)

Baltarusija ketvirtadienį pasmerkė Vakarų šalių sprendimą išplėsti sankcijas Minsko režimui...

D+Vaidas Saldžiūnas

Ko išsigando Putinas ir Lukašenka: bauginantys pareiškimai rodo silpnąsias vietas

Mes nubrėžėme savo raudonąsias linijas, jei jų nesilaikysite, susilauksite atsako. Tokiais...

Žemaičio Domarko gaminiai jau kone tris dešimtmečius nardo po pasaulinius vandenis (1)

Galima sakyti, kad Kazio Domarko verslas prasidėjo jam pačiam netikėtai. Griuvus Berlyno sienai...

Fotografės kadruose – neįtikėtina Lietuvos gamta: vaizdai gniaužia kvapą (7)

Išvysti laisvai gamtoje gyvenančius laukinius gyvūnus – tikra retenybė, o kai kurie iš jų...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Neturime mes kiaušų, todėl mus kaimynai ir spardo (43)

Būkime atviri. Na, nepasisekė mums gimti Lietuvos žemėse. Ne todėl, kad kas nors su pačiomis...

Transliacija / Lietuviškos atostogos. Luksoras - miestas, kuriuo didžiuojasi kiekvienas egiptietis

Šioje “Lietuviškų atostogų” laidoje - Luksoras, pats tvarkingiausias ir mandagiausias Egipto...

Lietuviškas Eurolygos vakaras Kaune: „Žalgiris“ – „Baskonia“ eiga gyvai (78)

Ketvirtadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ (2/10) krepšininkai savo arenoje priima Vitorijos...

D+Anna-Maria Veidemann-Makko

Košmaras už uždarų durų: garsios estų influencerės ir „Tik-Tok“ žvaigždės santykių detalės pakraupino visą Estiją (1)

Garsi estų tinklaraštininkė ir nuomonės formuotoja Triinu Liis McNairn nutarė atvirai papasakoti...