aA
Po karantino paskelbimo pradžios praėjus jau pusmečiui, į darbus dar grįžo ne visi darbuotojai. Valstybinės darbo inspekcijos duomenimis, įmonių, paskelbusių prastovas, šiandien dar yra apie 700. Jos pačios sako, kad kol kas pilnas darbuotojų grąžinimas iš prastovų nėra įmanomas ir teigia, kad kada tai bus įmanoma, kol kas prognozuoti sudėtinga.
Nuo karantino pradžios praėjo pusmetis: prastovose vis dar beveik 700 įmonių
© DELFI / Josvydas Elinskas

Prastovose – kelionių, apgyvendinimo įmonės

VDI rugsėjo 17-osios duomenimis, Lietuvoje prastovose buvo dar 684 įmonės ir 5298 darbuotojai. Sudaromame prastovose esančių įmonių sąraše daugiausia buvo matyti turizmo įmonių. Tarp jų, UAB „Pilni lagaminai“, kelionių organizatoriai UAB „V&M Travel“ ir „Lithuanian holidays“, egzotinių ir pažintinių kelionių organizatorius „Travel Planet“, kelionių agentūros UAB „ZIP Travel“ ir „Estravel“.

Taip pat tarp esančių prastovose nemažą dalį sudarė ir apgyvendinimo paslaugas teikiančios įmonės. Tai – UAB „Amicus Hotel“, UAB „Astorija Hotel , „AirInn Vilnius Hotel“, UAB „Grand Hotel Vilnius“ ir UAB „Centrum“, kuriam priklauso tokie viešbučiai, kaip „Artis“, „Ratonda“, „Grata“, „Monika“.

Kalbant apie maitinimo sektorių, prastovose taip pat vis dar yra UAB „Restoranų grupė Fortas“ bei picerijų tinklas UAB „Čili pica“.

Kitos įmonės – renginių orgnaizavimo įmonė UAB „Publicum Events“, UAB „Drogas“, UAB „Sanitex“, UAB „Grand SPA Lietuva“. Visą sąrašą galima rasti čia.

Turizmo sektoriuje situacija liūdna

„Delfi“ susisiekė su keletu prastovose esančių kompanijų.

„Estravel“ kelionių agentūros vadovė Žydrė Gavelienė redakcijai patvirtino, kad šiuo metu dalis darbuotojų jos valdomoje įmonėje yra dalinėse arba pilnose prastovose ir teigė, kad bendrai šios įmonės situacija gerai iliustruoja tai, kokioje padėtyje šiandien yra daugelis kelionių organizatorių.

„Tai susiję su tuo, jog buvo atlikta nemažai išankstinių kelionių, bilietų ir kitų turizmo produktų pardavimų, tad tenka įvykdyti kelionių perkėlimus bei pinigų grąžinimus. Pajamų tai negeneruoja, bet darbą atlikti privalome.

Žydrė Gavelienė
Žydrė Gavelienė
© DELFI / Domantas Pipas

Didžiausią įtaką sudėtingai situacijai turi išliekantys apribojimai keliauti – dalis šalių nėra pasiekiama, ar ten keliauti neleidžiama, iš didelio skaičiaus jų grįžus reikalaujama saviizoliuotis. Nuolat kintantys reguliavimai ir reikalavimai taip pat įneša sumaišties keliautojams.

Mes viliamės, kad ES mastu sutarus dėl realaus Šengeno erdvės atgaivinimo bei vieningų taisyklių, ir, tikimės, SAM radus būdą vertinti saugius regionus, keliautojų srautai išaugs. Juolab norinčių keliauti ir praleisti rudenį, o gal ir visą žiemą šiltuose kraštuose – yra: tai, pavyzdžiui, parodo nemaži į Kiprą, kuriame atvejų itin mažai, keliaujančių asmenų srautai“, – situaciją komentavo ji, tačiau apibūdino, kad bendrai padėtis turizmo sektoriuje šiandien yra sudėtinga ir liūdna.

„Akivaizdu, kad pandemija turizmo, o ypač – kelionių organizavimo – sektorių paveikė labiausiai: poveikis buvo pradėtas justi jau vasarį, ir bus juntamas iki vakcinos atsiradimo.

Kelionių agentūros ir organizatoriai atsisakė penktadalio darbuotojų. Pusė sektoriaus darbuotojų yra visiškose prastovose, likusiųjų pajamos sumažėjo 30-40 proc. Maždaug kelių dešimčių įmonių veikla yra sustabdyta, bankrotų kol kas nėra, bet jei liksime be paramos kitąmet – tokia galimybė itin reali“, – sakė ji.

Tiesa, kada pačios Ž. Gavelienės valdomoje turizmo įmonėje darbuotojai galėtų grįžti iš prastovų, jos teigimu, prognozuoti sudėtinga.

„Tam, kad galėtume juos sugražinti – turėtų atsigauti įmonės pajamos. Tačiau kol nebus galimybių keliauti – tą padaryti nėra įmanoma. Žinoma, galėtume planuoti kitų metų vasaros sezono keliones bei jas populiarinti, bet tam vėlgi reikalingi darbuotojai: būdami prastovose jie dirbti negali. Tad gaunasi užburtas ratas – per karantiną dauguma įmonių „sudegino“ sukauptus rezervus, tad investuoti nelabai yra iš ko“, – teigė ji.

Prastovose – tik maža dalis

UAB Restoranų grupės „Fortas“ rinkodaros vadovas Kęstutis Markevičius „Delfi“ taip pat patvirtino, kad šiuo metu vis dar yra darbuotojų, kurie į darbus dar negrįžo, tačiau pabrėžė, kad tokių labai mažai – vos apie 1 proc.

„Prastovose likusių darbuotojų dalis yra tokia maža, tad čia greičiau išimtys, nei specifika, kurią vertėtų minėti“, – teigė jis.

Pasiteiravus, kokia bendrai šiandien situacija kalbant apie klientų srautus, jis teigė, kad kol kas situaciją būtų galima apibūdinti kaip labai jautrią.

„Iš vienos pusės – svečiai grįžta. Iš kitos – svečiai labai jautriai stebi ir reaguoja į su COVID-19 susijusią informaciją.

Tik įvedamos kaukės restoranuose, svečių skaičius, pastebimai mažėja. Mažėjant užsikrėtusiųjų skaičiui – svečiai linkę atsipalaiduoti, ilgiau pasėdėti ir labiau pasimėgauti restoranų paslaugomis. Augant užsikrėtusiųjų skaičiui – restoranų paslaugų vartojimas tampa funkcionalesnis.

Viešojo maitinimo rinkoje tendencijos aiškios: sparčiausiai svečius susigrąžina tie restoranai, kurie turėjo lojalius nuolat besilankančius svečius. Labiausiai nukentėjo į turistus orientuoti restoranai ir įsikūrę prekybos centruose“, – teigė jis.

Nustatė pažeidimų

VDI platintame spaudos pranešime buvo teigiama, kad institucija užbaigusi neplaninių patikrinimų akciją, ar darbdavių skelbiamos prastovos nėra fiktyvios, daugiausia pažeidimų nustatė dėl įmonėse paskelbtų dalinių prastovų.

Buvo teigiama, kad liepos – rugsėjo mėnesiais VDI vykdė specialius prastovų teisėtumo kontrolės neplaninius patikrinimus, kurių metu aiškinosi, ar darbdaviui paskelbus prastovą dėl ekstremaliosios padėties, egzistuoja objektyvios aplinkybės, dėl kurių darbuotojams neįmanoma suteikti darbo, ar darbdavys tinkamai tvarko darbuotojų darbo laiko apskaitą, ar darbuotojai prastovų metu neatlieka savo darbo funkcijų darbdavio nurodymu, jei paskelbtos dalinės prastovos, ar tai padaryta laikantis Darbo kodekso reikalavimų.

Atlikus 193 patikrinimus, kaip buvo teigiama, pažeidimų nustatyta 17 įmonių iš gamybos, maitinimo paslaugų, transporto, medicinos paslaugų, mažmeninės prekybos sektorių. Taip pat buvo surašyta 10 administracinių nusižengimų protokolų, 10 reikalavimų pašalinti pažeidimus bei 1 rekomendacija.

„Taip pat buvo užfiksuotas 1 galimai nelegalaus darbo atvejis, kuris tiriamas toliau.

Akcijos metu dauguma VDI nustatytų pažeidimų susiję su dalinės prastovos paskelbimu, pvz., nenurodytas darbuotojų, kuriems paskelbta dalinė prastova, darbo pradžios ir pabaigos laikas, nenurodyta, kiek sutrumpintas darbuotojų darbo laikas, o tokiais atvejais nėra aišku, ar konkrečiu metu darbuotojas turėtų dirbti, ar šis laikas yra prastovos laikas, ar tai galimas darbdavio piktnaudžiavimas“, – buvo teigiama pranešime.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
2.5000

Paveldėjus NT užgriūva didesni mokesčiai: vien už registravimą susimokėjo apie 900 eurų (49)

Registrų centras (RC) gina naujus įkainius, kurie apskaičiuoti pagal tai, kiek kainuoja suteikti...

„Eika“ steigia įmonę, kuri valdys „Meistrų verslo centrą“

UAB „Meistrų verslo centras“ įkuriama atskiriant logistikos paslaugas nuo UAB „Bendras...

Poilsio namai „Auska“ lieka valstybės nuosavybėje (4)

Buvusi sovietmečio nomenklatūros vila „ Auska “ Palangoje lieka valstybės nuosavybėje.

Prieš pirmadienį – paskutiniai naktiniai pasilinksminimai: nesilaikantiems naujų reikalavimų – baudos (71)

Pirmadienį, spalio 26 dieną, įsigalios nauji apribojimai viešojo maitinimo įstaigoms,...

Dviem „Maximos“ darbuotojoms nustatytas koronavirusas (32)

Penktadienį, spalio 23 dieną, Joniškyje esančios „ Maxima XX“ parduotuvės dviem darbuotojoms...

Top naujienos

Po žvėriško išpuolio kaimynystėje – sukrečiančio turinio laiškai Vokietijoje: mes bijome (166)

Paskutinysis islamistinio teroro aktas Prancūzijoje – mokytojo Samuelio Paty nužudymas nupjaunant...

Paveldėjus NT užgriūva didesni mokesčiai: vien už registravimą susimokėjo apie 900 eurų (49)

Registrų centras (RC) gina naujus įkainius, kurie apskaičiuoti pagal tai, kiek kainuoja suteikti...

Susirgus Seimo nariui laukia didelio masto epidemiologinis tyrimas: pasakė, kam reikia izoliuotis (173)

Koronavirusu susirgus Seimo nariui iš valstiečių žaliųjų frakcijos Valerijui Simulikui,...

Nenugalėtas čempionas: laukiamiausią metų kovą laimėjęs Nurmagomedovas baigia karjerą (68)

Šeštadienio vakarą Jungtinių Arabų Emyratų Jaso saloje įvyko itin didelio ažiotažo sulaukęs...

Lietuvė per gimdymą bandė taikyti hipnozės metodą: kai galiausiai paprašė epidūrinės nejautros, buvo per vėlu (14)

Kol vienos moterys renkasi medikamentinius nuskausminimo būdus gimdymo metu, kitos ieško...

Žinia pasiilgusiems saulės: debesys turėtų po truputį sklaidytis (2)

Sekmadienio naktį dangų dangstys dar pakankami storas debesų sluoksnis, tačiau jis daug kur...

Siaubo naktis prie Vilniaus: po kruvinos orgijos siaubingas kančias patyrusi moteris neturėjo galimybių išgyventi (358)

Moteris neturėjo jokių galimybių išgyventi – net jeigu ji iš karto būtų patekusi į medikų...

Anglai pyksta ant VAR: neįžvelgė imtynių veiksmo, vėl kenkė ir „Liverpool“ klubui

Šeštadienio vakarą Anglijos „Premier“ lygoje sužaisti du susitikimai, po kurių bene...

Ant Gedimino kalno surengta palaikymo akcija JAV prezidentui Donaldui Trumpui sulaukė policijos dėmesio (305)

Vilniuje Amerikos prezidento palaikymo akciją sumanę žmonės neliko nepastebėti. Apie 18.25...

Nepamirškite persukti laikrodžių: grįžta žiemos laikas (169)

Paskutinį spalio sekmadienį Lietuva vėl grįžta prie žiemos laiko ir laikrodžius suksime atgal....

|Maža didelių žinių kaina