Po Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymo regioną gelbstint nuo nedarbo žadama Didžiasalyje atidaryti plytų gamyklą, remti naujai atsidarančias įmones ir vietos verslininkams dalinti paskolas iki 50 tūkst. Lt. Taip penktadienį po pasitarimo Prezidentūroje teigė ūkio ministras Dainius Kreivys. Savo ruožtu valstybės vadovė Dalia Grybauskaitė atkreipė dėmesį, kad atskiros žinybos nekoordinuoja savo pastangų padėti Visaginui, kurio gyventojai baiminasi galimo socialinio sprogimo.
© Reuters/Scanpix

Žada padėti kuriant naujas darbo vietas

Penktadienį, Visagine planuojamo mitingo išvakarėse, prezidentė su Socialinės apsaugos ir darbo (SADM), Ūkio (ŪM), Vidaus reikalų, Energetikos ir Finansų ministerijų (FM) atstovais tarėsi, kaip pagreitinti šio ir aplinkinių rajonų gyventojams svarbius sprendimus.

Kaip žurnalistams sakė D. Kreivys, buvo sutarta, kad Vyriausybė per 10 dienų parengs atitinkamą planą, kas jau padaryta, kiek lėšų skirta ir ką dar reikia nuveikti per artimiausiu 3-4 metus. Toks planas esą jau yra, bet fragmentiškas ir išmėtytas per atskiras ministerijas.

Anot ministro, 12 projektų žadama finansuoti iš Europos Sąjungos lėšų. „Naujausias projektas yra klinkerinių plytų gamykla Didžiasalyje – bus 80 darbo vietų, 15 mln. Lt investicija. Stato verslas, manome, kad per porą metų gamykla turėtų stovėti“, – vylėsi D. Kreivys.

„Papildomai nuo Visagino startuojame su paramos verslui paketu – kiekviena nauja įmonė gaus 6 tūkst. Lt įvairiomis paslaugomis: darbo vietą, kompiuterį, printerį, skirsime atskirą žmogų iš „Invegos“, kuris pagelbės visaginiečiams gaunant mikrokreditus po 50 tūkst. Lt. Šį projektą vykdome kartu su SADM“, – aiškino ministras.

Jis tikino, kad Visaginui skirtos lėšos „tikrai yra milžiniškos“: ES lėšomis finansuojamiems projektams numatyta beveik 40 mln. Lt, mažiesiems kreditams – 5 mln. Lt, naujoms darbo vietoms kurti – apie 2 mln. Lt. „50-60 mln. Lt vien ŪM duos“, – žadėjo D. Kreivys.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas pripažino, kad po jėgainės uždarymo Visagine padaugėjo gyventojų, kurie turi teisę į socialinę paramą, taigi išaugo lėšų poreikis, lyginant su praėjusių metų prognozėmis. „Piniginę socialinę paramą tiems, kam priklauso socialinės pašalpos ar kompensavimas už šildymą, garantuojame. FM padeda greičiau finansuoti, kur poreikis yra didesnis, – aiškino ministras. – Vyriausybė garantuoja, kad parama visiems, kam priklauso, pateks.“

Atskirus planus Visaginui, Ignalinai ir Zarasams esą rengia ir Darbo birža, tam žadama skirti papildomą finansavimą.

Pastangų ir lėšų yra, bet pasigedo koordinavimo

D. Grybauskaitės žodžiais, ministerijos stengiasi padėti Visaginui, skiriama pakankamai lėšų, tačiau trūksta koordinavimo Vyriausybėje. „Visi turi masę planų, priemonių. Kai paklausi apie bendrą 3-4 metų socialinio vystymosi šiame regione planą, jo nėra. Kiekviena žinyba ir ministerija dirba atskirai. Tai yra didžiausia problema“, – kalbėjo prezidentė.

„Iš anksto žinodama, kad IAE yra uždaroma, Vyriausybė iki šiol nesugebėjo parengti bendro planelio, o ministerijos mėgina kažkokiomis smulkiomis priemonėmis tai spręsti pačios“, – piktinosi ji.

Šalies vadovė paminėjo keturias spręstinų problemų grupes. Visagine ir aplinkiniuose rajonuose daugėja socialiai remtinų žmonių. Su sunkumais susiduria biudžetinės įstaigos – joms padėti žada FM ir savivaldybė. Dar viena problema – energetika, elektros ir šilumos kainos. Energetikos ministerija esą žada kompensuoti dalį išlaidų už šildymą, kaip dabar elgiamasi su mokesčiu už elektrą.

D. Grybauskaitė teigiamai įvertino planus remti naujų darbo vietų kūrimą ir sprendimą Didžiasalyje statyti plytų gamyklą. Tačiau realios darbo vietos joje atsiras tik po metų-dvejų. „Taigi priemonių yra ir jos gana ženklios, gali padėti šiame regione. Bet būtina, kad priemonės nesidubliuotų, dirbtų kartu ir būtų įdėtos į bendrą 4 metų vystymosi planą šiame regione“, – pabrėžė prezidentė.

Anot jos, Visagino gyventojai pirmiausia turi žinoti, kad jiems bus padėta ir kad tam lėšų yra pakankamai. Savivaldybė esą taip pat turėtų dėti daugiau pastangų, kad pagalba ir informacija pasiektų konkrečius žmones.

Paklausta, ar socialiai teisinga visaginiečiams, kurie iki šiol už elektrą mokėjo gerokai mažiau, nei kitų miestų ir rajonų gyventojai, kompensuoti dalį išlaidų elektrai, D. Grybauskaitė priminė, jog šalyje yra keletas sudėtingų regionų, kuriems reikalinga pagalba: „Tai ne tik Visaginas, bet ir pati Ignalina, kur nedarbo lygis yra vienas iš didžiausių Lietuvoje, Didžiasalis. Turime padėti regionams, kuriems yra sunkiau. Ir ne dėl to, kad būtų tiesiogiai kompensuota, o kad būtų sukurtos galimybės išgyventi ir dirbti. Tai yra normali praktika visoje Europoje. Tokios regioninės politikos regionuose mes iš tiesų neturime. Dotacija Visaginui nėra šimtaprocentinė, ji palaipsniui mažėja, bet tai yra ta amortizacinė pagalba, kuri padeda išvengti šoko terapijos.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Klaipėdos uosto valdyboje neliko Vytauto Grubliausko

Klaipėdos uosto valdyboje nebeliko nuo praėjusių metų vasaros joje dirbusio uostamiesčio mero...

Siūlo daugiau išimčių, kada netaikyti „Sodros“ įmokų „grindų“ (13)

Šiemet įvestų „ Sodros “ įmokų „grindų“ konservatorė Gintarė Skaistė siūlo...

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (152)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

„Barbora“ planuoja tolesnę plėtrą (10)

Maisto ir kasdienio vartojimo prekių elektroninės parduotuvės „Barbora“ darbuotojų skaičius...

Siūloma neriboti azartinių lošimų reklamos (30)

Ministrų kabinetas trečiadienį svarstys Seime nagrinėjamus įstatymų pakeitimus, kuriais siūloma...

Top naujienos

Išgirdęs tokį kūdikio verksmą – jo nebeužmirši: gydytojai perspėja apie pražūtingą moterų įprotį išduoda ir veidas (19)

„Kūdikis užrėkia tokiu gailiu riksmu, kurį vienąkart išgirdęs gydytojas – niekada...

Konstitucinis Teismas tarė žodį dėl vaiko priežiūros išmokų „lubų“: ką tai reiškia tėvams (12)

Trečiadienį Konstitucinis Teismas priėmė tėvams svarbų sprendimą – vaiko priežiūros...

Prodiuseris atskleidžia LRT transliacijų užkulisius: štai kodėl viskas tiek kainuoja (910)

"Valstiečių“ lyderiui Ramūnui Karbauskiui kalbant apie „skandalingą informaciją“, kurią...

Ieškomas ginkluotas nusikaltėlis, ant kojų sukeltos didelės policijos pajėgos blokuojamas Joniškis (148)

Šiaulių apskrities policija informuoja, kad ieško su organizuotu nusikalstamumu susijusio asmens,...

Nauja teorija apie „ypatingus“ rusus: skleidžia mitą apie Leningrado blokadą tarp „ypatingųjų“ – ir Putinas (110)

Mokslininkai paneigė teiginius, nuskambėjusius režisierės Eleonoros Lukjanovos filme „Blokados...

Atlyginimų augimas išsikvepia, bet daugelio laukia geras pokytis (152)

Po įspūdingo praėjusių metų spurto Lietuvos ekonomikos augimas turėtų sulėtėti, nepaisant to...

Siūlo daugiau išimčių, kada netaikyti „Sodros“ įmokų „grindų“ (13)

Šiemet įvestų „ Sodros “ įmokų „grindų“ konservatorė Gintarė Skaistė siūlo...

Visuomenės veikėjai atskleidė, už kurias iniciatyvas sirgs konferencijoje „Idėja Lietuvai“

Jau kitą ketvirtadienį, vasario 1 dieną, Vilniuje vyks idėjų ir pokyčių konferencija „Idėja...

Medikė Vokietiją iškeitė į Lietuvą ir per metus suprato, ką padarė (109)

Lina Jankauskaitė – viena iš, sutikime, nedaugelio medikų , kurie, priešingai populiariai...

Vokietija sukrėsta: 15-metis motinos akivaizdoje peiliu dūrė aukai į kaklą (58)

Vokietijos policija sulaikė 15-metį moksleivį, kuris įtariamas antradienį peilio dūriu į...