Nuo kitų metų gegužės Lietuvoje veiks su Europos Sąjungos teise suderintas Akcizų įstatymas, kuriame numatyti pereinamieji laikotarpiai dėl akcizų taikymo elektros energijai, akmens angliai, koksui, lignitui, orimulsijai, cigaretėms. Ateityje taip pat nebus taikomas akcizas buityje naudojamoms dujoms, rašoma pranešime spaudai.
Tokiems Finansų ministerijos siūlymams keisti ir papildyti Akcizų įstatymą šiandien pritarė Vyriausybė Pasak finansų viceministro Vito Vasiliausko, nors galiojantis Akcizų įstatymas įgyvendina daugumą ES reikalavimų, į jį neperkelti tie, kurių taikymas įmanomas tik Lietuvai tapus ES nare.

„Be to, Lietuvoje kai kurių produktų akcizų tarifai yra mažesni negu ES nustatyti minimalūs tarifai, todėl mes privalome pasiekti jų lygį“, - sako viceministras.

Tačiau artimiausius kelerius metus akcizas nebus taikomas elektros energijai, akmens angliai, koksui, lignitui, orimulsijai, nors Europos Sąjungos direktyva dėl energijos produktų ir elektros apmokestinimo restruktūrizavimo įpareigoja tą daryti nuo kitų metų pradžios. „Europos Komisijai Lietuva pateikė prašymą pereinamajam laikotarpiui gauti, todėl projekte įrašyti minimalūs akcizo tarifai, kurie nei kitąmet, nei kelerius metus vėliau nebus taikomi“,- sako finansų viceministras Vitas Vasiliauskas.

Projekte numatyta, kad akcizas akmens angliai, koksui, lignitui bus taikomas nuo 2006 m., elektros energijai – nuo 2010 m., o orimulsijai iki 2016 m. būtų taikomas nulinis akcizų tarifas. Tačiau gyventojams parduodami minėti produktai net ir po pereinamojo laikotarpio akcizu apmokestinami nebus, o verslo reikmėms naudojamiems bus taikomas 50 procentų mažesnis tarifas.

Be to, Finansų ministerija siūlo netaikyti akcizo elektros energijai, jeigu išlaidos jai viršija pusę gaminamo produkto savikainos.

Finansų ministerija primena, kad iki 2002 m. liepos 1 d. elektros energija Lietuvoje buvo apmokestinama akcizu – 1 proc. apmokestinamosios vertės. Reformavus akcizo mokesčio bazę, jau antri metai akcizas elektros energijai netaikomas.

Su ES teise visiškai suderintame Akcizų įstatymo projekte nuo akcizų už elektros energiją taip pat siūloma visiškai atleisti elektros energijos gamybai naudojamą energiją, elektros energiją, pagamintą naudojant atsinaujinančius energijos šaltinius, elektros energiją, tiekiamą asmenims, turintiems mokesčio administratoriaus leidimą įsigyti ją be akcizo ir kt.

Pagal projektą nuo 2004 m. gegužės 1 d. bus diferencijuotas akcizo tarifas variklių benzinui, priklausomai nuo švino kiekio jame. Bešviniam galios mažesnis tarifas – 1318 litų už toną, benzinui su švinu – 1934 litai už toną.

Siekiant priderinti galiojančius tarifus prie minimalių ES tarifų, nuo 45 iki 52 litų už toną bus kilstelėtas mazuto akcizas, nuo 80 iki 86 litų už toną – šildymui skirto buitinio krosnių kuro, nuo 30 iki 38 litų už kilogramą - cigarų ir cigarilių, nuo 30 iki 111 litų už kilogramą – rūkomojo tabako, nuo 1200 iki 3200 litų už grynojo etilo alkoholio hektolitrą – midaus trauktinių akcizas.

Automobilių transportui skirtų suskystintųjų dujų akcizas padidės nuo 378 iki 432 litų už toną. Tačiau gyventojų buityje naudojamos dujos nepabrangs – nuo akcizų bus atleidžiamos į buitinius balionus išpilstytos dujos, taip pat neišpilstytos, tiekiamos mokesčio administratoriaus nustatyta tvarka registruotiems vartotojams, pvz. asmenims, kurie užsiima dujų išpilstymu į balionus, grupinių įrengimų, per kuriuos naftos dujas gauna miesteliai, savininkai ir pan.

Projekte siūloma vartoti naujas registruoto ir neregistruoto prekybininko sąvokas. Pagal ES direktyvas, ne tik akcizais apmokestinamų prekių sandėliai, bet ir tokie prekybininkai turės teisę gauti iš kitos valstybės narės akcizais apmokestinamų prekių, kurioms taikomas akcizų mokėjimo laikino atidėjimo režimas.

Pagrindinis į įstatymo projektą perkeltas akcizinių prekių apmokestinimo principas - akcizai turės būti mokami toje šalyje, kurioje prekės faktiškai suvartojamos. Jeigu akcizai buvo sumokėti siuntėjo valstybėje, tai įrodžius, gavėjo šalis tą mokestį galės sugrąžinti, kad būtų išvengta dvigubo apmokestinimo.

Į įstatymo projektą įtrauktos procedūros, nustatančios, kaip bus apmokestinamos tarp ES valstybių gabenamos prekės Lietuvai tapus ES nare, taip pat nustatomos prekybą tarp valstybių narių vykdysiančių asmenų prievolės, kitos nuostatos.

Akcizų įstatymo pakeitimo įstatymo bei Akcizų įstatymo 3, 4, 8, 10,12, 33 ir 36 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymų projektai teikiami svarstyti Seime.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šapoka: bankų sąjunga ir stabilumo mechanizmas – ES prioritetai (9)

Bankų sąjunga ir Europos stabilumo mechanizmas yra prioritetinės Europos Sąjungos sritys ir...

JAV sugriežtino oro transporto krovinių iš Artimųjų Rytų oro uostų kontrolę

Jungtinės Valstijos nurodė griežčiau tikrinti lėktuvais gabenamus krovinius iš penkių...

Lietuviai pateko į prestižinį „Forbes“ sąrašą (19)

Vieni iš kriptovaliutų ir finansinių paslaugų startuolio „Monetha“ įkūrėjai Laurynas...

Štai kodėl pasaulio ekonomikai šiemet seksis (11)

Valstybių ekonomikos atsigauna tolygiai bei greičiau, nei buvo tikėtasi. Be to, pasaulinei...

Paskelbta nauja Lietuvos pašto vadovė papildyta (19)

Valstybės valdomam Lietuvos paštui vadovaus Asta Sungailienė.

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (246)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (49)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (5)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (263)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (7)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (44)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (5)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (30)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (94)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...