Seimo nariai Aistė Gedvilienė, Andrius Vyšniauskas, Audrius Petrošius, Ieva Kačinskaitė- Urbonienė ir Simonas Gentvilas įregistravo tai numatančias Žemės įstatymo pataisas.

Jeigu Seimas pritartų, žemės mokestis nebūtų taikomas, kuomet statomi ir rekonstruojami nesudėtingi poilsio ar sporto paskirties inžineriniai statiniai, įrengiami I ar II grupės nesudėtingieji plokštieji horizontalieji inžineriniai statiniai, skirti daugiabučių namų gyventojų reikmėms.

Kaip teigiama dokumento aiškinamajame rašte, gyventojai, priešingai nei ūkinę komercinę veiklą vykdantys subjektai, negauna finansinės naudos iš išnuomotų valstybinės žemės sklypų, jie juos naudoja daugiabučių namų gyventojų bendriems poreikiams tenkinti.

Projekto autorių teigimu, šiuo metu atlyginimas už teisę statyti valstybinėje žemėje yra neproporcingai didelis ir nepagrįstai išbrangina kiemų tvarkybos darbus.

Jų duomenimis, pavyzdžiui, Vilniuje pernai pagal kiemų prie daugiabučių namų atnaujinimo programą buvo gauta Nacionalinės žemės tarnybos įmokos už statybą valstybinėje žemėje paskaičiavimo pažyma, kurioje nurodyta priskaičiuota suma – 166 512 eurų už Savanorių pr. 11 kiemo teritorijos tvarkybos darbus. Tuo metu kiemo tvarkybos darbai kainavo 39 210 eurų. Įmoka paskaičiuota už 148 kv. m. įrengtos korio dangos, 98 kv. m. asfalto dangos ir 65 kv. m. šaligatvio įrengimo.

„Bendraujant su savivaldybių atstovais išgirdome nerimą, kad galiojantis mokestis stabdo galimybes tvarkyti daugiabučių aplinką.

Esame suinteresuoti, kad daugiabučių kiemai gražėtų ir būtų patogūs gyventojams. Nėra prasmės apmokestinti valstybinę žemę tiek, kad būtų nebeįmanoma jau esamos infrastruktūros renovuoti arba įrengti naują,gyventojų poreikius atitinkančią“, – teigia Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.

2021 m. lapkričio 25 d. Seimas priėmė Žemės įstatymo pakeitimą, kuriuo buvo siekiama užkirsti kelią nesąžiningam naudojimuisi galimybe išnuomotuose valstybinės žemės sklypuose vystyti kito ūkinio pobūdžio veiklą. Daugelis nuomininkų valstybinės žemės sklypuose, nekeisdami žemės naudojimo paskirties, statė naujus ar rekonstravo esamus statinius (pvz., vietoje seno administracinio pastato buvo statomas naujas prekybos centras), už tokios teisės įgyvendinimą valstybei nieko neatlygindami.

Įsigaliojus priimtam Žemės įstatymo pakeitimui, paaiškėjo, kad atlyginimo už teisę statyti išnuomotuose valstybinės žemės sklypuose naujus ar rekonstruoti esamus statinius mokėjimo tvarka taikytina ir daugiabučių namų gyventojams.

„Prieš metus priėmus Žemės įstatymo pakeitimus, išties įsivėlė nelemta klaida, kuri sukėlė daug nepatogumų daugiabučių namų gyventojams, kurie nori su savivaldos pagalba susitvarkyti savo kiemus. Marijampolės savivaldybėje prieš keletą metų gerokai padidinome kiemų renovacijos programos finansavimą, todėl renovacijos tempai buvo gerokai paspartėję.

Dabar matome, kad priskaičiuotas mokestis siekia ir 20 000 eurų, o tai nėra nei racionalu, nei teisinga. Deja, ši nelemta įstatymo klaida mūsų savivaldybėje pristabdė daugiabučių namų kiemų renovacijos procesą. Priėmus pataisą, klaida bus ištaisyta“, – sako Seimo narys, marijampolietis Andrius Vyšniauskas.

Kaip teigia Seimo narė A. Gedvilienė, daugeliui gyventojų toks atlyginimas už teisę statyti valstybinėje žemėje sukuria pernelyg didelę finansinę naštą, kuri neskatina tvarkyti gyvenamosios aplinkos bei pasinaudoti kai kurių savivaldybių siūlomomis miestų kvartalų atnaujinimo programomis.

Parlamentarė mano, kad daugiabučių namų gyventojai negali būti tapatinami su subjektais, vykdančiais komercinio pobūdžio veiklą.

"Todėl norima subalansuoti šių grupių interesus, atsižvelgiant į jų galimybes ir valstybinės žemės naudojimo tikslus“, – pabrėžia A. Gedvilienė.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją