„Šiuo metu svarstomas Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planas. Socialinių ir ekonominių partnerių įtraukimo procesas yra formalus, niekas nėra matęs viso plano projekto. Dokumentas nėra viešai skelbiamas. Kaip mes galime laiku reaguoti ir teikti konstruktyvius pasiūlymus, neturėdami galimybės susipažinti su šiuo planu?“, – pranešime teigia viena iš rašto iniciatorių Gaja Šavelė, Nacionalinės NVO koalicijos vadovė.

Raštą pasirašiusių organizacijų teigimu, pasigendama partijų programose buvusių įsipareigojimų tartis su NVO. Organizacijų atstovai Vyriausybės narius ragina pateikti susipažinti su ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano 2021-2026 metų projektą ir finansines projekcijas, kur atsispindėtų visi plano investicinių krypčių komponentai: žalioji pertvarka, skaitmenizacija, švietimas, sveikata, socialinė apsauga, inovacijos ir mokslas, viešojo sektoriaus pertvarka.

Taip pat raginama suorganizuoti viešas konsultacijas su socialiniais ir ekonominiais partneriais, skiriant deramą dėmesį siūlymų svarstymui ir sudarant galimybę iš anksto susipažinti su ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano projektu.

Vyriausybės taip pat prašoma pristatyti pakoreguotą plano projektą, pažymint, į kuriuos siūlymus atsižvelgta ar neatsižvelgta bei įtraukti Nacionalinės nevyriausybinių organizacijų koalicijos atstovą į prie Vyriausybės suburtą darbo grupę siūlymams dėl ekonomikos gaivinimo plano.

Pilietinės visuomenės atstovai taip pat primena, kad Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planas turi padėti spręsti svarbiausius iššūkius Lietuvai, suvaldant COVID-19 krizės sukeltas ekonomines ir socialines pasekmes, todėl itin svarbu, kad jis būtų subalansuotas, taip pat atlieptų labiausiai pandemijos pažeistų visuomenės grupių poreikius, prioritetą teikiant žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai.

Pasak G. Šavelės, NVO atstovauja itin plačios aktyvios visuomenės grupes, išreiškia plačios visuomenės balsą.

Jos teigimu, panašiai formaliai į bendradarbiavimą pažiūrėta ir Vyriausybės programos priemonių planą aptariant su socialiniais partneriais.

„Sudalyvaujame pristatyme, nematę dokumentų, gauname penkias darbo dienas pasiūlymams pateikti, ministerijos užsideda pliusiukus, kad „įtraukė“ pilietinę visuomenę ir tuo viskas baigiasi, nėra jokio atgalinio ryšio“, – teigia NVO atstovė

Raštą pasirašė nacionalinė NVO koalicija, vienijanti 13 nacionalinių skėtinių organizacijų.

Premjerės atstovė BNS sakė, kad Vyriausybė komentarą dėl kreipimosi pateiks ketvirtadienį.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Top naujienos