aA
Lietuva, kaip ir visos Europos Sąjungos (ES) valstybės narės, ruošiasi pokyčiams, susijusiems su importo PVM mokestinėmis naujovėmis. Nuo šių metų liepos 1 dienos visos įsigyjamos ir siuntose iš trečiųjų šalių atsisiunčiamos prekės nuo 0,01 euro vertės bus apmokestintos importo PVM, o siuntų vežėjai arba gavėjai privalės deklaruoti šias siuntas pateikdami elektronines muitinės deklaracijas.
Netrukus prekių siuntimasis iš trečiųjų šalių pabrangs: dalį prekių įsigyti bus nebenaudinga
© DELFI / Kiril Čachovskij

Kaip rašoma pranešime, pokyčiai, įsigaliosiantys nuo liepos 1 dienos, bus reikšmingi tiek siuntų vežėjams, kurie privalės deklaruoti gaunamas siuntas pateikdami elektronines muitinės deklaracijas, tiek ES gyventojams, kuriems dėl naikinamos PVM lengvatos pabrangs trečiųjų šalių elektroninėse prekyvietėse įsigyjamos prekės, tiek muitinei dėl išaugusių apdorojamų muitinės deklaracijų skaičiaus.

Lietuvos muitinė deklarantams taikys tokius pačius reikalavimus, kaip ir kitų ES valstybių narių muitinės, tad Lietuvos paštas ir kiti siuntų vežėjai turės būti pasirengę deklaracijas pateikti automatizuotu – iš sistemos į sistemą – būdu, bei užtikrinti, kad muitinei būtų pateikiama teisinga ir išsami informacija apie deklaruojamas prekes. Muitinė savo ruožtu užtikrins, kad tinkamai būtų įgyvendinti teisės aktai ir atlikti visi muitinės formalumai“, – sako Lietuvos muitinės vadovas Jonas Miškinis.

Pasak J. Miškinio, ypatingų sunkumų neturėtų sukelti ir prievolė kitomis kalbomis gautą informaciją apie prekes išversti ir, vadovaujantis Valstybinės kalbos įstatymo nuostata, muitinei pateikti lietuvių kalba – tai įprastinė, jau daug metų taikoma praktika, o diegiant šiuolaikines automatizuotas deklaravimo sistemas šis uždavinys turėtų dar supaprastėti.

Tačiau tikėtina, jog vykstant tokiems pokyčiams, pradžioje deklaravimo procese nepavyks išvengti nesklandumų ir dėl staiga išaugusio darbo krūvio, ir dėl siuntų atsisakymo, paaiškėjus, kad prekių įsigijimas finansiškai nenaudingas, ir dėl kitų naujovių tiek verslo, tiek muitinės veikloje.

„Siekdama užtikrinti sklandų siuntose iš trečiųjų šalių gaunamų prekių deklaravimo ir PVM surinkimo į valstybės biudžetą procesą, Lietuvos muitinė bendradarbiauja su Susisiekimo ir Finansų ministerijomis, Valstybine mokesčių inspekcija, Lietuvos pašto atstovais bei skubių siuntų vežėjais, sprendžia iškilusius klausimus. Tad tikimės, kad bendromis valstybės institucijų ir verslo pastangomis pokyčiai bus sėkmingai suvaldyti“, – sako J. Miškinis.

Šiuo metu prekėms siuntose, jei jų tikroji (t. y. pačių prekių) vertė neviršija 22 eurų, taikoma lengvata ir jos neapmokestinamos importo PVM.

Tačiau ši lengvata, leidžianti mokesčių sąskaita pigiau įsigyti prekes, iškreipia konkurencijos sąlygas, suteikdama pranašumą trečiųjų šalių verslininkams, o ES valstybės narės kasmet nesurenka apie 7 mlrd. eurų mokesčių į savo biudžetus. Norint apsaugoti ES rinkos dalyvius ir gamintojus, užtikrinant jiems sąžiningą konkurenciją visoje ES, nuspręsta minėtos lengvatos atsisakyti.

Siekiant palengvinti ir supaprastinti PVM deklaravimą ir mokėjimą, visoje ES nuo liepos 1 dienos pradės veikti nuotolinei prekybai tarp ES ir trečiųjų šalių sukurta Speciali nuotolinės prekybos iš trečiųjų teritorijų ar trečiųjų valstybių importuojamomis prekėmis apmokestinimo schema, dar vadinama Importo vieno langelio sistema (IOSS). Jei trečiosios šalies elektroninės prekyvietės pardavėjas taikys šią schemą, jis bus atsakingas už pirkėjo įsigytai prekei taikomo PVM sumokėjimą, t. y. PVM pirkėjas sumokės pardavėjui pirkdamas prekę, o pardavėjas turės surinktą mokestį pervesti tai ES valstybei narei, į kurią siunčiama siunta. Lietuvoje pašto operatoriui ar skubių siuntų vežėjui sutvarkius muitinės formalumus, prekę bus galima įteikti pirkėjui.

Jei prekė bus įsigyta nesinaudojant IOSS schema, tokiam pirkimui gali būti taikoma speciali importo PVM deklaravimo ir mokėjimo procedūra. Tokiu atveju visus muitinės formalumus – tiek prekių deklaravimo, tiek PVM sumokėjimo – atliks pašto paslaugų teikėjas ar skubių siuntų vežėjas/kurjeris. PVM bus surenkamas Lietuvoje, pateikiant siuntos gavėjui sąskaitą, kurioje bus nurodyti visi mokėtini mokesčiai.

Abiem atvejais pirkėjams nereikės rūpintis jokiais muitinės formalumais. Tačiau Lietuvos muitinė, siekdama sudaryti palankesnes sąlygas žmonėms patiems deklaruoti savo gaunamas siuntas, diegia naują supaprastintą deklaravimo savitarnos sistemą iMDAS, kuria naudodamiesi siuntų gavėjai galės patys savarankiškai parengti ir pateikti muitinės deklaracijas ir susimokėti importo PVM bei kitus už gautas prekes mokėtinus mokesčius. Tokiu atveju pirkėjas turės iš anksto informuoti siuntų gabentojus, kad prekes deklaruos savarankiškai ir jų paslaugomis nesinaudos.

Daugiau informacijos apie el. prekybai taikomas PVM mokėjimo taisykles pateikiama Lietuvos muitinės interneto svetainės rubrikoje „E-prekyba“.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(42 žmonės įvertino)
1.5000

„DBRS Morningstar" agentūra patvirtino Lietuvos turėtą skolinimosi reitingą

Tarptautinė kreditų reitingų agentūra „DBRS Morningstar" patvirtino anksčiau Lietuvai suteiktą...

Tęsiantis remontui, „Orlen Lietuva“ Mažeikiuose demontavo vieną svarbiausių įrenginių

Lenkijos naftos koncerno „Orlen“ valdoma naftos perdirbimo ir importo bendrovė „ Orlen Lietuva...

HISK grupės nuostoliai pernai mažėjo 9 proc. iki 5,5 mln. eurų

Vienos didžiausių Lietuvos kelių ir tiltų statybos bei remonto bendrovės HISK (buvę „...

„Eurovaistinę“ valdanti „Euroapotheca“ praėjusiais metais pasiekė 812 mln. eurų apyvartą

„ Euroapotheca “ grupė 2021-aisiais metais pardavė investicijas Lenkijoje ir antrus metus iš...

„SME Finance“ su „SME Bank“ steigia bendrą IT centrą: sukurs bent 50 darbo vietų

Lietuvos finansų technologijų bendrovė „ SME Finance “ kartu su neobanku „ SME Bank “...

Top naujienos

Čmilytė-Nielsen partijos kolegoms: mes jau kitokie, o pasitraukiantys nebėra problema Armonaitė liberalų paprašė paramos  (2)

Šeštadienį Liberalų sąjūdžio nariai suvažiavime patvirtino naują partijos vizualinį...

Karas Ukrainoje. Rusija skelbia sunaikinusi Ukrainoje didelį Vakarų perduotos ginkluotės krovinį

Rusijos pajėgos toliau puola Lysyčansko ir Severodonecko miestus Ukrainos rytiniame Luhansko...

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Buvęs Putino bičiulis oligarchas Pugačiovas: šiandien Putinas „kainuoja“ labai mažai (3)

„Kremliuje įvyks perversmas, o Ukraina, sprendžiant pagal tai, su kokiu pasiryžimu kovojama, šį...

Delfi PliusParengė Eglė Gatelytė

Vokiečių politikas: štai prie ko privedė įvykių Lietuvoje ignoravimas priminė Scholzui ne itin malonų faktą (1)

Kodėl Vokietijoje ir toliau nesiliauja diskusijos dėl karinės paramos Ukrainai, o kai kurie...

Dusulys ir padidėjęs nuovargis – pavojingos ligos pranašai: kardiologė patarė, kokius tyrimus atlikti

Penktadienį V. Kudirkos aikštėje vykdytos širdies nepakankamumo savaitės akcijos metu...

Delfi PliusVladimiras Laučius

JAV karo istorikas: galiu trumpai atsakyti, kodėl Putinas priėmė sprendimą pulti (33)

„Sakoma: iš ko suprasite, kad politikas meluoja? Iš to, kad jo burna juda. Žinoma, jie melavo....

Užkalnis: kvepiu atostogomis ir nenoriu į Lietuvą

Guliu Ligūrijos paplūdimyje ir galvoju, kodėl man reikia palikti šitą nuostabią šalį ir...

Konstantinas Bogdanas kviečia pramankštinti vaizduotę: patirti meno kūrinius galite net jų nematydami

Vilniaus dailės akademija ( VDA ) kartkartėmis surengia pasimatymus su Tapybos katedros...

Walkupas – apie taktiką prieš Šarą, sirgalius, motyvaciją ir ypatingą svečią specialiai „Delfi“ iš Belgrado

Prabėgusios keliolika valandų nuo ypač apmaudžiai pralaimėto Eurolygos pusfinalio nepaslėpė...