aA
Dėl rūkomos žuvies skundus parašę juodkrantiškiai nusprendė prabilti viešai: „nutylima problemos esmė ir apverčiama, lyg mes norime sunaikinti verslus“.
© Asmeninins albumas

Šalia dviejų rūkyklas turinčių kaimynų gyvenantis Kęstutis sako, kad kas rytą namai skęsta dūmuose nuo 6-tos valandos ryto, mat miegamojo langai į rūkyklų pusę. Šeima pasidalijo vaizdais, kuriuos užfiksavo vieną ankstų rytą.

Kito rūkyklos savininko kaimynas tvirtina, kad dūmai į namus ima veržtis jau nuo 4-tos ryto.

Anot Kęstučio, baudas kaimynai gavo ne dėl jo ar kito juodkrantiškio, o dėl Neringos mero Dariaus Jasaičio veiksmų – tai jis pataręs rašyti skundus ir juos perdavė atitinkamoms tarnyboms. Kitame Juodkrantės gale šalia rūkyklos gyvenantis vyras antrina, kad meras jau seniai galėjo be viešo ažiotažo išspręsti problemą, jei tik būtų į ją įsigilinęs. Pats meras atremia, kad jokie įstatymai ar jis problemos nepanaikins, jei kaimynai patys nesutars gražiuoju.

„Mes nesame tie blogieji, kurie nori išguiti iš Neringos rūkyklas, tiesiog prašome, kad mūsų nenuodytų naktimis. Žuvis rūkoma kiekvieną dieną nuo 6 val. ryto po 5-6 valandas, o kartais ir du kartus į dieną. Vasaros rytas prasideda su dūmų „terapija“ namuose. Meras patikino, kad visi privalo laikytis įstatymų, yra sanitarinių normų reikalavimai ir jie privalomi rūkykloms. Iš pradžių dar bandžiau kalbėtis su kaimynu. Prašėme kaimyno tik palaukti bent 8-tos valandos ryto, tačiau susitarti taip ir nepavyko“, – atvirauja Kęstutis.

Kitame Juodkrantės gale gyvenantis Danilas teigia, kad atidarius vasarą langus dūmai į namus ima veržtis dar anksčiau, mat jau nuo 4-tos valandos ryto kaimynas užkuria rūkyklas.

„Prašėme kaimyno tiesiog vėliau rūkyti žuvį. Šeimoje auga mažamečiai vaikai, ne kartą prabudau išgirdęs vaikų kosulį. Suprantu, kad tai žmonių pragyvenimo šaltinis ir tikrai nesiekiu, kad kaimyno verslas žlugtų. Man pačiam patinka rūkomos žuvies kvapas, bet ne 4-5-tą valandą ryto, kol kad su šeima miegame“, – sako Danilas.

„Žvejybos, tokios, kokia ji vyko prieš gerus 20 metų, praktiškai nebelikę. Dauguma žvejų artelių sunaikino savo laivus ir gavo už tai išmokas iš Europos Sąjungos (ES) skiriamų lėšų. Tuomet žvejybinės įmonės tapo gamybinėmis – prekybinėmis. Rūkytos žuvies poreikis augo, todėl Kuršių marių žuvis buvo keičiama atvežtine. Buvę žvejai perka šaldytos žuvies briketus iš žinomų didmenininkų, importuojančių žuvį iš kitų šalių. Šaldyta žuvis laikoma tam nepritaikytuose sandėliukuose. Šiais metais valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba sustabdė vieno iš tokių gamintojų veiklą, dėl sanitarinių normų nesilaikymo“, – dar vieną problemą kelia Kęstutis.

Anot Kęstučio, mero pagalbos dėl taikos susitarimo su kaimynu keli žmonės kreipėsi dar praėjusiais metais. Lyg tyčia, du vyrai iš skirtingų Juodkrantės pusių, į Neringos savivaldybė pagalbos prašymus nusiuntė panašiu metu. Tuomet ir užvirė diskusijos, kad jaunesni vietos gyventojai bando sužlugdyti verslus.

Meras D. Jasaitis sako, kad kiekvienas kaimynų nori gerovės sau. Tačiau jokie įstatymai neapibrėžia laiko, kada galima rūkyti žuvį, o kada ne. Danilą ir jo kaimyną dar bandė sutaikyti Antanas Bauža Klaipėdos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba viršininkas ir vyrus susodino prie derybų stalo.

„Visiems geriau, kai būna taikiai susitariama, todėl ir padėjau jiems pasirašyti taikos sutartį, kurioje abi pusės sutiko, kad žuvis būtų rūkoma ne anksčiau, kaip nuo 8 valandos. Realiai įstatymais tokie laiko apibrėžimai nėra numatyti. Jau ne mūsų reikalas atstumai, kur turi stovėti rūkyklos, tai jau numatoma visuomenės sveikatos normose, tad bausti už susitarimo nesilaikymą realiai negalime. Lieka tikėtis, kad abu kaimynai bus geranoriški“, – sako A. Bauža.

Pasirašytame susitarime nurodoma, kad jokių pretenzijų kaimynai verslininkui nereikš, jei jis žuvį rūkys nuo 8 ryto iki 18-tos valandos vakaro, o švenčių dienomis – 8-11 valandomis. Anot Danilo, šis susitarimas buvo pažeistas, todėl jis ir kreipėsi raštu į savivaldybę, kuri savo ruožtu skundą perdavė atitinkamoms tarnybos. Kęstutis dėl kito kaimyno anksti užkuriamos rūkyklos kreipėsi į vietos valdininkus panašiu laiku. D. Jasaitis sako, kad jis pats gyvena netoli vienos rūkyklų, tačiau buvęs šventai įsitikinęs, kad vėliau priimtos įstatymų pataisos, nei pastatytos rūkykloms kiemų namuose, baudų dėl atstumų negaus. Tik ėmus aiškintis dėl kaimynų nesutarimų ir ėmė aiškėti, kad statinių legalumo ginčo nėra, o štai veikla juose pakeista ir galioja visiems.

„Žinom, kad daromas pažeidimas, bet nesiskųsime – tokios pozicijos laikytis mes negalime. Problemą reikia spręsti ir ieškosime būdų, kaip padaryti, kad būtų gerai ir vieniems, ir kitiems. Jei pavyks patvirtinti mūsų siūlomas pataisas, kad rūkykla gali stovėti 10-ties metrų atstumu nuo namo, tuomet savivaldybėje patvirtinsime laiko ribojimus. Negalima įstatymais manipuliuoti taip, kad vieniems viskas, o kitiems nieko“, – sako Neringos meras.

Tiek juodkrantiškiai, tiek D. Jasaitis sako, kad tobulas sprendimas būtų visiems, jei rūkyklos galėtų stovėti vienoje vietoje – vaizdingoje Gintaro įlankoje. Tačiau dar 1990 metais buvusio tuomečio mero planai taip ir nebuvo įgyvendinti dėl to, kad iki šios nepavyksta patvirtinti detaliojo plano.

„Būtų visiems tikrai geriau, jei Gintaro įlankoje stovėtų tos rūkyklos, taip ir toliau gyvenamųjų namų, ir galima būtų rengti edukacinius projektus turistams, kurie nė neįsivaizduoja, kaip ta žuvis rūkoma. Bet susidūrėme su problema: kur dėsi žingsnį – ten valstybinis miškas. Be to, Gintaro įlankai nuo 1994 metų keturis kartus buvo bandoma padaryti detalųjį planą ir niekaip nepavyksta. Paskutinį kartą 2018 metais to vėlgi nepavyko padaryti, nes susipyko kultūros paveldo sergėtojai su nacionaliniu parku. O ten numatyta rūkyklos, sprendimas išties būtų geras, deja. O jau buvo gautas ir finansavimas nacionalinio parko, viskas sužlugo. Taigi, reikia daryti vėl viską iš naujo, daryti naujus projektus“, – atvirauja meras.

„Mes, gyventojai, nerūkantys žuvies, ne prieš Neringos paveldą, ne prieš šią veiklą. Norime gyventi švarioje aplinkoje, kvėpuoti švarų orą. Norime, kad mūsų draugai ir svečiai, atvykę į Neringą, išsivežtų kuo geriausius įspūdžius“, – sako juodranktiškiai ir neslepia, kad labai nemalonu išgirsti iš žvejų, kad juos gyventojai engia ir nori sunaikinti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(67 žmonės įvertino)
4.4627

Niedvaro „Japaletė“ pradeda kartoninių lovų serijinę gamybą (1)

Prieš pustrečių metų pradėjusi veikti vienintelė Lietuvoje koruguoto korio kartono padėklus ir...

Seimo teisininkai turi pastabų dėl didesnio pelno mokesčio bankams (1)

Seime svarstomos bankų pelno apmokestinimo pataisos gali neatitikti Konstitucijoje įtvirtinto...

Į Klaipėdą atvyksta SGD krovinys iš Vysocko (7)

Į Klaipėdą penktadienį turėtų atplaukti nedidelis Rusijos dujų kompanijos „Novatek“...

Prezidento patarėjas užsimena apie platesnį turto apmokestinimą, automobilių mokesčio pokyčius (267)

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta mano, kad kitų metų biudžeto ambicija gerėja, tačiau...

Vašingtonui – įspėjimas dėl kišimosi į „Nord Stream 2“ statybos klausimus (21)

Europa ketvirtadienį įspėjo Vašingtoną rūpintis savo reikalais, JAV įstatymų leidėjams...

Top naujienos

Popieriniai milijonieriai: lietuviai emigrantai tapo įtariamų aferistų priedanga (23)

„Tu direktorius, tu milijonierius. Nori – atskrisk, pasiimk savo pinigus ir dink iš čia“, –...

Prezidento patarėjas užsimena apie platesnį turto apmokestinimą, automobilių mokesčio pokyčius (267)

Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta mano, kad kitų metų biudžeto ambicija gerėja, tačiau...

Po rinkimų JK – kalbos apie dar vieną referendumą (39)

Škotijos pirmoji ministrė, Škotijos nacionalinės partijos (ŠNP) lyderė Nicola Sturgeon žada...

Oficialūs rinkimų JK rezultatai: daugumą užsitikrino Johnsono toriai papildyta 09.30 (258)

Per Jungtinėje Karalystėje ketvirtadienį vykusius pirmalaikius parlamento rinkimus, itin svarbius...

Jurga Šeduikytė apie ilgai sklandžiusias kalbas apie skyrybas su Vidu Bareikiu: mes dabar gyvenam atskirai

„Mes dabar gyvenam atskirai“, - intriguojančiame „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Kitoks...

Vos pasukęs už LKL būstinės kampo „Nevėžis“ grįžo prie senų įpročių (13)

Nauja panelė – sena suknelė. Finansinio skaidrumo viešai reikalaujanti Lietuvos krepšinio lyga (...

Žinia apie lietuvių pasiekimus sklis dar garsiau: Vilniuje atidarytas jiems skirtas muziejus (1)

Prancūzai turi Vyno muziejų, italai – Kalnų, kinai – Rožių, lietuviai nuo šiol turės –...

Fausta jau po pirmos praktikos suprato, kad pasirinko teisingai: jei viskas erzina, tau čia ne vieta

Vytauto Didžiojo universitete (VDU) Švietimo akademijoje pradinių klasių ugdymą...

Apvogtų automobilių skaičius augo: aktyviausiai ilgapirščiai veikė Vilniuje (10)

Su automobilių dalių vagimis kasdien susiduria mažiausiai 4 savo automobilius apsidraudę...