Kuršių marias planuojama paversti didžiausiu Lietuvos poligonu. Rengiami dokumentai, pagal kuriuos iš 415 kvadratinių kilometrų Lietuvai priklausančių Kuršių marių 314 kvadratinių kilometrų planuojama suteikti saugomos teritorijos statusą.
Kuršių marios
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Šios akcijos sumanytojai tikina, kad Kuršių marios yra vertingos kaip gamtinė ir paukščių buveinė. Lietuvoje apie vienuolika procentų teritorijos paskelbta saugomomis. Ar Kuršių marių pavertimas draustiniu netaps apynasriu žvejams, poilsiautojams ir turistams?

Kuršių marių žvejų susivienijimo „Lampetra“ tarybos pirmininkas Virginijus Domarkas mano, kad didesnės dalies Kuršių marių paskelbimas biosferos poligonu suvaržys ne tik žvejų, bet ir gyventojų interesus.

Pavyzdžiui, Kuršių marių biosferos poligono nuostatų projekte netgi numatyta atskirose dalyse visiškai riboti plaukiojimą jachtomis ir kateriais, tam tikru laikotarpiu būtų draudžiama rengti masinius renginius ilgiau nei vieną dieną. Taip pat siūloma įvesti draudimą Kuršių mariose vykdyti bet kokius dugno tvarkymo darbus, išskyrus uostuose ir numatytuose vandens keliuose. Tai reiškia, kad būtų užkirstas kelias įrengti naujas prieplaukas. Taip pat tik griežtai nustatytose vietose siūloma plaukioti su vandens motociklais ir burlentėmis.

Jau įvyko pirmasis šių nuostatų svarstymas. V.Domarkas teigė, kad pateikė daugybę pasiūlymų, tačiau kol kas negavo jokių atsakymų, ar į juos atsižvelgta.

V.Domarką stebina, kad Kuršių marių biosferos poligono steigimo reikalai derinami tik su Klaipėdos ir Šilutės rajonų savivaldybėmis – tarsi tik jos būtų prie Kuršių marių. Savo iniciatyva V.Domarkas jau buvo susitikęs su Neringos ir Klaipėdos miesto savivaldybių atstovais.

Nors Kuršių marių biosferos poligono steigimo organizatoriai, kurių pagrindinis yra Lietuvos valstybės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos, tikina, kad jis neturės jokių socialinių pasekmių, V.Domarkas taip nemano.

„Pasekmės bus neigiamos. Numatyta bendradarbiauti su Rusija, Lenkija dėl vandens turistų srautų, tačiau Kuršių marių pavertimas draustiniu gali užkirsti kelią tai daryti“, - svarstė V.Domarkas.

Žvejus ginančios institucijos vadovui užkliūva ir tai, jog Kuršių marių biosferos poligono steigėjai tik konstatuoja, kad reikėtų mažinti verslinės žvejybos intensyvumą, tačiau nesiūlomas mechanizmas ir nenumatomos lėšos, kurios kompensuotų verslo netektį.

V.Domarkas prašė, kad Klaipėdos miesto savivaldybė nepritartų siūlomam Kuršių marių biosferos poligono steigimo projektui.

„Mes ne prieš poligono steigimą, bet turi būti numatytos kompensacijos visiems, kas gali nukentėti. Prieš steigiant tokį poligoną reikėtų atlikti mokslinę studiją ir įvertinti, kokios bus pasekmės“, - sakė Lietuvos žuvininkystės produktų gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas ir miesto tarybos narys Alfonsas Bargaila.

Kuršių marių poligono steigimą jis palygino su Ignalinos atomine elektrine, kur įsipareigojimą ją uždaryti pasirašė grupelė žmonių, o kentės visa tauta. Įvedus draudimus Kuršių mariose, gali nukentėti ne tik žvejų bendruomenė, bet ir pamario gyventojai, klaipėdiečiai ir kiti Lietuvos piliečiai, nes bus apribotas poilsis Kuršių mariose.

Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Jūrinių ir vidaus vandens reikalų komisijos pirmininkas Benediktas Petrauskas prašys, kad į projekto svarstymus būtų įtraukta ir uostamiesčio valdžia.

Jūrinių ir vidaus vandens reikalų komisija norėtų, kad būtų pateikti vertinimai, kokius nuostolius dėl poligono kūrimo patirs gyventojai. „Keista, kad dar labiau bus saugomi kormoranai, dėl kurių nuostolių patiria žvejai, baigiama sunaikinti Juodkrantės sengirė“, - stebėjosi B.Petrauskas.

Kuršių marių biosferos poligono projekto rengėjai tikina, kad saugos ne kormoranus, o jūrinius erelius, mažuosius kirus, dančiasnapius, gulbes, taip pat žuvis – perpeles, nėges, lašišas, ožkas, salačius.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Saugomų teritorijų strateginio skyriaus vedėjas Algirdas Klimavičius viešai tvirtino, kad Lietuva privalo steigti Kuršių marių poligoną – kitaip jai grėstų Europos Sąjungos sankcijos. Kuršių marios patenka į Europos ekologinio tinklo „Natura- 2000“ paukščių ir buveinių apsaugai svarbias teritorijas. Tai reiškia, kad suvaržyti veiklą Kuršių mariose Lietuva įsipareigojo stodama į Europos Sąjungą. Įsteigti poligoną planuojama per pusantrų metų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (43)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (232)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (670)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (23)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (29)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (255)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (78)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (32)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (1)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (170)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (161)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...