Dėl nepakeliamų mokesčių šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvos ekonomikoje auga, o sąžiningi verslininkai ir gyventojai priversti mokėti mokesčius ne tik už save, bet ir už šešėlinio verslo atstovus, tokią išvadą pateikia Lietuvos pramonininkų konfederacijos balandį atliktas tyrimas "Mokesčių našta Lietuvoje 1995-2002 metais".
pinigai kyšis
"Jeigu darytume prielaidą, kad mokesčių našta 1995-2003 m. nekito, tai galėtume teigti, kad įplaukos į biudžetą turėtų būti tolygios BVP augimui ir mokesčių dalis, tenkanti BVP, turėtų nekisti. Tačiau mokesčių dalis, tenkanti BVP, tendencingai mažėja, tuo tarpu mokestinė našta auga, o tai reiškia šešėlinės ekonomikos plėtrą", - teigia tyrimo autoriai.

Anot jų, biudžeto pajamos iš pridėtinės vertės mokesčio, kurio tarifas išliko stabilus, iš akcizo bei muitų mokesčio nuolat didėjo, o tai reiškia, kad vartojimas šalyje nuolat auga. O kadangi biudžeto pajamos iš fizinių asmenų pajamų mokesčio 1999-2002 m. absoliučia išraiška mažėjo, esant stabiliam tarifui, tai reiškia, kad dalis šalies ekonomikos dėl per sunkios mokesčių naštos perėjo į šešėlinę ekonomiką.

Statistikos departamento deklaruojamos BVP apimtys yra koreguotos neapskaitomos (arba šešėlinės) ekonomikos koeficientais. 1995 m. Lietuvos statistikos departamento atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad atsiskaitančių įmonių BVP sudaro tik 76,6 proc. šalies skelbiamo BVP, o neapskaitoma ekonomika sudarė 23,4 proc. Panašaus pobūdžio tyrimą Statistikos departamentas atlieka šiuo metu, o jo rezultatus žadama paskelbti rudenį.

Koregavimas, taikomas skaičiuojant BVP, išryškina tai, kad sąžiningai mokesčius mokantys verslininkai ir gyventojai moka juos ne tik už save, bet ir už šešėlinio verslo atstovus. Pramonininkų skaičiavimais, eliminavus šešėlinę ekonomiką, mokesčių dalis BVP 1995 metais sudarė 40,73, 2000 metais - 36,17, 2001 metais - 35,18, 2002 metais - 36,58 proc.

Tuo tarpu skelbiamame BVP mokesčių dalis 1995 metais buvo 31,20, 2000 metais - 27,20, 2001 metais - 26,76, 2002 metais - 27,67 proc.

Įtakingos verslininkų organizacijos teigimu, susiklosčiusioje situacijoje įmonės turi dvi išeitis - arba nutraukti veiklą, arba trauktis į šešėlį. Įgyvendinta mokesčių sistemos reforma padėties nepakeitė - teigiamą pelno mokesčio tarifo mažinimą sumenkino likusi aukšta darbo jėgos kaina.

"Egzistuojantis 18 proc. skirtumas tarp pagrindinio gyventojų pajamų mokesčio tarifo (33 proc.) ir tarifo užsiimant verslu individualiai (15 proc.) gali būti traktuojamas kaip tiesioginis skatinimas vengti civilizuotų darbo santykių", - pabrėžiama tyrimo išvadose. Bendros darbdavio sąnaudos, norint išmokėti darbuotojui papildomus 100 litų, atskaičius mokesčius, siekia 204,68 lito.

Tai reiškia, kad geriausių specialistų nepajėgiančios išlaikyti įmonės ateityje neišvengiamai žlugs bei padidins bankrutuojančių įmonių skaičių. Arba bus priverstos slėpti tikrąjį darbuotojų atlyginimą visais įmanomais būdais (pvz. - pajamos natūra, užmokestis iš tikslinių teritorijų, fiktyvūs turto sandoriai ir pan.).

Tuo tarpu situacija Estijoje ir Latvijoje dėl mažesnių pajamų mokesčio tarifų atrodo žymiai geresnė, o tai teigiamai veikia mūsų kaimynių įmonių konkurencingumą. Veikiausiai, Estijoje ir Latvijoje buvo suvokta elementari taisyklė, kad pajamų mokesčio sumažinimas yra kompensuojamas padidėjusiu vartojimu.

Todėl pramonininkai siūlo panaikinti kelių mokestį, mažinti gyventojų pajamų mokesčio pagrindinį tarifą, sumažinant netolygumą tarp žmogiškųjų ir kapitalo išteklių apmokestinimo ir mažinant neapskaitomos ekonomikos dalį. Atsisakyti planų apmokestinti nekilnojamąjį turtą fiziniams asmenims, nes pastarasis mokestis yra neteisingas - nekilnojamas turtas perkamas jau iš apmokestintų pajamų mokesčių pajamų. Ūkio subjektams nekilnojamojo turto mokestį siūloma skaičiuoti nuo buhalterinės turto vertės, nes pastaruoju metu mokestis, skaičiuojamas nuo atkuriamosios vertės, atbaido ūkio subjektus nuo investicijų į nekilnojamąjį turtą, jo renovavimo.

"Stabilumas ir tęstinumas - tai principai, kurių pastaraisiais metais, deja, buvo nepaisoma keičiant mokesčių sistemą reglamentuojančius teisės aktus. Valdžios institucijoms nereikia bijoti konstruktyvių dialogų su mokesčių mokėtojais ir visi pakeitimai turi būti anonsuojami iš anksto, kad verslas spėtų pasiruošti jiems, įvesti korekcijas į savo strateginius bei taktinius veiklos planus", - dar kartą valdžiai primena Pramonininkų konfederacija.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (57)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (1)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (234)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (673)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Top naujienos

Specialiai Vasario 16-ajai skirto filmo kol kas nespėta sukurti

Nė vieno iš specialios šimtmečio programos finansuojamo filmo nebus spėta baigti ir parodyti iki...

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (276)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (39)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (377)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (136)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (143)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

5 nuostabūs būdai, kaip bananų žievės gali padėti džiaugtis nepriekaištinga oda (1)

Nors bananai yra vieni maistingiausių ir sveikiausių vaisių, mes vargu ar žinome apie juos...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (639)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....