Paaiškino, dėl kokių priežasčių stebime tokią situaciją

Nors bankų praėjusių metų pelnai atrodo rekordiškai dideli, bankus atstovaujančios Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė ramina, kad situacija, kurią stebime dabar, yra tokia pati, kaip ir visose kitose Europos ar net pasaulio šalyse.

„Bankų pernai metų veiklos rezultatai buvo išskirtinai geri, dėl visiems žinomos priežasties – centriniai bankai ganėtinai staigiai kėlė bazines palūkanų normas. Tai yra tas pagrindinis šaltinis. Kitas veiksnys, prisidedantis prie to, yra dideli sukaupti indėliai – tiek verslo, tiek gyventojų. Turbūt šiuo metu turime rekordą – jeigu imame tik Lietuvos rezidentus, tai indėlių yra apie 40 milijardų“, – aiškino E. Čipkutė.

Pasak Lietuvos bankų asociacijos prezidentės, šie milijardai yra naudojami būtent pinigų skolinimui, o laisvų lėšų, kurios dar nėra paskolintos, yra maždaug 13,6 milijardo.

„Reiškia, tiek lėšų kredito įstaigos dar galėtų išskolinti“, – tvirtino pašnekovė.

Tiesa, E. Čipkutė atkreipė dėmesį, kad istorijoje tokius rekordiškai didelius skaičius, kokius Lietuvos banko duomenys rodo šiandien, esame jau turėję. Tik tai buvo ne pelnas.

Yra noras nepasakyti tiesos, kurią visi žino

Savo įžvalgomis laidoje pasidalijo ir Vilniaus universiteto ekonomistas prof. Romas Lazutka. Jis antrino E. Čipkutei, kad situacija, kurią stebime šiandien, susiklostė dėl išties ypatingų sąlygų ir dėl tam tikros pinigų politikos.