aA
Lietuvoje šiuo metu yra apie 325 tūkst. bedarbių – 15 proc. visų darbingų gyventojų. Krizė, neabejotinai, paveikė nacionalinių mažumų atstovų įsidarbinimo galimybes. Įdarbinimo agentūros pažymi, kad nelietuviai neretai atsiunčia gyvenimo aprašymus su gramatinėmis klaidomis, o tai tiesiogiai veikia jų galimybes įsidarbinti.
Nelietuviams koją kiša lietuvių kalba
© K.Šatūno nuotr.

Armėnė Angin, kuri Lietuvoje gyvena ne vieną dešimtį metų, jau daugiau nei metus oficialiai registruota Darbo biržoje, tačiau iki šiol jai nepavyko rasti darbo.

„Negaunu jokių konkrečių pasiūlymų, nes man jau daugiau nei 50 m., išsilavinimas – nebaigtas aukštasis, be to, man nustatytas invalidumas“, – interviu DELFI papasakojo moteris, kuri lietuviškai kalba su akcentu ir yra priversta uždarbiauti siūdama ir gamindama papuošalus.

Gyvenimo aprašyme – gramatinės klaidos

Specialistams nelengva atsakyti, ar etniniams lenkams, rusams ar kitos tautybės atstovams sunku rasti darbą Lietuvoje. Įdarbinimo biuro „CV Online“ atstovė Rita Karavaitienė pabrėžė, kad darbo ieškantys žmonės savo tautybės neakcentuoja. To nedaro ir darbdaviai, tačiau, kadangi krizės metu išaugo į darbo vietas pretenduojančių žmonių skaičius, išaugo ir kandidatams taikomi reikalavimai.

„Vienas iš svarbiausių reikalavimų, išskyrus profesionalumą – nepriekaištinga lietuvių kalba, ypač jei kandidatas pretenduoja į pareigas, susijusias su klientų aptarnavimu arba, pavyzdžiui, reklamos tekstų kūrimu. Todėl, pavyzdžiui, rusakalbiams išlieka aktualus klausimas, ar jie pakankamai rišliai moka raštu ir žodžiu perteikti savo mintis lietuvių kalba“, – pažymėjo R. Karavaitienė.

Nepaisant to, kad jauni lenkai ir rusai, gimę Lietuvoje, laisvai kalba lietuviškai, neretai pasitaiko atvejų, kai vietos nacionalinių mažumų atstovai atsiunčia anketas su gramatinėmis klaidomis, sako moteris.

„Jei darbo ieškantis lenkas ar rusas atsiunčia savo gyvenimo aprašymą su gramatinėmis ar stiliaus klaidomis, tokia anketa praktiškai iškart atmetama, ypač jei kreipiamasi dėl prestižinio darbo. Jei pretenduojama į kasininko (-ės) vietą, klaidos anketoje nelaikomos katastrofa. Tad atrinkdami gyvenimo aprašymus pastebime, kad lenkai arba rusai nelabai kruopščiai jas tikrina. O tai, žinoma, tiesiogiai atsiliepia jų galimybei įsidarbinti. Manoma, kad jei žmogus nemoka deramai prisistatyti, jis ir darbe nebus atidus ir pasišventęs“, – teigia R. Karavaitienė.

Tačiau apskritai, pasak jos, Lietuvoje mėginant įsidarbinti pavardė ar tautybė neturi lemiamos reikšmės – „viskas priklauso nuo žmogaus motyvacijos“.

Liepos mėn. į Olandiją išvyko daugiau nelietuvių

Tuo tarpu kompanija „Qbis“, kurios veikla susijusi su Lietuvos gyventojų įdarbinimu Olandijoje, pabrėžė, kad liepos mėn. išaugo skaičius nelietuvių, norinčių įsidarbinti Olandijoje.

„Į mus kreipiasi įvairūs žmonės, ir jie, žinoma, nenurodo savo tautybės, tačiau atrinkus žmones su nelietuviškomis pavardėmis ir patikrinus, kokią mokyklą jie baigė, galime sudaryti kažką panašaus į statistiką. Taigi, šių metų birželio mėn. Olandijoje mes įdarbinome 91 žmogų, du iš jų – latviai, o 11– vietos rusai ar lenkai. O pirmą šio mėnesio pusę įdarbinome 48 žmones, iš kurių trys iš Latvijos, o 16 – vietos nelietuviai. Kaip matome, pirmą liepos pusę nelietuvių išvyko gerokai daugiau“, – pasakė kompanijos komercijos direktorius Sergejus Naumčikas.

Jo teigimu, šis duomenų skirtumas susidarė, greičiausiai, todėl, kad birželio mėn. dirbti į Olandiją buvo išsiųsti žemės ūkio technikumų praktikantai, kurių daugiataučiame Vilniuje praktiškai nėra. O liepos mėn. dažniau išvažiuoja sostinės ir jos priemiesčių gyventojai.

Į užsienį žmonės išvažiuoja tikėdamiesi užsidirbti, be to, juos gąsdina aukštas nedarbo lygis Lietuvoje.

Nėra informacijos apie bedarbius tautinių mažumų atstovus

Nei Lietuvos darbo birža, nei Statistikos departamentas negalėjo atsakyti, kiek konkrečiai nacionalinių mažumų atstovų šiuo metu neturi darbo ir išvyksta jo ieškoti į užsienį. Statistikos departamente iki 2003 m. bedarbiai buvo klasifikuojami pagal tautybę, tačiau dabar skilties „tautybė“ neprivaloma pildyti.

Statistikos departamento užimtumo statistikos skyriaus vyriausioji specialistė Julija Važnevičiūtė pasakė, kad artimiausiu metu Statistikos departamentas neketina keisti apklausos metodikos.

Europos Komisija kovai su rasizmu ir netolerancija pabrėžė, kad Lietuvoje labai retai pasitaiko diskriminacijos įdarbinimo metu atvejų, nes įstojus į ES šalyje buvo priimti progresyvūs darbo įstatymai. Tačiau Komisija vis dėlto pripažino, kad etninės diskriminacijos atvejų pasitaiko, ypač tai aktualu romų tautinei mažumai. Komisija taip pat pateikė duomenis, kuriuos paskutinį kartą įvertino Statistikos departamentas: 2003 m. Lietuvoje buvo 11,7 proc. bedarbių lietuvių ir 18,7 etninių rusų.

Lietuvoje šiuo metu yra apie 325 tūkst. bedarbių – 15 proc. visų darbingų gyventojų. Iš visų liepos 2–9 d. registruotų bedarbių 22,1 proc. – asmenys, kurie buvo atleisti iš darbo per paskutinį pusmetį, daugiau nei pusė – tie, kurie anksčiau nedirbo arba nedirba jau ilgą laiką.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Sodros“ veiksmai vyrą šokiravo: netikėtai iš sąskaitos nurašė šimtus eurų, nors žadėjo kitaip (50)

Pirmadienį „Sodra“ gyventojus informavo, kad po karantino vėl atėjo laikas mokėti...

Žada, kad Jungtinėje Karalystėje nebeliks cigarečių: keis kitomis alternatyvomis (18)

Didžiausia pasaulyje tabako produktų gamintoja pranešė, kad planuoja nutraukti prekybą...

Biržoje aktyviai prekiauta Šiaulių banko akcijomis

„ Nasdaq “ Vilniaus biržoje antradienį lyderio pozicijos atiteko Šiaulių banko akcijoms,...

TVF prognozuoja pasaulinį 6 proc. ekonomikos augimą papildyta (1)

Šiais metais pasaulio ekonomika ūgtelės 6 proc., tačiau skirtumai tarp šalių didėja, nes...

VDI: nepaisant perspėjimų dėl darbų saugos, toliau daugėja žūstančiųjų darbo vietose (1)

Šiemet pirmą pusmetį nelaimingų atsitikimų darbe, ypač žemės ūkyje, yra gerokai daugiau negu...

Top naujienos

Nuostabi Europos sala, į kurią šiemet lietuviai traukia šniūrais: dažną keliautoją pastūmėjo atsitiktinumas (6)

Laikais, kai kelionių kryptis diktuoja jau nebe tiek pomėgiai, anksčiau aplankytos šalys, o daliai...

Roma Macijauskaitė | D+

Jau 10 metų Turkijoje gyvenanti psichologė Sigita: lietuvės tvirtesnės už pietietes, o vyrams yra ko pasimokyti iš turkų

Gyvendama Turkijoje Sigita Dabulskytė konsultuoja tiek turkus, tiek nuotoliniu būdu – lietuvius....

Mažo miestelio paplūdimyje lietuvis su latve atidarė puikią vietą pavalgyti: žmonių tiek, kad nusidriekia išalkusių eilės (8)

Nedideliame Latvijos miestelyje, Preiliuose, yra tokia žavinga vieta – „Pampūkas“. Ir tai ne...

Praėjus mėnesiui po karantino nutraukimo, paskelbė ribą po kurios vėl sugrįš ribojimai (79)

Vyriausybė jau planuoja grįžti prie tam tikrų ribojimų. Kokie jie bus ir nuo kada įsigalios,...

„Sodros“ veiksmai vyrą šokiravo: netikėtai iš sąskaitos nurašė šimtus eurų, nors žadėjo kitaip (50)

Pirmadienį „Sodra“ gyventojus informavo, kad po karantino vėl atėjo laikas mokėti...

Dar vienas karjeros vingis: kaip ir kodėl „Grizzlies“ lyderis Valančiūnas atsidūrė Naujajame Orleane? (34)

Devintąjį sezoną NBA lygoje pradėsiantis Jonas Valančiūnas jo išvakarėse bus priverstas...

Vladimiras Laučius. Hibridinio karo cirkas (273)

Dviejų agresyvių Spalio revoliucijos palikuonių – Rusijos ir Baltarusijos – kaimynystėje...

Liutauras Elkimavičius | D+

Visų laikų geriausi erotiški filmai: nuo begėdiškų juostų iki to, kam prireiks vaizduotės

Karštas vasaros naktis vaizduotei reikia visai nedaug, kad pablūdusi nubėgtų moterų (vyrų)...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Šių bombonešių sraigtų triukšmas ne vienam naciui tapo paskutiniu jų gyvenime girdėtu garsu I dalis (1)

Ar jums teko kada atsidurti vyriškoje kompanijoje, kurioje degustuojamas alus ar stipresni gėrimai...

Kodėl JAV nusikaltėliams skiriamos šimtus metų trunkančios laisvės atėmimo bausmės, nors žmonės tiek net negyvena

Gal teko kada nors girdėti, kad JAV teismuose gali būti paskelbi keli kalėjimo iki gyvos galvos...