Nekilnojamojo turto vertė Lietuvoje per pastaruosius trejus metus išaugo apie 20 proc., tačiau pelningumas nukrito iki 10,5 proc. Plečiantis rinkai, jis per šiuos ir kitus metus gali dar šiek tiek sumažėti - iki 10 proc. Tokius vertinimus trečiadienį spaudos konferencijoje paskelbė tarptautiniai nekilnojamojo turto konsultantai iš kompanijos "KOBA".
Hans Urban Nielsen
© ELTA
Naujasis "KOBA" generalinis direktorius Baltijos šalims Hansas Urbanas Nielsenas teigė, kad šiuo metu stabilios biurų nuomos kainos gali dar nežymiai kristi dėl didėjančios ir dar didėsiančios aukštos klasės biurų pasiūlos Vilniuje.

"Konkurencija biurų nuomos rinkoje šiuo metu labai didelė, A klasės biurų neužimtumo rodiklis sudaro 10 proc., tad dabar - palankus metas derėtis dėl kainų. Tačiau, mūsų manymu, ši situacija laikina, ir greitai biurų nuomos kainos turėtų vėl stabilizuotis", - tvirtina H. U. Nielsenas.

Vidutinė A klasės biurų nuomos kaina Vilniuje šiuo metu yra apie 50-60 Lt/kv. m, o metų pabaigoje biurų plotas sudarys apie 140 tūkst. kv. m.

"KOBA" nurodė, kad mažmeninės prekybos patalpų rinka per praėjusius metus žymiai išaugo ir ateityje vis dar augs. Laisvų patalpų beveik nėra, nuomos kaina prekybos centruose siekia 150 Lt/kv. m, aukščiausios klasės patalpų nuomos kaina - 220 Lt/kv. m. "KOBA" prognozuoja, kad Gedimino prospektas ir Senamiestis Vilniuje vis tiek išliks patraukli zona prekybininkams.

"Prekybos centrai konkuruos tarpusavyje, tuo tarpu Gedimino prospektas ir Senamiestis taps žinomų tarptautinių prekinių ženklų parduotuvių zonomis", - mano H.U.Nielsenas. Bendras mažmeninės prekybos patalpų plotas Vilniuje 2004 m. pabaigoje, "KOBA" duomenimis, sudarys 370 tūkst. kv. m.

"KOBA" konsultantų vertinimu, Lietuvoje dar mažai europinio lygio prekybos centrų. "KOBA" vyresnysis konsultantas Valdemaras Ivaško minėjo, kad pagal vakariečių supratimą tikri prekybos centrai Vilniuje yra tik "Akropolis", "Europa", "Vilniaus centrinė universalinė parduotuvė" bei "Mada" Viršuliškėse ir jie patrauklūs investuotojams.

Pramoninių ir sandėliavimo patalpų rinkoje paklausa vis didėja, tačiau nuomoti jų beveik nesiūloma. Dabartiniu metu naujai statomos pramoninės ir sandėliavimo patalpos dažniausiai Lietuvoje naudojamos savo reikmėms. "Tai labai perspektyvi rinka, nes tokių patalpų poreikis vis augs, ypač Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos susisiekimo zonoje", - prognozuoja "KOBA" vadovas.

Numatoma, kad geros kokybės šių patalpų bendras plotas Vilniuje šių metų pabaigoje sudarys 90 tūkst. kv. m. Tokių patalpų nuomos kainos šiuo metu yra iki 20 Lt/kv. m, už miesto ribų - 12-18 Lt/kv. m.

Prognozuodamas Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos ateitį po gegužės 1 d., H.U.Nielsenas teigė, kad didelių pokyčių neįvyks. "Rinka jau sureagavo į lūkesčius", - tvirtina jis. Lietuva dėl ekonomikos augimo, pigios darbo jėgos ir stabilios demokratinės aplinkos yra patraukli tarptautiniams investuotojams. Tačiau investicijas stabdo įstatymų nežinojimas, neskaidrumas rinkoje, skirtinga nuomos sutarčių praktika.

Teisinės ir mokestinės aplinkos praktinius aspektus investuotojams parengusios advokatų kontoros "Jurevičius, Balčiūnas ir partneriai" advokatas Raimundas Jurevičius pažymėjo, kad svarbiausias pastarųjų metų rezultatas - teisiškai įtvirtinta nuostata, jog statiniai yra neatsiejami žemės sklypo priklausiniai, bei Lietuvoje galiojančios įstatyminės bazės suderinimas su ES teisės aktais.

"Tai labai svarbus ir reikšmingas rezultatas, - pabrėžė R. Jurevičius, - tačiau sklandžiam jos funkcionavimui svarbu priimti būtinus poįstatyminius aktus ir aiškiai paskirstyti funkcijas tarp institucijų".

Nuo gegužės 1 d. ne žemės ūkio paskirties žemės vienodomis sąlygomis galės įsigyti tiek vietos, tiek užsienio investuotojai. Tačiau, R. Jurevičiaus teigimu, prireiks dar šiek tiek laiko, kol su nekilnojamojo turto įsigijimu ir valdymu susijusi sistema pradės sklandžiai veikti. Įstatymų kaita, informacijos stoka, biurokratinės procedūros lemia stringantį nuosavybės teisių atkūrimą.

Kita aktuali nekilnojamojo turto rinkos problema - skirtingas teisės aktų traktavimas skirtingose šalies apskrityse. Be to, R. Jurevičiaus teigimu, rinkos plėtrai ypač svarbu sinchronizuoti registrų veiklą, idant tai garantuotų skaidrumą nekilnojamojo turto rinkoje ir pritrauktų dar daugiau investuotojų į Lietuvos rinką.

Kompanijos "KOBA" ir advokatų kontoros "Jurevičius, Balčiūnas ir partneriai" parengta naujausia Lietuvos nekilnojamojo turto rinkos apžvalga neseniai buvo pristatyta tarptautinėje nekilnojamojo turto parodoje (MIPIM) Kanuose - ją gavo daugiau kaip 500 tarptautinių kompanijų vadovų.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvių sukurtai profesinės mentorystės programai – 10 metų (1)

„LT Big Brother “, pirmoji ir vienintelė profesinės mentorystės programa jungianti lietuvius...

Ekspertai vertins, ar didinti dujotiekio tarp Lietuvos ir Latvijos galią (3)

Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatorius „ Amber Grid “ ir Latvijos gamtinių dujų...

VSD blokavo „Lewben Investment Management“ planus įsigyti „Verslo trikampio“ pirkėją (10)

Lietuvos žvalgyba blokavo investicijų bendrovės „Lewben Investment Management“ planus įsigyti...

Lietuvos eksportas sausį augo sparčiau nei vidutiniškai ES (6)

Lietuvos eksportas šiemet sausį augo sparčiau nei visoje Europos Sąjungoje (ES), rodo...

Finansų ministerija vidaus rinkoje pasiskolino 25 mln. eurų

Penkerių metų trukmės Vyriausybės vertybinių popierių (VVP) emisijos, iki kurios išpirkimo liko...

Top naujienos

Rusijos žiniasklaida džiūgauja: išsipildė didžiausias Vakarų košmaras Žirinovskis prakalbo apie rimtus pokyčius Rusijoje (356)

Besiplečianti prezidento Vladimiro Putino priešprieša su Vakarais padidino jo rinkimų pergalės...

Skvernelis: minimali alga bus visiškai kitokia (303)

Mokesčių pakeitimai tikrai rengiami ir netrukus bus pristatyti visuomenei. Jeigu jiems pritartų...

VRK posėdyje – siūlymas praplėsti tyrimą dėl „Naisių žemės“ (2)

Vyriausiosios rinkimų komisijos narys Vilius Semeška prašo praplėsti tyrimą dėl leidinio „...

VSD blokavo „Lewben Investment Management“ planus įsigyti „Verslo trikampio“ pirkėją (10)

Lietuvos žvalgyba blokavo investicijų bendrovės „Lewben Investment Management“ planus įsigyti...

Populiariame Vilniaus bare – išpuolis prieš didžėjų ir jį gynusį vadovą (34)

Buvo toks girtas, kad net neprisimena, kaip populiariame sostinės bare užpuolė dirbantį vadovą ir...

Teisės ir teisėtvarkos komitetas – prieš žemės reikalus tirsiančią komisiją (22)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) nepritaria opozicijos siūlymui sukurti specialią...

Panevėžiečio gimnazisto nužudymo bylos tyla skaudina jį pažinojusius (6)

Pernai Panevėžyje , daugiabučių rajone, nužudyto gimnazisto byloje – jokių naujienų....

Lietuva pavergė turko širdį: išmokęs mūsų kalbą dirbs lietuvių gidu Turkijoje (5)

Liko vos mėnuo ir Turkijoje vėl prasidės pusmetį truksiantis turizmo sezonas. Alanijos regione...

Lietuvių narkotikų prekeivių gauja į Angliją importavo britų policijai neregėtą medžiagą (18)

Rytų Anglijoje policijai įkliuvo tarptautinės narkotikų prekeivių grupuotės nariai, iš kurių...

Pabandė atskleisti „feisbuko konkursų čempiono“ paslaptį: kaip lietuviui pavyko laimėti 649 kartus? (2)

„Ar jūs kada nors dalyvavote feisbuko konkurse? Ar dalinotės jūsų draugams neįdomiais...