aA
© "Panevėžio balsas"
Siuvykla atleido 60 žmonių

Rudens pradžioje Kupiškio darbo biržą užplūdo likviduojamos Noriūnų siuvyklos „Aumeda“ darbuotojai. Įmonėje dirbo 60 žmonių.

Kaip tvirtina įmonės vadovai, siuvyklai išsilaikyti buvo sudėtinga dėl žemų užsakovų siūlomų kainų ir nuolat augančių gamybos išlaidų.

Kritiška situacija ir Kupiškio plytų gamykloje. Šiemet vasarą įmonė darbo biržą buvo įspėjusi apie 14 darbuotojų atleidimą, o rudenį pranešė, kad atleis dar 40 žmonių. Įmonėje liks tik keli darbuotojai. Plytų gamintojai viliasi, kad, atsigavus ekonomikai, jų įmonė atgis ir vėl suteiks darbo kupiškėnams.

Bedarbių padaugės po Naujųjų

„Kol kas dar nieko dramatiško. Dalį siuvėjų įdarbins kitos rajone veikiančios siuvyklos. Kalbama, kad likviduojamą siuvyklą kažkas žada pirkti. Galbūt ji dar atsigaus. Kupiškio plytų gamykla darbuotojus pradės atleidinėti nuo gruodžio pradžios, tad bedarbių padaugės žiemą“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė Kupiškio darbo biržos direktorės pavaduotoja Laima Vaitiekūnienė.

Šiemet nedarbo lygis rajone padidėjo ir siekia 6 proc. (ieškančiųjų darbo santykis su darbingo amžiaus gyventojais), o darbo vietų pasiūla sumažėjo 40 proc.

Kupiškio darbo biržos specialistai spėja, kad po Naujųjų metų nedarbas išaugs. „Didelio šuolio neturėtų būti, bet atleidimų tikrai bus. Tikėkimės, kad iki 2000 metų lygio, kai rajone buvo 1500 bedarbių, nekrisime“, – vylėsi L.Vaitiekūnienė.

Po gaisro – į darbo biržą

Panevėžiui nedarbas smogė vasarą, kai prie darbo biržos išsirikiavo kone 400 „Lino“ darbuotojų. Kelios dešimtys jų vienokį ar kitokį darbą susirado, kiti – vis dar darbo biržos klientai.

Daugiau nei dvidešimt panevėžiečių į darbo biržą netikėtai pasibeldė po mieste žinomos kavinės „Gandralizdis“ gaisro. „Ten dirbo profesionalai, tad kone pusė jų jau įsidarbino kitur“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė Panevėžio darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Audronė Biguzienė.

Nors nedarbo lygis Panevėžio mieste ir rajone panašus į pernykštį – 5,5 proc., darbo birža šiemet dažniau gauna pranešimų iš įmonių apie darbuotojų atleidimus. „Netenka darbo po 8–15 žmonių. Tokia tendencija visoje šalyje“, – pastebėjo A.Biguzienė.

Į namus grįžta emigrantai

Darbo biržų specialistai pastebi, kad iš didesnių miestų grįžta uždarbiauti išvykę statybininkai bei kitų specialybių pramokę kaimų ir miestelių gyventojai. Pasak Pasvalio darbo biržos direktoriaus Marijono Žagūnio, kas mėnesį tokių žmonių įregistruojama po 10–15.

Pasaulinė finansų krizė bei ekonomikos nuosmukis namo veja ir emigrantus. „Anksčiau daug žmonių išvykdavo į užsienį, o dabar jau vis dažniau registruojame sugrįžusius. Jų pastaruoju metu daugiau nei emigruojančiųjų“, – teigė Pasvalio darbo biržos vadovas.

Protrūkio nenumato

M.Žagūnis pasidžiaugė, kad rajone nenusimato grupinių atleidimų, o nedarbas rugsėjį net sumažėjo ir siekė 6,4 proc. (per 1200 ieškančių darbo). Pasvalio rajone yra stiprių sodininkystės ir daržininkystės įmonių, kurioms rudenį reikia darbo jėgos. Prasidėjus žiemai, šie žmonės vėl grįžta į darbo biržą.

Darbo biržos direktorius atkreipė dėmesį, kad nedarbo lygis Pasvalio rajone nebuvo sumažėjęs ir anksčiau. „Štai pernai tokiu metu ieškančių darbo buvo net daugiau – 1400. Aišku, dabar ekonominė situacija nekokia, tad bedarbių daugės, tačiau protrūkio neturėtų būti“, – tvirtino M.Žagūnis.

Be darbo liko mokytojai

Mažu nedarbo lygiu pasidžiaugti niekada negalėjo ir rokiškėnai. „Mūsų rajonas visada buvo tarp tų, kur daugiausia bedarbių. Ir pernai, ir šiemet nedarbo lygis sudaro 8,2 proc. Rokiškio rajone darbo rinka nebuvo labai pagyvėjusi, tad, manome, kad ir nuosmukio didelio nebus“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė Rokiškio darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Algirda Žemaitienė.

Ji pastebėjo, kad dėl uždaromų mokyklų šiemet darbo biržos slenkstį peržengti buvo priversti apie dešimt rajono mokytojų. Po kelis darbuotojus gali atleisti ir prekybos įmonės, kurios skundžiasi mažėjančiu vartojimu.

Darbdaviai graibsto specialistus

„Bedarbis bedarbiui nelygus. Juk žinome, kad dalis jų nenori dirbti. Bedarbių yra, o viešiesiems darbams nerandame žmonių. Jeigu ir prisikviesi kurį nors, tai, geriausiu atveju, dienai ar kelioms valandoms“, – apie kitą nedarbo pusę priminė Rokiškio rajono Obelių seniūnas Eugenijus Narkūnas.

E.Narkūnas pastebėjo, kad kvalifikuoti ir patikimi specialistai vis dar graibstomi darbdavių. Anot seniūno, jiems ir atlyginimas mokamas padorus – apie 2,5 tūkst. litų „į rankas“.

Obeliuose veikia rapsų spaudykla, spirito varykla, yra baldų įmonė, siuvykla, nemaža lentpjūvė. Kai kurie obeliškiai dėl didesnio atlyginimo išvažiavo į didesnius miestus ir ten neblogai įsitvirtino.

Judina „amžinus bedarbius“

Darbo biržų specialistai tikina, kad pastaraisiais metais sumažinti nedarbą padėjo Europos Sąjungos remiami užimtumo didinimo projektai. Anot jų, šios priemonės ypač padėjo įsilieti į darbo rinką daliai ilgalaikių bedarbių. Vis dėlto jie pripažįsta, kad „amžinų bedarbių“ problema išlieka aktuali.

Pasak Rokiškio darbo biržos Užimtumo rėmimo įgyvendinimo skyriaus vedėjos Aušros Beconienės, dvejus metus trukusiame projekte „Integracijos į darbo rinką galimybių plėtra“ dalyvavo 324 rokiškėnai, iš kurių daugiau nei 100 buvo įdarbinti subsidijuojant (darbdaviams už jų įdarbinimą mokamos subsidijos). Per keturiasdešimt rokiškėnų buvo nukreipti į profesinius mokymus, apie pusšimtį mokėsi kompiuterinio raštingumo ir kt.

Šiemet darbo birža pradeda įgyvendinti naują ES remiamą projektą „Bedarbių užimtumo didinimas“ – kol kas pavyko įkalbėti tik 13 nekvalifikuotų bedarbių mokytis kursuose.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Swedbank“ išorės audito išvadas skelbs penktadienį (1)

„Swedbank“ išorės audito išvadas dėl galimo pinigų plovimo banke skelbs penktadienį,...

Pinigų plovimo skandalo padariniai: „Danske Bank“ vadovai atsisakė priedų (5)

Buvę ir dabartiniai „ Danske Bank “ valdybos nariai atsisakė priedų už 2018-uosius metus dėl...

Lietuvos įmonėms – kasmetiniai eksporto apdovanojimai (2)

Pirmadienį Vyriausybėje išdalinti apdovanojimai geriausius eksporto rodiklius praėjusiais metais...

Kompensacijos už vėlavusį skrydį paprašė per tarpininką: gailisi, nes galėjo gauti daugiau (34)

Keliaujantiesiems svarbu žinoti, kad pavėlavus skrydžiui, jie gali tikėtis nemenkos kompensacijos....

Devynios valstybės institucijos vienija jėgas rizikų valdyme „fintech“ srityje (1)

Pasauliniame „ fintech “ inovacijų žemėlapyje ryškiai matoma Lietuva tampa ir su tuo...

Top naujienos

Broliai Lavrinovičiai – apie pakištą Jankūno koją, sunkius FIBA burtus ir „šventą karvę“ Prienuose laida „Krepšinio zona“ (15)

„Jei tau trisdešimt devyni, telefonas guli tyliai – tyli ant kėdės/Gal jau užteks liūdėt,...

Mirė partizanas Vytautas Balsys-Uosis (346)

Pirmadienį netekome Lietuvos partizaninio judėjimo dalyvio, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio...

Po triuškinamos pergalės Lazdijų r. naujoji merė žada paviešinti visus buvusio mero darbelius (240)

Visi prieš vieną. Tokia situacija Lazdijų rajone lėmė, kad po daugybės metų mero poste jį...

Termometrų stulpeliai rodys tikrą pavasarį – savaitės viduryje mėgausimės šiluma (4)

Žemo atmosferos slėgio sūkurys lėtai nuo Lietuvos traukiasi ir nyksta, tačiau atsisveikindamas,...

„Real“ dokumentų klastojimo skandalas gali kainuoti titulus ir Mačiuliui

Buvęs Madrido „Real“ klubo krepšininkas Marcusas Slaughteris artimiausiu metu turėtų stoti...

Po rinkimų skaičiuojami tikrieji laimėtojai ir pralaimėtojai: situacija tarp lyderių jau netrukus gali pasikeisti (401)

Pasibaigę rinkimai į politinę areną atnešė ne vieną staigmeną. „ DELFI Dienoje “...

Ledesma įširdo dėl teisėjavimo Klaipėdoje: per 15 metų nesu matęs tokių bjaurių sprendimų (5)

Sekmadienį A lygos autsaiderių dvikovoje tarp „Palangos“ ir „Panevėžio“ nugalėtojai...

Nyderlandų policija suėmė šaudynių Utrechte įtariamąjį (137)

Olandijos policija pirmadienį suėmė įtariamąjį, siejamą su šaudymu tramvajuje Utrechto...

Kardiologas – apie mažai kam žinomą širdies ligų rizikos veiksnį: dėl to po 30 metų mirčių skaičius padvigubės (98)

Remiantis 2017 m. Lietuvos sveikatos statistikos duomenimis, pagrindinė mirties priežastis buvo...

Norėdamas sugėdinti šalies valdžią vyras nutiesė 1 metro ilgio autostradą (52)

Verslininkas pastatė metro ilgio greitkelio ruožą šiaurės rytų Rumunijoje : taip jis...