„Tai pirmas darbuotojų, darbdavių ir Vyriausybės susitarimas dėl minimalios algos didinimo per penkerius metus. Aš tą vertinu kaip ypatingai svarbų ir stiprų pasiekimą. Noriu padėkoti Lietuvos darbuotojų atstovams, profesinėms sąjungoms ir darbdaviams, kurie įsiklausė į galimą siūlymą, jį analizavo, bet sutarėme, kad 2024 m. minimali mėnesinė alga turėtų padidėti 10 proc., vadinasi į rankas, skaičiuojant pagal siūlomą formulę ir NPD didinimo, Lietuvos žmonės, uždirbantys minimalią algą, turėtų uždirbti 709 eurus“, – penktadienį Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje (SADM) surengtoje konferencijoje žurnalistams teigė M. Navickienė.

Politikė aiškino, kad šis planuojamas MMA didinimas svarbus tuo, jog jis gerokai pralenks prognozuojamą skurdo rizikos ribą.

„Šis padidėjimas svarbus keliais aspektais. Pirmas aspektas yra, kad dėl to susitarta, o antras, jog šis MMA dydis, „į rankas“ padidėjimas žmogui uždirbančiam mažiausiai, turėtų gerokai viršyti prognozuojamą skurdo rizikos ribą, kurią šiai dienai prognozuoja SADM specialistai. Jeigu 2023 m. skurdo rizikos riba prognozuojama buvo vos 1 ar 2 eurais mažesnė už MMA, tai 2024 m. prognozuojama, kad skurdo rizikos riba turėtų būti apie 674 eurai, o MMA „į rankas“ – 709 eurai“, – sakė konservatorė.

M. Navickienė pažymėjo, kad ekonominė situacija yra neapibrėžta, tačiau tikimasi likti prie dabar numatytų NPD ir MMA dydžių.

„Turėtų būti kažkokie gana dideli iššūkiai ar papildomi poslinkiai, dėl kurių nuo šio susitarimo reikėtų atsitraukti. Aš būčiau linkusi galvoti ir tikėti, kad šis susitarimas bus įgyvendintas“, – tvirtino ministrė.

„MMA kėlimas daro „iš apačios“ spaudimą ir tiems žmonėms, kurie uždirba iki vidutinio darbo užmokesčio. Tas kėlimas, tikiuosi, kad Lietuvos gyventojams tikrai padės. Man atrodo, kad MMA turi būti adekvati, žinant tai, jog auga ir kainos, kad turime pakankamai nemažai iššūkių, tai tas augimas turi pasijusti. Mano įsitikinimu, šis kėlimas pagal ekonomikos galimybes yra toks, kurį žmonės pajus“, – akcentavo ji.

ELTA primena, kad penktadienį Trišalė taryba sutarė dėl siūlymo 2024 m. didinti MMA 10 proc., iki 924 eurų „ant popieriaus“, o NPD – 20 proc., vietoje dabar esančių 625 eurų. Taip pat Trišalė taryba siūlo MMA klausimą svarstyti kaip įmanoma greičiau.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas posėdžio pradžioje pristatė Vyriausybės siūlymą, kuris buvo toks, kuriam pritarė Trišalė taryba – 10 proc. didinti MMA, ir 20 proc. NPD.

Jis akcentavo, kad Finansų ministerija turi penkmečio planą, kaip galų gale NPD galėtų pasiekti MMA dydį.

Nuo 2023 m. pradžios MMA augo iki 840 eurų, t. y. 15 proc. nuo buvusių 730 eurų, minimalusis valandinis atlygis didinamas iki 5,14 euro vietoje praeitais metais nustatyto 4,47 euro. Minimalus valandinis atlygis didėjo 0,67 euro, arba taip pat apie 15 proc. NPD nuo 2023 m. Lietuvoje – 625 eurai.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)