aA
Prezidentas Gitanas Nausėda viešai konsultacijai teikia siūlymus, kaip keisti viešųjų pirkimų tvarką. Numatoma sukurti naują centralizuotą perkančiųjų organizacijų (CPO) tinklą, kuriame būtų sektorinės, regioninės CPO, o šiuose skyriuose dirbtų kvalifikuoti ir atestuoti specialistai. Be to, būtų koreguojama mažų pirkimų tvarka. Skaičiuojama, kad sutvarkius dabar neefektyviai vykdomus pirkimus, būtų galima sutaupyti apie 0,5 mlrd. eurų per metus.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

Dar rugsėjo mėnesį „Verslo žinioms“ prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad teiks įstatymo pataisas, kuriomis būtų siekiama centralizuoti viešuosius pirkimus, pažaboti praktiką pirkti iš vieno tiekėjo ir stiprinti Viešųjų pirkimų tarnybą.

„Norime skatinti centralizuotus viešuosius pirkimus. Dabar šis procesas išskaidytas, pirkimus skelbia darželiai, mokyklos, nedidelės bibliotekos ir kitos mažos perkančiosios organizacijos, neturinčios specialistų, kompetencijų, derybinių galių. Tai dažnai baigiasi per didele kaina“, – tuomet sakė prezidentas.

Dabar prezidentūra konsultacijoms pateikė siūlymą, kaip ši sistema turėtų keistis.

Didžiausias pokytis – centralizuotų perkančiųjų organizacijų steigimas

Prezidento Teisės grupės vadovė Jūratė Šovienė nurodė, kad šiuo metu apie 4 tūkstančius perkančiųjų organizacijų daro pirkimų už maždaug 5 mlrd. eurų kasmet. Tačiau dabartinė Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT) neužtikrina perkančiųjų organizacijų poreikių. Teigiama, kad problemų kelia sudėtingos pirkimų procedūros, specifinių žinių ir patirties trūkumas, o dėl to pirkimai gali būti atliekami neefektyviai, už pirkinį sumokama daugiau nei kaina rinkoje. Pavyzdžiui, 2016 m. įvairios įstaigos pirko stacionarų kompiuterį - jo kaina skyrėsi 64 kartus; geriamojo vandens – 6 kartus, biuro popieriaus – 35 kartus.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) per metus sugeba patikrinti tik 3 proc. visų pirkimų, o 80 proc. iš patikrintų būna su pažeidimais ar klaidomis.

J. Šovienės teigimu, sutvarkius neefektyviai daromus pirkimus, būtų galima sutaupyti apie 0,5 mlrd. Eur per metus.

Prezidentūra siūlo steigti centralizuotą perkančiųjų organizacijų (CPO) sistemą, kuomet savo CPO turėtų ministerijos, savivaldybės. Tai galėtų būti skyriai, padaliniai ar agentūros su kvalifikuotais darbuotojais, kuriuos atestuotų VPT. Šiuose skyriuose negalėtų dirbti politikai ar politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai.

Kitaip tariant, pavyzdžiui, savivaldybėje būtų įkuriamas CPO skyrius, per jį būtų organizuojami visi pirkimai mokykloms, darželiams ir kitoms biudžetinėms įstaigoms. Universitetai pirkimus turėtų atlikti, tarkime, per CPO skyrių Švietimo ministerijoje, ligoninės – Sveikatos apsaugos ministerijoje.

J. Šovienė svarsto, kad daugiausia nepatenkinti nauja sistema gali būti tie, kurie pelnosi iš neefektyvios viešųjų pirkimų sistemos.

Skaičiuojama, kad būtų sukurtas aktyvus, maždaug 50 CPO tinklas. Dėl to ir VPT atlikti patikrinimus būtų paprasčiau.

Nausėda teikia siūlymus dėl viešųjų pirkimų: būtų kuriama nauja centralizuota sistema
© DELFI / Domantas Pipas

Perkančioji organizacija būtinai turėtų sudaryti sutartį su bent viena iš CPO, informuoti ją apie savo pirkimų planus ir poreikius.

Prie tokių tinklų turėtų jungtis visos biudžetinės įstaigoms. Tuo tarpu valstybės valdomos įmonės (VVĮ) ir savivaldybės valdomos įmonės (SVĮ) galėtų steigti savo grupės CPO, arba pavienės tokios įmonės galėtų rinktis – jungtis prie CPO ar pirkimus vykdyti atskirai.

Skatintų socialines ir aplinkosaugines iniciatyvas

Pakeitimais numatoma nuo 70 proc. iki 50 proc. sumažinti pirkimų dalį, kuomet taikomas tik mažiausios kainos kriterijus. Pranešama, kad taikant kainų ar sąnaudų ir kokybės kriterijų, privalomai turėtų būti taikomas bent vienas kriterijus iš jautrių socialinių sričių bei aktualių aplinkosaugos sričių.

Kaip patikslina J. Šovienė, būtų atsižvelgiama ar paslaugą/produktą parduodanti įmonė yra socialiai atsakinga. Pavyzdžiui, ar dalyvauja socialinėje partnerystėje, užtikrina lyčių lygybės principą, sudaro sąlygas tėvystę derinti su darbu, įdarbina socialiai remiamus asmenis.

Šis reikalavimas nebūtų taikomas mažos vertės pirkimams.

Paprastesnė mažų pirkimų tvarka

Išimčių ir pokyčių numatoma mažų pirkimų tvarkoje. Pirkimus įstaiga galės atlikti ir pati, tačiau pirmiausia turės aiškiai motyvuoti, kodėl nesinaudoja CPO. Pavyzdžiui, jeigu sugebės CPO įrodyti, kad savarankiškai mažos vertės reikiamas paslaugas ar produktus gali įsigyti pigiau, tuomet įstaiga pirkimą galės organizuotis savarankiškai. Taip pat, jeigu įrodys, kad CPO negali pasiūlyti tinkamų prekių/paslaugų.

Siūlymais numatoma nuo 3 tūkst. Eur iki 10 tūkst. Eur padidinti ribą, kuomet galima sudaryti žodinę sutartį bei skelbtu mažesnės apimties informaciją žodinės sutarties atveju.

Nuo 10 tūkst. Eur iki 30 tūkst. Eur padidinti ribą, kuomet galima neskelbti apie pirkimą, teikti mažesnės apimties informaciją apie rezultatus dalyviams.

Skaičiuojama, kad iš 5 mlrd. Eur pirkimų per metus, apie 4 mlrd. eurų sudaro didelės vertės pirkimai, tačiau jų dalis gana maža. Būtent apie 99 proc. visų pirkimų sudaro mažos vertės pirkimai, kurių suma sudaro 20 proc. visų pirkimų vertės. J. Šovienės teigimu, sumažinus reikalavimus mažos vertės pirkiniams, daugiau dėmesio būtų galima suteikti dideliems ir sudėtingiems pirkimams.

Viliamasi, kad tokia sistema daugiau galimybių piktnaudžiauti nesukurtų, nes pirmenybė vis tiek būtų teikiama pirkimams iš CPO, įstaigos turėtų aiškiai pagrįsti, kodėl neperka iš CPO, saugoti visus pirkimų dokumentus ir atidžiau juos planuoti.

Rinkos konsultacijos ir efektyvesnis ginčų nagrinėjimas

Siūlymuose taip pat numatyta įvesti privalomas rinkos konsultacijas, jei ankstesniame konkurse gautas tik vienas arba nė vieno pasiūlymo.

Taip pat numatytas efektyvesnis ginčų nagrinėjimas: ikisutartiniai ginčai dėl pirkimo sąlygų, reikalavimų, procedūrų būtų ikiteismine tvarka nagrinėjami VPT. Sprendimas priimamas per 20 dienų 3 asmenų VPT komisijos. Tik po VPT sprendimo gali būti teikiamas skundas teismui.

VPT ginčų nagrinėjimą apmokėtų patys ginčo dalyviai, o nagrinėjant ginčą teisme nebereikėtų papildomai kreiptis į VPT išvados.

Dabar siūlymai pateikiami viešai konsultacijai, tačiau tikimasi, kad nauja tvarka galėtų būti patvirtinta Seimo pavasario sesijoje, o įsigaliotų kitąmet.

Išsamiau su siūlomomis įstatymo pataisomis galite susipažinti čia.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.8889

Šimonytė: Vyriausybė kol kas nesvarstys parduotuvių atidarymo (97)

Premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad pirmadienio pasitarime Vyriausybė nesvarstys verslo...

Mokesčių lengvatų peržiūrai telkiama ekspertų grupė

Finansų ministerija kuria specialią ekspertų grupę, kuri išnagrinės ir pateiks Vyriausybei...

Per metus – 6 proc. daugiau įmonių: išradingumo pavadinimams nepritrūko (1)

Registrų centro duomenimis, 2020 m. Lietuvoje įregistruota beveik 13,4 tūkst. naujų juridinių...

„BaltCap“ perka didžiausią bilietų pardavėją Baltijos šalyse, valdančią „Bilietai.lt“

Didžiausio Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytojo „ BaltCap “ fondas „BaltCap...

Užimtumas EBPO šalyse trečiąjį 2020-ųjų ketvirtį nepasiekė ikikrizinio lygio

Užimtumas Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ( EBPO ) šalyse, antrąjį...

Top naujienos

Ekspertai: siekiant išvengti trečiosios bangos, reikia išlaikyti maksimalius ribojimus iki kovo pradžios pildoma (111)

Pirmadienį į Vyriausybės pasitarimą įvertinti epidemiologinės situacijos šalyje ir karantino...

Šimonytė: Vyriausybė kol kas nesvarstys parduotuvių bei grožio salonų atidarymo papildyta (97)

Premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad pirmadienio pasitarime Vyriausybė nesvarstys verslo...

Baltarusius treniruojantis lietuvis „laidoja Lietuvą“ ir moko protestuotojus: sėdėkit namuose (103)

Iš Panevėžio kilęs, didesnę karjeros dalį Baltarusijoje žaidęs ir Minske gyvenantis...

30 parų areštuotas Navalnas: nebijokite, išeikite į gatves prie policijos nuovados – šimtai žmonių (353)

Rusijos opozicionieriui Aleksejui Navalnui paskirta 30 dienų arešto. Apie tai praneša meduza.io.

Italų komentatoriai net užkimo: lietuvis paskutinę sekundę pataikė iš savo baudos aikštelės (22)

28-erių puolėjas Paulius Sorokas tapo vakaro žvaigžde Italijoje, nors jo atstovaujama Kječio...

COVID-19 pasiglemžė garsų Lietuvos mokslininką profesorių Baltrėną

Po sunkios kovos su COVID-19 liga mirė Lietuvos inžinierius aplinkosaugininkas, profesorius,...

PSO: pasauliui gresia „katastrofiškas moralinis žlugimas“ dėl vakcinų (322)

Pasaulis yra atsidūręs prie „katastrofiško moralinio žlugimo ribos“, jei turtingosios šalys...

Kosmetologė išvardijo, ką ir po ko tepti ant veido žiemą, kad oda būtų apsaugota nuo neigiamo išorės poveikio (1)

„Šaltojo sezono metu daugelis skundžiasi veido odos išsausėjimu – dehidratacija, sudirgimu,...

Iš tarnybos atleistas Lazdijų policijos komisariato tyrėjas: reikalavo kyšių iš prostitučių (14)

Vadovaujantis Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atlikto tarnybinio patikrinimo...