aA
Prezidentas Gitanas Nausėda viešai konsultacijai teikia siūlymus, kaip keisti viešųjų pirkimų tvarką. Numatoma sukurti naują centralizuotą perkančiųjų organizacijų (CPO) tinklą, kuriame būtų sektorinės, regioninės CPO, o šiuose skyriuose dirbtų kvalifikuoti ir atestuoti specialistai. Be to, būtų koreguojama mažų pirkimų tvarka. Skaičiuojama, kad sutvarkius dabar neefektyviai vykdomus pirkimus, būtų galima sutaupyti apie 0,5 mlrd. eurų per metus.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
© DELFI / Domantas Pipas

Dar rugsėjo mėnesį „Verslo žinioms“ prezidentas Gitanas Nausėda teigė, kad teiks įstatymo pataisas, kuriomis būtų siekiama centralizuoti viešuosius pirkimus, pažaboti praktiką pirkti iš vieno tiekėjo ir stiprinti Viešųjų pirkimų tarnybą.

„Norime skatinti centralizuotus viešuosius pirkimus. Dabar šis procesas išskaidytas, pirkimus skelbia darželiai, mokyklos, nedidelės bibliotekos ir kitos mažos perkančiosios organizacijos, neturinčios specialistų, kompetencijų, derybinių galių. Tai dažnai baigiasi per didele kaina“, – tuomet sakė prezidentas.

Dabar prezidentūra konsultacijoms pateikė siūlymą, kaip ši sistema turėtų keistis.

Didžiausias pokytis – centralizuotų perkančiųjų organizacijų steigimas

Prezidento Teisės grupės vadovė Jūratė Šovienė nurodė, kad šiuo metu apie 4 tūkstančius perkančiųjų organizacijų daro pirkimų už maždaug 5 mlrd. eurų kasmet. Tačiau dabartinė Centrinė perkančioji organizacija (CPO LT) neužtikrina perkančiųjų organizacijų poreikių. Teigiama, kad problemų kelia sudėtingos pirkimų procedūros, specifinių žinių ir patirties trūkumas, o dėl to pirkimai gali būti atliekami neefektyviai, už pirkinį sumokama daugiau nei kaina rinkoje. Pavyzdžiui, 2016 m. įvairios įstaigos pirko stacionarų kompiuterį - jo kaina skyrėsi 64 kartus; geriamojo vandens – 6 kartus, biuro popieriaus – 35 kartus.

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) per metus sugeba patikrinti tik 3 proc. visų pirkimų, o 80 proc. iš patikrintų būna su pažeidimais ar klaidomis.

J. Šovienės teigimu, sutvarkius neefektyviai daromus pirkimus, būtų galima sutaupyti apie 0,5 mlrd. Eur per metus.

Prezidentūra siūlo steigti centralizuotą perkančiųjų organizacijų (CPO) sistemą, kuomet savo CPO turėtų ministerijos, savivaldybės. Tai galėtų būti skyriai, padaliniai ar agentūros su kvalifikuotais darbuotojais, kuriuos atestuotų VPT. Šiuose skyriuose negalėtų dirbti politikai ar politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojai.

Kitaip tariant, pavyzdžiui, savivaldybėje būtų įkuriamas CPO skyrius, per jį būtų organizuojami visi pirkimai mokykloms, darželiams ir kitoms biudžetinėms įstaigoms. Universitetai pirkimus turėtų atlikti, tarkime, per CPO skyrių Švietimo ministerijoje, ligoninės – Sveikatos apsaugos ministerijoje.

J. Šovienė svarsto, kad daugiausia nepatenkinti nauja sistema gali būti tie, kurie pelnosi iš neefektyvios viešųjų pirkimų sistemos.

Skaičiuojama, kad būtų sukurtas aktyvus, maždaug 50 CPO tinklas. Dėl to ir VPT atlikti patikrinimus būtų paprasčiau.

Nausėda teikia siūlymus dėl viešųjų pirkimų: būtų kuriama nauja centralizuota sistema
© DELFI / Domantas Pipas

Perkančioji organizacija būtinai turėtų sudaryti sutartį su bent viena iš CPO, informuoti ją apie savo pirkimų planus ir poreikius.

Prie tokių tinklų turėtų jungtis visos biudžetinės įstaigoms. Tuo tarpu valstybės valdomos įmonės (VVĮ) ir savivaldybės valdomos įmonės (SVĮ) galėtų steigti savo grupės CPO, arba pavienės tokios įmonės galėtų rinktis – jungtis prie CPO ar pirkimus vykdyti atskirai.

Skatintų socialines ir aplinkosaugines iniciatyvas

Pakeitimais numatoma nuo 70 proc. iki 50 proc. sumažinti pirkimų dalį, kuomet taikomas tik mažiausios kainos kriterijus. Pranešama, kad taikant kainų ar sąnaudų ir kokybės kriterijų, privalomai turėtų būti taikomas bent vienas kriterijus iš jautrių socialinių sričių bei aktualių aplinkosaugos sričių.

Kaip patikslina J. Šovienė, būtų atsižvelgiama ar paslaugą/produktą parduodanti įmonė yra socialiai atsakinga. Pavyzdžiui, ar dalyvauja socialinėje partnerystėje, užtikrina lyčių lygybės principą, sudaro sąlygas tėvystę derinti su darbu, įdarbina socialiai remiamus asmenis.

Šis reikalavimas nebūtų taikomas mažos vertės pirkimams.

Paprastesnė mažų pirkimų tvarka

Išimčių ir pokyčių numatoma mažų pirkimų tvarkoje. Pirkimus įstaiga galės atlikti ir pati, tačiau pirmiausia turės aiškiai motyvuoti, kodėl nesinaudoja CPO. Pavyzdžiui, jeigu sugebės CPO įrodyti, kad savarankiškai mažos vertės reikiamas paslaugas ar produktus gali įsigyti pigiau, tuomet įstaiga pirkimą galės organizuotis savarankiškai. Taip pat, jeigu įrodys, kad CPO negali pasiūlyti tinkamų prekių/paslaugų.

Siūlymais numatoma nuo 3 tūkst. Eur iki 10 tūkst. Eur padidinti ribą, kuomet galima sudaryti žodinę sutartį bei skelbtu mažesnės apimties informaciją žodinės sutarties atveju.

Nuo 10 tūkst. Eur iki 30 tūkst. Eur padidinti ribą, kuomet galima neskelbti apie pirkimą, teikti mažesnės apimties informaciją apie rezultatus dalyviams.

Skaičiuojama, kad iš 5 mlrd. Eur pirkimų per metus, apie 4 mlrd. eurų sudaro didelės vertės pirkimai, tačiau jų dalis gana maža. Būtent apie 99 proc. visų pirkimų sudaro mažos vertės pirkimai, kurių suma sudaro 20 proc. visų pirkimų vertės. J. Šovienės teigimu, sumažinus reikalavimus mažos vertės pirkiniams, daugiau dėmesio būtų galima suteikti dideliems ir sudėtingiems pirkimams.

Viliamasi, kad tokia sistema daugiau galimybių piktnaudžiauti nesukurtų, nes pirmenybė vis tiek būtų teikiama pirkimams iš CPO, įstaigos turėtų aiškiai pagrįsti, kodėl neperka iš CPO, saugoti visus pirkimų dokumentus ir atidžiau juos planuoti.

Rinkos konsultacijos ir efektyvesnis ginčų nagrinėjimas

Siūlymuose taip pat numatyta įvesti privalomas rinkos konsultacijas, jei ankstesniame konkurse gautas tik vienas arba nė vieno pasiūlymo.

Taip pat numatytas efektyvesnis ginčų nagrinėjimas: ikisutartiniai ginčai dėl pirkimo sąlygų, reikalavimų, procedūrų būtų ikiteismine tvarka nagrinėjami VPT. Sprendimas priimamas per 20 dienų 3 asmenų VPT komisijos. Tik po VPT sprendimo gali būti teikiamas skundas teismui.

VPT ginčų nagrinėjimą apmokėtų patys ginčo dalyviai, o nagrinėjant ginčą teisme nebereikėtų papildomai kreiptis į VPT išvados.

Dabar siūlymai pateikiami viešai konsultacijai, tačiau tikimasi, kad nauja tvarka galėtų būti patvirtinta Seimo pavasario sesijoje, o įsigaliotų kitąmet.

Išsamiau su siūlomomis įstatymo pataisomis galite susipažinti čia.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
2.8889

Dubnikovas nepalaiko PVM mažinimo idėjos: surinktus mokesčius turėtume panaudoti investicijoms į žaliąjį kursą

Šalyje tebesitęsiant svarstymams dėl galimybės bent jau laikinai sumažinti pridėtinės vertės...

Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro įrenginius už 30 mln. eurų statys „Conresta“

Vilniaus kogeneracinės jėgainės biokuro deginimo įrenginius už 30 mln. eurų (be PVM) įrengs...

Majauskas: dėl mažesnio PVM šildymui biudžetas netektų 17 mln. eurų (19)

Sumažinus lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) tarifą šildymui nuo 9 iki 5 proc....

Leontjeva – apie Lietuvos konfliktą su Kinija: griūtis nebus greita, bet gali būti palaipsnė (8)

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ( LLRI ) prezidentė Elena Leontjeva teigia, jog Lietuva dėl...

Nausėda: PPO procedūros dėl Kinijos bus ilgos, bet duos svarbių atsakymų

Pasaulio prekybos organizacijos ( PPO ) procedūros vertinant neoficialias Kinijos ekonomines...

Top naujienos

Dramatiškas Kinijos augimas gali virsti siaubingomis pasaulio kančiomis: niekas nenorėjo girdėti siunčiamos žinutės (14)

Gana vieningai sutariama, kad ekonomikos augimas – viena iš pagrindinių pasaulinių emisijų (ir...

Nausėda skėlė valdantiesiems: tai kaip nabašnyko pašlakstymas žaliąja arbata ragina per labai trumpą laiką pakeisti pandemijos valdymą (250)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad kompensacijų mechanizmas už išaugusias komunalines...

Lavrovas: JAV atsakymas į svarbiausią punktą – neigiamas ką daryti toliau, spręs Putinas (51)

Rusijos užsienio reikalų ministras pakomentavo JAV atsakymą į Maskvos reikalaujamas saugumo...

Šarūno Barto dukterį pražudęs politiko Kęstučio Daukšio sūnus pasirodė teisme: posėdyje pirmiausiai aptartas vienas klausimas pildoma (3)

Praėjusių metų pavasarį Delfi pranešė apie skaudžią nelaimę kino režisieriaus Šarūno...

Andriukaitis ragina atšaukti galimybių pasą ir neįvesti karantino (13)

Lietuvoje kasdien fiksuojant rekordinius susirgimų koronavirusu atvejus, buvęs sveikatos apsaugos...

Leontjeva – apie Lietuvos konfliktą su Kinija: griūtis nebus greita, bet gali būti palaipsnė (8)

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ( LLRI ) prezidentė Elena Leontjeva teigia, jog Lietuva dėl...

Majauskas: dėl mažesnio PVM šildymui biudžetas netektų 17 mln. eurų (19)

Sumažinus lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) tarifą šildymui nuo 9 iki 5 proc....

Iš papuošalų kūrėjos Marijos Šalaševičienės ir jos vyro naktį pavogtas BMW automobilis: žmogus tiesiog įsėdo ir nuvažiavo (18)

Iš papuošalų kūrėjos Marijos Šalaševičienės ir jos vyro Tomo šiąnakt buvo pavogtas BMW...

Amerikiečiams – Kinijos įspėjimas dėl Ukrainos (252)

Kinijos diplomatijos vadovas ketvirtadienį per pokalbį telefonu su JAV valstybės sekretoriumi...

D+Saulius Čaplinskas

Dvejojantiems: štai paaiškinimas, kodėl reikalinga trečia COVID-19 skiepo dozė

Šiuo metu daugeliui žmonių vienas labiausiai rūpimų ir dažniausiai užduodamų klausimų, ar...