„PPO procedūros yra pakankamai ilgos, kaip žinote, ir galbūt tai būtų pretekstas apskritai apsvarstyti, ką reiškia nekonvencinės atakos, kurios politizuoja ekonominę vienos valstybės agresiją prieš kitą valstybę, ar jos yra priimtinos dabartiniame pasaulyje, ir, svarbiausia, ar jos atitinka Pasaulio prekybos organizacijos taisykles“, – žurnalistams Marijampolėje ketvirtadienį sakė G. Nausėda.

„Tokie atsakymai, jie suteiktų daugiau aiškumo ir galbūt taptų gera atsvara, paspirtimi žvelgiant į ateitį“, – pridūrė jis.

Pasak G. Nausėdos, iš ES institucijų šiuo metu Lietuva sulaukia daug pagalbos tiek bendraujant su Kinijos valdžia, tiek apskritai keliant probleminius klausimus. Prezidentas priminė Kinijos veiksmus šią savaitę aptaręs su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

„Jie tikrai yra pasirengę visais instrumentais, kurie yra prieinami Europos Komisijai, įtakoti šį, dabartinį procesą, kurį mes turime pabaigti, kad deeskalacija būtų pasiekta ir mūsų verslas nepatirtų nuostolių“, – sakė šalies vadovas.

Europos Sąjunga ketvirtadienį kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją (PPO) dėl Kinijos prekybos praktikos, kurią Bendrija laiko diskriminuojančia Lietuvą dėl Vilniaus pozicijos Taivano atžvilgiu. ES prašyme konsultacijoms pabrėžiama, kad Kinijos taikomi ribojimai pažeidžia PPO teisės normas, reglamentuojančias prekybą prekėmis ir paslaugomis

Lietuvos ir Kinijos santykiai pašlijo Vilniui leidus šalyje veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.

Pernai lapkritį Pekinas oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių. Diplomatiniam konfliktui vystantis Lietuvos verslininkai pranešė patyrę įvairių prekybos su Kinija apribojimų. Šalies politikai juos pavadino nepaskelbtomis sankcijomis.

Kreipdamasi į PPO Europos Sąjunga išreiškė palaikymą Lietuvos verslo lyderių ir pareigūnų skundams, kad dėl šio ginčo Kinija blokuoja importą iš Lietuvos ir imasi kitokių ekonominių suvaržymų. Palaikymą Lietuvai ir ES ginče reiškia ir Jungtinės Valstijos.

Vis dėlto PPO arbitražas yra lėtas procesas, kurio rezultatų gali teikti laukti ne vienus metus.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)