aA
Jei spalį vykusi pirmoji Europos vadovų taryba (EVT), galima sakyti, buvo lengvas apšilimas prezidentui Gitanui Nausėdai, tai antroji, vykstanti ketvirtadienį-penktadienį, bus rimtesnis išbandymas atstovaujant Lietuvos interesus ir kartu ieškant kompromisų dėl tokių klausimų, kaip ES daugiametė finansinė perspektyva (DFP) ar sankcijos Rusijai.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
© DELFI / Andrius Ufartas

Žalioji ambicija – liks tik ambicija?

EVT prasidėjo ketvirtadienį 15 val. nuo susitikimo su Europos Parlamento vadovu Davidu Sassoli. Po to planuota patvirtinti išvadas dėl Europos ateities konferencijos – Europarlamento ir Europos Komisijos dviejų metų iniciatyvos, kurioje bus tariamasi dėl ES ateities įstatimdavystės ir sutarčių.

Toliau seks sunkesnis klausimas – sutarimo, kad ES taptų 2050 m. klimatui neutrali.

„Privalome pripažinti, kad tai reikalaus visų valstybių narių pastangų“, – laiške ES valstybių vadovams rašė naujasis EVT pirmininkas Charlesas Michelis, kuriam ši EVT yra pirmoji.

Vis dėlto ne visos šalys linkusios „stengtis“ – didžiausia kliūtimi naujosios ES vadovybės ambicingai žaliajai iniciatyvai gali tapti Lenkija ir kelios kitos Rytų Europos valstybės, smarkiai priklausomos nuo anglies naudojimo. Lietuva irgi nėra viena iš ambicingojo „žaliojo susitarimo“ vėliavnešių. Vilnius pasisako už didesnį dėmesį ekologijai, bet kartu tam tikrus finansinius mechanizmus pereinamajam laikotarpiui. Papildomų pinigų tikisi ir lenkai.

Biudžetas – netinka niekam

Būtent pinigai arba DFP (2021-2027 m. ES biudžetas) ir bus didžiausių diskusijų per ES lyderių vakarienę, kuri dėl to tikėtina užsitęs iki išnaktų. Gruodžio pradžioje ES pirmininkaujanti Suomija pristatė savo pasiūlymą dėl DFP ir juo neliko sužavėta nei viena šalis. Suomijos pasiūlymas numato, kad ES septynerių metų biudžetas sieks 1,07 proc. nuo bendrųjų nacionalinių pajamų (BNP), t.y. 1,087 trln. eurų. Tai mažesnis biudžetas nei siūlė Europos Komisija (1,114 proc. (t.y. apie 47 mlrd. eurų didesnį biudžetą), Europos Parlamentas – 1,3 proc.

Lietuva pasisako už didesnį biudžetą, tačiau turtingosios ir didžiausią dalį į ES biudžeto sunešančios valstybės Olandija, Švedija, Austrija, Danija ar Vokietija norėtų apsiriboti tik 1 proc. nuo BNP.

„Bet kuriuo atveju reikia kompromiso ieškoti, nes finansinis pyragas nėra toks didelis, koks buvo“, – ketvirtadienį po pietų atvykęs į Briuselyje vykstančią EVT kalbėjo prezidentas.

Be to, Lietuvai labiausia kliūna 3 DFP aspektai. Pagal suomių pasiūlymą, konkrečiai Lietuvai parama per Sanglaudos politiką mažėtų 27 proc. arba daugiau nei 2 mlrd. eurų – iki 5,37 mlrd. eurų.

„Mano nuomone, Sanglaudos fondo toks drąstiškas nurėžimas yra nesavalaikis ir nesąžiningas“, – kalbėjo prezidentas Gitanas Nausėda.

Lietuvos taip pat netenkina tiesioginių išmokų konvergencijos tempai. T.y. pagal projektą, Lietuvos žemdirbiai ir toliau gaus mažesnes išmokas, nei jų kolegos Vakaruose. Šiuo metu už hektarą lietuviai gauna 176 eurus, o ES išmokų vidurkis – 266 eurai, nors panaikinti šį atotrūkį žadėta jau seniai ir ne kartą. Būtent dėl to ketvirtadienį į EVT atvyksiančius šalių vadovus pasitiko Lietuvos, Lenkijos ir kitų šalių protestuojantys žemdirbiai.

Ketvirtadienį ryte su protestuotojais sustojo susitikti ir prezidentas G. Nausėda. Jis teigė remiantis šiuos reikalavimus ir dar kartą pakartos juos per EVT.

„Kaip Lietuvoje, taip ir Europoje, pažadai privalo būti vykdomi“, – teigė jis keliems dešimtims protestuotojų. Jis pridūrė, kad Lietuva sieks, jog iki 2027 m. išmokos būtų prilygintos ES vidurkiui: „Mes turbūt nepretenduojame į Maltos ar Kipro išmokas, mums užteks ir vidurkio.“

Kalbant apie pažadus, Lietuvos netenkina ir skiriama suma Ignalinos atominės elektrinės uždarymui, kurį ES žadėjo finansuoti. 2021-2027 m. Ignalinos atominės elektrinės uždarymui skiriama, tiek kiek numatė Komisija – 490 mln. eurų (t.y. tik 70 proc. to, ko prašė Lietuva). Europos Parlamentas dar ankstesnėje kadencijoje pritarė šiai sričiai skirti 780 mln. eurų.

Ne tik Lietuva, bet galima sakyti visos ES šalys bei kiti veikėjai yra nepatenkinti suomių pasiūlymu. Todėl tikėtina, kad konkretesni sprendimai dėl DFP nuskels į kitus metus.

Sankcijos Rusijai – būti ar nebūti?

Ilgos vakarienės metu taip pat planuojama aptarti užsienio politiką, be kitų klausimų Lietuvai labai svarbų sankcijų Rusijai klausimą. Oficialiai tai vadinasi: „Kanclerė Angela Merkel ir prezidentas Emmanuelis Macronas informuos vadovus apie Minsko susitarimų įgyvendinimą po gruodžio 9 d. Normandijos formato susitikimo Paryžiuje.“

Kaip žinia, susitikime, kuriame dalyvavo du minėti lyderiai ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis bei Rusijos vadovas Vladimiras Putinas, didelių lūžių siekiant taikos Ukrainos rytuose neįvyko.

„Tai buvo pirmasis žingsnis į priekį, – kalbėjo apie derybas Paryžiuje G. Nausėda. – Bet manau, kad reikia didesnio bendradarbiavimo iš Rusijos pusės siekiant rezultatų. Dabar matome, kad nuolaidos padarytos iš Ukrainos pusės.“

Vis dėlto kalbos apie Vokietijos ir kitų Rusijai simpatizuojančių šalių norą sušvelninti ar net panaikinti sankcijas dėl agresijos prieš Ukrainą, netyla jau seniai.

„Sankcijos turi būti pratęstos, nes Rusiją motyvuoti įgyvendinti visus pažadus, kurie buvo pasiekti pirmajame derybų etape“, – pridūrė prezidentas.

Penktadienio ryte, 10 val. ES vadovai vėl rinksis į EVT. Antrąją susitikimo dieną planuojama aptarti padėtį ekonominėje ir monetarinėje sąjungoje, „Brexitą“ ir pasirengimą deryboms dėl būsimų ES ir Jungtinės Karalystės santykių po jos išstojimo iš ES bei pratęsti derybininko mandatą Micheliui Barnier.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(59 žmonės įvertino)
3.5763

„LG Cargo“ atideda krovinių vagonų įsigijimo planus (1)

Valstybės valdomų „Lietuvos geležinkelių“ antrinė įmonė „ LG Cargo “ nebetęs neviešai...

Dėl koronaviruso protrūkio „Ikea“ laikinai uždaro pusę savo parduotuvių Kinijoje

Švedijos baldų prekybos milžinė „Ikea“ paskelbė laikinai uždaranti pusę iš 30 savo...

Alkoholio „paštomatų“ veiklą pradėjęs verslininkas: nauji draudimai gali prieštarauti Konstitucijai (75)

Vyriausybei pritarus siūlymui sugriežtinti vadinamųjų alkoholio „paštomatų“ veiklą –...

Jau žinoma, kas įsikurs vietoje neseniai užsidariusio „Trasalio“ (16)

Vietoje Trakuose veikusio komplekso „ Trasalis “ duris atvers reabilitacijos ir slaugos centras...

Vyriausybė nori griežtinti elektroninių cigarečių prieinamumą (8)

Lietuvoje populiarėjant elektroninėms cigaretėms, Vyriausybė palaikė Seime svarstomas...

Top naujienos

Pateikė siūlymą – įvesti mokestį nerenovuotų namų gyventojams (470)

Daugiabučių namų modernizavimą galėtų paskatinti naujas mokestis, svarsto aplinkos viceministras...

Reto skambumo antausis: „Monaco“ iš „Ryto“ ambicijų paliko šlapią vietą (387)

Vilniaus „Ryto“ komanda gavo vieną iš skaudesnių pamokų per visą savo dalyvavimo Europos...

Tomas Vaitelė

Kuo toliau – tuo liūdniau: kodėl „Grammius” šiemet susiglemžė depresuota paauglė (6)

Nuo 1985 metų muzika darėsi vis liūdnesnė. Tokias išvadas pateikė Kalifornijos universitete...

Ginekologė papasakojo, ką tenka pamatyti kabinete: tokiais momentais išties nusvyra rankos (83)

Gydytoja akušerė ginekologė Viktorija Ežerskienė sako, kad savo praktikoje turėjo keletą...

Egipto viešbutyje su administracija barėsi 3 dienas – suviliota nuotraukų šeima gavo kitą realybę (16)

Keliavome su šeima į Egiptą. Iš viešbučio, deja, parsivežėme ne pačius geriausius įspūdžius.

Atostogos privačiose salose prieinamos ne tik pasaulio įžymybėms: tai sau leidžia ir lietuviai (7)

Johnny Deppas privačią salą turi Bahamose , Leonardas DiCaprio – Belize, o Ricky Martinas –...

Užkalnis. Melagių ir apgavikų šaliai – tokia ir valdžia (329)

Žmonės gauna valdžią tokią, kokios nusipelnė, pasakyta šimtą tūkstančių kartų. Niekada tai...

Naujosios Europos Centrinio Banko vadovės siekis – sužavėti vokiečius (4)

Nuo tos dienos, kai prieš tris mėnesius Christina Lagarde persikraustė į Frankfurtą, kaip Europos...

Moteris pateikė priežastį, kodėl nusprendė neturėti vaikų: tai patiks ne visiems (158)

Tikiuosi, kad žmonės, kurie kankinasi dėl plastiko pertekliaus ir priklausomybės nuo iškastinio...