aA
Visuomenės, verslo ir politikų dėmesį sukaustęs darbo grupės paruoštas Darbo kodeksas ir kiti su darbo santykiais ir socialine apsauga susiję įstatymų pakeitimai ir toliau kaitina aistras.
Tomas Davulis
Tomas Davulis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pirmadienį, balandžio 13 d., į viešbutyje „Karolina“ vykusią konferenciją apie darbo santykių reguliavimą Europos šalyse ir profesinių sąjungų vaidmenį iškviestas projekto „Darbo santykių ir valstybinio socialinio draudimo teisinio-administracinio modelio sukūrimas“ vadovas Tomas Davulis pateko į aršiai nusiteikusių profsąjungų atstovų rankas. „Kodėl kalate mane prie kryžiaus?“, - ne kartą renginyje pakartojo jis.

Pristačiusiam savo poziciją dėl naujų darbo santykių pakeitimų ir tvirtinęs, kad jo vadovaujamos komandos pasiūlyti Darbo kodekso pakeitimai kartu gerina darbuotojų sąlygas, T. Davuliui teko atsakyti į diskusijas keliančius profsąjungų atstovų klausimus.

Vieni išreiškė nepasitenkinimą, kad į naujo modelio kūrimą nebuvo įtrauktos profesinės sąjungos, kiti – klausė, kas nusprendė, kas sudarys darbo grupę.

„Mintis tokia, kad užsakė valstybė ir užsakė tuos, iš kurių tikisi objektyvaus įvertinimo. Tai ir yra mintis, kad būtų galima pateikti kodekso projektą, kuris balansuotų tarp abiejų pusių interesų. Kad būtų ne į vieną ar kitą pusę pakrypęs namelis, bet toks, kaip būna su kompromisais, kad nėra patenkintų kompromisu, nes jis vieniems ir kitiems nepatinka“, – kalbėjo Vilniaus universiteto profesorius.

T. Davulio manymu, labai gerai, kad darbo grupę sudarė tik mokslininkai: „Tai projektas, kuriame bandome eliminuoti interesų grupių įtaką ir mes sprendžiame problemas pagal tai, ką matome teismų praktikoje. Teismų praktika, kai kuriais atvejais yra pažengusi blogai, yra normos, kurios netinkamos“.

Vis dėlto profesinių sąjungų atstovų tokie atsakymai neįtikino. Manydami, kad pagal naujus pasiūlymus darbo santykių teisiniame reguliavime nebelieka darbuotojo, kaip silpnosios pusės, principo, jie ir toliau T. Davuliui mėtė pastebėjimus.

Konferencijos dalyviams užkliuvo ir pasiūlyme pateiktas poilsio laiko apibūdinimas bei viršvalandžiai. Profesinės sąjungos jau seniau buvo pateikę susirūpinimą dėl vietoje bendros poilsio dienos sekmadienio, o esant 5 dienų darbo savaitei – šeštadienio ir sekmadienio (iš eilės dvi darbo sienos) pateiktos naujos formuluotės, kad „Poilsio diena – diena, kai nedirbama pagal darbo laiko režimą“. Susirūpinta, kad didesnis leistinų viršvalandžių laikas gali dar labiau paskatinti emigraciją.

„Norite pasakyti, kad ten (emigracijos kryptys – red.) 72 val. nėra maksimumas? Poilsio laikai ir pas mūsų kaimynus yra skirtingai. Apskritai rekordininkai yra britai, gi į Britaniją nebėga lietuviai, kad gautų blogesnes sąlygas“, – į klausimą atsakė T. Davulis.

Naujo Darbo kodekso kūrėjas pateko į žaibų sūkurį
© I. Kuzo nuotr.

Pasak profesoriaus, dabartinis viršvalandžių reguliavimas lemia tai, kad visi viršvalandžius dirba, o niekas už juos neapmoka: „Mano mintis – padaryti viršvalandžius mokamais. Tam reikėtų numatyti atsakomybę ir pareigas, bet realias, o ne tokias kaip dabar, kai darbo žiniaraštyje visi dirba po 8 valandas ir užpildo viską kompiuteris“.

Savo pristatyme T. Davulis teigė, kad jaunimas pritaria kodekso pakeitimas, tačiau profsąjungų atstovai pabrėžė, kad jų tarpe taip pat yra jaunimo, kurie yra taip pat sunerimę.

Sulaukė darbo grupės vadovas iš profesinių sąjungų atstovų klausimo ir dėl nėščių moterų ir mamų teisių. Pasiūlymuose pateikta, kad vietoj šiuo metu galiojančių trejų metų, kai turi būti saugoma darbo vieta, liktų vos 4 mėnesiai.

„Šiuo atveju situacija brėžiama tokiu būdu – moteris, jeigu tampa nėščia, nuo pažymos pateikimo įgauna teisę reikalauti motinystės ir gimdymo atostogų tam tikram laikotarpiui, trumpalaikė sutartis gali būti ir dabar nutraukta, neterminuota – negali. Bet problema, kad tokių apsauginių nuostatų joks tarptautinis dokumentas nenumato, jis tiesiog pasako, kad mums reikalinga apsaugoti asmenį nuo diskriminacijos atleidimo iš darbo. Ką mes norime padaryti – išplėsti dirbančios moters apsaugą ir uždėti apsaugą moteriai, esančiai tikslinėse atostogose. Tikslinėse atostogose bet koks atleidimas iš darbo yra draudžiamas, o moteriai apsauga nuo darbo sutarties nutraukimo yra praplečiama, kad mes orientuojamės ne į jos atostogų faktą, o vaiko amžių – kol vaikui 4 mėnesiai jos atleisti negalima“, – komentaro į klausimą sulaukė konferencijos dalyviai.

Darbo grupės pasiūlymams daug pritarimo nerodantiems profesinių sąjungų atstovams T. Davulis pabrėžė, kad naujoji tvarka kuriama darbo vietoms kurti, o ne jas naikinti.

„Jei klausiame, kas trukdo (darbo vietas kurti – red.), tai gal klauskime tų vietų kūrėjų. Jų interesai suprantami, kaip ir jūsų interesai, tačiau bendras interesas – sąlyčio taškas vis vien kažkoks būtų“, – pridėjo jis.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Ekspertai: bankrotų bus, bet esame turtingesni ir geriau pasiruošę nei per ankstesnę krizę (1)

Nedaug vadovų susidūrė ir žino, kaip veikti didžiulės ir staigios infliacijos sąlygomis. Kokie...

Teismas nutarė nepriimti „Inter RAO Lietuvos“ skundo FNTT dėl jai skirtų sankcijų

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) penktadienį nutarė nepriimti Rusijos energetikos...

Pajūrio verslininkai įvertino vasaros pradžią: kainų augimas 20 proc. dar nepasiekė (1)

Po vėsokos gegužės atėjęs saulėtas birželis pradžiugino Palangos verslininkus. Tiesa, Palangos...

Atsistatydino „Epso-G“ valdybos narys Abazorius

Valstybės valdomos energetikos grupės „ Epso-G “ valdybos narys Ramūnas Abazorius atsistatydino...

Top naujienos

Landsbergis – apie jam suteiktą statusą: Lietuva galų gale susitvarkė (8)

Seimas ketvirtadienį galutinai pritarė valstybės vadovo statuso suteikimui Aukščiausiosios...

Ukrainos turizmo atstovė: kol kas sunkiai įsivaizduoju ukrainiečius ir rusus viename viešbutyje

Karas Ukrainoje tapo dar vienu žiauriu smūgiu po pandemijos mėginančiam atsitiesti šios šalies...

Šaltasis frontas išstums tropinį orą iš Lietuvos: liūčių išvengs tik viena Lietuvos dalis

Šeštadienį per Lietuvą lėtai slinks šaltasis atmosferos frontas, kuris jau išstums karštą...

JAV žvalgyba praneša: Putinas vis dar nori užimti didžiąją dalį Ukrainos (3)

JAV žvalgyba mano, jos Rusijos vadovo artimiausio metu tikslas – sustiprinti pozicijas Donbase...

Delfi PliusVytenis Miškinis

Po košmariškos mirties – netikėta atomazga: dalis žmogaus suvalgyta, o kaltų nėra

Po beveik metus trukusio tyrimo dėl kraupios vyro mirties Šalčininkų rajone, Šaulių kaime,...

Festivalyje Lenkijoje kilo milžiniška audra: raginama nepanikuoti, evakuojami tūkstančiai žmonių, tarp jų – begalė lietuvių

Penktadienio vakarą Gdynioje vykstančio festivalio „ Open'er “ erdvę užklupo didžiulė...

Puolimo akcentais suabejojęs Maksvytis: kritiniu momentu galima pasitikėti Brazdeikiu

Ketvirtame kėlinyje dviženkliu skirtumu atsilikusi Lietuvos krepšinio rinktinė grėsmingai krypo...

Delfi PliusGintarė Bakūnaitė

Lietuvė emigrantė eidama į darbą dingo lyg į vandenį: žudikas aukos kūną furgone vežė per visą Europą

2011 metų rugpjūtį Didžiojoje Britanijoje netikėtai dingusios lietuvės Vitalijos istorija...

Pavyzdinės lietuvių serijos vos nesugadino Eurolygos žvaigždės siautulys Bulgarijoje (2)

Lietuvos krepšinio rinktinė toliau žygiuoja be kluptelėjimų pirmame pasaulio čempionato atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos naikintuvai apšaudė Gyvatės salą uždraustomis bombomis (1)

Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus ketvirtadienį pareiškė, kad padėtis...