Būtų naudinga visiems

Bendrovė „Detonas“ sprogmenis Lietuvoje gamina jau daugiau nei 60 metų, o sprogdinimus, dažniausiai, Pakruojo ir Akmenės karjeruose, vykdo kone kasdien.

„Sprogmenys skamba galbūt grėsmingai, tačiau mūsų naudojami sprogmenys pagrinde yra naudojami karjeruose, uolienų smulkinimo darbuose“, – pasakojo AB „Detonas“ komercijos vadovas Dovydas Šiaučiūnas.

Valstybė šiai gamyklai kelia naujus tikslus. Siekiama, kad sprogmenis gaminanti bendrovė taptų Lietuvos gynybos ir karinės pramonės dalimi.

„Vietos gynybos pramonės stiprinimas šiandien yra tikslas ne tik Lietuvoje, bet tai yra ir Europos Sąjungos politika. Mes puikiai matome, kokie apribojimai kyla tiek padedant Ukrainai, tiek stiprinant mūsų pačių saugumą“, – teigė Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.

Gitanas Nausėda

Anot „Detono“ direktoriaus, bendrovė tikisi įsilieti į krašto apsaugos sistemą ir tiekti jai sprogmenis, tačiau gamybos plėtrai reikia daugiau investicijų, turėtų plėstis ir infrastruktūra.

„Šiandien dienai gaminame sprogmenį, kuris, pagal pavojingumo lygį, yra labai panašus arba labai analogiškas karinei pramonei, tai bandome ieškoti būdų arba galimybių, pagaminti arba ištobulinti gaminį taip, kad jis būtų dvigubos paskirties“, – pasakojo bendrovės direktorius Vaidas Zubavičius.

Kad įmonės plėtra būtų naudinga visiems, įsitikinęs ir rajono meras.

„Jei įmonė plėstųsi ir darytų kažkokią kitą veiklą, galbūt ir papildomos darbo vietos atsirastų, galbūt įmonės veikloje atsirastų papildomi mokesčiai, kurie kristų į rajono biudžetą“, – svarstė Pakruojo rajono meras Saulius Margis.

Saulius Margis

Gali būti naudingi ne tik Lietuvai

Sprogmenų gamykloje apsilankęs prezidentas pateikė pavyzdžių, kaip „Detono“ veikla galėtų padėti ir Ukrainos atstatymui.

„Ukrainoje tokių pastatų yra labai daug. Tiesiog reikia padėti pašalinti nuo žemės paviršiaus tuos pastatus, kurie yra beviltiški ir atstatyti jų nebeįmanoma“, – teigė G. Nausėda.

Anot „Detono“ vadovų, esant poreikiui, įmonė tikrai gali padėti Ukrainai. Tam, iš esmės, esą nieko netrūksta.

„Mes esame pasirengę visada, kadangi mūsų gretutinė veikla prie uolienų sproginimo karjeruose yra tai, kad mes griauname įvairios paskirties statinius ar pastatus“, – pasakojo D. Šiaučiūnas.

„Detonas“

„Iš teorinės pusės, mes ir šiandien galėtumėme. Resursų turime, pajėgumai mūsų gamyklos tikrai dideli – mes galime tai padaryti ir dabar, jeigu tik esame kažkur naudingi“, – teigė bendrovės direktorius V. Zubavičius.

Kada tiksliai „Detonas“ galėtų įsilieti į Lietuvos gynybą – dar neaišku. Kol kas gamykloje dar tik kuriamos naujos sprogmenų technologijos.

Visą reportažą rasite LNK portale:

.