Turint valdžios užtarimą, pasirodo, galima net ūkiniame pastate, viduryje gyvenvietės, įrengti fabriką. Europos Sąjungos valstybėje toks įvykis būtų neįmanomas, bet tik ne Lietuvoje. Neapsikentę fabriko kaimynystės, Rumšiškių gyventojai pagalbos prašo net prezidento.
Kinija, koldūnai
© Corbis/Scanpix
Gyvenvietėje iškilo fabrikas

Vyriausybę, Prezidentūrą ir Seimo Antikorupcijos komisiją pasiekė 8 Rumšiškėse gyvenančių šeimų skundas. Žmonės tvirtina, kad prieš kelerius metus prarado ramybę, kai kaimynai namų valdoje išplėtė koldūnų ir kitų šaldytų maisto produktų gamybą. „Lietuvoje įstatymai taikomi visiems be išlygų, o Rumšiškėse galioja sava tvarka ir savi įstatymai“, – neabejoja vienas skundą pasirašiusiųjų Arvydas Valiukonis.

Jis, kaip ir kiti kaimynai, kurių sklypai ribojasi su „D.Gelombickienės ir partnerių“ koldūnų fabriku, mina Kaišiadorių rajono valdžios slenksčius, bet šioji, atrodo, kone kryžiumi guldama gina bendrovę.

Susirūpino vaikų saugumu

Jono ir Danutės Gelombickų šeima dar 1992 metais ūkiniame pastate įrengė koldūnų fabriką. Žemės įstatymas kategoriškai draudžia gamybinę veiklą namų valdoje. Nuo 2005 m. įmonė buvo gerokai išplėsta. Šiuo metu joje dirba apie 60 žmonių. „Iš gamybos nuolat sklinda kvapas, fabriko darbuotojai važiuoja į darbą ir atgal, vaikams darosi nesaugu eiti į mokyklą, nes siauros gatvelės, nėra nė šaligatvių“ , – skundėsi kitas Gelombickų kaimynas Kęstutis Vaicekauskas.

Greta gyvenančiam Regimantui Vaičiuliui irgi kyla įtarimų, kad Kaišiadorių valdžia dangsto gyvenvietėje įkurtą bendrovę. „Kai kas nors iš valdžios atvyksta pagal mūsų skundą, tai pirmiausia priekaištauja tiems, kurie pasiskundė, – pasakojo R.Vaičiulis. – Vakarais nuo įmonės sklinda triukšmas, o sklype kartais aptinkame pastipusių žiurkių“.

Baudų ir teismų lavina

Kauno apskrities teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento direktorius Eugenijus Sklenys Rumšiškėse susiklosčiusią situaciją pavadino vienu žodžiu: „Nonsensas“.

„Jonui Gelombickui ne kartą skyrėme baudas, su trim ieškiniais kreipėmės į teismus ir laukiame jų verdikto, – sakė E.Sklenys. – Tiesą sakant, su tokiu atveju man dar nėra tekę susidurti“.

Kauno apskrities administracija prašo teismų panaikinti Kaišiadorių rajono savivaldybės išduotą statybos leidimą, taip pat nubausti verslininkus už tai, kad jie ne pagal paskirtį naudoja statinius. Pasak E.Sklenio, sklypo užstatymo tankis statiniais gerokai viršija normą. Koldūnų fabrikėlio savininkai jį esą užstatė apie 52 proc., nors užstatymo tankis neturėtų viršyti 17 proc.

Fabrikėlio iškelti nežada

Aplinkinių gyventojų nepasitenkinimą sukėlę verslininkai atsisakė planų koldūnus gaminti kitur, nors anksčiau kalbėjo turį sklypų Rumšiškių pakraštyje. Esą gavę Europos Sąjungos paramą, visą gamybą jie ten ir iškels. Praėjus trejiems metams nuo paskutinio pokalbio su žurnalistais, Gelombickai kalba jau visiškai kitaip. „Atlikome poveikio aplinkai studiją ir gamybos tikrai niekur neiškelsime“, – sakė Danutė Gelombickienė.

„Valstiečių laikraščiui“ atvykus prie Gelombickų namų, juose virė darbas. Kieme stovėjo dvi sunkiasvorės mašinos, o šalia - dar 10 automobilių. Jonas ir Danutė Gelombickai tikino, esą fabrikas niekam netrukdo. „Jame dirba vienišos mamos, auginančios vaikus“, – sakė D.Gelombickienė. Pasak šeimos, kaimynai tiesiog siekia sužlugdyti jų verslą.

Nulinė sanitarinės apsaugos zona

Kaimynams fabrikas iš pradžių netrukdė. Žmonės pradėjo piktintis, kai išsiplėtė gamybos apimtys. Gyventojai stebisi, kad Kauno visuomenės sveikatos centras dėl nesuprantamų priežasčių fabrikui protokolu patvirtino siūlomą nulinę sanitarinės apsaugos zoną, nors tokios įmonės paprastai įpareigotos laikytis bent jau 50 metrų apsaugos zonos.

Sveikatos specialistų nutarimą žmonės apskundė Kauno apygardos administraciniam teismui. Jo sprendimas buvo palankus gyventojams. Užuot ištaisę situaciją, higienistai teismo sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui. „Kodėl jie taip užstoja bendrovę, manau, galima nesunkiai atspėti“, – sakė A.Valiukonis.

Bendrovė turi gynėjų

„Valstiečių laikraščiui“ pradėjus domėtis istorija Rumšiškėse, atsirado dar vienas fabriko gynėjas. Bendrovės akcininku prisistatęs Stanislovas Abromavičius itin rūpinosi įmonės reikalais. Jis nenorėjo, kad straipsnis išvystų dienos šviesą. „Valstiečių laikraščiui“ jis tikino turįs keletą procentų šio fabriko akcijų ir neslėpė, jog yra suinteresuotas jo veikla.

Anksčiau S.Abromavičius dirbo Valstybinėje mokesčių inspekcijoje. Kai statybų priežiūros specialistai J.Gelombickui skyrė baudą, S.Abromavičius, lyg koks advokatas, pats ėjo aiškintis į valstybės instituciją. Be kita ko, prieš tris savaites Kaišiadorių savivaldybei pradėjus vienos gatvelės, esančios prie Valiukonių namo ir vedančios į niekur, paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą, rajono politikai rėmėsi ne tik neaišku kaip surinktais gyventojų parašais, bet ir S.Abromavičiaus straipsniu vietos spaudoje. Jis buvo prisegtas prie Kaišiadorių rajono tarybos sprendimo protokolo.

Ant Vyriausybės atstovo kilimo

Kaišiadorių rajono valdžios veiksmai jau kelia įtarimų ir Vyriausybės atstovui Kauno apskrityje Vasilijui Popovui. Pirmadienį jis išsikvietė Kaišiadorių savivaldybės administracijos direktorių Vytautą Streikauską ir merą Romualdą Urmilevičių. Jie skubiai išėjo iš V.Popovo kabineto, nors „Valstiečių laikraštis“ paprašė jų luktelėti. „Kaišiadoriškių sprendimai jau seniai kelia įtarimų, – sakė V.Popovas. – Pareikalavau, kad šaldytų produktų gamyba Rumšiškėse būtų nutraukta nedelsiant“.

Tris kartus iš eilės nuo 2005 metų pabaigos Kaišiadorių rajono valdžia įpareigodavo UAB „D.Gelombickienė ir partneriai“ gamybą nutraukti, bet, pasibaigus terminui, savivaldybė po kelių dienų nustatydavo naują terminą. Pagal paskutinį sprendimą – iki 2008 m. gruodžio 31 d.

Tiria žinybinė komisija

Aplinkos ministerijai pavaldžios Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos vadovaujama komisija, sudaryta iš įvairių žinybų atstovų, prieš savaitę lankėsi Rumšiškėse. „Situacija gana paini, todėl pirmiausia lauksime specialistų išvadų“, – sakė komisijos vadovas Statinių statybos priežiūros skyriaus vedėjas Rimgaudas Ališauskas. Jo žodžiais tariant, įstatymai vienodai galioja visiems ir jų reikia laikytis.

Per artimiausias savaites komisijai savo išvadas pateiks aplinkos sargai, sveikatos, veterinarijos ir kiti ekspertai. „Tik tada paskelbsime savo poziciją“, – sakė R.Ališauskas. Šias išvadas Aplinkos ministerijos vadovaujama komisija paskelbs maždaug balandžio 25 dieną.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Departamentas spręs, ką daryti dėl akoholio reklamos užsienio leidiniuose (24)

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas svarstys, ką daryti su Lietuvoje...

Saksofonus džiazo legendoms gaminusi įmonė bus patikėta investiciniam fondui (1)

Logotipas skaičiuoja ilgesnę nei šimto metų istoriją, tačiau, panašu, kad vienus geriausių...

Tikrina prekiaujančius alkoholiu: jau pričiupo prasižengusių papildyta (65)

Alkoholio prekybos kontrolieriai kartu su policija šių metų pradžioje aktyviau tikrina alkoholio...

Prieš Davoso forumą Prancūzijoje renkasi 140 užsienio bendrovių vadovų (9)

Beveik 140 įmonių vadovų iš viso pasaulio pirmadienį renkasi Versalio rūmuose netoli Paryžiaus...

„Coca-Cola“ kelia ambicingus perdirbimo tikslus (2)

Jungtinių Valstijų gėrimų pramonės milžinė „ Coca-Cola “ pradeda kampaniją, kuria...

Top naujienos

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (94)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (476)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (2)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Tūkstančiams grės nemalonumai, jeigu pamirš susimokėti per sausį (283)

Turbūt vienas iš nemaloniausių dalykų yra susirgti ir tik apsilankius pas gydytoją sužinoti, kad...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (322)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Jasikevičius: apie auklėtinių minkštumą, Jankūno poilsį ir pirmąjį titulą

„Betsafe- LKL “ rungtynių Klaipėdoje pabaigoje Kauno „Žalgirio“ žaidėjo Brandono Davieso...

Emigrantė atskleidė, su kokiais bandymais pakenkti susidūrė jos šeima (8)

Kas jau kas, bet Škotij oje gyvenantys Inga ir Valerijus Tamoševičiai puikiai žino, ką reiškia...

Atviras Jakilaičio interviu: mane gali pulti visi, man net ūpas pakilęs (327)

Kai kuriems žmonėms per visą gyvenimą nenutinka tiek, kiek Edmundui Jakilaičiui nutiko per...

Susipažinkite su 9-iais turtingiausiais pasaulio žmonėmis (4)

Tik devyni vyrai valdo tiek pat turto, kiek pusė skurdžiausiai gyvenančių pasaulio žmonių kartu...

Rimvydas Valatka. Pinigingas kryžiuotis iš Naisių (412)

Ateis pinigingi kryžiuočiai ir išpirks šventą mūsų žemelę, miškus ir upelius. Prieš...