Manoma, kad Rusijos koncerno "Jukos" valdomų "Mažeikių naftos" akcijų nacionalizavimas gali turėti neigiamos įtakos Lietuvos įmonės veiklai, be to, daug ginčų kiltų dėl atlyginimo už nacionalizuotą turtą, trečiadienį rašo dienraštis "Lietuvos rytas".

Ekonomikos instituto vadovo akademiko Eduardo Vilko manymu, "Mažeikių naftos" nacionalizavimas didelės neigiamos įtakos šalies reputacijai nepadarytų, tačiau prieš tokį žingsnį reikėtų pagalvoti, kaip tai paveiks pačią Mažeikių įmonę.

"Kokios gali būti neigiamos pasekmės? Nemanau, kad investuotojai pradėtų bijoti, kad Lietuvoje bus dar kas nors nacionalizuota", - sakė E.Vilkas.

Tačiau, anot jo, pačios "Mažeikių naftos" veiklai nacionalizavimas gali būti žalingas. Žaliava įmonei tiekiama iš Rusijos, todėl sutrikus naftos tiekimui, įmonės padėtis pablogėtų.

"Galbūt Lietuvos atstovai ne veltui važiavo į Maskvą? Rusija turi daug įvairių ekonominių svertų - ne tik žaliavos tiekimo", - teigė E.Vilkas.

Advokatų profesinės bendrijos "Jurevičius, Balčiūnas ir Bartkus" partneris Gintautas Bartkus aiškino, kad teisiškai nacionalizavimas yra įmanomas. Tam reikia priimti specialų įstatymą.

Pagal Konstituciją, už nacionalizuotą turtą turi būti teisingai atlyginta. Būtent dėl atlyginimo dydžio gali kilti daugiausia ginčų.

Iš pradžių Vyriausybė ir "Jukos" galėtų mėginti susitarti dėl atlyginimo dydžio už nacionalizuotas "Mažeikių naftos" akcijas. Nepavykus susitarti, atlyginimo dydį nustatytų Lietuvos teismas.

Jeigu būtų pritaikyta investicijų apsaugos sutartis, tuomet atlyginimo dydis gali būti nagrinėjamas Tarptautiniame arbitraže.

G.Bartkaus tvirtinimu, Lietuvos teismai šį reikalą galėtų išspręsti per metus. Vyriausybės žinion nacionalizuojamos akcijos pereitų tik tuomet, kai būtų galutinai sutarta dėl atlyginimo dydžio.

G.Bartkus taip pat pabrėžė, jog "Mažeikių naftos" akcijų nacionalizavimas turi būti pagrįstas tik nacionaliniais, o ne ekonominiais interesais. Taigi Vyriausybė negali apsispręsti perimti įmonės akcijas vien dėl to, kad nepavyko susitarti dėl jų kainos.

Premjeras Algirdas Brazauskas pirmadienį pareiškė, kad jau kitą savaitę Vyriausybė gali pateikti Seimui "Mažeikių naftos" nacionalizavimo įstatymą, nes iki šiol visi Vyriausybės bandymai išpirkti "Jukos" valdomas akcijas baigdavosi nesėkme.

Prezidentas Valdas Adamkus antradienį pareiškė manantis, kad nacionalizuoti "Mažeikių naftą" būtų galima tik kraštutiniu atveju. Pasak V.Adamkaus, nacionalizavimo reikėtų imtis tik tada, jei Lietuva neturėtų kito pasirinkimo.

Tiesa, antradienį A.Brazauskas netikėtai paskelbė apie tiesioginį "Jukos" ir Lenkijos bendrovės "PKN Orlen" sandorį dėl Mažeikių įmonės.Tačiau jeigu ir šis susitarimas žlugtų, politikai gali ir vėl prabilti apie nacionalizaciją.

Naftos bendrovių nacionalizavimu neseniai išgarsėjo Bolivija. Šios Pietų Amerikos valstybės prezidentas Evo Moralesas paskelbė šalies naftos ir gamtinių dujų pramonės nacionalizavimą.

Užsienio įmonėms buvo suteikta galimybė per 180 dienų laikotarpį tartis dėl naujų kontraktų su valstybine naftos bendrove.

E.Moralesas prezidento rinkimus pernai gruodžio mėnesį laimėjo žadėdamas nacionalizuoti didesnę Bolivijos energetikos sektoriaus dalį. Jo pirmtakas buvo nuverstas šalyje kilus neramumams. Masinių demonstracijų dalyviai reikalavo šalies gamtinių dujų kontrolės.

Šaltinis
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės