aA
Nors viešojoje erdvėje neretai pasigirsta diskusijų, kad Lietuvos mokesčių sistema yra sudėtinga, būdama paprastesnė ji būtų mažiau socialiai veiksminga. Taip LRT.lt sako Vilniaus universiteto ekonomistas Justas Mundeikis. Tiesa, ji, pasak ekonomisto, galėtų tapti lengvesnė – tam reikalingas visuotinis pelno apmokestinimas bei veiklos rūšių ir joms taikomų išlygų sumažinimas.
Mokesčių sistema Lietuvoje: jei būtų paprastesnė, būtų mažiau veiksminga
© DELFI / Karolina Pansevič

– Įvairiose diskusijose vis pastebima, kad Lietuvoje mokesčių sistema yra sudėtinga. Ar manote taip pat ir kas ją tokią daro?

– Mano supratimu, mūsų mokesčių sistema nėra labai sudėtinga. Pavyzdžiui, Vokietijos mokesčių sistema yra kur sudėtingesnė. Esminis dalykas, kurį visuomenė turi suprasti, yra tai, ko siekiame. Kuo sąžiningesnių mokesčių norime, tuo mokesčių sistema tampa sudėtingesnė. Kuo mes mažiau mokesčiais norime sumažinti, pavyzdžiui, pajamų nelygybę, tuo mūsų mokesčių sistema gali būti paprastesnė. Egzistuoja sąsaja tarp to, kiek mokesčių sistema yra efektyvi, kiek padeda pasiekti tam tikrų socialinių tikslų ir tarp to, kiek ji yra paprasta.

Sudėtinga mūsų mokesčių sistema tuo, kad šalyje neegzistuoja visuotinis pajamų apmokestinimas – darbo, kapitalo, individualios veiklos pajamos apmokestinamos skirtingais tarifais, turi skirtingas išlygas. Tiesa, reikia pripažinti, kad ir kitose ES šalyse šiuo požiūriu situacija turi panašumų, nesame labai išskirtiniai.

Kuo mūsų mokesčių sistema yra labiau komplikuota – tai nenuoseklumu ir gan dažnais mokestiniais pakeitimais, prie kurių nespėjama adekvačiai prisitaikyti.

– Tai, kad paprastas žmogus kartais sunkiai suvokia, kiek jis sumoka gyventojų pajamų mokesčio, bei kur jis keliauja, kiek jis moka privalomojo sveikatos draudimo, kitų įmokų yra sudėtingos mokesčių sistemos požymis?

– Problema yra tame, kad mūsų visuomenės finansinis raštingumas yra labai prastas. Tai parodo ir ne viena Lietuvos banko apklausa. Žmonės rodo labai menką susidomėjimą finansiniais klausimais, o tai labai gerai atsispindi, kai tenka pildyti metines pajamų deklaracijas. Žinoma, reikia pripažinti, kad ir Valstybinė mokesčių inspekcija galėtų palengvinti deklaracijų pildymo procesą, ir tai daryti yra bandoma.

Tačiau deklaracijų pildymas nėra kažkas tokio, ko nereikėtų daryti, pavyzdžiui, Vokietijoje. Pripažinsiu, pats esu joje ne kartą deklaravęs mokesčius ir tai padaryti buvo kur kas sudėtingiau. Taigi tai nėra kasdienė veikla, kodėl reikia pasistengti įsigilinti, kaip tai daroma, tačiau Lietuvoje tai nėra taip sudėtinga ir blogai, kaip kartais bandoma pateikti.

– Pastarojo meto reformos, kada buvo sujungti darbdavio ir darbuotojo mokami mokesčiai, padaryti kiti pakeitimai, mūsų mokesčių sistemą padarė dar mažiau sudėtingą ir lengviau suprantamą?

– Mokesčių reforma turėjo labai didžiulį minusą – ji buvo prastumta buldozeriu, tam, kad ją būtų suspėta pateikti iki liepos 1 dienos prezidentei pasirašyti ir ji galėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1. Todėl absoliučiai trūko laiko viešoms diskusijoms su visuomene, įvairiomis socialinėmis grupėmis, kaip ta reforma turėtų atrodyti, ar ji yra teisinga.

Tačiau tai, kad yra sujungiami darbdavio ir darbuotojo mokami „Sodros“ mokesčiai, yra teigiamas ėjimas, nes pats darbuotojas matys, kiek jis sumoka socialinių įmokų už save. Būtų labai gerai, jei kiekvienais metais gyventojas galėtų matyti ataskaitą, kiek įmokų jis sumokėjo ir kiek sunaudojo viešųjų paslaugų. Nes dabar neretas moka mokesčius, tačiau neįsivaizduoja, ką už tai gauna, o tuomet atsiranda kalbos apie tai, kad žmogaus sumokami mokesčiai yra netinkamai „ištaškomi“.

– Jau minėjote, kad yra gerokai sudėtingesnių mokesčių sistemų nei Lietuvoje. O ar yra paprastesnių, tačiau ne mažiau efektyvių?

– Tai yra tiesiog neįmanoma. Kuo mokesčių sistemą bandome padaryti paprastesnę, tuo ji tampa mažiau socialiai veiksminga. Tokios sistemos, kuri būtų paprasta ir tuo pat metu labai veiksminga, nebūna.

JAV mokesčių sistema yra santykinai paprasta, tačiau nėra socialiai veiksminga, nėra pernelyg atsižvelgiama į individualius asmenų poreikius.

– Tai reiškia, kad mūsų sistemos nereikia paprastinti, ar vis tik yra sričių, kuriose, neprarandant veiksmingumo, pokyčių link paprastėjimo įmanoma padaryti?

– Mūsų mokesčių sistema galėtų tapti pastebimai lengvesnė, jei būtų mažiau išlygų mokesčių išvengimui bei visuotinį pajamų apmokestinimą. Žmonėms, kurie nėra labai finansiškai raštingi, pagelbėtų paprastesnis mokesčių deklaravimo procesas.

Žinoma, turime aibę veikos rūšių ir skirtingų mokestinių sistemų. Tai nėra gerai ir galima jų mažinti. Tai irgi padėtų supaprastinti mokestinę sistemą.

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Keičiamas „Impuls“ ir „Lemon“ sporto klubų formatas: nuo kitų metų – pokyčiai darbo laike

Visą pasaulį apėmusi pandemija atnešė daug žmonių elgsenos bei vartojimo pokyčių. Sporto ir...

Didžiausia JK mažmenininkė „Tesco“ atidarė savo pirmąją išmaniąją parduotuvę

Didžiausia Didžiosios Britanijos mažmenininkė „ Tesco “ antradienį atidarė savo pirmąją...

SAM griežtina reikalavimus be galimybių paso dirbančioms parduotuvėms (265)

Lietuvoje toliau didėjant sergamumui COVID-19 liga ir ligoninių užimtumui, operacijų vadovo...

Seimas apsisprendė: darbuotojai turės patys susimokėti už privalomus COVID-19 testus (836)

Seimas galutinai apsisprendė – nuo gruodžio 1 dienos darbuotojai patys turės susimokėti už...

Seimas vis dar prieš „skiepadienius“: pasiūlymas dėl laisvos dienos neįtikino

Seimui sprendžiant, ar nevakcinuoti darbuotojai už COVID-19 testus turėtų mokėti patys,...

Top naujienos

Šimonytės patarėja: epidemiologinei situacijai negerėjant, bus įvedami nauji ribojimai

Ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės patarėja Živilė Gudlevičienė Delfi laidoje...

SAM griežtina reikalavimus be galimybių paso dirbančioms parduotuvėms (265)

Lietuvoje toliau didėjant sergamumui COVID-19 liga ir ligoninių užimtumui, operacijų vadovo...

Demokratų frakcija jau persiviliojo žinomą Seimo narį

Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“ papildė dar vienas Seimo narys. Apie tai, kad Zigmantas...

Po ilgų konfliktų su Nausėda konservatoriai ėmėsi gudraus plano

Koronaviruso ir nelegalių migrantų sukeltų krizių kontekstuose išblėso viešojoje erdvėje kurį...

Pasišlykštėjau krepšiniu: stebinančios latvio Timmos patirtys „Chimki“ žlugimo sūkuryje jautri Kurtinaičio situacija

Beveik dvejus metus Maskvos srities „Chimki“ praleidęs latvis Janis Timma nugrizmdo į...

Izraelis skelbia įveikęs delta atmainą

Izraeliui pavyko įveikti koronaviruso delta atmainą, tad šalis gali pelnytai tikėtis, jog...

Dujų, elektros ir šilumos kainų augimą švelninantį paketą tikimasi priimti laiku (10)

Antradienį Seime apsvarstytas įstatymų paketas, kuriuos siekiama sušvelninti energijos kainų...

Įtariamųjų ratas riaušių prie Seimo byloje plečiasi: prisidėjo ir dar vienas tyrimas (181)

Įtarimai ikiteisminiame tyrime po rugpjūčio 10 d. vykusių riaušių prie Seimo pareikšti 76...

Specialistės patarimai: kaip tinkamai prižiūrėti odą menopauzės metu

Menopauzė – natūralus periodas kiekvienos moters gyvenime, kuris gali atnešti nemažai nerimo...

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai pripažįsta: atsidūrėme fronto linijoje (41)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda perspėja dėl vis labiau agresyvėjančios Baltarusijos...