aA
Nors viešojoje erdvėje neretai pasigirsta diskusijų, kad Lietuvos mokesčių sistema yra sudėtinga, būdama paprastesnė ji būtų mažiau socialiai veiksminga. Taip LRT.lt sako Vilniaus universiteto ekonomistas Justas Mundeikis. Tiesa, ji, pasak ekonomisto, galėtų tapti lengvesnė – tam reikalingas visuotinis pelno apmokestinimas bei veiklos rūšių ir joms taikomų išlygų sumažinimas.
© DELFI / Karolina Pansevič

– Įvairiose diskusijose vis pastebima, kad Lietuvoje mokesčių sistema yra sudėtinga. Ar manote taip pat ir kas ją tokią daro?

– Mano supratimu, mūsų mokesčių sistema nėra labai sudėtinga. Pavyzdžiui, Vokietijos mokesčių sistema yra kur sudėtingesnė. Esminis dalykas, kurį visuomenė turi suprasti, yra tai, ko siekiame. Kuo sąžiningesnių mokesčių norime, tuo mokesčių sistema tampa sudėtingesnė. Kuo mes mažiau mokesčiais norime sumažinti, pavyzdžiui, pajamų nelygybę, tuo mūsų mokesčių sistema gali būti paprastesnė. Egzistuoja sąsaja tarp to, kiek mokesčių sistema yra efektyvi, kiek padeda pasiekti tam tikrų socialinių tikslų ir tarp to, kiek ji yra paprasta.

Sudėtinga mūsų mokesčių sistema tuo, kad šalyje neegzistuoja visuotinis pajamų apmokestinimas – darbo, kapitalo, individualios veiklos pajamos apmokestinamos skirtingais tarifais, turi skirtingas išlygas. Tiesa, reikia pripažinti, kad ir kitose ES šalyse šiuo požiūriu situacija turi panašumų, nesame labai išskirtiniai.

Kuo mūsų mokesčių sistema yra labiau komplikuota – tai nenuoseklumu ir gan dažnais mokestiniais pakeitimais, prie kurių nespėjama adekvačiai prisitaikyti.

– Tai, kad paprastas žmogus kartais sunkiai suvokia, kiek jis sumoka gyventojų pajamų mokesčio, bei kur jis keliauja, kiek jis moka privalomojo sveikatos draudimo, kitų įmokų yra sudėtingos mokesčių sistemos požymis?

– Problema yra tame, kad mūsų visuomenės finansinis raštingumas yra labai prastas. Tai parodo ir ne viena Lietuvos banko apklausa. Žmonės rodo labai menką susidomėjimą finansiniais klausimais, o tai labai gerai atsispindi, kai tenka pildyti metines pajamų deklaracijas. Žinoma, reikia pripažinti, kad ir Valstybinė mokesčių inspekcija galėtų palengvinti deklaracijų pildymo procesą, ir tai daryti yra bandoma.

Tačiau deklaracijų pildymas nėra kažkas tokio, ko nereikėtų daryti, pavyzdžiui, Vokietijoje. Pripažinsiu, pats esu joje ne kartą deklaravęs mokesčius ir tai padaryti buvo kur kas sudėtingiau. Taigi tai nėra kasdienė veikla, kodėl reikia pasistengti įsigilinti, kaip tai daroma, tačiau Lietuvoje tai nėra taip sudėtinga ir blogai, kaip kartais bandoma pateikti.

– Pastarojo meto reformos, kada buvo sujungti darbdavio ir darbuotojo mokami mokesčiai, padaryti kiti pakeitimai, mūsų mokesčių sistemą padarė dar mažiau sudėtingą ir lengviau suprantamą?

– Mokesčių reforma turėjo labai didžiulį minusą – ji buvo prastumta buldozeriu, tam, kad ją būtų suspėta pateikti iki liepos 1 dienos prezidentei pasirašyti ir ji galėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1. Todėl absoliučiai trūko laiko viešoms diskusijoms su visuomene, įvairiomis socialinėmis grupėmis, kaip ta reforma turėtų atrodyti, ar ji yra teisinga.

Tačiau tai, kad yra sujungiami darbdavio ir darbuotojo mokami „Sodros“ mokesčiai, yra teigiamas ėjimas, nes pats darbuotojas matys, kiek jis sumoka socialinių įmokų už save. Būtų labai gerai, jei kiekvienais metais gyventojas galėtų matyti ataskaitą, kiek įmokų jis sumokėjo ir kiek sunaudojo viešųjų paslaugų. Nes dabar neretas moka mokesčius, tačiau neįsivaizduoja, ką už tai gauna, o tuomet atsiranda kalbos apie tai, kad žmogaus sumokami mokesčiai yra netinkamai „ištaškomi“.

– Jau minėjote, kad yra gerokai sudėtingesnių mokesčių sistemų nei Lietuvoje. O ar yra paprastesnių, tačiau ne mažiau efektyvių?

– Tai yra tiesiog neįmanoma. Kuo mokesčių sistemą bandome padaryti paprastesnę, tuo ji tampa mažiau socialiai veiksminga. Tokios sistemos, kuri būtų paprasta ir tuo pat metu labai veiksminga, nebūna.

JAV mokesčių sistema yra santykinai paprasta, tačiau nėra socialiai veiksminga, nėra pernelyg atsižvelgiama į individualius asmenų poreikius.

– Tai reiškia, kad mūsų sistemos nereikia paprastinti, ar vis tik yra sričių, kuriose, neprarandant veiksmingumo, pokyčių link paprastėjimo įmanoma padaryti?

– Mūsų mokesčių sistema galėtų tapti pastebimai lengvesnė, jei būtų mažiau išlygų mokesčių išvengimui bei visuotinį pajamų apmokestinimą. Žmonėms, kurie nėra labai finansiškai raštingi, pagelbėtų paprastesnis mokesčių deklaravimo procesas.

Žinoma, turime aibę veikos rūšių ir skirtingų mokestinių sistemų. Tai nėra gerai ir galima jų mažinti. Tai irgi padėtų supaprastinti mokestinę sistemą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (152)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

Eksperto prognozė: kaip kriptovaliutų rinka atrodys 2019 metais (99)

Londono universiteto koledžo mokslininkas Paolo Tasca sako, kad kriptovaliutų rinka tampa vis...

Lietuviai nusiteikę skeptiškai – dalis gyventojų mano, kad ekonominė padėtis šalyje blogėjo (68)

Gyventojų nuotaikos išlieka stabilios - trečdalis mano, kad ekonominė Lietuvos ir jų šeimos...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (587)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis 22 kalėdines eglutes stotims papuošti (13)

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis 22 eglutes, skirtas papuošti geležinkelio stotims.

Top naujienos

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (152)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“ (37)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“. Tiesiogiai iš Kauno.

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (39)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Beveik 100 kg svėrusi moteris pamena: eini ir rėkia „karve, kiaule“

Sanatorija GRADIALI Palangoje ir naujienų portalas DELFI dar rugsėjo pradžioje paskelbė konkursą,...

Gyvai / LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (22)

Praėjo vos dvi savaitės nuo Klaipėdos „Neptūno“ triumfo sostinėje ir Vilniaus „Rytas“...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (410)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Rimvydas Valatka. Sadomazohistinė valstiečių Seimo archeologija (126)

Archeologai sostinės Reformatų skvere atkasė reformatų bažnyčios liekanas. Pavadino ją...

Griuvėsiais pavirtę ištisi miestai Sirijoje: naujos statybos vyks ant žuvusių gyventojų krauju sulaistytos žemės (12)

Dėl karo daugelis Sirijos miestų virto mūšių laukais. Sugriauti statiniai, masiškai išsikėlę...

Ukmergiškius šiurpina viešos linksmybės kiemuose: keiksmai, alkoholis ir grasinimai papjauti (7)

Netvarkingi, girtaujančių šeimininkų gyvenami ir visokio plauko asmenų pamėgti namai – tikra...