aA
Nors viešojoje erdvėje neretai pasigirsta diskusijų, kad Lietuvos mokesčių sistema yra sudėtinga, būdama paprastesnė ji būtų mažiau socialiai veiksminga. Taip LRT.lt sako Vilniaus universiteto ekonomistas Justas Mundeikis. Tiesa, ji, pasak ekonomisto, galėtų tapti lengvesnė – tam reikalingas visuotinis pelno apmokestinimas bei veiklos rūšių ir joms taikomų išlygų sumažinimas.
Mokesčių sistema Lietuvoje: jei būtų paprastesnė, būtų mažiau veiksminga
© DELFI / Karolina Pansevič

– Įvairiose diskusijose vis pastebima, kad Lietuvoje mokesčių sistema yra sudėtinga. Ar manote taip pat ir kas ją tokią daro?

– Mano supratimu, mūsų mokesčių sistema nėra labai sudėtinga. Pavyzdžiui, Vokietijos mokesčių sistema yra kur sudėtingesnė. Esminis dalykas, kurį visuomenė turi suprasti, yra tai, ko siekiame. Kuo sąžiningesnių mokesčių norime, tuo mokesčių sistema tampa sudėtingesnė. Kuo mes mažiau mokesčiais norime sumažinti, pavyzdžiui, pajamų nelygybę, tuo mūsų mokesčių sistema gali būti paprastesnė. Egzistuoja sąsaja tarp to, kiek mokesčių sistema yra efektyvi, kiek padeda pasiekti tam tikrų socialinių tikslų ir tarp to, kiek ji yra paprasta.

Sudėtinga mūsų mokesčių sistema tuo, kad šalyje neegzistuoja visuotinis pajamų apmokestinimas – darbo, kapitalo, individualios veiklos pajamos apmokestinamos skirtingais tarifais, turi skirtingas išlygas. Tiesa, reikia pripažinti, kad ir kitose ES šalyse šiuo požiūriu situacija turi panašumų, nesame labai išskirtiniai.

Kuo mūsų mokesčių sistema yra labiau komplikuota – tai nenuoseklumu ir gan dažnais mokestiniais pakeitimais, prie kurių nespėjama adekvačiai prisitaikyti.

– Tai, kad paprastas žmogus kartais sunkiai suvokia, kiek jis sumoka gyventojų pajamų mokesčio, bei kur jis keliauja, kiek jis moka privalomojo sveikatos draudimo, kitų įmokų yra sudėtingos mokesčių sistemos požymis?

– Problema yra tame, kad mūsų visuomenės finansinis raštingumas yra labai prastas. Tai parodo ir ne viena Lietuvos banko apklausa. Žmonės rodo labai menką susidomėjimą finansiniais klausimais, o tai labai gerai atsispindi, kai tenka pildyti metines pajamų deklaracijas. Žinoma, reikia pripažinti, kad ir Valstybinė mokesčių inspekcija galėtų palengvinti deklaracijų pildymo procesą, ir tai daryti yra bandoma.

Tačiau deklaracijų pildymas nėra kažkas tokio, ko nereikėtų daryti, pavyzdžiui, Vokietijoje. Pripažinsiu, pats esu joje ne kartą deklaravęs mokesčius ir tai padaryti buvo kur kas sudėtingiau. Taigi tai nėra kasdienė veikla, kodėl reikia pasistengti įsigilinti, kaip tai daroma, tačiau Lietuvoje tai nėra taip sudėtinga ir blogai, kaip kartais bandoma pateikti.

– Pastarojo meto reformos, kada buvo sujungti darbdavio ir darbuotojo mokami mokesčiai, padaryti kiti pakeitimai, mūsų mokesčių sistemą padarė dar mažiau sudėtingą ir lengviau suprantamą?

– Mokesčių reforma turėjo labai didžiulį minusą – ji buvo prastumta buldozeriu, tam, kad ją būtų suspėta pateikti iki liepos 1 dienos prezidentei pasirašyti ir ji galėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1. Todėl absoliučiai trūko laiko viešoms diskusijoms su visuomene, įvairiomis socialinėmis grupėmis, kaip ta reforma turėtų atrodyti, ar ji yra teisinga.

Tačiau tai, kad yra sujungiami darbdavio ir darbuotojo mokami „Sodros“ mokesčiai, yra teigiamas ėjimas, nes pats darbuotojas matys, kiek jis sumoka socialinių įmokų už save. Būtų labai gerai, jei kiekvienais metais gyventojas galėtų matyti ataskaitą, kiek įmokų jis sumokėjo ir kiek sunaudojo viešųjų paslaugų. Nes dabar neretas moka mokesčius, tačiau neįsivaizduoja, ką už tai gauna, o tuomet atsiranda kalbos apie tai, kad žmogaus sumokami mokesčiai yra netinkamai „ištaškomi“.

– Jau minėjote, kad yra gerokai sudėtingesnių mokesčių sistemų nei Lietuvoje. O ar yra paprastesnių, tačiau ne mažiau efektyvių?

– Tai yra tiesiog neįmanoma. Kuo mokesčių sistemą bandome padaryti paprastesnę, tuo ji tampa mažiau socialiai veiksminga. Tokios sistemos, kuri būtų paprasta ir tuo pat metu labai veiksminga, nebūna.

JAV mokesčių sistema yra santykinai paprasta, tačiau nėra socialiai veiksminga, nėra pernelyg atsižvelgiama į individualius asmenų poreikius.

– Tai reiškia, kad mūsų sistemos nereikia paprastinti, ar vis tik yra sričių, kuriose, neprarandant veiksmingumo, pokyčių link paprastėjimo įmanoma padaryti?

– Mūsų mokesčių sistema galėtų tapti pastebimai lengvesnė, jei būtų mažiau išlygų mokesčių išvengimui bei visuotinį pajamų apmokestinimą. Žmonėms, kurie nėra labai finansiškai raštingi, pagelbėtų paprastesnis mokesčių deklaravimo procesas.

Žinoma, turime aibę veikos rūšių ir skirtingų mokestinių sistemų. Tai nėra gerai ir galima jų mažinti. Tai irgi padėtų supaprastinti mokestinę sistemą.

www.lrt.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Užimtumo tarnyba: nedarbas didėja, darbo skelbimų sumažėjo 3,7 karto (25)

Užimtumo tarnyba skelbia, kad antrąją karantino savaitę darbdaviai įregistravo daugiau laisvų...

Siūlo daliai verslų palengvinti karantiną ir sumažinti PVM tarifą (9)

Siaučiant koronavirusui siūloma taikyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą apgyvendinimo ir...

Laikraščių ir žurnalų leidėjai prašo prekybininkų trumpinti atsiskaitymo terminus

Nacionalinius laikraščius ir žurnalų leidėjus vienijanti asociacija „Nacionalinė spauda“...

ES imasi skubių priemonių skirti pinigams kovoje su koronaviruso krize

Europos Sąjungos Taryba pirmadienį paskelbė priėmusi du teisės aktus, sudarančius sąlygas...

Seime – siūlymas liberalizuoti suminio darbo laiko apskaitą (7)

Parlamentinės liberalų frakcijos nariai siūlo liberalizuoti suminio darbo laiko apskaitą – kai...

Top naujienos

Oficialu: Klaipėdoje nuo COVID-19 pasveiko šeši pacientai papildyta 20:44 val.  (312)

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas socialiniame tinkle Facebook pasidalino džiugia...

Koronavirusu susirgusi Seimo darbuotoja atsisako pateikti savo kontaktus ir maršrutus papildyta Gaižausko komentaru (1254)

Karantino sąlygomis gyvenančioje Lietuvoje – precedento neturintis skandalas. Nors įstatymas...

Pirmadienį šalyje nustatyti dar 7 užsikrėtimo atvejai iš viso šalyje užfiksuotas 491 atvejis (187)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad šiandien, atlikus tyrimus, Lietuvoje patvirtinti...

Traukiantis šilumai sulauksime sniego ir plikledžio (3)

Antradienio naktį Lietuvos padangėje praplauks nedidelis debesų sūkurys. Vietomis, daugiausia...

Vyrui diagnozavo COVID-19, bet pakartotinai netiria: už kelių dienų į darbą, bet virusą dar gali nešioti (116)

40-metis Andrius (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – aut. past.) iš Austrijos, į kurią buvo...

Generalinis komisaras: nubausti už saviizoliacijos pažeidimus patys dar negalime (116)

Šalyje prasidėjus trečiajai karantino savaitei, Lietuvos policija vis dar neturi įstatyminio...

Baltarusiai valdžios sprendimų dėl koronaviruso nelaukia – patys imasi veiksmų (68)

Medikai iš viso pasaulio, įskaitant ir sveikatos priežiūros profesionalus iš Baltarusijos, dėl...

Profesorius papasakojo, kokios apsaugos nuo virusų priemonės yra efektyviausios (76)

COVID-19 pandemijos akivaizdoje susiduriame su asmens apsauginių priemonių trūkumu. Jų...

Italijoje auga nuo koronaviruso mirusių žmonių skaičius, bet užsikrečia vis mažiau pasaulyje jau mirė daugiau nei 35 tūkst. žmonių (92)

Italijoje per pastarąją parą nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė dar 812 žmonių, o...

Malinauskas: buvau asmeniškai Verygos patikintas, kad reagentų nepritrūks (223)

Buvęs premjero patarėjas bei Visuomenės informavimo grupės vadovas dėl koronaviruso Skirmantas...

|Maža didelių žinių kaina