aA
Nors viešojoje erdvėje neretai pasigirsta diskusijų, kad Lietuvos mokesčių sistema yra sudėtinga, būdama paprastesnė ji būtų mažiau socialiai veiksminga. Taip LRT.lt sako Vilniaus universiteto ekonomistas Justas Mundeikis. Tiesa, ji, pasak ekonomisto, galėtų tapti lengvesnė – tam reikalingas visuotinis pelno apmokestinimas bei veiklos rūšių ir joms taikomų išlygų sumažinimas.
Mokesčių sistema Lietuvoje: jei būtų paprastesnė, būtų mažiau veiksminga
© DELFI / Karolina Pansevič

– Įvairiose diskusijose vis pastebima, kad Lietuvoje mokesčių sistema yra sudėtinga. Ar manote taip pat ir kas ją tokią daro?

– Mano supratimu, mūsų mokesčių sistema nėra labai sudėtinga. Pavyzdžiui, Vokietijos mokesčių sistema yra kur sudėtingesnė. Esminis dalykas, kurį visuomenė turi suprasti, yra tai, ko siekiame. Kuo sąžiningesnių mokesčių norime, tuo mokesčių sistema tampa sudėtingesnė. Kuo mes mažiau mokesčiais norime sumažinti, pavyzdžiui, pajamų nelygybę, tuo mūsų mokesčių sistema gali būti paprastesnė. Egzistuoja sąsaja tarp to, kiek mokesčių sistema yra efektyvi, kiek padeda pasiekti tam tikrų socialinių tikslų ir tarp to, kiek ji yra paprasta.

Sudėtinga mūsų mokesčių sistema tuo, kad šalyje neegzistuoja visuotinis pajamų apmokestinimas – darbo, kapitalo, individualios veiklos pajamos apmokestinamos skirtingais tarifais, turi skirtingas išlygas. Tiesa, reikia pripažinti, kad ir kitose ES šalyse šiuo požiūriu situacija turi panašumų, nesame labai išskirtiniai.

Kuo mūsų mokesčių sistema yra labiau komplikuota – tai nenuoseklumu ir gan dažnais mokestiniais pakeitimais, prie kurių nespėjama adekvačiai prisitaikyti.

– Tai, kad paprastas žmogus kartais sunkiai suvokia, kiek jis sumoka gyventojų pajamų mokesčio, bei kur jis keliauja, kiek jis moka privalomojo sveikatos draudimo, kitų įmokų yra sudėtingos mokesčių sistemos požymis?

– Problema yra tame, kad mūsų visuomenės finansinis raštingumas yra labai prastas. Tai parodo ir ne viena Lietuvos banko apklausa. Žmonės rodo labai menką susidomėjimą finansiniais klausimais, o tai labai gerai atsispindi, kai tenka pildyti metines pajamų deklaracijas. Žinoma, reikia pripažinti, kad ir Valstybinė mokesčių inspekcija galėtų palengvinti deklaracijų pildymo procesą, ir tai daryti yra bandoma.

Tačiau deklaracijų pildymas nėra kažkas tokio, ko nereikėtų daryti, pavyzdžiui, Vokietijoje. Pripažinsiu, pats esu joje ne kartą deklaravęs mokesčius ir tai padaryti buvo kur kas sudėtingiau. Taigi tai nėra kasdienė veikla, kodėl reikia pasistengti įsigilinti, kaip tai daroma, tačiau Lietuvoje tai nėra taip sudėtinga ir blogai, kaip kartais bandoma pateikti.

– Pastarojo meto reformos, kada buvo sujungti darbdavio ir darbuotojo mokami mokesčiai, padaryti kiti pakeitimai, mūsų mokesčių sistemą padarė dar mažiau sudėtingą ir lengviau suprantamą?

– Mokesčių reforma turėjo labai didžiulį minusą – ji buvo prastumta buldozeriu, tam, kad ją būtų suspėta pateikti iki liepos 1 dienos prezidentei pasirašyti ir ji galėtų įsigalioti nuo kitų metų sausio 1. Todėl absoliučiai trūko laiko viešoms diskusijoms su visuomene, įvairiomis socialinėmis grupėmis, kaip ta reforma turėtų atrodyti, ar ji yra teisinga.

Tačiau tai, kad yra sujungiami darbdavio ir darbuotojo mokami „Sodros“ mokesčiai, yra teigiamas ėjimas, nes pats darbuotojas matys, kiek jis sumoka socialinių įmokų už save. Būtų labai gerai, jei kiekvienais metais gyventojas galėtų matyti ataskaitą, kiek įmokų jis sumokėjo ir kiek sunaudojo viešųjų paslaugų. Nes dabar neretas moka mokesčius, tačiau neįsivaizduoja, ką už tai gauna, o tuomet atsiranda kalbos apie tai, kad žmogaus sumokami mokesčiai yra netinkamai „ištaškomi“.

– Jau minėjote, kad yra gerokai sudėtingesnių mokesčių sistemų nei Lietuvoje. O ar yra paprastesnių, tačiau ne mažiau efektyvių?

– Tai yra tiesiog neįmanoma. Kuo mokesčių sistemą bandome padaryti paprastesnę, tuo ji tampa mažiau socialiai veiksminga. Tokios sistemos, kuri būtų paprasta ir tuo pat metu labai veiksminga, nebūna.

JAV mokesčių sistema yra santykinai paprasta, tačiau nėra socialiai veiksminga, nėra pernelyg atsižvelgiama į individualius asmenų poreikius.

– Tai reiškia, kad mūsų sistemos nereikia paprastinti, ar vis tik yra sričių, kuriose, neprarandant veiksmingumo, pokyčių link paprastėjimo įmanoma padaryti?

– Mūsų mokesčių sistema galėtų tapti pastebimai lengvesnė, jei būtų mažiau išlygų mokesčių išvengimui bei visuotinį pajamų apmokestinimą. Žmonėms, kurie nėra labai finansiškai raštingi, pagelbėtų paprastesnis mokesčių deklaravimo procesas.

Žinoma, turime aibę veikos rūšių ir skirtingų mokestinių sistemų. Tai nėra gerai ir galima jų mažinti. Tai irgi padėtų supaprastinti mokestinę sistemą.

www.lrt.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Mylimą veiklą dėl karantino nutraukiantis verslininkas neslepia nuoskaudos: 25 metų įdirbį sudraskė į gabalus (275)

Nors Vyriausybė ir atveria duris kai kuriems verslams, dalis iš jų veiklos taip ir nepradės....

Buvęs VRM autoūkis parduotas už 1,6 mln. eurų (3)

Buvusio Vidaus reikalų ministerijos ( VRM ) autoūkio teritorija Vilniuje, šalia kelio...

Per karantiną prigijo naujas prekybos formatas: per 4 valandas – keli šimtai pardavimų (67)

Per karantiną uždarius fizines parduotuves, nedidelės drabužiais prekiaujančios įmonės rado...

„SBA Urban“ penkerių metų planas: 400 mln. eurų investicijos ir globali plėtra (3)

SBA Grupės valdoma nekilnojamojo turto ( NT ) plėtros bendrovė „SBA Urban“ (anksčiau – „...

Skuodis: Lietuvos paštas situaciją dėl siuntų skirstymo stabilizavo, bet visų lūkesčiai dar nėra patenkinti (11)

Susisiekimo ministras Marius Skuodis sako, kad Lietuvos paštas stabilizavo padėtį, skirstant...

Top naujienos

Gudlevičienė: svarstoma, kad vaikas, atvežęs pagyvenusius tėvus skiepytis, irgi gautų skiepą (120)

Svarstoma, kad vaikas, atvežęs pagyvenusius tėvus skiepytis, irgi gautų skiepą, sakė premjerės...

Vyriausybės siūlymas vėlinti antrojo skiepo laiką kelia audras: medicinoje taip nedaroma (283)

Naujas Vyriausybės siūlymas dėl skiepijimo vėl sukėlė audrą: ir ginčų, ir pašaipų....

„Johnson & Johnson“ norėjo prašyti konkurentų padėti tirti krešulių atvejus, bet sulaukė netikėtos reakcijos (32)

Paaiškėjo, kad „Johnson & Johnson“ kreipėsi pagalbos į tris kitus vakcinos nuo...

Pakeliui į pajūrį rastas šuo gyvenimą apvertė aukštyn kojomis: kartais jau neužtenka jėgų tą išgyventi (49)

Tautmilės prieglaudos gyventojai mus pasitinka vos atvykus į gyvūnų prieglobstį netoli...

Skirmantas Malinauskas apie savo skiepą: žmona surado, kad esu sąrašuose (16)

Paskutines savaites vis augant naujų atvejų skaičiams, tikimasi jį aplenkti vakcinavimu nuo...

Lietuviai darbų dairosi užsienyje: už tą patį darbą gauna dvigubai daugiau nei Lietuvoje (605)

Paprastai sezoninių darbuotojų Lietuvoje pradedama ieškoti prasidėjus pavasariui. Tačiau...

Praėjusią parą nustatyti 1193 nauji COVID-19 atvejai, mirė 12 žmonių (266)

Per praėjusią parą šalyje nustatyti 1193 nauji COVID-19 atvejai, nuo šios infekcinės ligos...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kremliaus tikslas – gegužės 9-osios paradas Kijeve? (426)

Pandemija ir didelis karas – jie visada būdavo greta. O šiomis dienomis pasiruošimas tokiam...

Anglijoje narkotikų pinigus plovusi lietuvė privalės sumokėti nemenką sumą (17)

Anglijos Organizuoto nusikalstamumo pareigūnams dar prieš kelerius metus pavyko sulaikyti 44-erių...