aA
Sujungus darbuotojo ir darbdavio mokamus mokesčius, atlyginimai „ant popieriaus“ išaugtų maždaug trečdaliu. Dėl to išsiplėstų ir neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymas, o tai reikštų, kad mažesnes pajamas gaunantiems darbuotojams „į rankas“ liktų daugiau.
© DELFI / Karolina Pansevič

Vyriausybėje šiuo metu svarstomi įvairūs mokesčių pakeitimai, tačiau visuomenei apie juos kol kas nepasakojama. „Apie konkrečius pasiūlymus daugiau informacijos galėsime pateikti balandžio viduryje“, – DELFI sakė finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė.

Viena daugiausia dėmesio sulaukiančių galimybių – darbuotojo ir darbdavio „Sodrai“ mokamų įmokų konsolidacija. Šiuo metu darbuotojas „Sodrai“ moka 6 proc. privalomojo sveikatos draudimo (PSD) ir 3 proc. pensijų ir socialinio draudimo įmokas, o darbdavys – 27,48 proc. „Sodros“ įmoką, 3 proc. PSD įmoką, 0,2 proc. įmoką į Garantinį fondą ir 0,5 proc. įmoką į ilgalaikio darbo išmokų fondą.

Darbuotojo mokesčiai skaičiuojami nuo atlyginimo „ant popieriaus“, o darbdavio priskaičiuojami prie atlyginimo „ant popieriaus“, todėl visa darbo vietos kaina yra maždaug trečdaliu didesnė. Sujungus „Sodros“ įmokas, tokios sąvokos kaip „darbo vietos kaina“ nebeliktų ir visi mokesčiai būtų skaičiuojami nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

Nors vienas sujungimo tikslų yra tai, kad jo rezultatas būtų finansiškai neutralus, t. y. nepasikeistų nei darbuotojo „į rankas“ gaunama suma, nei valstybės gaunamos pajamos, to pasiekti nėra paprasta.

Dėl pakitusios „bazės“, t. y. sumos, nuo kurios skaičiuojami mokesčiai, turės keistis ir mokesčių tarifai. Be to, Lietuvoje gyventojų pajamų mokesčiui taikomas neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD). Vyriausybės sprendimai dėl jo gali lemti pokyčius gyventojų piniginėse.

Gera žinia mažai uždirbantiesiems

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis sakė, kad net ir nedidinant NPD, sujungus „Sodros“ įmokas mažesnes pajamas gaunantys gyventojai turėtų naudos.

„Dabar NPD socialinio draudimo įmokoms netaikomas, o sujungus su gyventojų pajamų mokesčiu, didesnė pajamų dalis būtų neapmokestinama“, – aiškino jis.

Nerijus Mačiulis
Nerijus Mačiulis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Vis dėlto šioje lygtyje šiandien dar labai daug nežinomųjų. Vyriausybė kol kas neatskleidė, koks bus NPD dydis, ar keisis jo taikymo formulė, kokia bus minimali mėnesinė alga (MMA), kokio dydžio bus gyventojų pajamų mokesčio (GPM) ir „Sodros“ įmokų tarifai.

SEB banko vyriausiasis analitikas Tadas Povilauskas sutiko paskaičiuoti NPD taikymo po mokesčių reformos rezultatus, taikant pakankamai tikėtinas prielaidas.

Vyriausybė gali nuspręsti, kad sujungus „Sodros“ įmokas NPD ir MMA, kaip ir visi kiti atlyginimai, dauginami iš 1,31. Dabar NPD yra 380 eurų, po sujungimo būtų 497,8 euro; MMA dabar yra 400 eurų, po sujungimo būtų 524 eurai.

NPD taikymas šiuo metu apskaičiuojamas pagal šią formulę: NPD – 0,5* (atlyginimas „ant popieriaus“ – MMA). MMA uždirbančiam asmeniui taikytinas NPD būtų 497,8 euro, t. y. GPM jis mokėtų nuo 26,2 euro.

Vyriausybė kol kas neatskleidė, kokie bus GPM ir „Sodros“ įmokų tarifai. Galima daryti prielaidą, kad bazinė pensijos dalis bus mokama iš valstybės biudžeto, tad GPM galėtų siekti 21 proc. Atitinkamai „Sodros“ įmokų tarifas irgi būtų apie 21 proc.

Taikant šiuos dydžius išeina, kad MMA uždirbantis asmuo iš viso sumokės 115,54 (5,5 GPM + 110,04 „Sodrai“) euro mokesčių per mėnesį. Pagal šiuo metu galiojančią tvarką jis (kartu su darbdaviu) sumoka 163,72 euro.

Taigi, jei tokios prielaidos pasitvirtintų, sujungus „Sodros“ įmokas darbuotojas išloštų 47,46 euro per mėnesį – tiek daugiau jam liktų „į rankas“.

Tai yra tik teorinis skaičiavimas, tačiau, pasak T. Povilausko, „akivaizdu, kad galimybė didinti NPD ir taip mažinti mažiausiai uždirbančių gyventojų apmokestinimą iškart padidėja“.

GPM taikymo klausimas

Dėl platesnio NPD taikymo valstybės biudžete gali atsirasti skylė, ją tektų užkimšti kitomis pajamomis. Anksčiau yra buvę kalbų apie nekilnojamojo turto arba automobilių mokesčius – galbūt tai gali būti sprendimas?

Tačiau N. Mačiulis sakė, kad daugiau pajamų būtų galima surinkti padidintą GPM tarifą taikant ne tik su darbo santykiais susijusioms pajamoms, bet ir pajamoms iš kapitalo.

„Natūraliai atsirastų papildomas pajamų šaltinis, nes padidėjus GPM būtų labiau apmokestinamos dividendų, kapitalo prieaugio, palūkanų pajamos“, – sakė jis.

Ekonomisto teigimu, tai būtų tikra reforma, nes mokestinė našta mažas darbo pajamas gaunantiems asmenims sumažėtų, bet padidėtų gaunantiems kapitalo pajamas.

Tadas Povilauskas
Tadas Povilauskas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

T. Povilauskas sakė, kad klausimas, ar didesnį, pavyzdžiui, 21 proc., GPM tarifą reikėtų taikyti ir kapitalui, yra politinis.

„Teoriškai turėtų likti 15 proc. kapitalui. Tai pakankamai mažas tarifas, palyginti su kitomis šalimis. Ar mes keliame iki 21 proc.? Nenustebčiau, jei toks pasiūlymas būtų, bet, manau, būtų logiška išlaikyti tą patį apmokestinimą“, – komentavo jis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Eksperto prognozė: kaip kriptovaliutų rinka atrodys 2019 metais (93)

Londono universiteto koledžo mokslininkas Paolo Tasca sako, kad kriptovaliutų rinka tampa vis...

Lietuviai nusiteikę skeptiškai – dalis gyventojų mano, kad ekonominė padėtis šalyje blogėjo (63)

Gyventojų nuotaikos išlieka stabilios - trečdalis mano, kad ekonominė Lietuvos ir jų šeimos...

Po daugelio metų aplankė Gariūnus: tokias kainas mieste sunkiai rasi (588)

Ilgus metus Gariūnuose nesilankiusi Aistė apniukusį šeštadienį nusprendė netysoti namie, o...

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis 22 kalėdines eglutes stotims papuošti (13)

„Lietuvos geležinkeliai“ nuomosis 22 eglutes, skirtas papuošti geležinkelio stotims.

Dirbančių su verslo liudijimu ar individualios veiklos pažyma laukia pokyčiai (12)

Gerinamos sąlygos gauti piniginę socialinę paramą gyventojams, kurie dirba su verslo liudijimu ar...

Top naujienos

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (15)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Kaip sekasi verslininkams, dėl vaikų persikėlusiems į ekologišką gyvenvietę (24)

Noras sukurti geresnį gyvenimą savo vaikams vilnietę Darija su šeima atvedė į ekologiškos...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (91)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Užkalnis norėjo atsikąsti šviestuvo ir pakramsnoti baldus (94)

Jeigu šviestuvai, baldai ir baro puošmenos būtų valgomi, „Pachamama Dinner Club“ būtų...

Po atimtų vaikų skandalų motina pratrūko: augindama du vaikus jaučiuosi nesaugi (74)

Apie tūkstantį žmonių sekmadienį 11 val. susirinko į mitingą prieš vaikų atiminėjimą...

Bioarcheologė: prieš kelis šimtus metų lietuviai gyvendavo tik iki 40 m. ir mirdavo nuo baisių ligų (121)

„Žmogaus griaučiai yra nuostabūs tuo, kad jie ne tik suteikia galimybę judėti ar apsaugo...

Broliai Antetokounmpo: Nigerijos palikuonys kelią į krepšinio sėkmę skynėsi per skurdų uždarbį gatvėje (2)

Meilę gimtajai Graikijai išpažinę ir rasizmo išpuolius išgyvenę broliai Antetokounmpo...

Autobuso vairuotojas: pasitaikydavo, kad ir autobuso durys iškrisdavo, ir žieminių padangų nedėdavome

Anksčiau buvo paprasčiau – žiemą visuose autobusuose šalta, vasarą karšta, atidaryti liukai...

5 mitai apie investicinius fondus

Visuomenėje apie rizikos kapitalo fondus vyrauja įvairūs mitai, kurie dažnai yra neigiami ir netgi...

Eksperto prognozė: kaip kriptovaliutų rinka atrodys 2019 metais (93)

Londono universiteto koledžo mokslininkas Paolo Tasca sako, kad kriptovaliutų rinka tampa vis...