aA
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), įgyvendindama projektą „Atsakinga statyba“ skaičiuoja, kad trečdalio jau patikrintų įmonių, teikiančių geodezijos, kadastrinių matavimų, teritorijų planavimo, projektavimo veiklą bei žemėtvarkos, statybos objektų pridavimo paslaugas teikiančių įmonių, deklaruojamos pajamos padidėjo daugiau kaip 200 tūkst. eurų, bendrovių darbuotojų atlyginimai šoktelėjo iki dviejų kartų, o į biudžetą joms teks sumokėti per 60 tūkst. eurų mokesčių. Skaidraus verslo šalininkai teigia, kad tokie projektai ne tik padeda grąžinti rinką į savo vėžes, bet ir skatinti visos šalies ekonomiką.
© Shutterstock nuotr.

Tikrinti paskatino 9 mln. eurų mokesčių suma

VMI duomenimis, vien per 2012 – 2013 m. tikrinant statybų sektoriaus įmones VMI papildomai į biudžetą priskaičiavo 9 mln. eurų mokesčių. 2013 m. statybų sektoriuje savo veiklą vykdė per 18 tūkst. juridinių asmenų.

„Šie duomenys leido spręsti, kad minėtas sektorius pasižymėjo ypač dideliu „šešėliu“, plačiai paplitusiais mokesčių vengimo bei slėpimo mastais, todėl 2014 m. statybos ir su jomis susijusios įmonės sulaukė ypatingo mūsų dėmesio – pradėtas vykdyti projektas „Atsakinga statyba“. Juo siekiama užtikrinti, jog visi statybų procese dalyvaujantys juridiniai asmenys laiku apskaitytų gaunamas pajamas, teisingai apskaičiuotų, laiku deklaruotų ir sumokėtų priklausančius mokesčius“, – sako Rolandas Puncevičius, VMI Kontrolės departamento operatyvios kontrolės organizavimo skyriaus vedėjas.

Jau atlikti tikrinimai parodė pagrindinius pajamų apskaitymo vengimo būdus, kai gautos pajamos už atliktus matavimus neapskaitomos įmonės apskaitos dokumentuose arba išrašomas dokumentas kur kas mažesnei sumai, nei buvo apmokėta. Pasak R. Puncevičiaus, nors visgi didžioji mokesčių mokėtojų dalis mokesčius deklaruoja ir moka laiku, svarbu atkreipti dėmesį į nesąžiningus rinkos dalyvius, kurie kenkdami kitiems ūkio subjektams slepia mokesčius ir gyvena sąžiningųjų sąskaita.

„Šešėlis“ vyrauja visur

Iniciatyvos „Baltoji banga“, skatinančios skaidrų verslą, atstovai teigia, kad šiandien Lietuvos šešėlis sudaro apie ketvirtadalį Lietuvos bendrojo vidaus produkto – apie  9 mlrd. eurų.

Už šiuos pinigus galima pastatyti net 2250 naujų ir modernių darželių arba įkurti kiek daugiau nei 2000 mokslo ir sporto kompleksų visoje Lietuvoje. Taip pat šių pinigų pakaktų, kad kiekvienas Lietuvos gyventojas galėtų ilgiau nei 18 metų nemokėti už šildymą ar ilgiau nei du metus nemokamai važinėti viešuoju transportu.

Kas ketvirtį atliekamas „Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indeksas“ rodo, kad skaidrumo trūkumas yra vienas iš esminių šalies rinkos sąlygas iškreipiančių veiksnių, taip mano nuo 40 iki 74 proc. apklaustųjų investuotojų. Verslo nuomone, siekiant šalyje gerinti verslo ir investicinę aplinką kova su „šešėliu“ yra viena iš esminių visų sektorių užduočių.

Iniciatyvos „Baltoji banga“ atstovai įžvelgia prasidedančius pokyčius. „Pastebime, kad bendra situacija po truputį gerėja. Lietuvos verslininkai vis dažniau ne tik kalba apie skaidrumą, bet ir imasi konkrečių veiksmų. Skaidrumas versle tampa vertybe“, – sako „Baltosios bangos“ Tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė.

Pasak R. Skyrienės, statybų sektorius ypač jautrus konkurencijai. „Įmonės nenori mokėti mokes
ių, (ypač SODRAI), kurie išaugina darbuotojų kainą. Norėdamos sutaupyti įmonės pasirenka atlyginimus mokėti vokeliuose ir taip įsitraukia į nesąžiningą konkurenciją. Nelygioje kovoje nuken
ia ir socialinių garantijų netekę darbuotojai ir skaidriai dirbančios įmonės, negalinčios pasiūlyti pigesnių paslaugų. Tačiau reikia pastebėti, kad tai galioja ne tik statybų sektoriuje“, – pasakoja „Baltos bangos“ atstovė.

Neskaidrumas iškreipia rinką

Geodezijos įmonės „Geometra“ generalinis direktoriaus Egidijaus Stašelio teigimu, ne tik statybų rinkoje, tačiau ir veikloje, susijusioje su geodezija, vyrauja jau gana įsisenėjusi neskaidrumo problema, kuomet įmonės vengia mokėti mokesčius ir tokiu būdu sukelia destrukciją visoje rinkoje.

„Tokiomis aplinkybėmis nukenčia ne tik kitos įmonės, bet ir neskaidriose įmonės dirbantys darbuotojai. Skaidrioms įmonėms kur kas sunkiau konkuruoti „šešėlyje“, mat klientai ir kitos susijusios šalys negali įvertinti realios situacijos, tampa sunku pasiūlyti konkurencingą paslaugų kainą dėl slepiamų mokesčių. Tuo tarpu darbuotojams nesuteikiamos visos jiems priklausančios socialinės garantijos“, – pasakoja E. Stašelis.

Pasak E. Stašelio, VMI atkreipus dėmesį į šią problemą, tikimasi, kad rinka ims keistis. Įmonėms supratus skaidraus verslo svarbą, jos užtikrins savo atsakomybę prieš klientus ir darbuotojus bei požiūrį į verslą, jo principus ir geriausias praktikas.

Dėmesio atkreipimas leidžia keisti situaciją

Patikrinus likusias rizikingas geodezijos įmones, tikimasi, kad nemažiau kaip 20 proc. augs deklaruojamas pirkimų ir pardavimų santykis, papildomai bus deklaruotos paslaugų pardavimo pajamos, kontroliuotų įmonių vidutinis darbo užmokestis atitiks vidutinį darbo užmokestį šalyje, o tai, pasak rinkos dalyvių, paskatins įmones pradėti elgtis atsakingai ir skaidriai. Tai pat artimiausiu metu VMI numato gauti visus duomenis iš Registrų centro apie asmenų atliekančių geodezinius matavimus įvykdytus darbus, todėl VMI pagal pasirengtą „Geodezinių darbų pajamų/išlaidų metodiką” taps žymiai lengviau paskaičiuoti privalomai mokėtinus mokesčius.

VMI tikina, kad institucija ras tinkamų būdų identifikuoti mokesčių vengiančias įmones, įvertinti jų keliamą grėsmę bei skirti deramas poveikio priemones. VMI tikisi, kad sąžiningai veikiantis verslas ir pilietiški gyventojai ne tik palaikys Mokesčių administratoriaus pastangas užtikrinti sąžiningą konkurenciją, bet ir informuos apie nesąžiningus rinkos žaidėjus.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Planuojama Trakų Vokės dvaro renovacija, pradedamas tvarkyti parkas

Vilniuje planuojama renovuoti Trakų Vokės dvaro sodybą, o šalia esantis parkas jau pradedamas...

Niekas net nepastebėjo, kaip Šiauliai atsigavo: tai puikus miestas pavargusiems nuo sostinės nesąmonių (335)

Po krizės dėl emigracijos ir vidinės migracijos nukraujavęs Šiaulių miestas pastaraisiais...

Panevėžyje planuojama plėsti kolumbariumą

Panevėžyje planuojama plėsti kolumbariumą.

Tikrasis tuštėjančių Lietuvos regionų veidas: iš 300 eurų pensijos pragyvena dviese, emigracija naikina viską (1007)

„Lietuvos regionai miršta“, – DELFI lankantis Utenos rajone sakė jo gyventojai. Pasak jų,...

Kaip atrodys naujasis „Akropolis“ prie Vingio parko: planuojamas ir gyvenamasis rajonas, ir verslo zona (171)

Šalia Vingio parko , Neries pakrantės ir vienos iš judriausių mieste Geležinio Vilko gatvės 14...

Top naujienos

Pagrindinio kandidato į Ukrainos prezidentus portretas – vis ryškesnis: po susitikimo liko priblokšti (155)

Dabartinių sociologinių apklausų duomenimis, komikas Volodymyras Zelenskis užtikrintai pateks į...

Kunigas Robertas Grigas: dalis tikinčių žmonių šiandien jau nebeturi už ką balsuoti (307)

Lietuva įžengė į 30-uosius nepriklausomybės metus, ir jaunoji karta tik iš tėvų ar senelių...

Užkalnis: į šią šašlykinę valgytojai eis keliais, kaip į šventovę (225)

Kas dar nežinojote, esu vėl Amerikoje (buvau parskridęs rinkimų strateguoti ir šio bei to...

Niekas net nepastebėjo, kaip Šiauliai atsigavo: tai puikus miestas pavargusiems nuo sostinės nesąmonių (335)

Po krizės dėl emigracijos ir vidinės migracijos nukraujavęs Šiaulių miestas pastaraisiais...

Norvegų gelbėtojai per audrą sraigtasparniais evakuoja žmones iš kruizinio laivo dauguma variklių jau užvesti (2)

Norvegų gelbėtojai sekmadienį sraigtasparniais toliau evakuoja daugiau nei 1,3 tūkst. keleivių...

Vilniuje rasta žiauriai nužudyta moteris įtariamasis sulaikytas po kelių valandų (67)

Šeštadienį policijos pareigūnai Vilniuje, Šv. Stepono gatvėje esančiame bute, rado nužudytą...

Kambala įspūdingai grįžo į ringą – varžovas neišsilaikė ant kojų vaizdo įrašas (6)

Krepšininko karjerą baigęs 40-metis Latvijos aukštaūgis Kasparas Kambala su didžiuoju sportu...

Šį sutrikimą patiria kas penktas žmogus: ne visi žino, kad tai labai rimtų ligų pranašas

Svaigsta galva, ausyse spengia, o akyse aptemsta – taip atrodo apalpimas , pažįstamas daugybei...

Lietuvė laimės Anglijoje nerado: didžiulė konkurencija ir arogantiškas požiūris paskatino grįžti namo

Ar tu žinai tą jausmą, kai nuo mažens Tau sakoma, kad tik baigus mokslą ir įgijus diplomą Tu...

Antrą kartą šeimą sukūrusi moteris atvėrė širdį: buvusi mylimojo žmona savo sūnui sakė, kad esu ragana psichologės komentaras (21)

Karolina su Sauliumi – pora pusantrų metų. Karolinos sūnui – penkeri. O Sauliaus – treji....