aA
Pasaulis susižavėjęs stebi milijardų vertas bendroves, noriai naudojasi jų paslaugomis ir aikčioja nuo akimirksniu užplūdusios sėkmės istorijų. Tačiau pasaulinė rinka, kartais vadinama „unicorn“ sėkmės varikliu, sudaro realias prielaidas išauginti tokius startuolius ir Lietuvoje.
© Shutterstock

Diskusija šia tema numatoma renginyje „The Grand Founders Day“, kur idėjomis dalysis daug patirties startuolių plėtros srityje turintys Ilja Laursas, Milda Mitkutė, Vaidas Žagūnis ir Martynas Nikolajevas, o Vaidas Žagūnis papasakos apie startuolių ekosistemą, jos spragas ir kaip galime padėti naujoms idėjoms kurtis, kad iš jų išaugtų iki 1 mlrd. eurų vertės verslai.

Įmanoma tik globaliai

„Unicorn“ startuoliai – kone kiekvieno pradedančiojo inovatyvų verslą siekiamybė, tačiau tik vienetams tai tampa realybe. Tokio tipo startuoliais vadinami tie, kurie įspūdingais augimo tempais pasiekia 1 mlrd. dolerių vertę. Kol kas Lietuvoje tokios sėkmės nebuvo sulaukta, tačiau potencialas auga ir matomas akivaizdžiai, o puikias sąlygas tam suteikia pasaulinė rinka.

„Pasaulinė rinka yra būtina startuoliams augti. Galėčiau teigti, kad tai ne šiuolaikinis pranašumas, o tiesiog būtinybė, jeigu jaunas startuolis nori ir siekia išaugti iki „unicorn“, – įsitikinęs verslininkas, investuotojas M. Nikolajevas.

Martynas Nikolajevas
Martynas Nikolajevas
© DELFI / Audrius Solominas

Jam antrina kitas diskusijos dalyvis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius V. Žagūnis. Pasak jo, vien fakto, kad rinka šiais laikais yra pasaulinė ir visiems pasiekiama, negana. Būtina spręsti ir visuotinę problemą, su kuria susidurtų didžiosios dalies rinkų atstovai.

„Unicorn“ vadiname daugiau nei 1 mlrd. dolerių vertės įmones, tačiau tik vienam iš milijono startuolių pasiseka tapti „unicorn“. Norint tai pasiekti, reikia surasti produktą ar paslaugą, kurie spręstų visuotinę problemą, aktualią daugiau nei 1 mln. žmonių, pavyzdžiui, „Uber“, „Facebook“, „Airbnb“. Tokios įmonės turi didelį potencialą sparčiai augti ir neapsiriboja vietine rinka, turi diversifikuotas komandas“, – pasakoja pašnekovas.

Idėja dar ne viskas

Galimybės tapti „unicorn“ atviros visiems, tačiau ne kiekvienas sugeba tuo tinkamai pasinaudoti. Anot diskusijos dalyvių, labai dažnai per daug sureikšminama idėjos įtaka. Nors ji iš tiesų didelė, tačiau, norint tapti milžinišku startuoliu, ne mažiau svarbūs kiti veiksniai: komanda, problemos suvokimas ir konkretūs tikslai.

„Kiti ne mažiau reikšmingi aspektai – supratimas, kokią problemą sprendžiate, ir idėjos tikrinimas. Pagrindinė problema – kuriamas produktas, kurio niekam nereikia. Nebandoma ieškoti būdų, kaip idėją galėtų patikrinti potencialūs klientai, o vietoj to dirbama su idėjos įgyvendinimu tol, kol baigiasi pinigai ar išsenka kiti resursai. Tik nustatę kliento problemą (angl. customer pain), supratę, kokiems klientams parduosite savo produktą ar paslaugą, įvertinę išlaidų ir pardavimų prognozę, galite pradėti dairytis finansavimo galimybių. Nes kiekvienas potencialus investuotojas startuolio tikrai paklaus, kiek uždirbsite ir kada“, – tikina V. Žagūnis.

Vaidas Žagūnis
Vaidas Žagūnis
© SEB banko nuotr.

Kita vertus, M. Nikolajevas pabrėžia komandos svarbą, sakydamas, kad tai, ar startuolis žaibiškai šaus į aukštumas, ar ims vegetuoti, priklauso tik nuo žmonių, jų bendros idėjos vizijos.

„Sėkmę arba, atvirkščiai, vegetaciją lemia tik patys žmonės, dirbantys startuolio komandoje. Tai priklauso nuo komandos, kuri susirinko dirbti drauge – nuo jų požiūrio, žinių, gebėjimo dirbti drauge, tarpusavio supratimo ir kasdienio judėjimo užsibrėžto tikslo link. Mano manymu, tik 10 proc. sėkmės sudaro pati idėja, o net 90 proc. lemia tai, kokia komanda su ta idėja dirba“, – atskleidžia jis.

Diskutuos profesionalai

Perspektyvaus lietuviško startuolio „Unboxed“ įkūrėjas Tadas Deksnys jau gali pasidžiaugti savo sėkme ir milijoninėmis investicijomis. Nors iki tapimo „unicorn“ tipo startuoliu dar reikės įdėti darbo ir laiko, pašnekovas įsitikinęs – gautos investicijos skatina sukurti dar daugiau vertės.

Tadas Degsnys
Tadas Degsnys
© Organizatorių archyvas

„Gavus milijoną nelengva nepamesti galvos. Jei apie investiciją galvoji iš asmeninės perspektyvos, žinome kultą, kad pinigai žmogui sukuria laisvę. Tačiau įmonės kontekste pritraukta investicija suteikia įsipareigojimą sukurti dar daugiau vertės ir padauginti investuotus pinigus, todėl tai priešinga tam susiformavusiam kultui. Investuotojo ir įmonės santykiai pagrįsti pasitikėjimu. Mano nuomone, pasitikėjimas yra ateities valiuta, kurios norėdamas net ir už bitkoinus nenusipirksi, jis yra nusipelnomas“, – vieną iš startuolio sėkmės priežasčių atskleidžia T. Deksnys.

Anot jo, būtent pasitikėjimas ir įdirbis yra tie veiksniai, kurie pasaulinėje rinkoje padeda atsirasti „unicorn“ startuoliams. 2017 m. lapkričio 16–17 d. vyksiančioje konferencijoje „The Grand Founders Day“ šia tema diskutuos tikri savo sričių žinovai, kurie patys investuoja arba augina potencialius „unicorn“ startuolius.

Diskusijoje išgirsite aktyvaus investuotojo, rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjo I. Laurso patarimus, SEB banko valdybos nario, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktoriaus V. Žagūnio nuomonę apie pasaulinės rinkos poveikį startuoliams, investuotojo ir įmonės „Veleza“ įkūrėjo M. Nikolajevo įžvalgas apie „unicorn“ galimybes ir vieno pelningiausių lietuviškų startuolių „Vinted“ bendraautorės M. Mitkutės požiūrį į „unicorn“ startuolius pasaulinėje erdvėje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuva 2016-aisiais prarado beveik 1 mlrd. eurų PVM (4)

Lietuvai per 2014-2016 metus pavyko pagerinti pridėtinės vertės mokesčio ( PVM ) surinkimą,...

Rusijos gyventojų laukia drabužių ir avalynės kainų šuolis (4)

Rusijos rublio nuvertėjimas šiais metais ir numatytas pridėtinės vertės mokesčio didinimas nuo...

Vainienę juokina 12 Skvernelio laiškų: gali ir dievui parašyti, bet nesitikėk stebuklų (177)

Bent vieną laišką su kvietimu investuoti Lietuvoje premjeras Saulius Skvernelis galėjo įteikti...

Lietuva 2016-aisiais prarado beveik 1 mlrd. eurų PVM (14)

Lietuvai per 2014-2016 metus pavyko pagerinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) surinkimą, tačiau...

Maisto produktams siūloma taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą (19)

Siekiant sumažinti kainas, siūloma maisto produktams taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą.

Top naujienos

Venclova: kalbos, kad popiežių pasitiko per tamsios veido spalvos mergaitė, – pražūtingos Lietuvai (104)

Kalbos apie tai, kad popiežių pasitikusi mergaitė buvo per tamsios veido spalvos – pražūtinga...

Paksas nesiliauja: savo siūlymais gąsdina ekspertus (224)

Neseniai sumanymą organizuoti referendumą dėl lito sugrąžinimo deklaravęs europarlamentaras...

Vainienę juokina 12 Skvernelio laiškų: gali ir dievui parašyti, bet nesitikėk stebuklų (177)

Bent vieną laišką su kvietimu investuoti Lietuvoje premjeras Saulius Skvernelis galėjo įteikti...

Šaltinis: Rusija ruošia grėsmingus povandeninius laivus (63)

Rusijos povandeninis laivynas, aprūpintas tarpžemyninėmis balistinėmis raketomis su...

Dėl antstolių veiklos skaidrinimo žengtas dar vienas žingsnis, Seimas neįprastai vieningas atnaujinta 16.05 (18)

Antradienį Seime prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa...

Akmuo į popiežiaus Mišių organizatorių darbą: tai smulkmena, bet labai svarbi (84)

„Labai trūko viešųjų tualetų“, – teigė „Žinių radijo“ klausytojas, ryto laidoje...

Mados ekspertas Aleksandras Vasiljevas įvardijo didžiausią Lietuvos moterų klaidą (2)

Vietoj to, kad džiaugtųsi gyvenimu, lietuviai kapstosi neegzistuojančiose problemose ir nepasitiki...

Nuo sausio 1 dienos pas šeimos gydytoją – per 7 dienas, specialistą – per 30 (130)

Nuo sausio 1 d. gydymo įstaigos bus kviečiamos jungtis prie išankstinės pacientų registracijos...

Netrukus įsigalios dar griežtesni statybos reikalavimai: ką tai reiškia pirkėjams? (10)

Išsirinkti naują būstą – atsakingas bei sudėtingas uždavinys, iš naujakurių pareikalaujantis...

Nusikaltėlis iš Lietuvos siautėjo Airijoje ir Šiaurės Airijoje: žudė, plėšė, dalyvavo grupiniame išžaginime (37)

Airijoje už prostitutės iš Latvijos išžaginimą nuteistas lietuvis. Tas pats žmogus Airijoje...