Pasaulis susižavėjęs stebi milijardų vertas bendroves, noriai naudojasi jų paslaugomis ir aikčioja nuo akimirksniu užplūdusios sėkmės istorijų. Tačiau pasaulinė rinka, kartais vadinama „unicorn“ sėkmės varikliu, sudaro realias prielaidas išauginti tokius startuolius ir Lietuvoje.
© Shutterstock

Diskusija šia tema numatoma renginyje „The Grand Founders Day“, kur idėjomis dalysis daug patirties startuolių plėtros srityje turintys Ilja Laursas, Milda Mitkutė, Vaidas Žagūnis ir Martynas Nikolajevas, o Vaidas Žagūnis papasakos apie startuolių ekosistemą, jos spragas ir kaip galime padėti naujoms idėjoms kurtis, kad iš jų išaugtų iki 1 mlrd. eurų vertės verslai.

Įmanoma tik globaliai

„Unicorn“ startuoliai – kone kiekvieno pradedančiojo inovatyvų verslą siekiamybė, tačiau tik vienetams tai tampa realybe. Tokio tipo startuoliais vadinami tie, kurie įspūdingais augimo tempais pasiekia 1 mlrd. dolerių vertę. Kol kas Lietuvoje tokios sėkmės nebuvo sulaukta, tačiau potencialas auga ir matomas akivaizdžiai, o puikias sąlygas tam suteikia pasaulinė rinka.

„Pasaulinė rinka yra būtina startuoliams augti. Galėčiau teigti, kad tai ne šiuolaikinis pranašumas, o tiesiog būtinybė, jeigu jaunas startuolis nori ir siekia išaugti iki „unicorn“, – įsitikinęs verslininkas, investuotojas M. Nikolajevas.

Martynas Nikolajevas
Martynas Nikolajevas
© DELFI / Audrius Solominas

Jam antrina kitas diskusijos dalyvis, SEB banko valdybos narys, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius V. Žagūnis. Pasak jo, vien fakto, kad rinka šiais laikais yra pasaulinė ir visiems pasiekiama, negana. Būtina spręsti ir visuotinę problemą, su kuria susidurtų didžiosios dalies rinkų atstovai.

„Unicorn“ vadiname daugiau nei 1 mlrd. dolerių vertės įmones, tačiau tik vienam iš milijono startuolių pasiseka tapti „unicorn“. Norint tai pasiekti, reikia surasti produktą ar paslaugą, kurie spręstų visuotinę problemą, aktualią daugiau nei 1 mln. žmonių, pavyzdžiui, „Uber“, „Facebook“, „Airbnb“. Tokios įmonės turi didelį potencialą sparčiai augti ir neapsiriboja vietine rinka, turi diversifikuotas komandas“, – pasakoja pašnekovas.

Idėja dar ne viskas

Galimybės tapti „unicorn“ atviros visiems, tačiau ne kiekvienas sugeba tuo tinkamai pasinaudoti. Anot diskusijos dalyvių, labai dažnai per daug sureikšminama idėjos įtaka. Nors ji iš tiesų didelė, tačiau, norint tapti milžinišku startuoliu, ne mažiau svarbūs kiti veiksniai: komanda, problemos suvokimas ir konkretūs tikslai.

„Kiti ne mažiau reikšmingi aspektai – supratimas, kokią problemą sprendžiate, ir idėjos tikrinimas. Pagrindinė problema – kuriamas produktas, kurio niekam nereikia. Nebandoma ieškoti būdų, kaip idėją galėtų patikrinti potencialūs klientai, o vietoj to dirbama su idėjos įgyvendinimu tol, kol baigiasi pinigai ar išsenka kiti resursai. Tik nustatę kliento problemą (angl. customer pain), supratę, kokiems klientams parduosite savo produktą ar paslaugą, įvertinę išlaidų ir pardavimų prognozę, galite pradėti dairytis finansavimo galimybių. Nes kiekvienas potencialus investuotojas startuolio tikrai paklaus, kiek uždirbsite ir kada“, – tikina V. Žagūnis.

Vaidas Žagūnis
Vaidas Žagūnis
© SEB banko nuotr.

Kita vertus, M. Nikolajevas pabrėžia komandos svarbą, sakydamas, kad tai, ar startuolis žaibiškai šaus į aukštumas, ar ims vegetuoti, priklauso tik nuo žmonių, jų bendros idėjos vizijos.

„Sėkmę arba, atvirkščiai, vegetaciją lemia tik patys žmonės, dirbantys startuolio komandoje. Tai priklauso nuo komandos, kuri susirinko dirbti drauge – nuo jų požiūrio, žinių, gebėjimo dirbti drauge, tarpusavio supratimo ir kasdienio judėjimo užsibrėžto tikslo link. Mano manymu, tik 10 proc. sėkmės sudaro pati idėja, o net 90 proc. lemia tai, kokia komanda su ta idėja dirba“, – atskleidžia jis.

Diskutuos profesionalai

Perspektyvaus lietuviško startuolio „Unboxed“ įkūrėjas Tadas Deksnys jau gali pasidžiaugti savo sėkme ir milijoninėmis investicijomis. Nors iki tapimo „unicorn“ tipo startuoliu dar reikės įdėti darbo ir laiko, pašnekovas įsitikinęs – gautos investicijos skatina sukurti dar daugiau vertės.

Tadas Degsnys
Tadas Degsnys
© Organizatorių archyvas

„Gavus milijoną nelengva nepamesti galvos. Jei apie investiciją galvoji iš asmeninės perspektyvos, žinome kultą, kad pinigai žmogui sukuria laisvę. Tačiau įmonės kontekste pritraukta investicija suteikia įsipareigojimą sukurti dar daugiau vertės ir padauginti investuotus pinigus, todėl tai priešinga tam susiformavusiam kultui. Investuotojo ir įmonės santykiai pagrįsti pasitikėjimu. Mano nuomone, pasitikėjimas yra ateities valiuta, kurios norėdamas net ir už bitkoinus nenusipirksi, jis yra nusipelnomas“, – vieną iš startuolio sėkmės priežasčių atskleidžia T. Deksnys.

Anot jo, būtent pasitikėjimas ir įdirbis yra tie veiksniai, kurie pasaulinėje rinkoje padeda atsirasti „unicorn“ startuoliams. 2017 m. lapkričio 16–17 d. vyksiančioje konferencijoje „The Grand Founders Day“ šia tema diskutuos tikri savo sričių žinovai, kurie patys investuoja arba augina potencialius „unicorn“ startuolius.

Diskusijoje išgirsite aktyvaus investuotojo, rizikos kapitalo fondo „Nextury Ventures“ įkūrėjo I. Laurso patarimus, SEB banko valdybos nario, Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktoriaus V. Žagūnio nuomonę apie pasaulinės rinkos poveikį startuoliams, investuotojo ir įmonės „Veleza“ įkūrėjo M. Nikolajevo įžvalgas apie „unicorn“ galimybes ir vieno pelningiausių lietuviškų startuolių „Vinted“ bendraautorės M. Mitkutės požiūrį į „unicorn“ startuolius pasaulinėje erdvėje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Atleistieji IAE darbuotojai remiamų darbo vietų nesirenka (2)

Dėl suplanuotos mokesčių reformos turėtų keistis ir subsidijos įmonėms, įdarbinančioms...

„Akropoliuose“ vyksta „Jamam“ nuolaidų akcija (40)

Penktadienį ir šeštadienį prekybos ir pramogų centruose „Akropolis“ vyksta nuolaidų akcija...

Palanga išskėstomis rankomis jau laukia poilsiautojų: kokiomis maisto kainomis pasitiko (371)

Kaip privilioti kuo daugiau turistų šiltuoju sezonu, Palangos verslininkai jau gerai apgalvojo....

Sostinėje atgimė vienuolyną su skandalais palikęs baras (33)

Praėjusių metų rugpjūtį baro „ 7 fridays “ darbuotojai staiga turėjo susirinkti daiktus ir...

Lietuvos-Latvijos dujotiekio plėtros studijai – 175 tūkst. eurų ES parama (13)

Lietuvos ir Latvijos dujotiekių jungties pajėgumų didinimo studijai, kurią rengia...

Top naujienos

Tai, kas vyko Sovietų Sąjungos gimnastikos rinktinėje, kelia šiurpą: visos tai patyrė (173)

Kelios buvusios Sovietų Sąjungos gimnastės teigia, jog buvęs treneris jas seksualiai išnaudojo. O...

Prasidėjo Neringos pastatų griovimas – valstybei iškelti milijoniniai ieškiniai (135)

Šį mėnesį Gintaro Įlankoje, Juodkrantėje, pradėtas griauti druskų sandėlis verčia vietos...

Buvęs sostinės vicemeras Romas Adomavičius vedė 30 metų jaunesnę mylimąją (53)

Buvęs sostinės vicemeras, 64-ių Romas Adomavičius šeštadienio popietę Vilniaus santuokų...

Palangą užplūdo poilsiautojai: vasaros kurorto šventė žmones sukvietė į begalę pramogų (93)

Palangoje savaitgalį oficialiai paskelbus vasaros kurorto pradžią, čia sugužėjo begalė...

Lietuvą „brangakmeniu“ vadinantis Daviesas: daug NBA krepšininkų nesugebėtų žaisti Eurolygoje (106)

Vienu maloniausių šio sezono Lietuvos krepšinio gerbėjų atradimų tapęs Kauno „Žalgirio“...

Pamirškime „autobusus“ gynyboje: Čempionų lygos finale – atakuojančio futbolo titanų kova

Šeštadienį vakare Kijeve susitiks dvi komandos, turinčios nuostabų puolimo arsenalą ir...

Tai erzina visus tėvus: apie ką nuolat pamokslauja tie, kurie vaikų neturi (16)

Jei turite vaikų, patarimų, kaip juos auginti, veikiausiai esate gavę ir iš žmonių, kurie patys...

Trakuose ištekėjo atlikėja Evelina Sašenko: prie šios bažnyčios įvyko pirmasis pasimatymas (40)

Kaitrią šeštadienio popietę Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bazilikoje aukso žiedus...

Ką daryti, jei jūsų mėgstamiausi džinsai susitraukė (26)

Ar žinote, kaip pratempti džinsus? Galbūt pernelyg pasilepinote maistu šventiniu laikotarpiu ar...

Psichologė: ką daryti, jei nori, kad tave suptų geri draugai (6)

Kiek išsamiau aptarkime draugų temą – jau vien dėl to, kad dažnas tariasi turintis daug...