Mėsos perdirbėjai skambina pavojaus varpais ir smukus vartojimui prašo kuo greičiau grąžinti lengvatinį 5 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą šviežiai ir atšaldytai mėsai, o mėsos produktams siūlo nustatyti 9 proc. PVM tarifą. Tuo tarpu turgaus prekeivius, prekiaujančius mėsa ir jos gaminiais, perdirbėjai siūlo apmokestinti didesniu pajamų mokesčiu bei per artimiausius pusę metų įteisinti kasos aparatus.
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Kontrolės departamento direktorius Artūras Klerauskas savo ruožtu abejoja, ar vartojimas smuko dėl padidėjusio PVM ir sako, kad krizė vienodai prispaudė visus sektorius.

„Šiuo metu nėra nė vienos prekių grupės, kurios vartojimas nesumažėjo. Jeigu laikytumės tokios pačios logikos, tai klausimą dėl PVM tarifo mažinimo turėtų iškelti absoliučiai visi, nes apie 30 proc. sumažėjo visų pramonės šakų pardavimai. Tai ką turi prekybos centrai sakyti – prekybos veiklai tarifą mažinti? Dabar pasakyti, kad šiemet sumažėjusių pardavimų priežastis yra PVM, nėra logiškas ir nereiškia, kad šioje srityje reikia tarifą mažinti“, - sako A. Klerauskas.

Kaltina turgaus prekeivius

Maisto produktų gamintojai trečiadienį surengė darbo grupės posėdį, kuriame aptarė padidėjusio PVM įtaką maisto sektoriui. Didžiausią nepasitenkinimą padidėjusiais mokesčiais Finansų ministerijos ir Mokesčių inspekcijos atstovams išsakė mėsos perdirbėjai, nes, kaip žinoma, anksčiau šviežiai ir atšaldytai mėsai, paukštienai bei žuviai galiojo lengvatinis 5 proc. PVM tarifas, tačiau nuo metų pradžios jis šoktelėjo iki 19 proc., o nuo šių metų rugsėjo išaugo iki 21 proc.

Mėsos perdirbėjai skundžiasi, kad didžiausių mėsos perdirbimo įmonių apyvarta per devynis šių metų mėnesius smuko 20 proc. ir dėl to kaltina ypač didelį PVM bei turgaus prekeivius, kurie esą yra nekontroliuojami ir pelnosi iš to, kad nelegaliai prekiauja lenkiška mėsa, kuriai Lenkijoje taikomas nulinis PVM tarifas.

Dėl šios priežasties mėsos perdirbėjai siūlo didžiųjų miestų turguose prekiaujančius prekybininkus apmokestinti didesniu fiksuotu pajamų mokesčiu bei per artimiausią pusmetį įteisinti kasos aparatus.

„Kodėl mes rodome pirštu į turgų? Jūs ką, galvojate sutvarkysit Halės turgų? Nesutvarkysit ir mes siūlom padidinkim mokesčius“, - darbo grupės posėdyje siūlė Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto (LAEI) Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys.

Tačiau VMI Kontrolės departamento direktorius A. Klerauskas suabejojo, ar mėsos perdirbėjų tikslas yra į valstybės biudžetą surinkti daugiau pinigų, ar išnaikinti asmenis, kurie verčiasi įsigiję verslo liudijimus. Pasak jo, šiemet verslo liudijimų ir šiaip yra įsigyta apie 15 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.

„Tikslas yra vienas. Ta moteris, kuri prekiauja turguje, ji uždirba minimumą ir iš tikro ji nieko neturi, ji turi tik darbo vietą. Bet tas, kuris ją aprūpina mėsa, gauna tokius pelnus...“, - į užduotą klausimą atsakė A. Gapšys.

Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Gintautas Kniukšta teigia, kad nelegaliai prekiaujantys turgaus prekeiviai į biudžetą nesumoka beveik 100 mln. Lt PVM, tačiau valstybė esą už tai jiems tik paploja per petį.

„Valstybėje tas, kas uždirba legaliai, kas moka mokesčius, yra toliau spaudžiamas, o tiems turgaus prekeiviams, prašom – visos sąlygos, nemokėkit mokesčių, išlaikot tuos pardavėjus, paplojam ir viso gero“, - piktinosi G. Kniukšta.

„Leiskite juodai pajuokauti. Gal tada neleiskime turguje prekiauti mėsa? Bet, deja, to negalime“, - į kritiką atsakė diskusijoje taip pat dalyvavęs Finansų ministerijos Mokesčių departamento Netiesioginių mokesčių skyriaus vedėjas Žygintas Grekas.

Ž.Grekas: esant krizei vartojimas visada mažėja

Lietuvos pramonininkų konfederacijoje (LPK) surengtame darbo grupės posėdyje dalyvavęs grupės narys Ž. Grekas teigė, kad, Finansų ministerijos požiūriu, smukusio mėsos ir jos produktų vartojimo priežastys yra platesnės nei tik PVM padidinimas ir nelegali prekyba turguose.

„Yra krizė ir viskas krito 30 proc. Problema ta, kad pasikeitė ne tik PVM, pasikeitė visos sąlygos ekonomikoje. Jeigu situacija būtų nepasikeitusi ir ekonomika būtų 2006-2007 m. lygio, iki tos krizės, tai mes galėtume žiūrėti į skaičiukus ir diskutuoti – va, PVM padidėjo 4 kartus, bet pajamos į biudžetą padidėjo tik apie 1,5 karto“, - svarstė Ž. Grekas.

Pasak jo, Lenkijoje mėsą įsigiję didmenininkai, vežantys ją į Lietuvą ir čia prekiaujantys, vis tiek sumoka 21 proc. PVM tarifą, nes prekė realizuojama Lietuvoje. Mokesčių nesumoka tik nelegalūs prekiautojai, kurių pastatęs kasos aparatą nesukontroliuosi.

„Aš noriu tik tiek pasakyti – klausantis jūsų man kyla noras pataisyti rezoliuciją ir parašyti, kad mes Vyriausybės prašome dar 20 proc. padidinti PVM tarifą, nes jis neturi jokios įtakos nei vartojimui, nei niekam. Ir turguje leisti laisvai prekiauti. Tada visi mūsų perdirbėjai irgi varys į turgų“, - pasipiktino A. Gapšys.

Tuo tarpu Ž. Grekas sako, kad sumažinus PVM tarifą „kažkas tą galiuką pasiims“ ir didžiausia tikimybė, kad tai bus ne vartotojas.

„Klausimas, kas pasiims – gali pasiimti žemdirbys, gali pasiimti perdirbėjas, gali pasiimti pardavėjas, gali viskas atitekti vartotojui. Mes labiausiai norėtumėm, kad tai labiausiai pasitarnautų vartotojui. Tiesiai šviesiai sakau. Aišku, nėra blogai jeigu viskas išsidalina proporcingai, tas irgi nėra blogiausias atvejis, bet supraskit mus – jeigu nėra jokio užtikrinimo, o pagal mūsų statistiką vartotojas naudos negauna, tai nėra tikslo mažinti“, - svarstė Finansų ministerijos atstovas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ukrainiečiai renkasi Lietuvą: pas jus dar yra perspektyvų (441)

Vis daugiau ukrainiečių nori darbuotis Lietuvoje – praėjusiais metais Lietuvos ambasada Ukrainoje...

Infliacija skatina Europos akcijų rinkos augimą

Vis dar itin žema infliacija euro zonoje palaikė akcijų rinkas penktadienį, nes naujoji statistika...

„Boso valanda su S. Jovaišu“: Rasa Balčiūnienė apie tai, kodėl žmonės nesikeičia taip, kaip nori ir kada kviesti pokyčių agentę

„Manyje yra geras derinys: turiu verslo, vadovavimo patirties, esu įvarių mokymo programų,...

„Eurostat“: metinis darbo jėgos kainos augimas Lietuvoje – vienas spartesnių (14)

Darbo jėgos kainos augimas Lietuvoje ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį, palyginti su tuo pat...

„Lidl“ kol kas negali statyti dar vienos parduotuvės Vilniuje (32)

Vokietijos kapitalo mažmeninės prekybos bendrovė „Lidl Lietuva“ kol kas negali statyti dar...

Top naujienos

Matelis nurodė, kokie žaidimai vyksta Seime (282)

Šią savaitę Seime ir aplink jį – karšta. Bene šeši tūkstančiai mitinguotojų pareikalavo...

Sužinojusi kainą avalynės taisykloje panoro griebti batus meistrui iš rankų ir bėgti (263)

Pirkdami naujus batus dažnai nepagalvojame, kad kaina, kurią sumokame už naują pirkinį,...

Iš pažiūros sveiki produktai slepia tai, ko pataria vengti produktų sąrašas (1)

Net labai sveikai atrodančiuose maisto produktuose dažnai slypi tikra cukraus bomba. Norint to...

Jazzu papasakojo apie tikrąją išsiskyrimo su Somovu priežastį ir nuskustus plaukus: neberandi vietos ten, kur visada buvo tavo namai (137)

Po grandiozinių atsisveikinimo koncertų į Tailandą išskridusi atlikėja Justė Arlauskaitė –...

Misija „Išsilaikyti aštuntuke“: kiek pergalių trūksta „Žalgiriui“ ir kokia vieta gresia? penki scenarijai, apklausa (65)

Iki Eurolygos reguliariojo sezono pabaigos liko viso labo trys savaitės arba keturi turai. Tačiau ir...

Rusijos santykiai su JK: Putinas nebijo, o be reikalo (303)

Greita Jungtinės Karalystės ministrės pirmininkės Theresos May reakcija į mėginimą Solsberyje...

Konservatoriai bandys atgaut Kauną: ėmėsi Liudo Mažylio (739)

Vasario 16 aktą suradęs ir visos Lietuvos žvaigžde tapęs profesorius Liudas Mažylis sulaukia...

Siekia, kad kompensacijos būtų mokamos ne tik už vėluojantį ar atšauktą skrydį

Nors visose Europos sąjungos valstybėse dar nuo 2004-ųjų oro keleivių teises saugo Europos...

Atšilus orams, tyko didelis pavojus: neapsisaugojus gresia baisios pasekmės (6)

Atėjus pavasariui vis daugiau laiko leidžiame lauke, gamta atbunda, o su ja – ir erkės. Vilniaus...

Tyrimas: kurie vitaminai beverčiai ar net pavojingi sveikatai, o kurie būtini? (17)

Po kelis dešimtmečius trukusių tyrimų nerasta svarių įrodymų, kad vitaminai ir papildai yra...