aA
Lietuvoje mažėja ir bankų skyrių, ir bankomatų. Lietuvos bankų asociacija tvirtina, kad tokius sprendimus priėmė atsakingai įvertinusi žmonių poreikius bei galimybes nuvykti į toliau esančius bankų skyrius. „Delfi“ laidoje kalbinti miestų merai nepatenkinti esama padėtimi ir sako, kad ateityje galime susidurti su problema, jog žmonės jausis izoliuoti, o kai kurie jau dabar sugaišta kone visą dieną, kol nuvyksta iki banko skyrių didžiuosiuose miestuose.

Žmonės susiduria su problemomis

Asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovas Kęstutis Kupšys laidoje sakė, kad žmonės susiduria su problemomis.

„Vartotojai dažnai skundžiasi, kad jiems vis sunkiau pasiekti paprastas bankines paslaugas, o sudėtingesnių bankinių paslaugų žmonėms tenka važiuoti gana toli ir vis toliau“, – tikino jis.

Pašnekovo teigimu, tokie argumentai, kaip demografinė situacija ir mažėjanti Lietuva, tiesiog neįtikina.

Kęstutis Kupšys
Kęstutis Kupšys
© DELFI / Josvydas Elinskas

„Žinoma, galima apeliuoti į mažėjančią Lietuvą ir į mažėjantį gyventojų skaičių, bet net ir gana dideli miesteliai, tokie kaip Rietavas ar Naujoji Akmenė, neturi bankų skyrių. Čia yra didžiulio susirūpinimo vertas faktas. Mes tarsi esame „įstatyti“ į situaciją, kad be bankų neišgyvensime, mes juk gauname atlyginimus, išmokas, pašalpas, pensijas – galų gale esame su banko sektoriumi taip susieti, kad be jo išgyventi būtų sunku, o jis nuo mūsų bėga“, – nuomonę išreiškė K. Kupšys.

Skaitmenizacija ir demografija

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius bando žvelgti iš kitos pusės ir akcentuoja, kad 75 proc. žmonių naudojasi interneto banku.

„Norėčiau pasakyti, kad šiuo metu bankų skyriai nėra mažinami. Antradienį pristatėme visuomenei bankinių paslaugų žemėlapį, kurį ponas Kupšys ir laidoje pademonstravo, tikrai visiems rekomenduoju nueiti ir pažiūrėti, kur kokios finansinės paslaugos teikiamos. Jis taip ir pavadintas – pinigųžemėlapis.lt.

Mažųjų miestų merai neapsikentė: bankų skyrių nėra, pastatytas vienas bankomatas, o jame pasibaigia pinigai
© DELFI / Josvydas Elinskas

Situacija labai paprasta: šiandien mes vis dar labai dažnai įsivaizduojame, kad bankas – tai pastatas, pilnas pinigų. XXI amžiaus bankininkystė yra ne pastatas, XXI amžiaus bankininkystė – paslaugos, kurios teikiamos. Lietuvoje yra dvi didžiulės jėgos, su kuriomis, deja, kol kas niekas nesugeba susitvarkyti. Viena – tai skaitmenizacija, kita – demografija. Bankai, finansų paslaugos, lygiai taip pat, kaip ir tam tikros kitos viešosios paslaugos: švietimas, sveikatos apsauga, su tuo susiduria. Matome, kad beveik 75 proc. Lietuvos gyventojų naudojasi interneto banku“, – tvirtino jis.

Neringos meras: šeštadienį vidurdienį pinigai bankomate baigiasi

Neringos meras, paklaustas, ar tikrai užtenka bankinių paslaugų, papasakojo apie užsieniečių požiūrį į bankininkystę Lietuvoje. Jo žodžiais, daugelis atvykstančiųjų Lietuvą laiko nesaugia valstybe.

„Buvau susitikęs su turizmo atstovais, taip pat kruizinių laivų, plukdančių tūkstančius klientų į Neringą, atstovais, jie sakė, kad vis dėlto Lietuva, jų akimis, yra labai nesaugi bankinių kortelių atsiskaitymo atžvilgiu, nors man atrodė, kad mes esame patys saugiausi, tačiau užsieniečiai, atvykstantys į Lietuvą, nori atsiskaityti tik grynaisiais: pirkdami suvenyrus, žuvis Preiloje, kur pardavėjas neturi to skaitmeninio aparato, nes jis jam yra per brangus ir neduodamas nemokamai“, – tvirtino meras.

Panašiai jaučiasi ir svečiai iš Rytų šalių.

Darius Jasaitis
Darius Jasaitis
© DELFI / Andrius Ufartas

„Kitas dalykas – mes turime labai daug svečių, kurie atvyksta iš Rytų ir naudojasi grynaisiais. Turime smulkųjį verslą – senjorai, turėdami butų ir juos nuomodami nemoka naudotis, bijo tų telefoninių sukčių, tad pinigus dedasi po pagalvėle, ima tik grynuosius. Nidoje turime tik du bankomatus. Nei Preiloje, nei Pervalkoje, nei Juodkrantėje su banku nesutariame dėl bankomatų.

Esmė tokia, kad bankai siūlo netgi mums mokėti jiems pinigų, kad bankomatai būtų. Sutinku: bankas – verslas. Viskas gerai, valstybė kažkada apsigavo tikėdama pažadais, visus agituodama gražiais pažadais per televiziją, kad eitumėte į bankus, turėtumėte korteles, kad viskas bus gerai.

Bet štai valstybei pasiūlymas, jeigu taip galima, – valstybė ir visos valstybinės įmonės, savivaldybės, tegul savo pinigus laiko tik tame banke, kuris užtikrins bent jau tinklą bankomatų, – tokį, koks yra Nidoje, su galimybe pinigus įdėti ir išimti, galimybe padaryti pervedimą. Taip sukursime daugiau darbo vietų už valdiškus pinigus, nors, aišku, dabar sakoma, kad pinigus laikyti reikia mokėti“, – tikino pašnekovas.

„Kitas dalykas yra atvykstantys turistai – iš Rusijos, Baltarusijos. Jiems problema, kai reikia išsiimti iš bankomato, o bankomate, kaip įprasta, šeštadienį vidurdienį pinigai baigiasi ir prasideda visokių fantazijų ieškojimas, ką daryti, kaip išgyventi“, – pridūrė D. Jasaitis.

Rietavo meras: žmonės sugaišta visą dieną

Rietavo meras Antanas Černeckis užčiuopė dar vieną problemą – daugelis kaimuose gyvenančių senesnių žmonių nesinaudoja kompiuteriais, o vykti į bankų skyrius labai nepatogu, kartais žmonės iššvaisto net visą pusdienį ar dieną.

„Pažiūrėjau tą žemėlapį ir atrodo, kad mes gyvename pačius geriausius laikus ir viskas yra užtikrinta, kaip turi būti. Deja, taip nėra, čia tik fikcija, kad viskas gerai, kad galime pasiimti pinigų tada, kada reikia. Pavyzdžiui, „Perlo“ terminale kokioje nors kaimo parduotuvėje kiek priprekiaujama per dieną, o žmogui reikia važiuoti kokius 20 kilometrų į Rietavą pasiimti pinigų. Tai yra neišspręsta problema, nes žmogus gaišta pusę dienos. Transportas nėra išvystytas, kad autobusai važiuotų kas dvi ar tris valandas.

Antanas Černeckis
Antanas Černeckis
© DELFI / Kiril Čachovskij

Žmogus sugaišta pusę dienos, jeigu ne visą. Daugelyje kaimų tėra vos vienas ar keli žmonės, kurie sugeba reikalus tvarkyti kompiuteriu. Kai kuriems ta bankininkystė kompiuteriu dar nėra prieinama. Tuos žmones, kuriems yra 70–80 metų, išmokyti naudotis kompiuteriu – utopija. Jiems dirbti savarankiškai neįmanoma. O kreditų unijos nėra tas bankas, kuris galėtų visapusiškai aptarnauti, – nei kortelių, nei bankomatų neturi. Galbūt ir būtų šioks toks pakaitalas kaimiškose vietovėse, bet dar reikia jiems padirbėti, kad galėtų teikti tokias paslaugas“, – kalbėjo Rietavo meras.

Žmonės jaučiasi izoliuoti

Anot jo, skundų jau dabar daugėja, žmonės esama padėtimi nepatenkinti.

„Skundų ir nepasitenkinimo labai daug. Keistas požiūris, kad dėl demografijos ar kitų dalykų mažiname paslaugas. Jeigu taip mąstysime, kas tada liks. Tie žmonės teisūs sakydami: o kas lieka – kraustomės mes iš tos Lietuvos, nes čia niekas į mus nežiūri.

Kas lieka tam žmogui, pavyzdžiui, verslininkui, kuris nori atsidaryti čia sąskaitą. Kokį jis turi paskatinimą čia, vietoje, susitvarkyti reikalus, pasitarti, su kuo turi konsultuotis? Tas žmogus lieka vienas – jis turi važiuoti į didelį miestą, kur gautų tokią paslaugą. (...) Tie žmonės gali būti visiškai izoliuoti“, – pabrėžė meras.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(86 žmonės įvertino)
4.6163

Ištyrė Lietuvos tekstilės sektorių – jam pandemija smogė itin stipriai (2)

Tekstilės pramonė Lietuvoje tapo viena iš verslo šakų, kurią pandemija paveikė itin skaudžiai,...

Be pajamų per pandemiją likusi vilniečių pora nėrė į verslą: sulaukė investicijų ir planuoja plėtrą į užsienį (74)

Be pajamų per pandemiją likę vilniečiai Eglė Stankevičiūtė ir Julius Valančauskas be darbo...

Lietuvoje – didžiausia metų infliacija Baltijos valstybėse (2)

Vartojimo prekės ir paslaugos Baltijos valstybėse per metus labiausiai pabrango Lietuvoje.

Tyrimas: iki 2027 m. elektromobilių gamyba kainuos pigiau nei automobilių su vidaus degimo varikliais (17)

Europoje iki 2027 m. taps pigiau gaminti elektromobilius nei transporto priemones su vidaus degimo...

Žiemelio investicijos Vilniuje blokuotos dėl ryšių Rusijoje ir Baltarusijoje (16)

Verslininko Gedimino Žiemelio kontroliuojamos aviacijos verslo grupės „ Avia Solutions Group “...

Top naujienos

Mindaugas Milinis | D+

Sovietų maršalas, kuris apiplėšė Berlyną: brangenybes ir meno vertybes namo vežė vagonais

Gegužės 8-ąją (Europoje) ir 9-ąją (Rusijos Federacijoje) buvo minimos Antrojo pasaulinio karo...

Putino kalboje – iškalbingos detalės tarp eilučių: kas liko be grasinimų ir pagiežos (689)

Šlovinga pergalė, aplaistyta krauju ir ašaromis. Tokie motyvai kaip ir kasmet skambėjo gegužės...

Šią savaitę laukia kol kas šilčiausia pavasario diena: iškart po jos – nemalonios permainos (1)

Tiek antradienio naktį, tiek dieną dangus beveik visur bus giedras. Aišku, nelis. Pietryčių...

Izraelis žada galingą atsaką: „Hamas“ peržengė neleistiną ribą sureagavo ir JAV (118)

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmadienį perspėjo Gazos Ruožą...

Agnė Keizikienė | D+

Lietuvė su keliais kilogramais nesėkmingai kovojo beveik pusę metų, o neteko – per dieną: paaiškino, kaip tai įmanoma

Daugelis sveiko gyvenimo mokytojų, mitybos specialistų sutinka, kad kartais lengviau yra netekti...

Galimybių pasas daugelio lauktos privilegijos nesuteiks: išimtys kol kas nenumatytos (375)

Jau po dviejų savaičių Lietuvoje pradėsiantis galioti Galimybių pasas jo turėtojams suteiks...

Neatrastos devynios Turkijos vietos 2021 metams (4)

„ Turkija atliko puikų darbą diversifikuodama turizmo prekybą ir dabar yra 6-ta pagal lankomumą...

„Ryto“ strategas gynė Goudelocką, „Lietkabelio“ vedlys džiaugėsi „Eurocup“ lygio žaidimu (1)

Pirmadienį paskutinėje „Betsafe-LKL“ reguliariojo čempionato akistatoje Panevėžyje...