aA
Lietuvoje kasmet vien prekybos įmonės išmeta apie 4300 tonų maisto produktų, kurie galėtų patekti ant skurstančiųjų stalo. Utilizuojamų produktų vertė siekia 10 mln. Lt. Labdaros fondo „Maisto bankas“ duomenimis, jeigu besibaigiančio galiojimo maisto produktus prekybininkai sutiktų atiduoti labdarai, tiek maisto produktų pakaktų visus metus pamaitinti 60 tūkstančių sunkmečio prispaustų žmonių.
© A.Didžgalvio nuotr.

Deja, skurstantiesiems atitenka tik apie 8 proc. dar palyginti kokybiško maisto. Likusi dalis utilizuojama.

Skurstančiųjų daugėja

Šalies piliečių galimybės išgyventi sunkmetį Vyriausybei turėtų kelti nerimą. Pasaulio banko duomenimis, šįmet žmonių, kurių vienam šeimos nariui teks tik 350 Lt, skaičius Lietuvoje šoktels nuo 428 tūkst. iki 636 tūkst. Kitąmet skurstančiųjų bus dar daugiau.

Ekonominė krizė skaudžiausiai smogia mažas pajamas gaunantiems asmenims. Po metų ar dvejų, tikėkimės, ekonomika atsigaus, gal šie žmonės susiras darbus ir jų gyvenimas grįš į buvusias vėžes. Tačiau jiems reikia padėti išgyventi dabar. Viena tokių galimybių – labdaros fondo „Maisto bankas“ projektas besibaigiančio galiojimo maisto produktais remti menkas pajamas gaunančius žmones.

Projekto metu iš prekybos centrų numatyta surinkti maisto produktus, kurių, dėl pažeistų pakuočių ar trumpo vartojimo termino, nespėjama parduoti. Tokie maisto produktai paprastai utilizuojami – pašalinus pakuotę, produktai sumalami, sumaišomi su žole bei pjuvenomis ir kt. ir naudojami gaminant kompostą.

Trūksta suvokimo pagelbėti

„Maisto banko“ apklausos duomenimis, beveik 80 proc. maisto gamintojų ir prekybininkų patvirtino, kad jų įmonėse susidaro maisto produktų, kurie netinkami realizuoti, bet galėtų patekti ant nepasiturinčiųjų stalo. Tiek nekondicinio maisto susidaro dėl kosmetinio produktų išvaizdos broko ar besibaigiančių galiojimo terminų. Iš apklaustų devyniolikos įmonių tik penkios neparduodamus, bet tinkamus vartoti maisto produktus atiduoda labdarai. Kodėl tiek nedaug?

„Maisto banko“ plėtros konsultantas Vaidotas Ilgius mano, kad mūsų šalyje verslininkams ir apskritai visiems piliečiams dar trūksta Vakarų šalyse įprasto suvokimo, kad reikia pagelbėti į bėdą patekusiems piliečiams.

Aukoja paskutinę dieną

Labdaros fondas pateikė pasiūlymus aukoti maisto produktus keturiems stambiausiems prekybos tinklams, tačiau, po ilgai trukusių derybų, bendradarbiauti sutiko tik „Iki“ prekybos tinklas.
Šio prekybos tinklo atstovas ryšiams su visuomene Valdas Lopeta VL sakė, kad „Iki“ vadovai nusprendė nepardavinėti maisto produktų, kurių galiojimo laikas baigiasi kitą dieną. Tokie produktai atiduodami labdaros fondui „Maisto bankas“.

Iš Vilniuje esančių „Iki“ prekybos tinklui priklausančių 25 parduotuvių „Maisto banko“ atstovai kiekvieną dieną surenka daugiau nei toną duonos gaminių, pieno produktų bei vaisių ir daržovių, kurių vertė vidutiniškai siekia 5 tūkst. Lt. Anksčiau šiuos produktus prekybininkai utilizuodavo ir už šį darbą sumokėdavo apie 1 Lt/kg. Taigi galime sakyti, kad laimi abi pusės. Skurstantiesiems tiekiamas dar tinkamas maistas, o prekybos įmonė sutaupo lėšas produktams utilizuoti – net apie 1000 Lt per dieną.

Vieni atpigina, kiti neturi ką dovanoti

Vienas stambiausių šalyje prekybos tinklų „Maxima“ besibaigiančio galiojimo maisto produktus atpigina 50 ar daugiau procentų.

„Šie produktai yra kokybiški, todėl paprastai išperkami, ypač dabar, krizės metu. Tačiau dalį produktų atiduodame utilizuoti“, – sakė „Maximos“ prekybos tinklo atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė.

Per pirmąjį šių metų pusmetį prekybos tinklas „Maxima“ perdavė perdirbti apie 492 t neparduotų, pasibaigusio galiojimo laiko gyvūninės ir augalinės kilmės maisto produktų. Anot R.Saulytės, didžiausią iki galiojimo laiko pabaigos neparduotų produktų dalį „Maximos“ prekybos tinkluose sudaro vaisiai ir daržovės – net iki 80 proc. visų produktų.

Ar šie produktai galėjo patekti ant skurstančiųjų stalo? Ne visi. Pavyzdžiui, didelė dalis duonos gaminių, kruopų, makaronų, vaisių ir daržovių bei pieno produktų galėjo atitekti skurstantiesiems, tačiau mėsos ir žuvies produktus vienareikšmiškai įmonėms tenka utilizuoti. „Maisto banko“ sistema neturi šaldymo įrenginių tokiems produktams surinkti.

„Maximos“ atstovė tikina negavusi „Maisto banko“ oficialaus prašymo dalyvauti projekte.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
KOMENTARAI

Deimantė Žebrauskaitė, labdaros fondo „Maisto bankas“ direktorė

Šiais nelengvais laikais maisto produktų reikia gerokai daugiau negu aukojama. Daugiausia maisto produktų atiduodame labdaros valgykloms Vilniuje, vaikų dienos centrams, vaikų globos namams, nakvynės namams ir neįgaliųjų organizacijoms. Fiziniams asmenims išdalijame nedaug, nes neturime tokių galimybių. Be to, organizacijos įsipareigoja besibaigiančio galiojimo maisto produktus panaudoti tą pačią dieną, taigi išvengiama pavojaus apsinuodyti. Bendradarbiaujame ir su Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės institutu – jų užaugintus vaisius patys nusiskiname. Mielai priimtume paramą ir iš ūkininkų.

Egidijus Simonis, VMVT Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vedėjas

Neretai vieni žmonės mums priekaištauja, kad keliami reikalavimai maisto produktams yra labai griežti, kiti tuo pat metu mus kritikuoja, kad nesame labai griežti vertindami produktų kokybę, kontroliuodami jų galiojimo terminus. Tačiau galiu patikinti, kad reikalavimai yra vienodi visoje ES rinkoje.

Kartais nustatome, kad prekybininkai gudrauja bandydami pakeisti produktų galiojimo laiką ir tie patys produktai 2–3 dienas būna besibaigiančio galiojimo produktais. Tokių pažeidimų netoleruosime. Labdarai galima skirti tik galiojančio termino produktus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Euro grupės pirmininkas: esu užtikrintas dėl biudžeto susitarimo tarp ES ir Italijos

ES finansų ministrų grupės ( Euro grupė ) pirmininkas Mario Centeno pirmadienį pareiškė, kad...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (359)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

„Netflix“ skolinsis 2 mlrd. dolerių naujo turinio kūrimui ir įsigijimui

Pirmadienį „Netflix“ paskelbė apie trečią skolinimąsi per metus. Įmonė skolinsis 2 mlrd....

Kanada pritrūko kanapių jau pirmą prekybos dieną (120)

Jau pirmąją dieną, kai Kanadoje buvo legalizuotas marihuanos vartojimas rekreaciniais tikslais,...

Estija: „Danske“ bankas vykdė didžiąją dalį užsienio mokėjimų 2008-2015 m.

„Danske“ bankas, esantis pačiame pinigų plovimo skandalo Estijoje centre, vykdė didžiąją...

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (252)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (359)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (69)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (7)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (904)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (377)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (1)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...

10 žaidimų, kurie sukels emocijų audrą

Šie projektai privers jus nuoširdžiai nerimauti dėl personažų likimo ir kels norą eiti iki pat...

„Renault“ prieš „Volkswagen“: kas gamina geresnius sportiškus hečbekus? (31)

„Pilkas dyzelis“ – skambi frazė, apibūdinanti daugelio vairuojamus automobilius. Tai paprasta,...

Kaip prižiūrėti odą, kad nesusiraukšlėtumėte anksčiau laiko

Pasaulinės tendencijos rodo, jog šiuolaikiniai vyrai vis labiau rūpinasi savo išvaizda. Tam...