aA
Prieš 5 metus „Vakarų ekspreso“ atliktas nedidelis maisto produktų kainų penkiose šalyse tyrimas parodė, kad užsienyje gali būti pigiau pragyventi nei Lietuvoje. Ar per 5 metus su euru kainos smarkiai pasikeitė? Ar Lietuvoje šiuo metu kainos yra didesnės nei užsienyje?
Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia
© DELFI / Karolina Pansevič

Sausio mėnesį kreipėmės į užsienyje gyvenančius draugus bei pažįstamus ir paprašėme nupirkti atsitiktine tvarka parinktus 5 maisto produktus: litrą pieno, pakelį sviesto, dešimt kiaušinių, pusę kepaliuko duonos ir pakelį makaronų. Prekes prašėme pirkti panašaus lygio prekybos centre ir rinktis vidutinio brangumo produktus – ne brangiausias, bet ir ne akcines prekes. Taip pat paprašėme plačiau papasakoti apie išlaidas, kainas ir pragyvenimą apskritai.

Nors bendra prekių krepšelio suma išaugo, tačiau, palyginus kainas su užsienyje gyvenančių lietuvių pateikta informacija, nusipirkti tam tikrų maisto prekių Lietuvoje buvo pigiausia.

Pragyvenimo lygio atotrūkį nuo Europos Sąjungos (ES) vidurkio Lietuva per pastaruosius du dešimtmečius sumažino daugiau nei perpus. Tai geriausias rezultatas tarp visų naujųjų ES narių, rodo šią savaitę paskelbta Lietuvos banko ekonomistų atlikta analizė.

Lietuva

Prieš 5 metus prekių krepšelis buvo pirktas „Iki“ parduotuvėje – sumokėta 5,55 Eur. Siekiant geriau palyginti krepšelio kainos pokytį, prekės taip pat buvo pirktos „Iki“ parduotuvėje ir buvo ieškoma to paties gamintojo produktų, tačiau poros rasti nepavyko.

Šiemet toks krepšelis kainavo 5,73 Eur, kadangi vienai iš prekių buvo nedidelė nuolaida. Be nuolaidos krepšelio kaina – 5,9 Eur.

Nustebino, kad per 5 metus nepakito pieno kaina – jis vis dar kainuoja 0,89 Eur. Ženkliai išaugo sviesto kaina – nuo 1,42 Eur iki 1,98 Eur. Šiek tiek mažiau sumokėta už kiaušinius ir makaronus. Duonos kaina didesnė 13 centų, tačiau pirkimo metu buvo taikyta 17 centų nuolaida, taigi, pavyko nupirkti pigiau nei 2015 metais.

Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia
© Vakarų ekspresas

Svarbu tai, kad yra platus pigesnių atitinkamų prekių asortimentas, taigi kasdienių produktų krepšelis gali kainuoti ir gerokai mažiau.

Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia
© Vakarų ekspresas

Ukraina

Ukrainoje, Kijeve, panašus produktų krepšelis kainuotų apie 6,45 Eur (170,9 grivinos). Tokią išvadą galima daryti paanalizavus maisto produktų kainų nuotraukas, kurias prieš keletą dienų atsiuntė Ukrainoje, Kijeve, gyvenanti Natalija.

Anot jos, pas juos kainos pastaruoju metu labai pakilusios.

Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia
© Vakarų ekspresas

„Vidutinė ukrainiečio alga „ant popieriaus“ apie 10 tūkstančių grivinų (valiutos kursas 1 euras – 26,5 grivinos), o į rankas gauna apie 7 tūkstančius. Tad 7 000 padalijus iš 26,5, išeina, kad vidutinė ukrainiečio alga – 264 eurai. Bet, noriu pabrėžti, čia mes kalbameapie Kijevą. O visur kitur algos yra žymiai mažesnės, žmonės gauna po 150 ir 200 eurų. Yra dirbančių ir už minimalų – vos 100-120 eurų siekiantį atlyginimą. Bet yra ir tokių, kurie uždirba 1 000 eurų. Atlyginimų amplitudė labai įspūdinga. O kainos tikrai labai sukilo“, – pasakojo Natalija.

Italija

Italijoje minėtų prekių krepšelis kainuotų apie 6,45 Eur. Remiantis su šeima šioje šalyje gyvenančios Janinos pateiktomis kainomis, pienas kainuoja apie 1,2 Eur, sviestas – apie 1,5, kiaušiniai – 1,75, pusė kepalo duonos – 1,5, pakelis makaronų – 0,5 Eur.

Trijų asmenų Janinos šeima skaičiuoja, kad pragyvenimui išleidžia mažiau nei Lietuvoje.

„Maistui ir buitinėms prekėms – apie 100 eurų. Perkame ne per daugiausiai, tiek, kad užtektų savaitei. Sunku pasakyti, kurie produktai pigiau ar brangiau kainuoja negu Lietuvoje. Italijoje nėra tokios grietinės kaip Lietuvoje, taip pat ir rūkytų mėsos produktų, bet jų kartais galima rasti rumunų parduotuvėse“, – įspūdžiais dalijosi Janina.

Pasak moters, normalus atlyginimas čia siekia 1 000-1 200 eurų.

„Drabužiai ir avalynė tikrai pigesni – už 20 ar 30 eurų suknelę nusipirksiu, o Lietuvoje – sunkiai už tokią kainą. Papietauti ar pavakarieniauti restorane galima už 20 eurų ir daugiau. Dažnai italai vakarieniauja restoranuose, o pietums kai kurie dažniausiai panini, t. y. sumuštinį, nusiperka už 5 eurus ir papietauja. Na, galima ir už 10 eurų dienos pietus užsisakyti“, – pasakojo Janina.

Anglija

Remiantis Anglijoje gyvenančios Linos atsiųsta parduotuvės čekio nuotrauka, krepšelis, kurio kainą lyginame, kainuotų apie 6,44 Eur (5,49 svaro). Tiesa, šiek tiek skyrėsi prekės, nes Anglijoje įprasta pirkti ne 10, o 6 arba 12-15 kiaušinių. Pasak Linos, apsipirkti yra pigiau didžiuosiuose centruose, pavyzdžiui, „Tesco“ ar „Asda“, kurie yra tarsi lietuviški „Maxima“ ar „Iki“.

Degalai kainuoja apie 1,27 svaro už litrą, kaina svyruoja priklausomai nuo degalinių tinklo.

Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia
© Vakarų ekspresas

„Valandinis minimumas neatskaičius mokesčių yra 8,21 svaro (9,63 Eur), nuo balandžio bus 8,72 svaro (10,23 Eur). Daugumoje vietų darbas valandinis, mažai kur sutartinis, tai, manau, uždarbis priklauso nuo to, kiek valandų dirbsi, aišku, nekalbant apie didesnį valandinį atlyginimą, kuris kiekvienoje kompanijoje skirtingas. Mano draugė dirba tokioje kompanijoje, kurioje už nekvalifikuotą darbą apmokama 10,75 svaro (12,61 Eur).

Pas mus atlyginimai didesni, lengviau gyventi ir galim daugiau sau leisti, bet vis tiek reikia taupyti, nes, pavyzdžiui, nuomos kaina yra gerokai aukštesnė. Namo, kuriame gyvename, mėnesio nuomos kaina yra 675 svarai (apie 792 Eur) per mėnesį, plius visi kiti mokesčiai. Vieno-dviejų kambarių buto nuomos kainos svyruoja nuo 400 iki 600 svarų (469-703 Eur) ir daugiau. Prie Londono ar Londone gyvenantys sumoka ir po 1 200 svarų (1 407 Eur) per mėnesį už mažą 2 kambarių butą. Bet, kaip jau sakiau, viskas priklauso nuo to, kur gyveni“, – pasakojo Lina.

Islandija

Netoli Reikjaviko gyvenantis Karolis už prekių krepšelį išleido 11,19 euro (1 533 kronas). Čia taip pat skyrėsi kiaušinių skaičius – pakuotėje buvo ne 10, o 12.

Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia
© Vakarų ekspresas

„Per mėnesį, taupiau gyvenant, maistui 30 000 kronų (apie 218 Eur), manau, visiškai užtenka, 50 000 (apie 363 Eur) – jei norisi brangesnių produktų. Mes dviese maistui per mėnesį išleidžiam apie 60 000-70 000 kronų (apie 436-509 Eur). Žiūrim, ką perkam, bet labai stipriai netaupom – valgom ir lašišos, ėrienos, kai randame su nuolaida. Valgyti bare ar kavinėje brangoka ir dažniausiai meniu patiekalų kainos prasideda nuo 2 000 kronų (14,5 Eur). Vanduo nemokamas, bet vaisvandenių kaina apie 300-500 kronų už 0,5 litro. Alaus bokalas bare – apie 1 000 kronų, tai maždaug apie 7,3 Eur. Paprasta kava kavinėje arba bare kainuoja apie 400-500 kronų, latė ar kitokia kava – apie 700 kronų (5,1 Eur)“, – vardijo Karolis.

Minimalus atlyginimas, pasak jo, Islandijoje gana didelis, dirbant visą darbo dieną galima per mėnesį uždirbti apie 2 400-2 500 eurų.

„Tačiau vidutiniškai butas suryja pusę tos sumos. Pigesnės vietos gyventi nuoma apie 1 000-1 200 eurų. Mano buto nuoma kainuoja apie 1 500 eurų. Turėti mašiną čia naudinga, jei gyveni priemiestyje. Tačiau yra ir gana platus autobusų tinklas. Reikjavike kelionė autobusu – 480 kronų (apie 3,5 Eur)“.

Aktualu ir mobilusis ryšys. Karolis už maždaug 24 eurus per mėnesį gauna neribotus skambučius ir SMS žinutes visoje Europoje ir 10 GB interneto duomenų. Pasak pašnekovo, internetas geras, kaip ir Lietuvoje.

Danija

Danijoje su šeima gyvenanti Svajonė pasakoja, kad pagrindinių produktų kainos yra iš dalies panašios į lietuviškas. Panašus prekių krepšelis kainuotų apie 9 eurus.

Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia
© Vakarų ekspresas

Duonos kaina, priklausomai nuo rūšies ir kiekio, varijuoja nuo 6 iki 25 kronų (0,8-3,35 Eur), 15 kiaušinių kainuoja 20-30 kronų (2,68-4,01 Eur). Makaronų kaina taip pat svyruoja nuo 7,5 iki 30 kronų (1-4,01 Eur), 200 gramų sviesto pakelio kaina – nuo 20 iki 28 kronų (2,68-3,75 Eur), litras pieno kainuoja 9,95 kronos (1,33 Eur).

Tarp kasdienių Svajonės šeimos pirkinių būna ir saldžiosios bulvės, kainuojančios 16 kronų (2,14 Eur), raudonosios paprikos – 8,5 kronos (1,14 Eur), tortilijų paplotėliai – 29,95 kronos (4,01 Eur), indelis aviečių – 20 kronų (2,68 Eur), dantų pasta – 29,95 kronos (4,01 Eur), higieniniai įklotai – 42,95 kronos (5,75 Eur).

Vokietija

Vokietijoje gyvenanti Jurgita minėtų prekių krepšelį nupirko už 6,09 Eur.

Remiantis internete pateikiamomis kainų suvestinėmis, šioje šalyje vienam asmeniui mėnesio išlaidos pragyvenimui yra apie 1,4-1,8 tūkst. Eur per mėnesį, tačiau gyvenant didmiesčiuose ir brangesniuose būstuose vien jų nuoma gali kainuoti beveik tokią sumą. Skaičiuojama, kad keturių asmenų šeimai bendros pragyvenimo išlaidos gali siekti net 3,5 tūkst. Eur.

Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia
© Vakarų ekspresas

Vokietijoje pragyvenimo išlaidos pietinėje šalies dalyje yra didesnės nei rytinėje. Pavyzdžiui, Miunchenas, Frankfurtas yra vieni brangiausių miestų, o Berlynas, kaip sostinė, yra sąlyginai pigesnis. Būsto nuomos kaina, 2019 m. duomenimis, didžiausia buvo Miunchene ir Berlyne, mažiausia – Dortmunde. Pastaruosius keletą metų būsto nuomos kaina sparčiai auga.

Krepšelio kaina:

  • Lietuva – 5,73 Eur
  • Vokietija – 6,09 Eur
  • Anglija – 6,44 Eur
  • Ukraina – 6,45 Eur
  • Italija – 6,45 Eur
  • Danija – 9 Eur
  • Islandija – 11,19 Eur

Vidutinės kainos Lietuvos prekybos tinklų parduotuvėse

Vidutinė svertinė maisto produkto kaina apskaičiuota panaudojant kainas, registruotas Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Marijampolės miestuose esančiose UAB „Lidl Lietuva“, UAB „Maxima LT“, UAB „Norfos mažmena“, UAB „Palink“ ir UAB „Rimi Lietuva“ prekybos tinklų parduotuvėse. Vidutinėms maisto produktų kainoms apskaičiuoti akcinės ir prekybos tinklų privačių prekių ženklų kainos neįtraukiamos.

Maisto kainų tyrimas: palyginus penkias šalis – netikėtas rezultatas, kur pigiausia

Kaip yra Europoje?

2019 m. gruodžio mėn. duomenimis, iš Europos Sąjungos šalių-narių Danijoje buvo brangiausias maistas, nealkoholiniai gėrimai, drabužiai ir avalynė, taip pat vienos didžiausių elektros, dujų ir kuro kainų. Danijoje ir Norvegijoje dėl didelių mokesčių yra didelės asmeninio transporto įsigijimo išlaidos.

Iš visų Europos šalių didžiausias maisto, alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų kainų lygis buvo Norvegijoje, o Islandijoje – drabužių ir avalynės. Žemiausios kainos fiksuotos Šiaurės Makedonijoje, Turkijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje.

Labiausiai skiriasi alkoholinių gėrimų ir tabako gaminių kainos skirtingose Europos šalyse. Tai daugiausia lemia skirtingi mokesčiai. Mažiausiai skiriasi drabužių ir avalynės kainos.

Liuksemburge fiksuojamas didžiausias baldų kainų lygis, Maltoje – buitinės technikos. Žemiausios buitinės technikos ir elektronikos kainos – Lenkijoje. Įsigyti asmeninį automobilį palankiausios sąlygos yra Slovakijoje.

Brangiausi restoranai ir viešbučiai yra Islandijoje, iš ES narių – Danijoje. Pigiausi – Albanijoje, o iš ES narių – Bulgarijoje.

Parengta pagal Eurostato duomenis.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(124 žmonės įvertino)
2.8468

Lukašenka: Rusija ir Baltarusija dar nesuderino dviejų trijų svarbių ekonominių programų (2)

Rusijos ir Baltarusijos santykiuose dar nesuderintos dvi trys svarbios dvišalės ekonominės...

Varžytinėse parduodami verslininko Šikštos namai Valakupiuose ir sodyba Trakuose (29)

Praeityje išgarsėjusio verslininko ir vadybininko Arūno Šikštos turtas parduodamas...

Vėsesni orai vilniečių neišgąsdino: prisėsti lauko kavinėse beveik nėra kur žmonės stoja į eiles (125)

Ketvirtadienį po ilgos pertraukos duris vėl atvėrė lauko kavinės . Nors sostinėje orai labai...

„Achema“ nemano, kad įmonei reikia kolektyvinės sutarties (3)

Koncerno „Achemos grupė“ valdomos Jonavos azoto trąšų bei chemijos produktų gamintojos „...

Seimas spręs dėl griežtesnio reguliavimo e. ryšių rinkoje (2)

Seimas po pateikimo bendru sutarimu pritarė Seimo narių Lauryno Kasčiūno ir Arvydo Anušausko...

Top naujienos

Egipte atostogaujantys tautiečiai dėl šios vietos eina iš proto: čia darytos nuotraukos kelia pavydą likusiems Lietuvoje (77)

Pati gražiausia, pati romantiškiausia, geriau niekur nerasite – taip Egipte, Hurgados kurorte...

Vėsesni orai vilniečių neišgąsdino: prisėsti lauko kavinėse beveik nėra kur (125)

Ketvirtadienį po ilgos pertraukos duris vėl atvėrė lauko kavinės . Nors sostinėje orai labai...

Varžytinėse parduodami verslininko Šikštos namai Valakupiuose ir sodyba Trakuose (29)

Praeityje išgarsėjusio verslininko ir vadybininko Arūno Šikštos turtas parduodamas...

JAV karininkas įspėja dėl Rusijos ir Kinijos: vyksta precedento neturinti plėtra (127)

Aukšto rango Jungtinių Valstijų kariuomenės pareigūnas, susijęs su JAV branduoliniu...

Andrius Užkalnis | D+

Iššifruoti Rusiją. „Banditų Peterburgas“: rekomenduoju vis dar nesuprantantiems Rusijos (2)

Niekur kitur pasaulyje kriminalinės tematikos dainos nėra atskiras muzikos žanras, tik Rusijoje ....

Persirgusiems koronavirusu ar pilnai paskiepytiems švelnės karantinas: ateityje privilegijų gali tikėtis ne tik jie (259)

Paskiepytiems ar persirgusiems COVID-19 liga žmonėms nuo ketvirtadienio švelnėja kai kurios...

Lietuvaitė sugalvojo originalų būdą, kaip vaizdo skambučių metu atrodyti patraukliau (10)

Dizainerė ir mados studijos „ Zefyras “ įkūrėja Viktorija Bugajenko, kartu su asmeninio...

Gali kilti tikras politinis mūšis: ruoškitės – kai kurie Briuselio sprendimai bus neišvengiami (38)

Europos Sąjunga trečiadienį turėtų susitarti dėl pirmųjų žalių investicijų kriterijų –...

Specialistai paaiškino, kodėl partnerio elgesys per skyrybas stebina ir šokiruoja

Jei santykiai su partneriu neišbandyti konfliktais arba stresu, tai, su kuo susidursite per skyrybas,...

Andrius Almanis | D+

Kruvinasis baronas, kuris gelbėjo budizmą: ypatingas sadizmas baugino net visko mačiusius

Iš rytų – šviesa? Ex oriente lux – iš Rytų šviesa. Tai tiesa – nes saulė teka būtent...