Sparčiai kylantis Kinijos ūkis atsisuka prieš ją pačią - milijardus dolerių į šalį investavusios didžiosios Vakarų kompanijos vis labiau savo plėtrą sieja su kitomis smarkiai besiplečiančiomis Azijos valstybėmis - Indonezija, Malaizija, Vietnamui. Šį posūkį paaiškinti nesunku - dėl sparčios Kinijos ekonominės plėtros gaminti šioje šalyje tampa vis brangiau.
Litai ir gaublys
© DELFI
Sėkmės auka

Anot savaitraščio "The Economist", didžioji dalis Kinijos pramonės yra susitelkusi rytinėje šalies dalyje, ypač aplink Šanchajų ir Geltonosios upės deltą (netoli Honkongo).

Įmonių išlaidos šiame regione itin sparčiai didėja: brangsta biurų nuoma, trūksta žemės gamykloms statyti. Nepaliaujamai didėja ir darbuotojų atlyginimai. Nors šis Kinijos regionas ir sulaukia vis daugiau imigrantų iš kitų šalies kraštų, pramonėje dirbančių žmonių atlyginimai jau keletą metų iš eilės didėja dviženkliais skaičiais.

"Kinija tapo savo sėkmės auka", - konstatuoja bendrovės "Flextronics" prezidentas Azijoje Peteris Tanas. Jis pabrėžia, kad Kinijoje sunku pasisamdyti ir išlaikyti techninių specialybių darbuotojus, ypač aukštos kvalifikacijos. Esant jų trūkumui algų lygis priverstas kilti itin sparčiai.

Nors "Flextronics" Kinijoje yra nemažai investavusi, naujausios kompanijos investicijos atiteko Malaizijai. Šioje Pietryčių Azijos šalyje bendrovė už 110 mlrd. JAV dolerių pastatė spausdintuvų gamyklą. Ne mažiau įspūdingas kitas pavyzdys - lustų gamintoja "Intel" pernai nusprendė Vietname statyti fabriką ir tam išleisti 350 mln. dolerių. Tačiau nepraėjus nė metams "Intel" investicijų sumą Vietname padidino iki milijardo dolerių - tai kur kas daugiau nei pastarąjį dešimtmetį kompanija yra investavusi Kinijoje.

Algų skirtumas

Kad Kinija jau nėra tokia patraukli vieta gamybai, rodo paprasčiausia algų statistika. Vidutinis pramonėje dirbančio darbuotojo mėnesio atlyginimas Šanchajuje sudaro 350 dolerių, kiek atokiau alga siekia tik 250 dolerių. Palyginti Maniloje (Filipinai) fabrike dirbantis gauna mažiau nei 200 dolerių, Bankoke (Tailandas) apie 150 dolerių, Batame (Indonezija) - tik 100 dolerių per mėnesį.

Kinijoje dirbančios įmonės išvengti didėjančių sąnaudų gali perkeldamos gamybą toliau nuo šalies pakrančių, kur gaminti yra brangu. Juoba kad Kinijos valdžia skatina įmones pinigus investuoti į skurdžius šalies regionus. Kol kas toliau į žemyninę Kiniją veržiasi vietos kompanijos, jų įkandin seka ir keletas vakariečių bendrovių.

Viena iš jų - ta pati "Intel". Dar 2004 metais įmonė nusprendė į naują gamyklą Čengdu mieste (apie 1,6 tūks. km nuo Šanchajaus) investuoti daugiau nei pusę milijardo dolerių. "Intel" vadovai sako, kad šį sprendimą nulėmė nedidelės gamybos sąnaudos. Kaip žinoma, gaminant prekes toli nuo kranto brangiau atsieina jų transportavimas, tačiau "Intel" atstovai pripažįsta, kad šias išlaidas su kaupu atperka pigi darbo jėga ir komunaliniai mokesčiai.

Tačiau jau minėta "Flextronics" į Kinijos Vakarus nesižvalgo, bendrovės gamyklos yra įsikūrusios netoli Kinijos pajūrio. "Mes nesidomime ėjimu į Vakarus, nes iš ten mums per brangu vežti produktus į Ameriką ir Europą", - sakė Tanas.

Skaido riziką

Pabrėžiama, kad žemyninėje Kinijoje sunku rasti talentingų vadybininkų. Be to, kompanijoms sunku įtikinti savo darbuotojus kartu su šeimomis vykti gyventi ir dirbti į atokias Kinijos provincijas. Tai dar viena priežastis, kodėl užsienio bendrovės planuoja plėtrą už Kinijos ribų. Be to, atidesni užsienio investuotojai bando skaidyti veiklos riziką - jie nesutelkia visos gamybos tik Kinijoje, o plečiasi kitose Azijos šalyse.

Nelieka nepastebėti ir prekybos nesutarimai tarp Kinijos ir JAV bei Europos Sąjungos. Jie verčia investuotojus apsispręsti, ar tikrai Kinija gera vieta plėsti verslą. Štai batų gamintoja "Yue Yuen" pagal užsakymus gamina batus tokioms garsioms įmonėms kaip "Adidas", "Nike" ir panašiai. Per metus bendrovė pagamina 180 mln. batų Kinijoje, Vietname ir Indonezijoje, o didžiąją dalį produkcijos eksportuoja į JAV ir Europą. Tačiau kai pernai ES įvedė antidempingo muitą kiniškai ir vietnamietiškai avalynei, kompanija kaipmat reagavo, staigiai padidindama gamybą Indonezijoje.

Kita grėsmė Kinijoje - intelektinės nuosavybės apsaugos teisių trūkumas, todėl vakariečiai dažnai perkelia gamybą į tokias šalis, kur galioja griežti nuosavybės apsaugos teisių įstatymai. Viena iš tokių šalių - Singapūras. Investuotojams taip pat kelia nerimą ir Kinijos valiutos juanio didėjanti vertė. Nuo 2005 metų liepos juanio vertė dolerio atžvilgiu padidėjo 4 procentais.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Uber“ apribos vairuotojų darbo valandas Jungtinėje Karalystėje (5)

Pavėžėjimo paslaugų bendrovė „ Uber “ antradienį paskelbė apribosianti darbo valandas...

Darbą pradėjo du nauji ūkio viceministrai – Gintaras Vilda ir Marius Skuodis (4)

Ūkio ministerijoje darbą pradėjo du nauji viceministrai – nuo pirmadienio šias pareigas užima...

„Sagautai“ vadovaus Katerina Pavlid (4)

Draudimo brokerių bendrovės „Sagauta“ direktore tapo Katerina Pavlidi , iki šiol ėjusi...

Alkoholio prekyba Latvijos pasienyje paveikė estus (96)

Estijos valdžia dėl smarkiai pagyvėjusios alkoholio prekybos Latvijos pasienyje priversta perpus...

Pareigūnas: ES iš „juodojo“ mokesčių rojų sąrašo pašalins 8 šalis (5)

Europos Sąjunga per kitą savaitę įvyksianti finansų ministrų susitikimą iš savo...

Top naujienos

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (299)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (161)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (26)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (184)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (201)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (61)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (6)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...

Milaknio tritaškių kruša neišgelbėjo „Žalgirio“ Vokietijos čempionų tvirtovėje (337)

Kauno „Žalgirio“ (11/7) krepšininkai Eurolygos 18 ture antradienio vakarą antrą kartą šiame...

Afrikos šalis, kurioje jausitės saugiau nei bet kurioje Europos sostinėje (25)

Čia visai kitas pasaulis ir vykstant į šią šalį privalai priimti tuos skirtumus, kurie mums,...