aA
Paauglystėje šio laiško autoriams N. Kuno knyga „Senovės Graikijos legendos ir mitai“ buvo pirmoji kultūrinė pažintis su senovės Graikijos istorija, kultūra ir pasaulėžiūra. Tai buvo pirmasis paauglių prisilietimas prie didžios civilizacijos, kurios dalimi jaučiasi ir didžiuojasi kiekvienas europietis. Deja, pastaruoju metu kuriami nauji mitai, kurie ne tokie poetiški ir didingi lyginant juos su senovės poetų ir dainių apdainuotais. Kalbame apie ekonominius mitus.
© AP/Scanpix

Savo kreipimesi į lietuvius, latvius, slovakus ir slovėnus (kodėl ne estus?) vengrų ekonomistas Zoltanas Pogatsa pateikia savo požiūrį, dėl kokių priežasčių ir kam tenka mūsų mokami pinigai, tačiau nenurodo JOKIŲ mechanizmų, kur jie patenka ir kam yra naudojami. Autorius taip pat apibūdina dabartinę ekonominę ir socialinę Graikijos situaciją, pateikia kai kurią statistiką bei remiasi garsiais ir pripažintais ekonomistais, tokiais kaip Nobelio premijos laureatai J. Stiglitzas ir P. Krugmanas. Pamėginsime išsklaidyti kai kuriuos ekonominius Graikijos mitus, kurie susiję ir su Lietuva:

1. Lietuva, kaip nauja euro zonos narė nėra paskolinusi Graikijai nei vieno euro per EFSF (European Financial Stability Facility) mechanizmą. EFSF šiuo metu keičiamas į ESM (European Stability Mechanism), kuriam Lietuva perves šiek tiek didesnę sumą, nei pernai pervedė Latvija (325 mln. Eurų). Tačiau, mes, t.y. Lietuvos piliečių išrinkta ir atstovaujama valdžia, kaip ir kitos Baltijos šalys, Slovakija ar, pavyzdžiui, turtingesnė Suomija, reikalausime iš Graikijos reformų, kurias atlikome ir atliekame patys.

2. Galime sutikti, kad Europos bankams skolinti Graikijai kelius atvėrė tarptautinių kredito institucijų suteiktas aukštas investicinis reitingas. Tokius skolos popierius bankai galėjo įkeisti, pasiskolinti daugiau pinigų ir juos panaudoti tolesniam Graikijos skolos pirkimui. Banko balanse ši skola atsispindi kaip aktyvas. Daugiau įdarbinsi – daugiau uždirbsi, didesnę premiją gausi. Bankininkų taisyklės 3-6-3 dar niekas nepakeitė. 3-6-3 reiškia, kad „skolinuosi už 3 proc., perskolinu už 6 proc. ir 3 valandą dienos važiuoju žvejoti“. Neįvertinta sisteminė rizika dėl Graikijos klastotos statistikos? Už tai jau teko sumokėti skolos turėtojams nurašant daugiau nei 50 proc. skolų. Tačiau, nei Lietuvos, nei kitų Baltijos šalių, Slovėnijos ir Slovakijos interesų neatitinka Vokietijos ar Nyderlandų bankų žlugimas. Šios šalys yra svarbios mūsų prekybos partnerės. Pasaulyje daugybę kartų finansų, bankinės krizės virto realios ekonomikos nuosmukiu, kuriančiu ir didesnę socialinę įtampą. Lietuvai, kaip atvirai ekonomikai tai reikštų sunkumus realizuojant savo prekes ir paslaugas tarptautinėse rinkose ir augantį nedarbą.

3. Graikijos nedarbas, jaunimo nedarbas, karpomos pensijos, pateikiamos p. Pogatsos straipsnyje yra tik ekonominės politikos pasekmė. Priežastimi jos tampa, kai sunki ekonominė situacija virsta ir socialine įtampa, atveriančia radikalioms arba/ir populistinėms interesų grupėms kelią į valdžią.

4. Baltijos šalys yra liberalios ekonomikos, kuriose, skirtingai nuo Vokietijos socialinio kapitalizmo ar Skandinaviškojo socializmo ar Italijos, nėra stiprių profsąjungų. Pastarosiose šalyse toks ekonominis modelis klostėsi istoriškai. Tačiau liberalus, atviros ekonomikos modelis Baltijos šalims padėjo pakilti iš ekonominės krizės stipresnėms, nors socialine prasme mums tai kainavo daug. Tačiau egzistuoja ir kita pusė. Dėl profsąjungų nelankstumo Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje bankrutavo ne viena įmonė. Dėl profsąjungų streiko turistai negalėjo išlipti Pirėjo uoste ir išleisti savus eurus Graikijoje. Čia belieka perteikti dr. A. Maldeikienės mintį, kad minimalią algą mokančios įmonės daro žalą ekonomikai. Įmonės, nesugebančios mokėti darbuotojui oraus atlyginimo, konkuruoti darbo rinkoje, turėtų iš jos pasitraukti ir užleisti kelią veikiančioms efektyviau ir gebančioms mokėti didesnius atlyginimus.

5. Vengrų ekonomistas savo straipsnyje remiasi garsiais neo-keinsistais, kurie pabrėžia valstybės vaidmenį ekonomikoje naudojant fiskalines skatinimo priemones. Polemizuoti su šviesiais J. Stiglitzo ir P. Krugmano protais mums būtų sunku, todėl belieka pakviesti į pagalbą garsųjį Švedijos ekonomistą A. Aslundą, kuris teigia, kad P. Krugmanas neteisingai interpretavo Baltijos šalių krizes, siūlydamas ekspansines priemones   . Graikijos krizė, kaip ir daugelis kitų krizių, tradiciškai suaktyvina diskusijas tarp neo-keinsistų, ekonominio liberalizmo, Austrijos ekonomikos mokyklos atstovų ir t.t. Tačiau, neo – keinsistinės priemonės, tinkančios JAV, kaip didelei rinkai ir ganėtinai uždarai ekonomikai, nebūtinai tinka mažoms valstybėms, kurios privalo laikytis fiskalinės drausmės.

6. Graikijos skolos aptarnavimas nėra toks beviltiškas, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Remiantis Eurostat duomenimis, 2014 metais Graikija skolos aptarnavimui skyrė 3,9 proc., o tai mažiau nei Portugalija (5 proc.), Italija (4,7 proc.), Airija (4 proc.) ir šiek tiek daugiau nei Ispanija (3,3 proc.). Sutarus skolą išmokėti per 40 metų ir sumažinus mokamus procentus, Graikija pajėgi ją išmokėti, jei jos BVP vidutinis augimas sieks bent 2 proc. Tačiau tokiam tikslui reikia ekonominių reformų.

7. Zoltanas Pogatsa straipsnyje Lietuvą ir Latviją priskiria Rytų Europos valstybėms, tačiau, remiantis Jungtinių Tautų statistikos padaliniu, Baltijos šalys yra Šiaurės Europos valstybės. Nepaisant skirtingų socialinių ir ekonominių modelių, kitų Šiaurės šalių žemas korupcijos lygis, efektyvi vietinė ir centrinė valdžia, konkurencinga ekonomika yra mūsų siekiamybė, ko linkėtume ir Graikijai.

N. Kunas savo kūrinyje senovės Graikijos legendas ir mitus pateikia sistemingai sujungęs juos į atskirus ciklus. Tokiu požiūriu reikėtų vadovautis ir žvelgiant į šiuolaikinės Graikijos krizę ir jos sprendimo būdus. Dabartinė situacija reikalauja gilių ekonominių, fiskalinių reformų. Pastarųjų ketverių metų patirtis patvirtina, kad vien finansinė parama su kosmetinėmis reformomis Graikijos nebeišgelbės.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kauno rajone netrukus užvirs dideli darbai

Kauno rajone pirmadienį apsilankęs LR Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis patvirtino planus...

Volstritas: akcijos, ypač technologijų įmonių, vis dar smunka (5)

Pirmadienį JAV akcijos trečią dieną iš eilės čiuožė žemyn, daugiausia dėl smukusių...

Tyrimas: kiek didžiosios naftos pramonės įmonės išleido švarios energetikos plėtrai (1)

Didžiosios naftos ir dujų pramonės įmonės atsinaujinantiems ištekliams iš viso išleido apie 1...

IKEA: kylančios medienos ir metalų kainos sumažino pelną (4)

Baldų parduotuvių tinklo IKEA pagrindinės įmonės atstovai pranešė apie smukusį metinį...

Patvirtintas elektroninio parašo „Smart-ID“ aukščiausias saugumo lygis: leis pasirašinėti dokumentus (3)

Elektroninio tapatybės patvirtinimo įrankio „Smart-ID“ elektroninis parašas pasiekė...

Top naujienos

Nausėda ėmė piešti niūrius scenarijus: jei taip toliau – valstybė ateities neturi (549)

Galimas kandidatas prezidento rinkimuose Gitanas Nausėda šiandieną pristatė savo programines...

Lietuvis pasidalijo atrasta pigių kelionių schema: aplink pasaulį per dvi savaites už juokingai mažą sumą (65)

„Aplink pasaulį per 14 dienų“. Skamba neįtikėtinai? Taip pasirodė ir mums, kai gavome taip...

Buvusių alkoholikų nėra: devintą abstinencijos mėnesį dantimis bandė atidaryti butelį (44)

„Devintą abstinencijos mėnesį laikiau butelį rankose. Buvau išsekusi fiziškai, o psichologinė...

Orai: laukia labai žvarbi ir permaininga savaitė (1)

Skaičiuojant paskutines savaites iki kalendorinės žiemos pradžios, teks susitaikyti ne tik su...

Neeilinį sezoną su Jasaičiu prisiminęs Kalnietis mėgaujasi šansais Parkerio klube (3)

Europos taurės šeštojo turo rungtynėse C grupėje antradienį Liono-Vilerbano „Asvel“ su Mantu...

Gavo baudą už stovėjimą, bet kai paprašė nuotraukų, išgirdo absurdišką pasiūlymą (154)

Gaunate baudą už tai, kad pažeidėte kelių eismo taisykles ( KET ), tačiau ką tiksliai padarėte...

Suomija įtaria Rusiją panaudojus slaptą ginklą: buvo kilusi grėsmė paprastų žmonių saugumui (288)

Suomijos ministras pirmininkas Juha Sipila teigia, kad per pastarąsias NATO pratybas...

Ušackas įvardijo galimus prezidentus: Šimonytė ir tas žmogus, kurį parems Karbauskis (179)

Pirmadienį oficialiai prasidėjo prezidento rinkimų kampanija. Tiesa, tai tik metas procedūroms –...

„Naktinės Personos” stabdo veiklą ir atsisveikina su gerbėjais (29)

Po keturių metų aktyvios veiklos, grupė Naktinės Personos taria “sudie” savo ištikimiausiems...

Po pergalės Šaras pasidžiaugė ir 17-mečiu „Žalgirio“ talentu: smagu už Roką (11)

Alytuje „Betsafe-LKL“ rungtynėse pirmadienį intriga gyvavo tik pirmose mačo minutėse. Pirmame...