aA
Laikas nuo laiko, Lietuvos dirbantieji, sąžiningai uždirbantys ir gaunantys atlyginimus už darbą, yra gąsdinami, kad bus įvesti progresiniai mokesčiai. Taip, būtent gąsdinami, nes nėra pateikiama jokios informacijos daugiau, o progresija – tada tiesiog reiškia, kad kuo daugiau uždirbsi – reiškia ir atiduosi daugiau. O tai gąsdina, ir ne todėl, kad baisu dalintis, o todėl, kad gali sumažėti įprastomis tapusios pajamos. Ir baisu, kadangi tos pajamos daugumai Lietuvos gyventojų yra minimalios ir taip, tiesiog jų mažinti jau nebėra kur. Bet apie tai iš eilės.
M. Alosevičius. Dėl progresinių mokesčių – kiek galima gąsdinti?
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Kas yra progresinis pajamų apmokestinamas? Pajamoms didėjant, didėja ir taikomas pajamų mokestis. Šiandien Lietuvoje taikomas 15 proc. gyventojų pajamų mokestis ir 9 proc. „Sodros” mokestis. Tai mokesčiai, kuriuos sumoka patys dirbantieji, tiesa, dar yra mokesčiai, kuriuos moka darbdaviai, bet apie tai ne šį kartą. Kai kas teigia, kad jau ir dabar mokesčiai yra progresiniai dėl taikomo neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD), kuris kinta, priklausomai nuo pajamų dydžio, t. y. jei pajamos neviršija 800 Lt, taikomas 470 Lt NPD, o jeigu viršija NPD apskaičiuojamas pagal formulę: NPD=470-0.2*(pajamas, susijusios su darbo santykiai-800). Ne skaičių kalba tai reiškia, kad, jeigu atlyginimas siekia 3150 Lt ir daugiau, NPD yra lygus 0 Lt.

Tiesa, dar yra papildomas NPD auginantiems vaikus, bet palyginus, tai smulkmena. Ne taip svarbu tas 100 ar 200 Lt, ir dar padalinant pusiau, jeigu augina vaiką (-us) dviese. Tiesa, SODROS mokesčiai išskaičiuojami jau nuo pirmo lito. Ir jiems nėra jokių lubų. Štai dėl šių priežasčių kai kas teigia, kad Lietuvoje jau yra progresiniai mokesčiai. Lietuvos dirbantysis, gaudamas 2000 Lt atlyginimą, į „rankas“ gauna 1554,50 Lt (pajamos apmokestintos 22,3 proc.), tuo tarpu dirbantysis, kurio atlyginimas siekia 7000 Lt, į rankas gauna 5320 Lt (pajamos apmokestintos 24 proc.). Procentai skiriasi tik šiek tiek, tačiau labai skiriasi sumokami mokesčiai: pirmu atveju 446 Lt, o antruoju – net 1680 Lt. Norisi paklausti, kuo gi mokesčiai ne progresiniai dabar? Pajamoms didėjant, didėja ir sumokami mokesčiai. Taigi, ko gi siekiama gąsdinant progresinių mokesčių įvedimu? Jau kaip ir turime. Tai gal tada ketinamas įvesti progresinis mokesčių tarifas? Pvz., uždirbant iki 5000 Lt, bendri mokesčiai siektų 24 proc., o nuo 5000 Lt - 30 proc. ir taip panašiai toliau. Dažnai argumentuojama, kad progresinius mokesčius taiko išsivysčiusios šalys, tokios kaip Vokietija ar Švedija. Pabandykime panagrinėti Vokietijos gyventojų pajamų mokesčius.

Vokietijoje iki 7 664 EUR metinėms pajamoms taikomas nulinis pajamų mokesčių tarifas. O sutuoktiniai gali pasirinkti bendrą mokesčių bazę - tokiu būdu šeimos neapmokestinamos pajamos sieks 15 329 EUR per metus. O metinėms pajamos nuo 7 665 iki 52 153 EUR taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas, o jeigu tai šeima – dauginti vėlgi reikia iš dviejų. Tiesa, kai pajamos viršija 52 153 EUR arba dvigubai daugiau, kai apmokestinamos šeimos pajamos, pajamų mokesčio tarifas siekia net 42 proc. ir netgi 45 proc., jeigu pajamos viršija 250 tūkst. EUR arba dvigubai daugiau, vėlgi jeigu tai šeimos pajamos. Atrodo grėsmingai iš pirmo žvilgsnio, tačiau viskas stoja į savo vietas, kai prisimename, kad visiškai neapmokestinamos mėnesinės pajamos siekia 639 EUR, o 15 proc. tarifas bus taikomas mėnesinėms pajamoms nuo 639 EUR iki 4 346 EUR. O jeigu tai šeima, pajamų dydį dvigubinkime. O tai reiškia, kad visai orus pragyvenimas garantuotas. Ko gero, niekas ir Lietuvoje neprieštarautų progresinių mokesčių įvedimui, esant tokioms sąlygoms.

Kritikai gali teigti, kad Vokietijos gyventojus slegia didesni nei Lietuvos socialiniai mokesčiai, kai vietoj įprastų 9 proc., kai Vokietijoje socialinio draudimo įmokos gali siekti ir 40 proc., tačiau jos paskirstomos vienodai ir darbuotojui, ir darbdaviui. Ir nors atrodytų, kad darbuotojui vietoj 9 proc. mokėti 20 proc. būtų nelabai patrauklu, tačiau įvertinkime ir visos darbo vietos kainą, nes darbdaviui mokėti tenka nebe 30,98 proc., o tik 20 proc. Be to, nustatomos lubos, tiesa jos pakankamai aukštos, lyginant su Lietuvos atlyginimais, bet visgi jos yra.

Todėl net ne mokesčių dydyje esmė, o tai, kad nenorime matyti, kad žmonės negali pragyventi iš jiems liekančių minimalių pajamų. Suprantama, kad taip norima padidinti įplaukas į biudžetą, tačiau pamirštama, kad biudžeto pajamos gali jeigu ir nesumažėti, tai išlaidos iš biudžeto gali ir padidėti remti nebepragyvenančius Lietuvos žmones.

Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sinkevičius: tikiu, kad EK direktyva padės išspręsti didėjančią „žaliojo smegenų plovimo“ problemą

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius tvirtina, kad „žaliasis smegenų plovimas“ (angl....

Krizė atėjo ne pas visus: sanatorijose – plačiai atvertos gyventojų piniginės, vietos Velykoms tirpsta (40)

Nepaisant išaugusių kainų ir padidėjusių būsto paskolų palūkanų normų, lietuviai...

Liberalai siekia, kad 5 metus turėtas būstas nebūtų apmokestinamas jį parduodant (1)

Seimas birželio mėnesį svarstys liberalų pateiktą Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisų...

VDI atsako apie laikinąjį įdarbinimą: ką reikia žinoti įmonėms, ketinančioms nuomoti darbuotojus

Valstybinė darbo inspekcija ( VDI ) teigia, kad dažnai sulaukia nemažai įmonių klausimų apie...

Labiausiai automatizuotos baldų gamyklos vadovas – apie didesnių algų neprašančius robotus ir „Ikea“ žavinčius Lietuvos baldininkus (1)

Praėjusiais metais Klaipėdos pašonėje atidarytas SBA koncerno baldų fabrikas „Inno Line“ –...

Top naujienos

Jorge Valero, Kamil Kowalcze, Michael Nienaber

„Bloomberg“: Vokietijos elgesys kelia erzelį visame žemyne (1)

Neprognozuojamas Vokietijos valdančiosios koalicijos elgesys daro gniuždančią įtaką Europai ir...

Naujausi duomenys parodė didžiausius šalies skaudulius: neišnaudojame to, ką turime (11)

Lietuvos socialinių tyrimų centras teigia, kad Lietuvoje 2050 m. gali gyventi 3 mln. žmonių,...

Putinas gali nesustoti ties „branduolinės dovanos“ perdavimu Lukašenkai: nurodė dar tris šalis (1)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali imtis naujo branduolinių ginklų...

Tragedija Šiaurės Italijos slidinėjimo kurorte: pranešama apie žuvusią lietuvę

Pranešama apie sekmadienį nutikusią tragediją, kurios metu Italijoje žuvo ir lietuvė moteris....

Xi Jinpingo tikslas Maskvoje – aiškus: Vakarams pateikiamos sudėtingos alternatyvos (2)

„Mielas drauge, artėja pokyčiai, kurių nebuvo 100 metų. Šį pokytį mes darome kartu“ –...

Daiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“, Virginija Spurytė

Sukritikavo ataskaitą apie Rusijos grėsmę: artimiausias dešimtmetis mums bus lemiamas (5)

Abejones dėl žvalgybos pateiktos informacijos apie Rusijos keliamą karinę grėsmę išreiškęs...

Karas Ukrainoje. Juodosios jūros vandenyse – grėsminga padėtis: rusai smarkiai padidino karo laivų grupę analitikai prasitarė apie Putino pažadą Lukašenkai (1)

Jungtinės Valstijos reagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pareiškimus apie planus...

The Economist

Amerika ir Kinija ruošiasi karui dėl Taivano: siaubingus jo padarinius pajustų visas pasaulis (2)

Jungtinių Amerikos Valstijų ( JAV ) 4-ojo jūrų pėstininkų pulko 3-iojo bataliono, dar žinomo...

Procesus Žemės atmosferoje tyrinėję mokslininkai pateikė išvadą, kas nutiko debesims: tai tarsi užburtas ratas (2)

Nors daugelis žmonių apie tai retai kada pagalvoja, ore tvyrančio garų kondensato masės yra labai...

Dirbtinį intelektą „įdarbino“ net avarinėse situacijose: tikisi, kad sukčiavimo atvejų liks mažiau

Dirbtinis intelektas vis labiau įsitvirtina kasdieniame gyvenime. Pasirodo, su juo gali tekti...