aA
Pusiaukelėje tarp Tokijo ir Niujorko įsikūrusiame Londone yra išskirtinė, visiems stambiesiems pasaulio verslininkams svarbi vieta – Sitis. Tai istorinis Londono centras, vienas didžiausių komercinių bei finansinių centrų pasaulyje, jame veikia daugybės įmonių biurai, vien bankų įsikūrę daugiau kaip penki šimtai.
Londono Sitis
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Dėl tokio didelio verslo įmonių susitelkimo neoficialiu Sičio devizu laikomas posakis „Sičio verslas yra verslas“ (angl. The City's business is business). Sitis dar vadinamas „kvadratine mylia“ (angl. Square Mile), nes jo ribos – tai romėnų įkurto miesto ribos, kurio plotas – viena kvadratinė mylia (2,56 km2).

Bankininkų bankas ir kitos įžymybės

Londono Sityje įsikūrę daugybė bankų ir teisės paslaugas teikiančių įmonių. Čia veikia ir garsusis Anglijos bankas, vadinamas „bankininkų banku“. Bankų atsiradimas Anglijoje, vienoje seniausias bankininkystės tradicijas turinčių šalių, siejamas būtent su Anglijos banko įkūrimu 1694 m. Anglijos bankas pradėjo veiklą kaip komercinis, bet per ilgą laiką labai sustiprėjo, prisiėmė atsakomybę ir pamažu tapo centriniu banku.

Anglijos banke saugomos ir nacionalinės aukso atsargos. Jam suteikta ypatinga, išskirtinė teisė leisti banknotų emisijas. Greta Anglijos banko veikia vertybinių popierių birža, kurioje „daromi“ nematomi milijonai.

Finansinio Londono Sičio simboliu ilgą laiką laikytas dangoraižis, kuriame įsikūrusi didžiausia pasaulyje draudimo bendrovė „Lloyd’s“. Šį pastatą suprojektavo architektas R. Rogersas, taip pat sukūręs ir įžymųjį „Le Pompidour“ centrą Paryžiuje. 1986 m. iškilęs „Lloyd’s“ pastatas suteikė tradicinei ir gana konservatyviai Londono architektūrai naujų bruožų. Jame sumontuoti pirmieji visoje Jungtinėje Karalystėje stikliniai liftai, elektros, vandentiekio ir komunikacijos tinklai, laiptinės įrengtos pastato išorėje, kad viduje būtų kuo daugiau vientisos erdvės.

Naujasis Sičio karalius – „Agurkas“

Kad ir kaip keistai skambėtų, tai tiesa. Pravardę „Agurkas“ gavo 2004 m. pastatytas naujasis dangoraižis, perėmęs Londono Sičio simbolio funkcijas iš „Lloyd’s“ pastato. Oficialus „Agurko“ pavadinimas yra „Swiss Re“, nes jame įsikūrusi antra pagal dydį pasaulyje draudimo bendrovė šiuo pavadinimu.

Dangoraižį suprojektavo legendinis architektas Normanas Fosteris. Pastatas įspūdingas ne tik savo forma, tikrai primenančią agurką arba cigarą, bet ir tiesiog stulbinančiomis konstrukcinėmis bei techninėmis ypatybėmis. „Swiss Re“ dangoraižis pastatytas naudojant įstrižą tinklinį konstrukcijos metodą, jo atraminį karkasą sudaro plieno vamzdžiai, sujungti į daugybę trikampių.

Pastato pirmojo aukšto skersmuo yra 49 metrai, su kiekvienu aukštu jis vis didėja, kol pasiekia 57 metrus, tuomet ima siaurėti ir viršuje sudaro tik 26 metrus. Viršutiniame – 39-ajame aukšte įrengtas prabangus restoranas. Tai aukščiausiai esantis Londono restoranas (165 metrų aukštyje). Viso pastato aukštis – 180 metrų.

Pastato apšvietimo, ventiliacijos, šildymo ir kitos sistemos įrengtos laikantis aukščiausių saugumo, ekologijos ir ergonomijos reikalavimų. Konstruktoriai čia panaudojo daugybę technologinių išradimų. Pavyzdžiui, dangoraižio fasadą sudaro dvigubas stiklinis apvalkalas su šviesos šachtomis. Tai leidžia optimaliai išnaudoti natūralią šviesą ir ventiliaciją.

Dera modernas ir klasika

Londono Sitis išskirtinis moderno ir klasikos derme. Greta moderniausių dangoraižių stūkso klasikiniai, konservatyvūs statiniai. Vienas jų – įspūdinga, klasicistinio stiliaus šv. Pauliaus katedra, pastatyta XVII–XVIII amžiuje. Katedra yra garsaus architekto K. Vreno, atstačiusio ją po didžiojo Londono gaisro, šedevras. Architektas, padedamas geriausių to meto meistrų, sukūrė didingą baroko šedevrą. Katedros kupolo aukštis siekia 108 metrus – jis vienas aukščiausių pasaulyje.

Vienas katedros išskirtinumų – „šnibždesių galerija“, kurioje pridėję ausį prie sienos, galime išgirsti žodžius, ištartus šnibždant už 30–40 metrų. 1965 m. katedroje vyko Winstono Churchillio laidotuvių ceremonija, 1981 m. čia sutuokti princas Čarlzas ir princesė Diana. Šv. Pauliaus katedra – įžymių Anglijos žmonių panteonas.

Per Temzės upę nusidriekęs gražusis Tauerio tiltas, atidarytas 1894 metais. Daugelį metų tai buvo vienintelis tiltas per Temzės upę. Šį tiltą projektavo architektai Horace Jonesas ir Johnas Wolfe Barry. Jo statyba truko aštuonerius metus. Vien tilto „griaučiams“ pastatyti buvo sunaudota daugiau nei 11 000 tonų plieno. Galingi tilto varikliai pakelia sunkias tilto sekcijas šiek tiek ilgiau nei per minutę, kad galėtų praplaukti dideli krovininiai ir poilsiniai laivai.

Tauerio tvirtovė – daugybės įvykių liudininkė, seniausia karališkoji rezidencija, kur buvo įkurtas ginklų arsenalas, kalėjimas, karališkoji brangenybių saugykla, zoologijos sodas. Dabar ten saugomos karališkosios brangenybės, eksponuojama senųjų ginklų kolekcija ir kt. Tauerio tvirtovės apylinkėse galima pamatyti keletą varnų. Šie paukščiai čia apgyvendinti dar XVII a. – karalius Čarlzas II nurodė, kad jų turi būti šešios. Pasak legendos, nuo varnų priklausė monarchijos gerovė.

„Lietuvos Londono Sičio klubas“

Lietuviai, dirbantys didelėse Londono Sičio finansų kompanijose, susibūrė į „Lietuvos Londono Sičio klubą“. Šie jauni žmonės išsimokslinę, dirba žymiausiose Londono Sičio kompanijose, yra labai aktyvūs: daug keliauja, susitinka su įtakingais žmonėmis, pasirašo svarbias sutartis. Klubo narių tikslas – ne tik pasidalinti vertinga patirtimi, bet ir padėti mūsų šaliai įsitvirtinti tarptautinėse rinkose.

Be to, Londono Sitis ir Lietuva glaudžiai bendradarbiauja švietimo ir verslo srityse. 2004-aisiais metais Londono Sičio meras Robertas Finchas lietuviui studentui įteikė stipendiją. Tokia stipendija Lietuvos atstovui skiriama pirmąkart. Pasak mero, tai tik vienas galimų būdų padėti veikliems, energingiems ir talentingiems jaunuoliams įgyti pasaulinio lygio žinių.

Londono Sičio mero stipendija skiriama studentams ir jauniems verslininkams užsieniečiams, kad jie galėtų Jungtinėje Karalystėje įgyti finansinį išsilavinimą. Stipendiją 1998 m. įsteigė Londono Sičio meras Richardas Nicholsas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Darbdaviams atėjo sunkūs laikai: Lietuvoje ima trūkti dar daugiau specialistų (33)

Buhalterinio sektoriaus atstovai nuogąstauja, kad rinkoje trūksta buhalterių, ypač viešajame...

Pokyčiai bankuose: grynųjų paslaugos patikimos savitarnai (8)

Daliai bankų toliau perkeliant grynųjų pinigų operacijas iš skyrių į savitarnos erdves, kredito...

Filtrų gamybos milžinės gamykla gimė paprastame garaže: lietuvis sako verslą sukūręs dėl deficito (124)

Širvintų rajone, Alekniškio kaime, yra įsikūrusi „Baltic Filter“ automobilių ir patalpų...

Mes nusipirkome namą Italijoje – už dolerį: štai kas nutiko paskui (133)

Sandoris atrodė pernelyg geras, kad būtų tiesa. Naujas namas – ir, galimas daiktas, visiškai...

Stilingoms laidotuvėms: Maskvos laidotuvių parodoje išsiskyrė kristalais nusagstytas karstas (4)

Išskirtinis 60 tūkstančių „ Swarovski “ kristalų papuoštas karstas tapo didžiausia...

Top naujienos

Pirko rusišką lėktuvnešį, o įsigijo nesibaigiantį galvos skausmą (149)

Kaip ir daug kitų šalių, Indija nori įsigyti geriausių ginklų, kokių tik išgali nusipirkti....

Rimvydas Valatka. Lietuvos lenko pasikalbėjimas su arabų šeichu (10)

Iki šiol abejojama, kas parašė „Lenko pasikalbėjimą su lietuviu“. Bet niekas neabejoja, kad...

R.I.T.A. Gydytojai rezidentai – pigi darbo jėga: atlyginimas po mokesčių siekia apie aštuonis šimtus eurų (43)

Jauni gydytojai skundžiasi, kad rezidentūros metu, išskyrus retas išimtis, negauna pakankamai...

Užkalnis: noriu, kad Vilniuje bent pusė gyventojų būtų užsieniečiai (161)

Pasakysiu dar kartą – niekas manęs taip nedžiugina, kaip tai, kad vis didesnę Lietuvos dalį...

Viktorijos Jakučinskaitės interviu: po straipsnių apie mane pirmą kartą buvau priversta kreiptis į teismą (1)

Po žiniasklaidoje pasirodžiusių straipsnių apie tariamą Viktorijos Jakučinskaitės santuokos...

Įspėja šiukštu nemaišyti šių dažniausiai vartojamų vaistų: galima ne tik apsinuodyti, bet ir pakenkti svarbiems organams (7)

Užklupus skausmui, peršalimui ar kitiems netikėtumams, pirmiausia puolame į savo vaistinėlę. Ten...

Investavimas, kuriam užtenka vos 5 eurų – itin pamėgo emigrantai uždarbio be rizikų nebūna (50)

Iki 19 proc. metinių palūkanų, - tiek, anot specialių platformų atstovų, kurios užsiima minios...

Naujo namo statybos: 6 klaidos, kurias daro bene kiekvienas (33)

Kol svajonė turėti namą virs realybe, teks sužinoti begalę dalykų, nes statybos – ypač...

Lapkričio išdaigos: Ukmergės rajone pasipylė baravykai (18)

Praeitą savaitę rajono miškai skardėjo žmonių balsais – jie... grybavo. Rovė ne bet kokius,...